Προς το περιεχόμενο

Φρέσκο γάλα. Ποιο είναι το ποιοτικότερο;


Yperaspisths

Προτεινόμενες αναρτήσεις

23 ώρες πριν, drakopoulos1988 είπε

1. Ο μισός πληθυσμός της γης πεθαίνει από καρδιά και εγκεφαλικό=χοληστερίνη.

2.Δηλαδή καταναλώνοντας ζωικά προϊόντα.

3. Έχεις αναρωτηθεί από που παίρνει ο γορίλας ή ο πίθηκος ή ο ταύρος τις θρεπτικές ουσίες;;; Από το φυτικό βασίλειο.Και μάντεψε! Έχουμε το ίδιο εντερικό σύστημα με αυτά!

1. Είναι σχεδόν μοιραίο αυτό στις μεγάλες ηλικίες, συμφωνώ για τις μικρότερες ηλικίες αλλά δεν είναι μόνο η διατροφή η αιτία.

2. Αυτό είναι λάθος.

3. Δεν έχουμε το ίδιο πεπτικό σύστημα, ούτε τα ίδια ένζυμα, έχουμε εξελιχτεί έτσι ώστε να μην χρειάζεται να ξοδεύουμε όλη την ημέρα για να μαζεύουμε την τροφή μας. Το ότι είμαστε συγγενή είδη δεν σημαίνει ότι είμαστε και ίδιοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 355
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

17 ώρες πριν, Ison_ είπε

Με λίγα λόγια είσαι vegan. Και το ξέρεις ότι το να είσαι vegan δεν είσαι φυσιολογικό με βάση την προσφιλή συλλογιστική αυτού του νήματος περί φύσης και φυσιολογικότητας. Έχεις τσεκάρει σίδηρο/φερριτίνη και B12; (αυτά μόνο για αρχή)

Δεν είμαι βίγκαν.βιγκαν είναι ιδεολογία .Όσο για τις βιταμίνες,τα μέταλλα τα ιχνοστοιχεία πρωτείνη κ.λ.π. διάλεξα να μην τα παίρνω. Διάλεξα την μοίρα μου... Θέλω να πεθάνω εγώ και κάποιοι χιλιάδες άνθρωποι που το κάνουν...μην αρχίσουμε να στέλνουμε έρευνες για την διατροφή τώρα. Να ξέρεις ότι έλλειψη B12, έχουν και αυτοί που καταναλώνουν κρέας...επίσης περιεκτικότητα σε σίδηρο αν συγκρίνεις το συκώτι με π.χ. το κακάο (στα ίδια γραμμάρια) το κακάο έχει 6 φορές περισσότερο...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, drakopoulos1988 είπε

Δεν είμαι βίγκαν.βιγκαν είναι ιδεολογία .Όσο για τις βιταμίνες,τα μέταλλα τα ιχνοστοιχεία πρωτείνη κ.λ.π. διάλεξα να μην τα παίρνω. Διάλεξα την μοίρα μου... Θέλω να πεθάνω εγώ και κάποιοι χιλιάδες άνθρωποι που το κάνουν...μην αρχίσουμε να στέλνουμε έρευνες για την διατροφή τώρα. Να ξέρεις ότι έλλειψη B12, έχουν και αυτοί που καταναλώνουν κρέας...επίσης περιεκτικότητα σε σίδηρο αν συγκρίνεις το συκώτι με π.χ. το κακάο (στα ίδια γραμμάρια) το κακάο έχει 6 φορές περισσότερο...

Αν δεν θες να λέγεσαι βίγκαν, το σίγουρο είναι ότι τρως τα ίδια με τους βίγκαν. Έλλειψη Β12 μπορεί να πάθει κι αυτός που τρωει κρέας αν τρώει γενικά σαβούρες και κάνει καταχρήσεις, αλλά ο βίγκαν την παθαίνει σίγουρα. Ο σίδηρος από το κακάο δεν είναι αιμικός και δεν είναι εύκολα απορροφήσιμος και η ποσότητα που θα έπρεπε να πάρεις δε μετριέται με κουταλάκια αλλά με σέσουλες. Το μόνο σωστό που έγραψες τελικά από όλο αυτό είναι ότι διάλεξες τη μοίρα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Ison_ είπε

Αν δεν θες να λέγεσαι βίγκαν, το σίγουρο είναι ότι τρως τα ίδια με τους βίγκαν. Έλλειψη Β12 μπορεί να πάθει κι αυτός που τρωει κρέας αν τρώει γενικά σαβούρες και κάνει καταχρήσεις, αλλά ο βίγκαν την παθαίνει σίγουρα. Ο σίδηρος από το κακάο δεν είναι αιμικός και δεν είναι εύκολα απορροφήσιμος και η ποσότητα που θα έπρεπε να πάρεις δε μετριέται με κουταλάκια αλλά με σέσουλες. Το μόνο σωστό που έγραψες τελικά από όλο αυτό είναι ότι διάλεξες τη μοίρα σου.

Στατιστικά ο μισός πληθυσμός της γης πεθαίνει από καρδιά ή εγκεφαλικό = χοληστερίνη.

Αν δεν καταναλώνει χοληστερίνη δεν θα έχει "κακή χοληστερίνη". 

Όσο για το "αιμικο" που είπες ότι είναι καλύτερο φαίνεται ότι δεν έχεις ιδέα.

Πρωτεϊνη,μέταλλα, ιχνοστοιχεία,βιταμίνες κλπ σε φυτική μορφή είναι πάντα ανώτερα από ζωική...

Ενδεικτικά,  ένα διήμερο γεύμα για μένα είναι μια σαλάτα με μαρούλι,ρόκα,σπανάκι φρέσκο, μανιτάρια πλευρώτους, αβοκάντο κάσιους, και κάπαρη....

Το δικό σου διήμερο τί μπορεί είναι που θα προσφέρει περισσότερα στο σώμα σου; Κοτόπουλο με πατάτες;; 

Μην εκνευρίζεται κάνοντας επίθεση. Σε καταλαβαίνω. Δεν γεννήθηκα με λουλούδια στο χέρι! 30 χρόνια ζωικά έτρωγα και όταν βρισκόταν κάποιος να μου μιλήσει για τέτοια με τσάντιζε (επειδή μου τάραζε τα διατροφικά μου πιστεύω (τα οποία ήταν όλα νόστιμα και εθιστικά) εγώ δεν σου είπα ότι διάλεξες να πεθάνεις. Εσύ χωρίς να το ξέρεις αν κινδυνεύω να πεθάνω μου το λες! κι εκεί φαίνεται ο εκνευρισμός σου...δεν σε πίεσε κανένας να μην τρως ζωικά. Φάε ότι θες! Ήθελα απλα μοιραστώ κάποια πράγματα που διάβασα και ένιωσα τα τελευταία 2 χρόνια της ζωής μου.

Όταν λες σε κάποιον ότι όλα αυτά που χρειάζεται το σώμα υπάρχουν στο φυτικό βασίλειο δλδ δεν χρειάζεται ψοφίμια ,τυριά κλπ  είναι σαν να λες σε μια γιαγιά ότι δεν υπάρχει ο θεός - Χριστός κλπ. Ίδιες αντιδράσεις!

Αντιδράσεις ακαριαίες χωρίς σκέψη-αναλυση για την πληροφορία που σου δίνει κάποιος (επειδή δεν είσαι έτοιμος να την ακούσεις) όπως η γιαγιά. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψοφίμια ;Τι τρόπος εκφρασης ειναι τουτος ;Μόνο σε μένα ακουγεται απωθητικό;Δεν σ αρεσει το κρεας;Δεν τρως κρεας ;No problem αλλα λιγη αυτοσυγκρατηση απο μερικους.Διατυπωσε την αποψη του πολιτισμενα οπως κανουμε οι υπολοιποι.Σεβασου τον συμφορουμιτη και τις αποψεις σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, CallMeRp είπε

Δεν σ αρεσει το κρεας;Δεν τρως κρεας ;No problem

Ξερεις, αυτο που ονομαζεις "κρεας", με την βοηθεια μιας αρρωστημενης βιομηχανιας, μπορει να ερχεται στο πιατο σου μεταμφιεσμενο σαν μπριζολα, μπεργκερ και πολλα ακομα και να σε ξεγελαει. Στην πραγματικοτητα ομως αυτο που τρως ειναι ψοφιμια, οπως σωστα λεει ο φιλος. Και ελεος με αυτες τις γμημενες ταμπελες, που αν καποιος δεν τρωει δολοφονημενα ζωακια αμεσως τον βαπτιζουμε βηγκαν και τον δειχνουμε με το δακτυλο. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Mesqal είπε

Ξερεις, αυτο που ονομαζεις "κρεας", με την βοηθεια μιας αρρωστημενης βιομηχανιας, μπορει να ερχεται στο πιατο σου μεταμφιεσμενο σαν μπριζολα, μπεργκερ και πολλα ακομα και να σε ξεγελαει. Στην πραγματικοτητα ομως αυτο που τρως ειναι ψοφιμια, οπως σωστα λεει ο φιλος. Και ελεος με αυτες τις γμημενες ταμπελες, που αν καποιος δεν τρωει δολοφονημενα ζωακια αμεσως τον βαπτιζουμε βηγκαν και τον δειχνουμε με το δακτυλο. 

Ξέρεις ποιό είναι ένα απο τα πολλα προβλήματα στις μέρες μας και συναντάται κατα κόρον στο διαδίκτυο αλλά και έξω ;Ότι παίρνετε μια άποψη και την διαστρεβλώνετε.Αυτό ισχύει για την περίπτωση σου.Εγώ ΔΕΝ έβαλα ταμπέλα στον φίλο , ΔΕΝ τον βάφτισα χορτοφάγο.Έγραψα χαρακτηριστικά δεν τρώς κρέας;no problem.Εσυ όμως με το ετσι θελω ,με δειχνεις με το δαχτυλο κατι το οποιο δεν εκανα.

Εγω μίλησα ξεκαθαρα ,που μάλλον δεν φτάνει ,πως ας ειμαστε λιγο πιο προσεκτικοι ,κομψοι στις διατυπώσεις μας ως ενήλικες.Είμαι σε ώριμη ηλικία για να ξέρω πως φτάνει μια μοσχαρίσια μπριζόλα στο τραπέζι μου και προφανώς και δεν περιμένω/ζητω εξηγήσεις για το τι πραγματικα γινεται στα food factories.Πες την αποψη σου και ο καθενας μας πολιτισμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Δεν είμαι βίγκαν προσπαθώ να καταναλώνω όσο λιγότερο κρέας μπορώ αλλά σέβομαι την άποψή τους.Δικαίωμά τους και επιλογή τους είναι δεν πειράζουν κανένα.Και οι αντιδράσεις τους είναι μέσα σε κόσμια πλαίσια.Δεν πλάκωσαν με ξύλα κανένα χασάπη ,δεν έσπασαν τίποτε βιτρίνες κρεοπωλείων ,απλά επιλογή τους είναι αυτός ο τρόπος διαμαρτυρίας.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...