Προς το περιεχόμενο

PC Game Pass


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, ilos είπε

Αυτά και άλλα κουλα (files που μένουν από uninstall) έπρεπε να έχουν διορθωθεί με το launch της υπηρεσίας. Καλό, χρυσό, vfm αλλά αυτήν την στιγμή μόνο στις κονσόλες είναι απροβλημάτιστο. Στο pc space είναι πολύ υποδεέστερο σαν εμπειρία χρήσης ακόμα και από τα gog, EGS. Δεν γίνεται να έχω black box folders στο ίδιο μου το μηχάνημα ffs. Να μου απαγορεύεις mods, cheats, reshade και monitoring tools. Για steam δε συζητάμε καν.

Μπορείς να αποκτήσεις πρόσβαση στους φακέλους, αλλά ναί, συμφωνώ απόλυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, ilos είπε

Καλό, χρυσό, vfm αλλά αυτήν την στιγμή μόνο στις κονσόλες είναι απροβλημάτιστο. 

και στις κονσολες δεν ειναι απροβλημάτιστο τελειως γιαυτό έχουν και troubleshoot game issues

https://support.xbox.com/en-US/help/games-apps/troubleshooting/game-issues-solution

Απλα λόγω κλειστής πλατφορμας σε σχέση με το PC,δεν ασχολούνται τόσο με αυτά.

Γενικά πάντως ισχύει οτι το xboxgame pass στο pc,έχει δρόμο ακομα μπροστά του οπως και το ίδιο το microsoft store φυσικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ilos είπε

Αυτά και άλλα κουλα (files που μένουν από uninstall) έπρεπε να έχουν διορθωθεί με το launch της υπηρεσίας. Καλό, χρυσό, vfm αλλά αυτήν την στιγμή μόνο στις κονσόλες είναι απροβλημάτιστο. Στο pc space είναι πολύ υποδεέστερο σαν εμπειρία χρήσης ακόμα και από τα gog, EGS.

Πες τα ρε αδερφέ, το ίδιο έχω ξαναγράψει κ γω. Από τα πολλά κλειδώματα μη τους πειρατεψουν τα παιχνίδια ή από μανία της Microsoft να έχει τσακωθεί με την απλότητα ενώ έχει βελτιωθεί η υπηρεσία και είναι πολύ ανταγωνιστική και ελκυστική σου χαλάει απευθείας τη καλή διάθεση που έχεις να την αξιοποιήσεις. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επεισόδιο 2ο της παρανοϊκής συμπεριφοράς του Xbox Game Pass

Ενώ όλα καλά κ όλα ωραία χθες το βραδάκι είχα κατεβάσει το Titanfall 2, τσεκαρισμένο ότι είναι " ready to play " τόσο στην εφαρμογή του Game Pass & EA Desktop, πάω να τρέξω το παιχνίδι, βγάζει error ότι δεν έχει εγκατασταθεί σωστά και μου προτείνει ( φυσικά τι άλλο ) να το εγκαταστήσω ξανά - να ξανακατεβάσω δηλαδή 60+GB -. Κάτι που δεν έκανα εν τέλει αφού ψάχνοντας στο φάκελο εγκατάστασης το αρχείο titanfall2.exe κατάφερα και μπήκα και έπαιξα κάποια λεπτά ούτως ώστε να επιβεβαιωθώ ότι παίζει σωστά το game. 

Και ερχόμαστε στο.. σήμερα. Ανοίγω το pc, ανοίγω gamepass>ea desktop app> πάω να τρέξω το παιχνίδι και το βλέπω γκριζαρισμένο με επιλογή " Download now ".

Κοιτάω Gamepass, δεν υπήρχε καν στη λίστα. Το ανοίγω ξανά, ωπ φαίνεται. Ωραία σκέφτομαι πάμε να παίξουμε. Τυχαία όπως έψαχνα κάτι άσχετο στον δίσκο που είναι τα παιχνίδια μου εγκατεστημένα παρατηρώ ότι από 130κάτι έχω ελεύθερα 200GB. 

Όπως καταλάβατε. Το Game Pass διέγραψε μόνο του το παιχνίδι.

End of story

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Eμενα το χειροτερο που μου εχει κανει ειναι οτι μου έσβησε το the ori and the will of the wisps και το σειβ και ημουν στο τελικο μπος , μην δίνεται σημασία ειναι σπασμένο το gamepass στο pc , γι'αυτο το εχουν ακομα σε προσφορα .....

Επεξ/σία από Votritis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακομα παιδευεστε με το game pass βρε παιδια? Οσο φθηνο ειναι αν σου κανει κανα κολπο οπως του φιλου voltritis σου καταστρεφει ολη την εμπειρια και τα νευρα που εχεις μετα δεν μετριαζονται με το ποσο φθηνο ειναι. Ουτε save βρισκεις στα παιχνιδια απο game pass ουτε reshade mods μπαινουν γενικα ειναι για το αναθεμα 1 ευρω το ειχε για 3 μηνες και δεν το πηρε προτιμησα να δωσω 11 ευρω για να παρω και τα 2 Ori στο steam. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι τιμές στα games στο PC πέφτουν πολύ γρήγορα. Ένα μεγαλουτσικο game μπορεί να χρειαστεί και δεύτερο μήνα στο game pass άρα 20 ευρώ. Ε το αγοράζεις κανονικά αν είναι να δώσεις 20 ευρώ για νοικιασμένο. Θετικό φυσικά το ότι έχει πολλά games αλλά in real life πόσα θα παίξεις σε ένα μήνα; Αν πήγαινα ακόμη σχολείο ναι αλλά τώρα τα ΣΚ έχω χρόνο, που σημαίνει καμία 30αρια ώρες το μήνα, άντε 40 αν ξεκλεψω κάνα βράδυ καθημερινής.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το μεγαλο προβλημα δεν ειναι το "gamepass" αλλα το windows store με τον αθλιο "app" τροπο που κανει install τα παιχνιδια. Εκει γινεται ολη η ζημια κ τρωμε ξυλο. Αυτο πρεπει η MS να φτιαξει. Ελπίζω τα Windows 11 να το εχουν κοιταξει αυτο γιατι ειναι μεγάλο αγκάθι εδω και καιρό και πρέπει να λυθεί.


 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συγκρίνεις τα downloads και τις επιλογές του windows store με την διαφάνεια, την ευκολία και τη χρηστικότητα του steam ειδικά μετά το τελευταίο update και σε πιάνει μια κατάθλιψή.😁

Εκτός ότι βλέπεις που και πόσο χώρο καταλαμβάνει το καθετί, βλέπεις και πόσο χώρο πιάνουν τα DLC (αν θες να τα αφαιρέσεις και να εξοικονομήσεις χώρο) ακόμα και τα workshop items !!!

Επεξ/σία από ilos
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σιγά σιγά και εγώ στοχεύω να αγοράζω μόνο στο steam όσο γίνεται. Καλό χρυσό το game pass αλλά ώρες ώρες σου τι δίνει στα νεύρα. Όταν είχε 5 ευρώ ήμουν συνέχεια συνδρομητής, μήνας μπαίνει μήνας βγαίνει. Τώρα με τα 10, χμμμ, δεν είμαι και τόσο σίγουρος ότι αξίζει αν δεν έχεις άπλετο χρόνο να παίζεις 2-3 games το μήνα. Και γενικά βλέπω αρκετά με "παιδικά" γραφικά τελευταία. Καταλαβαίνω το appeal, απλά εμένα δεν είναι του γούστου μου. Και επίσης με τα dlcs τι παίζει; Οι εκδόσεις που δίνει η συνδρομή είναι χωρίς dlc ή με; Και αν έχεις τερματίσει το game και στην πορεία βγει dlc πρέπει να ξαναπληρώσεις συνδρομή και να αγοράσεις και το dlc;

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Σιγά σιγά και εγώ στοχεύω να αγοράζω μόνο στο steam όσο γίνεται. Καλό χρυσό το game pass αλλά ώρες ώρες σου τι δίνει στα νεύρα. Όταν είχε 5 ευρώ ήμουν συνέχεια συνδρομητής, μήνας μπαίνει μήνας βγαίνει. Τώρα με τα 10, χμμμ, δεν είμαι και τόσο σίγουρος ότι αξίζει αν δεν έχεις άπλετο χρόνο να παίζεις 2-3 games το μήνα. Και γενικά βλέπω αρκετά με "παιδικά" γραφικά τελευταία. Καταλαβαίνω το appeal, απλά εμένα δεν είναι του γούστου μου. Και επίσης με τα dlcs τι παίζει; Οι εκδόσεις που δίνει η συνδρομή είναι χωρίς dlc ή με; Και αν έχεις τερματίσει το game και στην πορεία βγει dlc πρέπει να ξαναπληρώσεις συνδρομή και να αγοράσεις και το dlc;

Αν δε μπει κατόπιν εορτής μετά από καιρό κάποια complete edition ε λογικό είναι πρέπει να τα αγοράσεις. Το ίδιο γίνεται και στη sony με το plus. Το appeal του gamepass είναι ότι παίζεις games day 1 που δύσκολα βρίσκεις φτηνά κάπου.

Βέβαια η sony είναι ακόμα πιο αισχρή και κάνει διακρίσεις ακόμα και μεταξύ των ps plus και retail owners. Πχ στους μεν δίνει τζάμπα το FF7R ps5 upgrade, οι άλλοι θα πρέπει να αγοράσουν το game. Και γενικά αρκετές αλχημείες με το next gen tax τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Steam ρε παιδιά τι το συγκρίνετε όμως; Στην κατάσταση που είναι τώρα ήταν και στο ξεκίνημα; Λογικά η MS έχει επενδύσει αρκετά στα win11 και θα έχει αλλάξει πράγματα, μιας και τα μαρκετάρει ως "gaming OS". Αν μας φέρουν πάλι το ίδιο χάλι, τότε καληνύχτα και αντίο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δύσκολο μου φαίνεται όμως να εγκαταλείψει το UWP format, οπότε τον ήπιαμε έτσι και αλλιώς. Εκτός αν το αλλάξει τόσο και μπορείς να έχεις πρόσβαση στα αρχεία, να βάλεις reshade, να αλλάξεις το DLSS dll, κτλ. Προσωπικά δεν το πιστεύω ότι θα αλλάξουν και πολλά σύντομα. Το app του game pass είναι στην ίδια κατάσταση που ήταν και στην beta, απλά τώρα έχει τα 2πλά λεφτά.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...