Προς το περιεχόμενο

χρεωστική


Νικηφόρος Γεωργάκης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, Nikolas00 είπε

Επειδη εχω ηδη ενα χρονο ως φοιτητης.

Χρεωστικη θα βγαλεις με κριτηρια

1) Ποια τραπεζα εχουν οι γονεις για να μπαινουν τα λεφτα αμεσα.

2) Δικτυο καταστηματων/ΑΤΜ

Οι χρεωστικες χρεωνονται 5€ για επανεκδοση και χωρις προγραμματα ασφαλισης κλπ.

Στην Εθνικη μου εβαλαν με το ζορι να συνδεσουν τον λογαριασμο με ενα προγραμμα της εθνικης ασφαλιστικης ωστε να εχω δωρεαν check up με 1€/μηνα 

Το αφαιρεσα καθως δεν προκειται να το αξιοποιησω και δυστυχως αναγκαστικα επρεπε να ανοιξω εκει λογαριασμο.Ωστοσο με βολεψε γιατι πολλοι εργοδοτες πληρωνουν στην Εθνικη και τα μηχανακια ειναι λιγα αλλα δουλευουν 24/7 χωρις προβληματα.

Εχω Πειραιως,Εθνικη και Eurobank.Για Alpha Bank δεν εχω ιδεα.

Καλυτερη τραπεζα για εμενα ειναι Eurobank>Εθνικη>Πειραιώς

Και γιατι η Eurobank υπερτερει σε σχεση με τις αλλες 2

Περισσοτερα ΑΤΜ

Καλυτερο E-Banking

Εξυπερετηση πελατων 

Η Εθνικη ειναι μετρια,με καλο ebanking και συστημα ειδοποιησεων.Δηλαδη στελνει κωδικο ταυτοποιησης πριν γινει Online αγορα με την χρεωστικη.ΑμεσοAlert εαν κανω αναληψη και αγορασω με καρτα στο email.

Οσο για την Πειραιως,ενω οι υπαλληλοι τους ειναι εξυπερετικοι εχω δει τα εξης.

Το Σαββατοκυριακο να εχει 2 μηχανακια σε πρωτευουσα νησιου,το ενα εκ των 2 να κανει καταθεση και να μην λειτουργει η Online καταθεση.

Εν μεσω Σεζον,δεν μπορω να καταθεσω χρηματα στο λογαριασμο μου και το πλησιεστερο μηχανημα με καταθεση ειναι 40 χιλιομετρα μακρια.

Στη Eurobank μεσα σε 2 ωρες εφτιαξαν το μηχανημα εξω απο το καταστημα που βγηκε εκτος επειδη πηρε καρτα μεσα το ΑΤΜ.

Η Πειραιως ενα Σαββατοκυριακο εκανε να το φτιαξει και αυτο απο παραπονα των πελατων της γιατι ηθελα να καταθεσω λεφτα ωστε να πληρωσω λογαριασμους.

Επισης η Πειραιως εχει προβλημα στο συστημα καρτων.Αν και με καρτα πληρωνω χωρις προβλημα,σημερα σε φιλο δεν περνουσε η καρτα.

Η Eurobank και η Εθνικη περνανε αμεσως.

Και αν πάρω από eurobank, ποια να πάρω? 

βλέπω ότι έχει μια που λέγεται debit mastercard αλλα έχει και μια άλλη που λέγεται student visa 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Student visa ειναι πιστωτικη, όχι χρεωστικη...

Και δε ξέρω καν αν βγάζουν, εγώ όταν είχα ρωτήσει σε υποκατάστημα, με απέτρεψαν απο το να κάνω αίτηση, μου λένε έχει καταργηθεί κι απλά ξέμεινε στο site

Χρεωστική ειναι η debit mastercard...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Νικηφόρος Γεωργάκης είπε

Και αν πάρω από eurobank, ποια να πάρω? 

βλέπω ότι έχει μια που λέγεται debit mastercard αλλα έχει και μια άλλη που λέγεται student visa 

Επιστροφη debit mastercard θα παρεις αν ανοιξεις λογαριασμο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο φίλος που ανέφερε πιο πάνω ότι για να δεις ποια τράπεζα χρειάζεσαι τα κριτήρια σου είναι 

1. Πόσο κοντά μένεις εσύ στο ΑΤΜ της τράπεζας

2. Πρόγραμμα επιστροφής, εγώ έχω Πειραιώς και Alpha, ειδικά Πειραιώς με τα yellows σε Σκλαβενίτη με βολεύει πολύ.

3. E banking, εγώ είμαι ευχαριστημένος από Πειραιώς και λιιιιίγο λιγότερο από Alpha.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης πρακτικά για ένα φοιτητή, το e-banking δεν έχει τόση σημασία. Μπορεί να πληρώνει τους λογαριασμούς του κατευθείαν απο το εκάστοτε σάιτ, ούτε θα κάνει συνεχώς μεταφορές π.χ. Ενα βασικό λογαριασμό, μια χρεωστική κι είναι έτοιμος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ProponitisTouKanape είπε

Επίσης πρακτικά για ένα φοιτητή, το e-banking δεν έχει τόση σημασία. Μπορεί να πληρώνει τους λογαριασμούς του κατευθείαν απο το εκάστοτε σάιτ, ούτε θα κάνει συνεχώς μεταφορές π.χ. Ενα βασικό λογαριασμό, μια χρεωστική κι είναι έτοιμος. 

Το να μην εχεις ebanking εν ετη 2019 μου φαινεται χαζο. εκτος απο ΔΕΚΟ - σηματα - και αλλα πραγματα που μπορεις να πληρωσεις , το εχεις και για ελεγχο του λογαριασμο σου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, alexakos89 είπε

Το να μην εχεις ebanking εν ετη 2019 μου φαινεται χαζο. εκτος απο ΔΕΚΟ - σηματα - και αλλα πραγματα που μπορεις να πληρωσεις , το εχεις και για ελεγχο του λογαριασμο σου.

Μα όλες έχουν e-banking. Δεν υπάρχει καμία να μη δίνει. Αλλά οι χρήσεις του είναι ελάχιστες. Τέλη, άντε κανα παράβολο για διαβατήριο κλπ. Για ένα φοιτητή δεν είναι σημαντικό κριτήριο για να διαλέξει τράπεζα το ebanking. Τα βασικά όλα τα κάνουν. Αυτό λέω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ProponitisTouKanape είπε

Μα όλες έχουν e-banking. Δεν υπάρχει καμία να μη δίνει. Αλλά οι χρήσεις του είναι ελάχιστες. Τέλη, άντε κανα παράβολο για διαβατήριο κλπ. Για ένα φοιτητή δεν είναι σημαντικό κριτήριο για να διαλέξει τράπεζα το ebanking. Τα βασικά όλα τα κάνουν. Αυτό λέω. 

Ετσι οπως το διαβασα νομιζα οτι λες να μην β γαλει ebanking. Ναι βασικο κριτιριο δεν ειναι σαν φοιτητης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 2/9/2019 στις 11:45 ΠΜ, tsipakis είπε

2019  ...

τι εννοείς 

Ευχαριστώ πολύ όλους σας παιδιά 

λοιπόν. Θέλω μια ανακεφαλαίωση

1)Όλες οι τράπεζες έχουν ειδοποίηση για χρησιμοποίηση της κάρτας?

2)Σε όλες χρειζεται να βάλεις μέσα λεφτά για να ανοίξει ?( Π.Χ. στην alpha θέλει 300€ απο ότι κατάλαβα)

τελικα απο οτι φαινεται θα βγάλω την eurobank debit mastercard

Επεξ/σία από Νικηφόρος Γεωργάκης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α και κάτι άλλο

για να βγάλω χρεωστική πρέπει να ανοίξω και λογαριασμό, σωστά;

Είναι εύκολο και ανοίγει αμέσως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Νικηφόρος Γεωργάκης είπε

Α και κάτι άλλο

για να βγάλω χρεωστική πρέπει να ανοίξω και λογαριασμό, σωστά;

Είναι εύκολο και ανοίγει αμέσως;

6 σελίδες και ούτε λογαριασμό δεν έχουμε ανοίξει :)

Πηγαινε με την χαρτουρα στην τράπεζα και θα σου ανοίξουν ενα

Εκκαθαριστικό, ταυτότητα, δεη, λογαριασμό τηλεφωνου κλπ

Ρωτα την τράπεζα για λεπτομέρειες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

6 σελίδες και ούτε λογαριασμό δεν έχουμε ανοίξει :)

Πηγαινε με την χαρτουρα στην τράπεζα και θα σου ανοίξουν ενα

Εκκαθαριστικό, ταυτότητα, δεη, λογαριασμό τηλεφωνου κλπ

Ρωτα την τράπεζα για λεπτομέρειες

χαχαχαχα

ε λογικό δεν είναι; 

αν είχα ήδη λογαριασμό σε κάποια τράπεζα θα ρωτούσα από ποια τράπεζα να βγάλω κάρτα;

ουσιαστικά αυτό το θέμα καλύπτει και τα 2 ζητήματα με έμφαση σε αυτό της κάρτας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 03/09/2019 at 19:27, eidikos33 said:

Σε υποκαταστηματα τραπεζων με βαζουν με το ζορι για την enter να πληρωσω...τι να πω???

Να πω και γω την ιστορία μου. 

Είχα πάει στην Alpha Bank να ανοίξω λογαριασμό μισθοδοσίας. Όταν έφτασε η στιγμή για την έκδοση της κάρτας η υπάλληλος μου είπε οτι πρέπει να υπογράψω ένα χαρτί για μια ασφάλεια της κάρτας στην AXA ασφαλιστική που ηταν 15€ και τα οποία θα μου αφαιρόντουσαν από το πρώτο μου μισθό. Σε ερώτηση μου αν αυτή η ασφάλεια είναι υποχρεωτική η υπάλληλος επέμενε πως ναι. Επίσης κι ένας κουφός διάλογος:

Εγώ : - Τι θα γίνει αν δεν θέλω να πάρω την ασφάλεια; 

Υπάλληλος : - Δε θα μπορείτε να βγάλετε κάρτα. 

Εγώ : - Και πώς θα σηκώνω τα χρήματα μου; 

Υπάλληλος : - Δε θα μπορείτε να τα σηκώνετε. 

Επίσης την ρώτησα πότε θα μπορούσα να την ακυρώσω και μου είπε όταν περάσει το διάστημα των 6 μηνών που ίσχυε η ασφάλεια κλπ

Με τα πολλά πολλά συμφώνησα και υπέγραψα το χαρτί, ολοκληρώθηκε η διαδικασία και έφυγα. 

Μετά από μερικές μέρες και πριν μπει ο πρώτος μου μισθός (ώστε να αφαιρεθούν τα χρήματα) μου έρχεται ένα χαρτί στο σπίτι από την Ασφαλιστική που έλεγε ότι πρέπει να πληρώσω την ασφάλεια γιατί αλλιώς θα έληγε η συνδρομή ή κάτι τέτοιο. Εκεί ήταν που υποψιάστηκα ότι τελικά δεν ήταν υποχρεωτικό. Παίρνω λοιπόν την Ασφαλιστική, τους εξηγώ όλη την ιστορία με την υπάλληλο της Alpha Bank και αυτοί μου είπαν οτι προφανώς και δεν είναι υποχρεωτική η ασφάλεια και αν θέλω μπορώ να την ακυρώσω (πριν μου αφαιρεθούν τα χρήματα από το πρώτο μισθό) οπότε και την ακύρωσα. Πήρα έπειτα στην εξυπηρέτηση πελατών της Alpha Bank να επιβεβαιώσω ότι δε θα μου αφαιρεθούν τα χρήματα και πράγματι μου εξασφάλισαν ότι δε θα αφαιρεθούν και μου είπαν ότι δεν ήταν υποχρεωτική η ασφάλιση. Τέλος επειδή είχα ψιλοτσαντιστεί, πήρα και ένα συγκεκριμένο τηλέφωνο που είναι για τα παράπονα στην τράπεζα της Alpha Bank και τους ανέφερα την όλη ιστορία με την υπάλληλο (δυστυχώς δεν είχα σημειώσει το όνομα της υπαλλήλου αλλά τους ανέφερα σε ποιο συγκεκριμένο καταστήμα πήγα κλπ) που επέμενε ότι είναι υποχρεωτικό, που μου είπε ψέματα οτι δε θα μπορώ να βγάλω κάρτα, ότι δε θα μπορώ να σηκώνω χρήματα κλπ και μου είπαν θα διερευνήσουν την υπόθεση και χίλια συγγνώμη κλπ

Τέλος στο χαρτί που μου έδωσε η υπάλληλος να υπογράψω (που με πήγε κατευθείαν στη τελευταία σελίδα για την υπογραφή), στη δεύτερη σελίδα αναφέρει ξεκάθαρα το εξής : "Η συμμετοχή σε αυτό το ασφαλιστικό πρόγραμμα είναι προαιρετική και δεν αποτελεί προϋπόθεση για την έγκριση ή και τη διατήρηση της πιστωτικής ή χρεωστικής κάρτας σας". Εγώ το είδα αυτό τυχαία εφόσον είχα τελειώσει με όλη την διαδικασία με τα παράπονα στην Alpha Bank κλπ... 

Οπότε προσοχή στους υπαλλήλους που προσπαθούν να μας ξεγελάσουν! 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, takatakaros είπε

Να πω και γω την ιστορία μου. 

Είχα πάει στην Alpha Bank να ανοίξω λογαριασμό μισθοδοσίας. Όταν έφτασε η στιγμή για την έκδοση της κάρτας η υπάλληλος μου είπε οτι πρέπει να υπογράψω ένα χαρτί για μια ασφάλεια της κάρτας στην AXA ασφαλιστική που ηταν 15€ και τα οποία θα μου αφαιρόντουσαν από το πρώτο μου μισθό. Σε ερώτηση μου αν αυτή η ασφάλεια είναι υποχρεωτική η υπάλληλος επέμενε πως ναι. Επίσης κι ένας κουφός διάλογος:

Εγώ : - Τι θα γίνει αν δεν θέλω να πάρω την ασφάλεια; 

Υπάλληλος : - Δε θα μπορείτε να βγάλετε κάρτα. 

Εγώ : - Και πώς θα σηκώνω τα χρήματα μου; 

Υπάλληλος : - Δε θα μπορείτε να τα σηκώνετε. 

Επίσης την ρώτησα πότε θα μπορούσα να την ακυρώσω και μου είπε όταν περάσει το διάστημα των 6 μηνών που ίσχυε η ασφάλεια κλπ

Με τα πολλά πολλά συμφώνησα και υπέγραψα το χαρτί, ολοκληρώθηκε η διαδικασία και έφυγα. 

Μετά από μερικές μέρες και πριν μπει ο πρώτος μου μισθός (ώστε να αφαιρεθούν τα χρήματα) μου έρχεται ένα χαρτί στο σπίτι από την Ασφαλιστική που έλεγε ότι πρέπει να πληρώσω την ασφάλεια γιατί αλλιώς θα έληγε η συνδρομή ή κάτι τέτοιο. Εκεί ήταν που υποψιάστηκα ότι τελικά δεν ήταν υποχρεωτικό. Παίρνω λοιπόν την Ασφαλιστική, τους εξηγώ όλη την ιστορία με την υπάλληλο της Alpha Bank και αυτοί μου είπαν οτι προφανώς και δεν είναι υποχρεωτική η ασφάλεια και αν θέλω μπορώ να την ακυρώσω (πριν μου αφαιρεθούν τα χρήματα από το πρώτο μισθό) οπότε και την ακύρωσα. Πήρα έπειτα στην εξυπηρέτηση πελατών της Alpha Bank να επιβεβαιώσω ότι δε θα μου αφαιρεθούν τα χρήματα και πράγματι μου εξασφάλισαν ότι δε θα αφαιρεθούν και μου είπαν ότι δεν ήταν υποχρεωτική η ασφάλιση. Τέλος επειδή είχα ψιλοτσαντιστεί, πήρα και ένα συγκεκριμένο τηλέφωνο που είναι για τα παράπονα στην τράπεζα της Alpha Bank και τους ανέφερα την όλη ιστορία με την υπάλληλο (δυστυχώς δεν είχα σημειώσει το όνομα της υπαλλήλου αλλά τους ανέφερα σε ποιο συγκεκριμένο καταστήμα πήγα κλπ) που επέμενε ότι είναι υποχρεωτικό, που μου είπε ψέματα οτι δε θα μπορώ να βγάλω κάρτα, ότι δε θα μπορώ να σηκώνω χρήματα κλπ και μου είπαν θα διερευνήσουν την υπόθεση και χίλια συγγνώμη κλπ

Τέλος στο χαρτί που μου έδωσε η υπάλληλος να υπογράψω (που με πήγε κατευθείαν στη τελευταία σελίδα για την υπογραφή), στη δεύτερη σελίδα αναφέρει ξεκάθαρα το εξής : "Η συμμετοχή σε αυτό το ασφαλιστικό πρόγραμμα είναι προαιρετική και δεν αποτελεί προϋπόθεση για την έγκριση ή και τη διατήρηση της πιστωτικής ή χρεωστικής κάρτας σας". Εγώ το είδα αυτό τυχαία εφόσον είχα τελειώσει με όλη την διαδικασία με τα παράπονα στην Alpha Bank κλπ... 

Οπότε προσοχή στους υπαλλήλους που προσπαθούν να μας ξεγελάσουν! 

 

Ποια καρτα ειχες βγαλει την entry?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...