Προς το περιεχόμενο

Επιχειρηση στην Εσθονια. Διαχειρηση απο Ελλαδα. Γινεται?


Γιωργος356

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, christakos07 είπε

Συγγνώμη που σε στεναχωρώ, αλλά τα δημόσια συστήματα υγείας στην Ελλάδα και στην Ευρώπη, έτσι λειτουργούν. Οι χρόνοι αναμονής είναι μεγάλοι και σε πολλές περιπτώσεις, οι ασθενείς πληρώνουν ιδιωτικά.

Σε κάθε περίπτωση αυτό το σκάρτο δημόσιο σύστημα, είναι χίλιες φορές καλύτερο σε παροχές, από το να ψάχνεις τη δόση ινσουλίνης στη μαύρη αγορά της Αμερικής, ή να μην σου καλύπτουν οι ασφαλιστικές φάρμακα για χρόνια νοσήματα.Ναι το δημόσιο σύστημα υγείας χρειάζεται περαιτέρω χρηματοδότηση, περισσότερους γιατρούς και νοσηλευτές. Οι φόροι μας πληρώνονται και πρέπει να το απαιτήσουμε.

Αν επιτρέπεται για τι ειδικότητα γιατρού μιλάμε;

Εντωμεταξύ τα συστήματα υγείας της βόρειας Ευρώπης στελεχώθηκαν μια χαρά με την ευγενική χρηματοδότηση του πανέξυπνου έλληνα φορολογούμενου που σπούδασε τους Έλληνες γιατρούς.

Οι χώρες αυτές έχουν έλλειψη σε γιατρούς επειδή είναι ακριβό να γίνεις Γιατρός (όπως θα έπρεπε να είναι και στην Ελλάδα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 123
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 ώρες πριν, christakos07 είπε

Συγγνώμη που σε στεναχωρώ, αλλά τα δημόσια συστήματα υγείας στην Ελλάδα και στην Ευρώπη, έτσι λειτουργούν. Οι χρόνοι αναμονής είναι μεγάλοι και σε πολλές περιπτώσεις, οι ασθενείς πληρώνουν ιδιωτικά.

Σε κάθε περίπτωση αυτό το σκάρτο δημόσιο σύστημα, είναι χίλιες φορές καλύτερο σε παροχές, από το να ψάχνεις τη δόση ινσουλίνης στη μαύρη αγορά της Αμερικής, ή να μην σου καλύπτουν οι ασφαλιστικές φάρμακα για χρόνια νοσήματα.Ναι το δημόσιο σύστημα υγείας χρειάζεται περαιτέρω χρηματοδότηση, περισσότερους γιατρούς και νοσηλευτές. Οι φόροι μας πληρώνονται και πρέπει να το απαιτήσουμε.

Αν επιτρέπεται για τι ειδικότητα γιατρού μιλάμε;

οφθαλμίατρος και μια άλλη φορά δερματολόγος (έπρεπε να γίνει μια μικρή επέμβαση εδώ)

και για τον συγγενή που ανέφερα, γυναικολόγος - ογκολόγος.

Δε με νοιάζει τι γίνεται στην υπόλοιπη ευρώπη.

Εγώ ξέρω ότι δεν είναι λογικό να μου λένε να πληρώσω για ιατρική περίθαλψη και όταν τη χρειαστώ να σφυρίζουν αδιάφορα και να αναγκάζομαι να πληρώσω πάλι.

Δεν έχω πρόβλημα να πληρώσω αλλά τότε επέστρεψε μου τα λεφτά που έδινα.

Γενικά υπάρχουν ένα σωρό παράλογα που αυτό που λες, το να πληρώνεις φόρο σε άλλο κράτος σε σχέση με αυτό που ζεις είναι το λιγότερο παράλογο.

Σκέψου πόσες φορές σε φορολογούν για το ίδιο πράγμα. Αυτό δεν είναι παράλογο; πληρώνεις ΦΠΑ σε κάποια αγορά, μετά σε φορολογούν πάλι, φόρος πχ για κινητή και ΦΠΑ από πάνω τι να συζητάμε τώρα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Γιαούρτι είπε

φίλε μου να σου κάνω μια ερώτηση πάνω σε αυτό που είπες.

Εγω πλήρωνα κανονικά εισφορές-φόρους.

Όταν χρειάστηκα όμως γιατρό το ραντεβού (από Δεκέμβριο) ήταν να κλειστεί τον Ιούνιο. Όπως καταλαβαίνεις δε γίνοταν να περιμένω 6 μήνες. Πλήρωσα και έκανα τη δουλειά μου. Παρομοίως συγγενικό μου άτομο που και αυτό πλήρωνε κανονικά φόρους-εισφορές, σε εγχείρηση που χρειάστηκε το πρόγραμμα έλεγε....τη Δευτέρα Παρουσία. Οπότε και αυτός πλήρωσε για να γίνει η δουλειά του.

Και σε ρωτάω τώρα, εφόσον πληρώναμε για υγεία και αναγκαστήκαμε να ξαναπληρώσουμε, το κράτος θα μας επιστρέψει τα χρήματα;

Πες του τα γιατί βαριέμαι να του γράψω και να κάτσω να του εξηγήσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

παιδια μια και συζηταγαμε για την xolo εφτιαξε και την υπηρεσια go που βασιζετε καθαρα σε "παροχη υπηρεσιων και αυτοι σε χρωνουν με μια προμηθεια 5% σε ολες τις κινησεις πχ εσοδα εξοδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, special είπε

παιδια μια και συζηταγαμε για την xolo εφτιαξε και την υπηρεσια go που βασιζετε καθαρα σε "παροχη υπηρεσιων και αυτοι σε χρωνουν με μια προμηθεια 5% σε ολες τις κινησεις πχ εσοδα εξοδα

Το οποίο απ' όσο γνωρίζω έχει τεράστιο περιορισμό σε ειδικότητες (όχι ότι και η βασική υπηρεσία του Xolo δεν έχει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, special είπε

παιδια μια και συζηταγαμε για την xolo εφτιαξε και την υπηρεσια go που βασιζετε καθαρα σε "παροχη υπηρεσιων και αυτοι σε χρωνουν με μια προμηθεια 5% σε ολες τις κινησεις πχ εσοδα εξοδα

Με την go δεν μπορείς να κάνεις καμία χρήση ηλεκτρονικών πληρωμών.

Ούτε paypal, ούτε stripe.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απευθυνετε ποιο πολυ σε αυτους που παρεχουν υπηρεσιες και δεν μπλεκετε καθολου με συσταση εταιρεια.Τα τιμολογια που κοβονται βγαινουν στο ονομα τις xolo οποτε ουσιαστικα εσεις δεν φαινεστε πουθενα θεωρητικα οταν γινετε η μεταφορα προς λογαριασμο σας τοτε σας κραταει 5%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, special είπε

Απευθυνετε ποιο πολυ σε αυτους που παρεχουν υπηρεσιες και δεν μπλεκετε καθολου με συσταση εταιρεια.Τα τιμολογια που κοβονται βγαινουν στο ονομα τις xolo οποτε ουσιαστικα εσεις δεν φαινεστε πουθενα θεωρητικα οταν γινετε η μεταφορα προς λογαριασμο σας τοτε σας κραταει 5%

Χωρίς paypal ή stripe δεν μπορείς να παρέχεις SaaS (Software as a Service) υπηρεσίες, οπότε είναι online λογιστής αλλά δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί από προγραμματιστές που θέλουν να πουλήσουν κάποια υπηρεσία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, skiabox είπε

Χωρίς paypal ή stripe δεν μπορείς να παρέχεις SaaS (Software as a Service) υπηρεσίες, οπότε είναι online λογιστής αλλά δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί από προγραμματιστές που θέλουν να πουλήσουν κάποια υπηρεσία.

Απ' ότι μου είχαν πει είναι για φωτογράφους, και παρεμφερείς υπηρεσίες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Στις 20/2/2020 στις 12:50 ΜΜ, cacofonix-3 είπε

Απ' ότι μου είχαν πει είναι για φωτογράφους, και παρεμφερείς υπηρεσίες

Καλησπερα και απο εμενα.

αρχικα να πω οτι διαβάζοντας καποια post δεν μπορω να αντιληφθω γιατι καποιοι ξεφευγουν καποιοι απο το αρχικο θεμα, που δεν αφορουν το αρχικο post. 
 

Οσο αφορα το θεμα, το εχω ψαξει αρκετα το θεμα τον τελευταιο καιρο.

το προβλημα με το xolo go για εμενα ειναι πως παιρνεις τα χρηματα; Εχουν νομιζω μονο transfer σε personal bank οποτε εκ των πραγματων αυτο σημαινει οτι αμα κανεις καταθεση στην τραπεζα σου θα εχεις και ηδη εδω κατι για να καλυφτεις φορολογικα.

Το δευτερο μεγαλο κακο ειναι οτι δεν δεχεται το go απο διαφημισεις ή εσοδα απο marketplaces (play store google play κλπ) για οσους ειναι developers εμενα με απασχολει πολυ.

οσο αφορα το e-resident και company υπαρχουν δυο θεματα

α) δεν μπορεις να βγαζεις μονο με μερισμασα πρεπει να βαλεις και κατι ως μισθο μετοχου ή μελος ΔΣ. Αρα εδω μπανανια πρεπει να ανοιξεις και μπλοκακι;(το τελευταιο το ψαχνω ακομη)

β) υπαρχει περιπτωση οπως αναφερει στο site να γινεις PE tax δηλαδη να θεωρηθει η εταιρεια υποχρεα για φορολογια στην Ελλαδα επειδη εχει μονιμη εγκατασταση ή εισαι ο ενας ανθρωπος που κανει τα παντα ο agent PE (εσυ  ετσι κ αλλιως εισαι εδω υποχρεος, αλλα αλλο η οντοτητα εταιρεια και αλλο εσυ),  και να εχεις διπλες φορολογιες που υποτιθεται λυνονται ή να θεωρηθει οτι η εταιρεια φορολογικα ανηκει Ελλαδα. Δεν ξερω τι σημαινει το παραπανω ακριβως.

στο παραπανω ας σκεφτουμε το εξης: Εσθονια αμα δεν τραβηξεις λεφτα οσα κ εσοδα να εχεις δεν φορολογείσαι, ουτε η εταιρια, επισης αν περνας εξοδα πχ services, αγορες της εταιρεια παλι δεν φορολογείσαι κατι, αν ομως στην ξαφνικα σου πει η μπανανια εδω (που ζηταει φορολογικη εδρα ουτε αυτο δεν μπορει να λυσει οπως αλλες χωρες), οτι ανηκεις εδω πιθανον να φορολογουνται τα κερδη σου ειτε τα παιρνεις ως μισθο ειτε οχι. Δεν ξερω πως παιζει ακριβως τα παραπανω ειναι απο αρκετο ψαξιμο αλλα οχι ολα τεκμηριωμενα ειδικα τα τελευταια.
 

ενας τυπος απο Ισπανια δινει πολλα tips 

https://micropreneur.life/will-my-estonian-company-have-to-pay-taxes-in-my-home-country/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 10 μήνες μετά...
Επισκέπτης
Μόλις τώρα, lephleg είπε

Εν κατακλείδι, υπαρχει ουσιαστικο πλεονέκτημα σε σχεση με την ιδρυση μιας ΟΕ στην Ελλαδα (24% flat και 0% στα μερισματα)? 

Όλα κρίνονται κατά περίπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, cacofonix-3 είπε

Όλα κρίνονται κατά περίπτωση.

Νομιζω οτι θα πρεπει να πας σε πολυ μεγαλα ποσα τζιρου για τα οποια θα αξιζει να μπεις στη παραπανω διαδικασια για τη διαφορα του 4%, τα οποία πιο πριν θα εξανεμίζονται σε προμήθειες και μεσάζοντες.

PS: Μιλάω καθαρά φορολογικά και παντα για περιπτωση ατομικής επιχείρησης που δε σε ενδιαφέρουν θέματα προσωπικής ευθύνης.

Επεξ/σία από lephleg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Γεια σας παιδιά.

Επιτρέψτε μου να αναστήσω το θέμα. Είμαι κι εγώ στο ψάξιμο με την Εσθονία για δραστηριότητα αμιγώς digital (websites, digital marketing) και κοιτάζω τις επιλογές μου. Πελάτες θα έχω και Ελλάδα αλλά και εξωτερικό (Ευρώπη, Καναδά και ίσως Αμερική).

Έχω ήδη μια LTD στην Αγγλία αλλά δεν φαίνεται να με βολεύει διότι μετά το Brexit είναι πολύ δύσκολο να ανοίξεις τράπεζα χωρίς γραφεία και φυσική παρουσία, utility bill, κτλ. Μετά από πολύ κόπο κατάφερα και άνοιξα λογαριασμό σε μια 2nd grade EMI αλλά όσο να ναι δεν νιώθω σιγουριά.

Μίλησα με ένα γραφείο στην Εσθονία που λέει με 300 ευρώ μου κάνουν το e-Residency αλλά όταν τους ρώτησα τι παίζει με την φορολογία της Ελλάδας δεν μπόρεσαν να μου απαντήσουν και με συμβούλεψαν να απευθυνθώσε κάποιον "Greek tax advisor".

Αν γνωρίζει κάποιος καμία εξέλιξη ή έχει κάποιον που ξέρει από αυτά τα θέματα παρακαλώ να το μοιραστεί.

Με λίγα λόγια και απόλυτα ειλικρινά, προσπαθώ να δω εάν υπάρχει τρόπος να κρατήσω όσα περισσότερα χρήματα από αυτά που θα βγάλω με τον κόπο μου και να μην μου τα φάει ο κρατικός φορονταβατζής και χωρίς να με κλείσουν μέσα ή να τα πληρώσω δίπλα σε πρόστιμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...