Προς το περιεχόμενο

[ΟΘΟΝΗ] SAMSUNG LC32JG56QQUXEN 32'' LED 144Hz QHD 269 ευρώ @e-shop.gr [Εξαντλημένο]


DsLmAnIaC

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 175
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Την παρέλαβε φίλος χθες και πήγα να την στήσουμε

-φαίνεται να έχει ένα κολλημένο πίξελ στην πάνω γωνία που δεν ενοχλεί, πιο πολύ μοιάζει με σκουπιδάκι μέσα από το πανελ αλλά έχει μέγεθος pixel. Φαίνεται σε λευκό και πράσινο φόντο, καθόλου σε γκρι ή μαύρο

-δεν έχει καλώδιο display port συνεπώς φροντίστε να πάρετε ή να έχετε ήδη καθώς δεν θα ανέβει πάνω απο τα 60hz ούτε με hdmi 2 καθώς η υποδοχή hdmi της οθόνης δεν το υποστηρίζει

-δεν κάνει tilt προς τα κάτω

-το κόστος της φαίνεται στην ποιότητα υλικών, μην περιμένετε κάτι premium

-δεν προλάβαμε να παίξουμε πολύ με τα χρώματα, από τα presets που testαρα έρχεται σε ένα καλό επίπεδο, με τα ίδια και λιγότερα λεφτά θα βρείτε καλύτερο IPS για απόδοση χρωμάτων

-το μαύρο που υποτίθεται ότι έχουν καλύτερο τα VA από τα IPS δεν με έπεισε 

-υπάρχει ένα αποδεκτό light bleed στο κάτω μέρος της οθόνης στο κέντρο της, με 1 ακόμα πιο ισχνό στην κάτω αριστερή γωνία

Αναφέρω μόνο τα αρνητικά γιατί τα πάρα πολλά θετικά που έχει στα 279€ είναι γνωστά, ότι σας λέω είναι κατόπιν ψειρίσματος και όχι τυπικής χρήσης της οθόνης. Τα φαινόμενα που αναφέρω για το panel είναι αυτά που θα υπάρχουν σχεδόν σε κάθε οθόνη αν την ψειρίσεις, μη σας αποθαρρύνω δηλαδή. Η αγορά της σε αυτή την τιμή αξίζει 100% για όποιον ξέρει τον προορισμό της οθόνης! Για την ακρίβεια δεν νομίζω να έχει παίξει κάτι καλύτερο. Τέλος βδομάδας λογικά θα έχουμε και το display port, αν δεν έχετε παραλάβει ακόμα και το σκέφτεστε μπορώ να επανέλθω με περισσότερα.

 

Επεξ/σία από Μακιαβέλλι
  • Like 7
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Μακιαβέλλι είπε

Την παρέλαβε φίλος χθες και πήγα να την στήσουμε

-φαίνεται να έχει ένα κολλημένο πίξελ στην πάνω γωνία που δεν ενοχλεί, πιο πολύ μοιάζει με σκουπιδάκι μέσα από το πανελ αλλά έχει μέγεθος pixel. Φαίνεται σε λευκό και πράσινο φόντο, καθόλου σε γκρι ή μαύρο

-δεν έχει καλώδιο display port συνεπώς φροντίστε να πάρετε ή να έχετε ήδη καθώς δεν θα ανέβει πάνω απο τα 60hz ούτε με hdmi 2 καθώς η υποδοχή hdmi της οθόνης δεν το υποστηρίζει

-δεν κάνει tilt προς τα κάτω

-το κόστος της φαίνεται στην ποιότητα υλικών, μην περιμένετε κάτι premium

-δεν προλάβαμε να παίξουμε πολύ με τα χρώματα, από τα presets που testαρα έρχεται σε ένα καλό επίπεδο, με τα ίδια και λιγότερα λεφτά θα βρείτε καλύτερο IPS για απόδοση χρωμάτων

-το μαύρο που υποτίθεται ότι έχουν καλύτερο τα VA από τα IPS δεν με έπεισε 

-υπάρχει ένα αποδεκτό light bleed στο κάτω μέρος της οθόνης στο κέντρο της, με 1 ακόμα πιο ισχνό στην κάτω αριστερή γωνία

Αναφέρω μόνο τα αρνητικά γιατί τα πάρα πολλά θετικά που έχει στα 279€ είναι γνωστά, ότι σας λέω είναι κατόπιν ψειρίσματος και όχι τυπικής χρήσης της οθόνης. Τα φαινόμενα που αναφέρω για το panel είναι αυτά που θα υπάρχουν σχεδόν σε κάθε οθόνη αν την ψειρίσεις, μη σας αποθαρρύνω δηλαδή. Η αγορά της σε αυτή την τιμή αξίζει 100% για όποιον ξέρει τον προορισμό της οθόνης! Για την ακρίβεια δεν νομίζω να έχει παίξει κάτι καλύτερο. Τέλος βδομάδας λογικά θα έχουμε και το display port, αν δεν έχετε παραλάβει ακόμα και το σκέφτεστε μπορώ να επανέλθω με περισσότερα.

Αν μπορεις να ανεβασεις καμια φωτογραφια της οθονης να τη δουμε λιγο.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ανέβασε καμιά φωτό . Επίσης αν μπορείτε να προτείνετε ένα display port καλώδιο για να πάρω γιατί δεν έχω κάποιο ?

Εμένα πάντως στην εξέλιξη παραγγελίας ακόμα γράφει έλεγχος αποθεμάτων. Και έκανα την παραγγελία αρκετά νωρίς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, stathisgs800 είπε

Αν μπορεις να ανεβασεις καμια φωτογραφια της οθονης να τη δουμε λιγο.....

 

2 λεπτά πριν, Skrez1982 είπε

Ναι ανέβασε καμιά φωτό . Επίσης αν μπορείτε να προτείνετε ένα display port καλώδιο για να πάρω γιατί δεν έχω κάποιο ?

Λογικά Παρασκευή θα έρθει το καλώδιο, οπότε τότε θα μπορέσω να ανεβάσω. 

Καλώδιο πάρε ένα v1.4 και πάνω, θα βρεις στο skroutz διάφορα elock, powertwch, club3d και ανάλογα το μήκος που χρειάζεσαι. 15-20 ευρώ παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Μακιαβέλλι είπε

Την παρέλαβε φίλος χθες και πήγα να την στήσουμε

-φαίνεται να έχει ένα κολλημένο πίξελ στην πάνω γωνία που δεν ενοχλεί, πιο πολύ μοιάζει με σκουπιδάκι μέσα από το πανελ αλλά έχει μέγεθος pixel. Φαίνεται σε λευκό και πράσινο φόντο, καθόλου σε γκρι ή μαύρο

-δεν έχει καλώδιο display port συνεπώς φροντίστε να πάρετε ή να έχετε ήδη καθώς δεν θα ανέβει πάνω απο τα 60hz ούτε με hdmi 2 καθώς η υποδοχή hdmi της οθόνης δεν το υποστηρίζει

-δεν κάνει tilt προς τα κάτω

-το κόστος της φαίνεται στην ποιότητα υλικών, μην περιμένετε κάτι premium

-δεν προλάβαμε να παίξουμε πολύ με τα χρώματα, από τα presets που testαρα έρχεται σε ένα καλό επίπεδο, με τα ίδια και λιγότερα λεφτά θα βρείτε καλύτερο IPS για απόδοση χρωμάτων

-το μαύρο που υποτίθεται ότι έχουν καλύτερο τα VA από τα IPS δεν με έπεισε 

-υπάρχει ένα αποδεκτό light bleed στο κάτω μέρος της οθόνης στο κέντρο της, με 1 ακόμα πιο ισχνό στην κάτω αριστερή γωνία

Αναφέρω μόνο τα αρνητικά γιατί τα πάρα πολλά θετικά που έχει στα 279€ είναι γνωστά, ότι σας λέω είναι κατόπιν ψειρίσματος και όχι τυπικής χρήσης της οθόνης. Τα φαινόμενα που αναφέρω για το panel είναι αυτά που θα υπάρχουν σχεδόν σε κάθε οθόνη αν την ψειρίσεις, μη σας αποθαρρύνω δηλαδή. Η αγορά της σε αυτή την τιμή αξίζει 100% για όποιον ξέρει τον προορισμό της οθόνης! Για την ακρίβεια δεν νομίζω να έχει παίξει κάτι καλύτερο. Τέλος βδομάδας λογικά θα έχουμε και το display port, αν δεν έχετε παραλάβει ακόμα και το σκέφτεστε μπορώ να επανέλθω με περισσότερα.

Καλύτερο IPS στις 32 ίντσες και στα 144hz με τα ίδια χρήματα;

Όσον αφορά την ποιότητα ποιο είναι το θέμα της; Πολύ πλαστικό;

Επεξ/σία από DsLmAnIaC
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, dimoskoutr είπε

Τα περισσότερα online καταστήματα αυτό αναφέρουν στους όρους τους, παρότι είναι εντελώς παράνομο σύμφωνα και με την ευρωπαϊκή οδηγία και με τον ελληνικό νόμο στα @@ τους γιατί δεν γίνεται εντελώς παντελώς τίποτα. Σας λέω πήγα στον συνήγορο του πολίτη, έκανα επώνυμα καταγγελία, η απάντηση ήταν ότι εφόσον ανοίχτηκε τέλος από καινούργιο, θεωρείται μεταχειρισμένο...στο μεταξύ υπάρχει μέσα στον νόμο μια παράγραφος που λέει ότι εφόσον το μόνο που θα κάνει ο πελάτης είναι να το χρησιμοποιήσει μόνο για να διαπιστώσει τα χαρακτηριστικά και την λειτουργία του τότε δεν μειώνει την αξία του προϊόντος. Στα @@ τους όμως...τους το είπα εκεί στον συνήγορο του καταναλωτή...μάλιστα η δικηγόρος που είχε την υπόθεσή μου όταν της το ξαναείπα νευρίασε και μου απάντησε το αμίμητο "αν ήσασταν δικηγόρος δεν θα μου το λέγατε αυτό ούτε θα μου το ρωτούσατε!!!"...άντε βρες άκρη...Ελλαδάρα ρε! Μιλάμε για μνήμες ram που ενώ ήταν μέσα στην λίστα συμβατότητας της μητρικής ο κωδικός τους, τελικά αποδείχτηκαν ασύμβατες γιατί η corsair είχε αλλάξει τα chipάκια στην δική μου παρτίδα χωρίς να αλλάξει τον κωδικό της ram!!! Ολόκληρο θέμα έκανα με το μαγαζί, με την Asrock (μητρική) και με την corsair, ήμουν μέσα στις ημερομηνίες που προβλέπει ο νόμος να ζητήσω τα χρήματά μου πίσω, ο συνήγορος του καταναλωτή με γείωσε γιατί λέει ανοίχτηκε η ram και τοποθετήθηκε (λες και υπήρχε άλλος τρόπος να διαπιστώσω τη λειτουργία τους!!!)...και τελικά η corsair αφού επικοινώνησε και με την asrock εξηγήθηκε μετά από 3 μήνες τα διπλά χρήματα πίσω!!! (Δωράκι για την ταλαιπωρία μου)...φυσικά μετά το θέμα τις έβγαλε και η asrock από την λίστα συμβατότητας καθότι πια οι καινούργιες παρτίδες είχαν αλλαγμένα chipάκια με τον ίδιο κωδικό...μπάχαλο και μην μπλέξει κανείς είναι. Πάντως η corsair με κέρδισε σαν πελάτη...έχω ήδη psu τους και όταν μπορώ θα αγοράζω προϊόντα τους μόνο και μόνο για την συμπεριφορά τους σε πελάτη. Να πω ότι ο δύσκολος cpu είναι ο j5005 της intel...οι gemini lake προσοχή με τις ram! 😐

Κάτι παρόμοιο είχα πάθει και εγώ πριν χρόνια με μνήμες από eshop. Από τότε είπα να πα να φαλιρίσει και αγοράζω μόνο από Amazon που ξέρουν τι πάει να πει εξυπηρέτηση και δικαιώματα καταναλωτή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, DsLmAnIaC είπε

Καλύτερο IPS στις 32 ίντσες και στα 144hz με τα ίδια χρήματα;

Όσον αφορά την ποιότητα ποιο είναι το θέμα της; Πολύ πλαστικό;

Εννοείται πως όχι 32 144 2k και με τα ίδια χρήματα! Εννοώ πως μια καλή Dell ή LG IPS 24-27" των 170-220€ έχει καλύτερη απόδοση στα χρώματα. Μην την πάρει δηλαδή κανείς για editing, δεν αξίζει.

Ναι, είναι φουλ πλαστικό και δεν το λες και από τα φουλ στιβαρά πλαστικά στα κουμπώματα. 

Μην φανεί ότι κράζω! Η οθόνη είναι φουλ κομπλέ στα 279. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπήκε το display port και με το που άνοιξε καρφώθηκε στα 144hz. Ενώ ο φίλος που την έχει δουλέψει και περισσότερο λέει πως έστρωσαν και τα χρώματα σε σχέση με πριν. 

Πάρτε και δυο κακές φωτογραφίες που δεν βοηθάνε σε τίποτα :D

IMG-20190912-222033.jpg

IMG-20190912-222037.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μόλις με πήραν τηλέφωνο από το e shop κι μου είπαν ότι δεν ξέρουν πότε και αν τελικά θα είναι διαθέσιμη η συγκεκριμένη οθόνη για όσους την παρήγγειλαν. Προβλεπω να τρώμε άκυρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Μακιαβέλλι είπε

Μπήκε το display port και με το που άνοιξε καρφώθηκε στα 144hz. Ενώ ο φίλος που την έχει δουλέψει και περισσότερο λέει πως έστρωσαν και τα χρώματα σε σχέση με πριν. 

Πάρτε και δυο κακές φωτογραφίες που δεν βοηθάνε σε τίποτα :D

IMG-20190912-222033.jpg

IMG-20190912-222037.jpg

Μεγειά την οθόνη!

Ερωτήσεις:

Σε τι απόσταση κάθεσαι και πως σου φαίνεται το DPI;

Θα προτιμούσες την ίδια σε 27άρα για να έχεις καλύτερο DPI και sharpness;

Η βάση και το ύψος πως σου φαίνεται; Μήπως είναι λίγο ψηλή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mcgerger είπε

Μεγειά την οθόνη!

Ερωτήσεις:

Σε τι απόσταση κάθεσαι και πως σου φαίνεται το DPI;

Θα προτιμούσες την ίδια σε 27άρα για να έχεις καλύτερο DPI και sharpness;

Η βάση και το ύψος πως σου φαίνεται; Μήπως είναι λίγο ψηλή;

Ευχαριστεί ο φίλος μου, μιας και δεν είναι δική μου. 

Κάθεται στα 50 εκατοστά περίπου. Την φέρνει κοντά ακόμα και τώρα. 

In game το ppi είναι κομπλέ. Στο browsing δεν θα με χαλούσε να είναι υψηλότερο. 

Θα προτιμούσα 27αρα σε office works για το ppi. Στο gaming δεν θα έχεις κανένα παράπονο.

Η βάση δεν είναι ψηλή ιδιαίτερα αλλά το γραφείο του φίλου μου είναι ψηλό. Είμαι 1.90 και θα ήθελα να κάνει ένα μικρό τιλτ προς τα κάτω που όπως είπα δεν γίνεται. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...