Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρικά Ποδήλατα


fogeo933

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι καλά.

Όταν η μέγιστη είναι ~22km/h, σιγά μην το έχεις κάπου ενδιάμεσα για να σου κρατήσει περισσότερο και να πηγαίνεις με 15.

Εσύ που πιάνεις 50 χαίρω πολύ, πήγαινε με 25 και 30.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

19 ώρες πριν, Philippe είπε

Εμένα χωρίς καθόλου πετάλι, μόνο γκάζι, μου έβγαλε 25Km τώρα με τα κρύα μέχρι να πέσει στα 32V. Αυτά σε 3 μέρες, από λίγα κάθε μέρα. Δηλαδή 10Km έκανα σήμερα, ανηφόρες, κατηφόρες και έδειχνε 33 και κάτι (3 μπάρες σταθερά) πριν πέσει στις 2 μπάρες και κάποια στιγμή στη μία. Τώρα αν το ξανα-ανοίξω θα δείχνει αρχικά τέσσερις, αλλά μετά από λίγο στοιχηματίζω θα τα φτύσει. Είναι και καινούργια η μπαταρία, δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αρνητικό.

Πριν τα κρύα πόσο σου έβγαζε ? Κούμπωσα χθες τις παλιές μολύβδου και έβγαλα 15χλμ ,πιστεύω είχα σίγουρα άλλα 5χλμ αλλά είχα να τις χρησιμοποιήσω καιρό. Βέβαια θυμήθηκα γιατί άλλαξα σε λιθίου, τεράστια διαφορά σε βάρος!

Χθες τις φόρτισα τέρμα και θα δω αν έπεσα σε ελαττωματική λιθίου. Θα φανεί αν άξιζε που την αγόρασα παραπάνω από μαγαζί, ακριβότερα και όχι ιντερνετικά γιατί είμαι βέβαιος οτι θα ισχυρίζονταν χαμηλές θερμοκρασίες ,κακή χρήση κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω στοιχεία για πριν τα κρύα, 3 φορτίσεις έχω κάνει, όλες με κρύο. Μέχρι 30Km έχω βγάλει, χωρίς να το αφήσω να αδειάσει εντελώς, για να μη φθαρεί η μπαταρία. Το F16+ πιάνει στην ευθεία 32Km/h, με βάρος ~90Kg μαζί με αυτά που κουβαλάω. Θα δοκιμάσω τη μεσαία σκάλα στην επόμενη και θα ενημερώσω πόσα παραπάνω έβγαλε.

Παρεμπιπτόντως, έχω τις εξής ρυθμίσεις (για όσους έχουν το ίδιο):

P09: 0 (Power mode available from standstill)
P10: 1 (Drive mode)
P11: 1 (Assist delay, secs)
P12: 3 (Assist level, 1-5)

Μήπως αλλάζοντας κάποια από αυτές της υποβοήθησης (P11, P12) κάνουμε επιπλέον οικονομία;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, phanispal είπε

Ναι καλά.

Όταν η μέγιστη είναι ~22km/h, σιγά μην το έχεις κάπου ενδιάμεσα για να σου κρατήσει περισσότερο και να πηγαίνεις με 15.

Εσύ που πιάνεις 50 χαίρω πολύ, πήγαινε με 25 και 30.

Όντως είναι δύσκολο να μη δίνεις τέρμα γκάζι με αυτές τις ταχύτητες. Αλλά έστω και με 20 αντί για 25 να πηγαίνεις μπορεί να δεις διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Philippe είπε

Δεν έχω στοιχεία για πριν τα κρύα, 3 φορτίσεις έχω κάνει, όλες με κρύο. Μέχρι 30Km έχω βγάλει, χωρίς να το αφήσω να αδειάσει εντελώς, για να μη φθαρεί η μπαταρία. Το F16+ πιάνει στην ευθεία 32Km/h, με βάρος ~90Kg μαζί με αυτά που κουβαλάω. Θα δοκιμάσω τη μεσαία σκάλα στην επόμενη και θα ενημερώσω πόσα παραπάνω έβγαλε.

Παρεμπιπτόντως, έχω τις εξής ρυθμίσεις (για όσους έχουν το ίδιο):

P09: 0 (Power mode available from standstill)
P10: 1 (Drive mode)
P11: 1 (Assist delay, secs)
P12: 3 (Assist level, 1-5)

Μήπως αλλάζοντας κάποια από αυτές της υποβοήθησης (P11, P12) κάνουμε επιπλέον οικονομία;

@Philippe 45Km έβγαλε τον Σεπτέμβριο...τώρα 30-32 υπολογίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Τελικά η μπαταρία ήταν ελαττωματική και ευτυχώς θα γίνει αντικατάσταση . Μέχρι και προσωρινή μπαταρία μου έδωσε ο άνθρωπος μέχρι να έρθει η καινούρια :)

Σίγουρα πάντως ,το κρύο μειώνει την απόδοση ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, phanispal είπε

Θύμισέ μου ποιο έχεις, και ποιος είναι ο άνθρωπος που σου έδωσε προσωρινή.

Μετατροπή ήταν και από μολύβδου έβαλα λιθίου. Αλλά όλο και μειωνόταν η απόδοση και νόμιζα στην αρχή οτι ήταν απο το κρύο.

Ο άνθρωπος ήταν ο ποδηλατάς που μου είχε κάνει τη μετατροπή και μου έδωσε δικιά του μπαταρία μέχρι να έρθει η αντικατάσταση :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει υπόψη κανείς κανένα δυνατό σετ φώτα; Κάτι με δικιά τους μπαταρία ίσως; Τώρα έχω 4 της πλάκας, 2 μπροστά και 2 πίσω αλλά είναι σημαντικό θέμα και θα ήθελα κάτι πιο καλό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μικρός είχα πάρει μπροστινό φως αλογόνου της CatEye, ήταν αρκετά ακριβό αλλά η δέσμη έφτανε στου διαόλου τη μάνα, μιλάμε στο χωριό που είναι μέσα στο δάσος φωτίζαμε τις γύρω πλαγιές, θεωρώ πως μπορούσες να το διακρίνεις άνετα στα 100 μέτρα.

Πλέον δε βλέπω ποικιλία στο skroutz σε φώτα της CatEye, φαντάζομαι πως έχουν αλλάξει τα πράγματα.

Λογικά κοιτάς για πολλά lumens. Μόνο μην πάρεις αυτό:

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/1/2020 στις 2:11 ΠΜ, zio10 είπε

Καλές βόλτες, γράψε χαρακτηριστικά και εντυπώσεις όταν το δοκιμάσεις καλύτερα!

και τιμή αν γίνεται, έστω στο περίπου...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...