Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρικά Ποδήλατα


fogeo933

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γίνεται, και όντως ξέχασα να το αναφέρω.

Απλά εγώ τουλάχιστον όπως έχω ξαναπεί, ενώ πριν το πάρω είχα στο μυαλό μου ότι θα χρησιμοποιώ μόνο το χειρόγκαζο, βρίσκω κατά διαστήματα τον εαυτό μου να κάνει πετάλι χωρίς να χρειάζεται, εντελώς μηχανικά, ειδικά απ' τη στιγμή που είναι ξεκούραστο.

Επεξ/σία από phanispal
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικά παρήγγειλα κι εγώ το Fiido D2S την τρίτη απ την ευρωπαϊκή αποθήκη του Geekbuying. Περιμένω να το στείλουν να δούμε τι ψάρια πιάνει.

Τα αφήνετε γενικά εσείς έξω για να πάτε πχ για ψώνια κλπ; Αν ναι, τί κλειδαριές έχετε πάρει; Σκέφτομαι κάτι σε abus 6000/90, για να μπορώ να την έχω παντού μαζί μου και να είναι και λίγο της προκοπής.

Επεξ/σία από angmar
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ όχι, δεν το αφήνω, χωρίς να έχω οπτική επαφή. Εξάλλου στο supermarket που πετάγεσαι να πάρεις κάτι έκτακτο πού να το δέσεις και πού να μπεις στη διαδικασία.

Θα το αφήσω αν πάω σε κανά ψιλικατζίδικο, καμια κάβα, μαναβική κ.λπ., που συνήθως δεν έχει κόσμο και δεν καθυστερώ.

Αν κι έχω πάρει μια απλή κλειδαριά Dunlop του δεκάευρου απ' το Σκλαβενίτη, αλλά δεν την έχω χρησιμοποιήσει ακόμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, phanispal είπε

Γίνεται, και όντως ξέχασα να το αναφέρω.

Απλά εγώ τουλάχιστον όπως έχω ξαναπεί, ενώ πριν το πάρω είχα στο μυαλό μου ότι θα χρησιμοποιώ μόνο το χειρόγκαζο, βρίσκω κατά διαστήματα τον εαυτό μου να κάνει πετάλι χωρίς να χρειάζεται, εντελώς μηχανικά, ειδικά απ' τη στιγμή που είναι ξεκούραστο.

Αυτό το κάνω κι εγώ, ασυναίσθητα κάνω πεταλι σχεδόν σε όλη τη διαδρομή γιατί μου φαίνεται λίγο περίεργο να μη κουνάω τα πόδια μου!

1 ώρα πριν, angmar είπε

Τελικά παρήγγειλα κι εγώ το Fiido D2S την τρίτη απ την ευρωπαϊκή αποθήκη του Geekbuying. Περιμένω να το στείλουν να δούμε τι ψάρια πιάνει.

Τα αφήνετε γενικά εσείς έξω για να πάτε πχ για ψώνια κλπ; Αν ναι, τί κλειδαριές έχετε πάρει; Σκέφτομαι κάτι σε abus 6000/90, για να μπορώ να την έχω παντού μαζί μου και να είναι και λίγο της προκοπής.

Άντε με το καλό να έρθει, θα σε βολέψει. Εγώ το δικό μου το βλέπω σχεδόν πάντα καο όταν χρειαστεί να τπ αφήσω για λίγο χωρίς να το βλέπω το κλειδώνω από κάπου με μια απλή κλειδαριά.

Επεξ/σία από zio10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, zio10 είπε

Αυτό το κάνω κι εγώ, ασυναίσθητα κάνω πεταλι σχεδόν σε όλη τη διαδρομή γιατί μου φαίνεται λίγο περίεργο να μη κουνάω τα πόδια μου!

Αν και πλέον τα έχουν μάθει πολλοί, παραμένει ψαρωτικό να σε βλέπουν σε ποδήλατο με πετάλια και εσύ να πηγαίνεις χωρίς να κάνεις πετάλι.

3 λεπτά πριν, zio10 είπε

Εγώ το δικό μου το βλέπω σχεδόν πάντα καο όταν χρειαστεί να τπ αφήσω για λίγο χωρίς να το βλέπω το κλειδώνω από κάπου με μια απλή κλειδαριά.

Έχω την εντύπωση ότι αυτά τα μικρά όπως το Fiido D2 είναι τα πλέον χτυπητά στο μάτι για κλοπή, αλλά ίσως να είναι και η ιδέα μου.

Ενώ εσύ π.χ. που στην ουσία έχεις κανονικό ποδήλατο, αλλά με μετατροπή, εκτός κι αν κάνει μπαμ ότι έχει γίνει ηλεκτρικό, δεν κινδυνεύεις το ίδιο να στο πάρουν, ίσως το ίδιο με κάποτε που υπήρχαν μόνο συμβατικά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, angmar είπε

Τελικά παρήγγειλα κι εγώ το Fiido D2S την τρίτη απ την ευρωπαϊκή αποθήκη του Geekbuying. Περιμένω να το στείλουν να δούμε τι ψάρια πιάνει.

Τα αφήνετε γενικά εσείς έξω για να πάτε πχ για ψώνια κλπ; Αν ναι, τί κλειδαριές έχετε πάρει; Σκέφτομαι κάτι σε abus 6000/90, για να μπορώ να την έχω παντού μαζί μου και να είναι και λίγο της προκοπής.

Εγω εχω παρει αυτο που ειναι απο το οικοσυστημα της xiaomi...

https://www.aliexpress.com/item/33007940684.html

ποιοτικο το υλικο του....

γιατι να σας το κλεψουν ρε παιδια εαν το κλειδωσετε απο την λαβη που εχει στο σκελετο σε μια κολωνα πχ ή οτιδηποτε σταθερο?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, phanispal είπε

Αν και πλέον τα έχουν μάθει πολλοί, παραμένει ψαρωτικό να σε βλέπουν σε ποδήλατο με πετάλια και εσύ να πηγαίνεις χωρίς να κάνεις πετάλι.

Έχω την εντύπωση ότι αυτά τα μικρά όπως το Fiido D2 είναι τα πλέον χτυπητά στο μάτι για κλοπή, αλλά ίσως να είναι και η ιδέα μου.

Ενώ εσύ π.χ. που στην ουσία έχεις κανονικό ποδήλατο, αλλά με μετατροπή, εκτός κι αν κάνει μπαμ ότι έχει γίνει ηλεκτρικό, δεν κινδυνεύεις το ίδιο να στο πάρουν, ίσως το ίδιο με κάποτε που υπήρχαν μόνο συμβατικά.

Είναι ψαρωτικό όντως! Πριν λίγο καιρό γυρνούσα σπίτι και άρχισε να ψιλοβρέχει οπότε πήγαινα τέρμα γκάζι 45+ και σταμάτησε δίπλα μου αυτοκίνητο στο φανάρι και μου λέει έλεγα από μέσα μου δε γινεται να πάει τόσο γρήγορα, τι γίνεται;  :lol:

Το δικό μου για κάποιον που έχει μια ιδέα φαίνεται αμέσως, αλλά σε πολλούς δεν πάει αμέσως το μυαλό ναι. Το φοβάμαι όμως, κλέβουν ακόμα και απλά παλιά ποδήλατα...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όχι, εννοώ ότι αν πας supermarket με ένα απλό ποδήλατο, που δεν κάνει μπαμ και κάνεις κανονικά τα ψώνια σου χωρίς να το ασφαλίσεις, υπάρχουν περισσότερες πιθανότητες να το βρεις όταν βγεις, σε σχέση με το Fiido ας πούμε.

Επεξ/σία από phanispal
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Αισίως έφτασε και το δικό μου σήμερα.

Είχε βέβαια ένα τραυματισμό, είναι μισοσπασμένο το σημείο του πίσω λασπωτήρα που δένει πάνω στο σασί, αν θυμάμαι καλά είχα διαβάσει πως και άλλο μέλος το έλαβε με το ίδιο σπάσιμο. Μάλλον είναι γενικό κακό της συσκευασίας.

Πήγα του φούσκωσα τα λάστιχα στα ~40psi και το έκανα μια βόλτα, ομολογώ πως ήταν εντυπωσιακή η ευκολία με την οποία ανεβαίνεις τις περισσότερες ανηφόρες. Τα δισκόφρενα μου έσπασαν λίγο τα νεύρα γιατί ακουμπάνε τα τακάκια πάνω στους τροχούς και κάνουν λίγο θόρυβο, αλλά οκ. Οι πρώτες εντυπώσεις είναι θετικές.

Περιμένω να φτάσει επιτέλους και το κράνος, ν αγοράσω και μια αλυσίδα για να κάνω μεγαλύτερες βόλτες.

Επίσης, σκέφτομαι ν αντικαταστήσω τα 3 quick release που έχει ( σέλας, handle bar & ύψους τιμονιού) με security bolts για να μη μπορεί κάποιος να τα πάρει και να φύγει σε 3", έχει κάνει κανείς κάτι παρόμοιο;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους.

https://www.e-twowmobility.com/el/ηλεκτρικο-ποδηλατο-fat-bike-v2/

Γνωρίζει κανείς τη συγκεκριμένη εταιρία; Είδα το fat bike σε video των unboxholics, έστειλα μήνυμα στην εταιρία και με πήρε τηλ ένας τύπος πολύ ευγενικός κλπ να μου εξηγήσει πόσο κοστίζει και πώς λειτουργεί. Εμένα όμως ούτε η ιστοσελίδα ούτε ο τύπος μου γέμιζαν το μάτι για να προπληρώσω 1700 ευρώ. Έχει κανείς άποψη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, DVaderLa είπε

Καλημέρα σε όλους.

https://www.e-twowmobility.com/el/ηλεκτρικο-ποδηλατο-fat-bike-v2/

Γνωρίζει κανείς τη συγκεκριμένη εταιρία; Είδα το fat bike σε video των unboxholics, έστειλα μήνυμα στην εταιρία και με πήρε τηλ ένας τύπος πολύ ευγενικός κλπ να μου εξηγήσει πόσο κοστίζει και πώς λειτουργεί. Εμένα όμως ούτε η ιστοσελίδα ούτε ο τύπος μου γέμιζαν το μάτι για να προπληρώσω 1700 ευρώ. Έχει κανείς άποψη;

Πολυ ποιο value for money επιλογη...

 

https://m.banggood.com/EU-Direct-FIIDO-M1-12_5Ah-36V-250W-20-Inches-Folding-Moped-Bicycle-25km-or-h-Top-Speed-80KM-Mileage-Range-Electric-Bike-p-1623585.html?rmmds=search

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην παρέα. 

Θέλω την γνώμη σας - την βοήθεια σας σε ένα θέμα... 

Έχω το Shima a2b εξαιρετικό και πανέμορφο πραγματικά ποδήλατο. 

Με απίστευτη αυτονομία και ταχύτητα. Για κάποιο λόγω, δυστυχώς, έμεινε 4 χρόνια σε πλήρης ακινησία μέσα βέβαια σε γκαράζ. 

Όπως ήταν αναμενόμενο η μπαταρία τα έπαιξε εντελώς. 

Η μπαταρία του καινούρια έχει 650 με 700 € από το εξωτερικό ενώ για αναγόμωση απ ότι ξέρω θα πάει γύρω στα 500 € έχει κάποιος κάποια ιδέα ή γνώση τι μπορώ να κάνω;

Ευχαριστώ για το χρόνο σας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το ήξερα το ποδήλατο, όντως φαίνεται πολύ ωραίο και δυνατό!

Βλέπω έχει μπαταρία λιθίου, 36v 13,5ah. Άρα μια οποιαδήποτε μπαταρία 36v πρέπει να κάνει.

Δεν είναι τόσο ακριβές, βρίσκεις επώνυμη πιο φτηνά ανάλογα και με τα ah.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...