Προς το περιεχόμενο

Επιχειρηση στην Εσθονια. Διαχειρηση απο Ελλαδα. Γινεται?


Γιωργος356

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 11/1/2020 στις 3:20 ΜΜ, cacofonix-3 είπε

Μην παίρνεις μερίσματα, ξόδευέ τα σε έξοδα που μπορούν να δικαιολογήσει η επιχείρηση.

Αν μπεις στη διαδικασία μερίσματα κλπ, στο τέλος θα έχεις τα ίδια έξοδα με το Ελλαντα

Με λίγα λογία λες και εσύ ότι τα λεφτά <κλειδώνονται> μέσα στην εταιρία?

Αυτό είναι που με χαλάει και μένα , τι πρέπει να περιμένει κάποιος για να βγάλει τα έσοδα του?

"Να τα κάνει 500k-1m και να ανοίξει εταιρία σε φορολογικό παράδεισο και να τα μεταφέρει εκεί όλα ως έξοδα εταιρίας?"

Επεξ/σία από giorgos_rom
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 123
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 18/9/2019 στις 10:05 ΠΜ, dkstopo είπε

Υπάρχουν εταιρείες που απαντουν σε αυτό που ρωτάς. Τους λες τι θες να κανεις και εκείνοι σου δινουν 2-3 λύσεις ανα την υφήλιο και την διαδρομη του χρήματος. Παντως χωρις νομικη και φοροτεχνικη υποστήριξη μαλλον θα χασεις περισσοτερα.

Γνωρίζεις κάποιες συγκεκριμένες εταιρείες που θα μπορούσες να μοιραστείς μαζί μας εδώ. 

Με ενδιαφέρει ιδιαίτερα. 😁

Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή το κοιτάω καιρό τώρα το θέμα της Εσθονιας, θα ήθελα αν είναι κάποιος που μπορεί να βοηθήσει να επικοινωνήσει μαζί μου ([email protected])

Με ενδιαφέρει να ανοίξω επιχείρηση στην Εσθονια, πελάτες θα είναι από όλη την Ευρώπη και έσοδα δε με ενδιαφέρει να φέρω στην Ελλάδα. 
Με εμποδίζει κάτι ? Μπορώ με το e-residency να κάνω οποιαδήποτε δραστηριότητα η έχει περιορισμό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά δεν είναι τόσο εύκολα τα πράγματα.Προσωπικα το ψάχνω αρκετά,ασχολούμαι με δημιουργία ιστοσελίδων και όλοι οι πελάτες μου είναι από το εξωτερικό,δεν έχω καμια σχέση με την Ελλάδα.Παρολα αυτά η νομοθεσία μας λέει ότι από την στιγμή που ο τόπος λήψης των αποφάσεων και ο τόπος δημιουργίας αξίας είναι η Ελλάδα,η εταιρία μπορεί να θεωρηθεί φορολογικός κάτοικος Ελλάδας.
Το πρόβλημα αυτό δεν το αντιμετωπίζουμε μόνο εμείς οι Έλληνες αλλα και όλοι όσοι είναι digital nomads από άλλες χώρες,σύμφωνα με πληροφορίες στο reddit του xolo.

Η ελληνική φορολογία είναι απαγορευτική,τον περασμένο Απρίλιο μου είπαν θα δίνω περίπου το 60% των κερδών σε φόρους.Δεν ξέρω άμα έχει αλλάξει κάτι με τις φοροελαφρυνσεις που ανακοινώθηκαν για ελεύθερους επαγγελματίες από φέτος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δηλαδή δε θεωρεί κάποιος παραλογισμό να μένει Ελλάδα και να πληρώνει φόρους σε "άλλο"κράτος;

Αν είναι τόσο έντονο το πρόβλημα με το επιχειρείν, δεν σας εμποδίζει τίποτα να μετακομίσετε στην Εσθονία, ώστε να είστε και νομότυποι.

Επεξ/σία από christakos07
  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 minutes ago, christakos07 said:

Δηλαδή δε θεωρεί κάποιος παραλογισμό να μένει Ελλάδα και να πληρώνει φόρους σε "άλλο"κράτος;

Αν είναι τόσο έντονο το πρόβλημα με το επιχειρείν, δεν σας εμποδίζει τίποτα να μετακομίσετε στην Εσθονία, ώστε να είστε και νομότυποι.

Παράλογο είναι να πρέπει να πληρώνεις κοντά στο 60% σε φόρους και άλλα 24% σε κάθε αγαθό που αγοράζεις.
Γι αυτό και όλοι αυτοί που ψάχνουν τρόπους να γλυτώσουν έστω και κάτι λίγο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Xvipes είπε

Παράλογο είναι να πρέπει να πληρώνεις κοντά στο 60% σε φόρους και άλλα 24% σε κάθε αγαθό που αγοράζεις.
Γι αυτό και όλοι αυτοί που ψάχνουν τρόπους να γλυτώσουν έστω και κάτι λίγο.

Παράλογο είναι να θεωρείς ότι μόνο η Ελλάδα έχει υψηλή φορολογία ως μπανανία και οι υπόλοιπες χώρες είναι φορολογικοί παράδεισοι(μπορούμε να βρούμε το μέσο φορολογικό συντελεστή στην Ευρώπη).

Εφόσον μένεις εντός των συνόρων, θα πληρώνεις εδώ. Δεν σου αρέσει το φορολογικό καθεστώς; Το αλλάζεις, εφόσον δημοκρατία έχουμε.

Θες να φορολογείσαι στην Εσθονία; Μετακομίζεις στην Εσθονία και φορολογείσαι εκεί.

Πάντως οι αριθμοί στις αρχικές σελίδες δείχνουν ότι τα νούμερα εκεί δεν είναι και τόσο ρόδινα.

Επεξ/σία από christakos07
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, christakos07 είπε

Παράλογο είναι να θεωρείς ότι μόνο η Ελλάδα έχει υψηλή φορολογία ως μπανανία και οι υπόλοιπες χώρες είναι φορολογικοί παράδεισοι(μπορούμε να βρούμε το μέσο φορολογικό συντελεστή στην Ευρώπη).

Εφόσον μένεις εντός των συνόρων, θα πληρώνεις εδώ. Δεν σου αρέσει το φορολογικό καθεστώς; Το αλλάζεις, εφόσον δημοκρατία έχουμε.

Θες να φορολογείσαι στην Εσθονία; Μετακομίζεις στην Εσθονία και φορολογείσαι εκεί.

Πάντως οι αριθμοί στις αρχικές σελίδες δείχνουν ότι τα νούμερα εκεί δεν είναι και τόσο ρόδινα.

Εκτός αν βρεις τίποτα αχυράνθρωπους να φορολογούνται αντι για εσένα και μετά να σου δίνουν τα λεφτά στο χέρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, skiabox είπε

Εκτός αν βρεις τίποτα αχυράνθρωπους να φορολογούνται αντι για εσένα και μετά να σου δίνουν τα λεφτά στο χέρι.

Τίποτα δεν είναι δωρεάν.

Εγώ μαζί τους είμαι. Να φορολογούνται στην Εσθονία, ώστε να  διασφαλίζουν παραπάνω κέρδη. Αλλά να μην κάνουν χρήση των νοσοκομείων της χώρας με status "ανασφάλιστου", ή να μην στέλνουν τα παιδιά τους σε δημόσια σχολεία, ενόσω έχουν εικονική φορολογική τοποθεσία.

Σε κάποιο post διάβασα ότι οι ασφαλιστικές εισφορές για περίθαλψη δεν είναι υποχρεωτικές στην Εσθονία(δεν είμαι 100% σίγουρος). Οπότε ο καθένας ας κάνει τις επιλογές του.

Επεξ/σία από christakos07
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, christakos07 είπε

Τίποτα δεν είναι δωρεάν.

Εγώ μαζί τους είμαι. Να φορολογούνται στην Εσθονία, ώστε να  διασφαλίζουν παραπάνω κέρδη. Αλλά να μην κάνουν χρήση των νοσοκομείων της χώρας με status "ανασφάλιστου", ή να μην στέλνουν τα παιδιά τους σε δημόσια σχολεία, ενόσω έχουν εικονική φορολογική τοποθεσία σε άλλη χώρα.

Σε κάποιο post διάβασα ότι οι ασφαλιστικές εισφορές για περίθαλψη δεν είναι υποχρεωτικές στην Εσθονία(δεν είμαι 100% σίγουρος). Οπότε ο καθένας ας κάνει τις επιλογές του.

Το μόνο σίγουρο και αποδεδειγμένο παγκοσμίως πάντως, είναι ότι όσο πιο φιλικός είσαι στις εταιρίες τόσο αυξάνεις το ΑΕΠ σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, skiabox είπε

Το μόνο σίγουρο και αποδεδειγμένο παγκοσμίως πάντως, είναι ότι όσο πιο φιλικός είσαι στις εταιρίες τόσο αυξάνεις το ΑΕΠ σου.

Ισχύει για το κράτος, δεν ισχύει για τους πολίτες δυστυχώς. Δες παράδειγμα την Ιρλανδία, πολύ φιλική στος εταιρίες, έχουν πάει πάρα πολλές εκεί, έχει καταλήξει το Δουβλίνο να μην μπορεί να νοικιάσει ένα σπίτι ένας μέσος Δουβλινεζος. Μιλάμε για ενοίκια πιο ακριβά του Λονδίνου. Δες την Βουδαπέστη, και εκεί πολλές εταιρείες, πολλη ανάπτυξη και οι Ούγγροι δεν μπορούν να νοικιασουν ούτε δωμάτιο σε σπίτι μέσα στην πόλη. Ότι γράφω είναι από προσωπική εμπειρία, Ιρλανδία μένω και η σύντροφος μου κατάγεται από την Ουγγαρία και έμενε Βουδαπέστη χρόνια. 

 

Επεξ/σία από gthe
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, gthe είπε

Ισχύει για το κράτος, δεν ισχύει για τους πολίτες δυστυχώς. Δες παράδειγμα την Ιρλανδία, πολύ φιλική στος εταιρίες, έχουν πάει πάρα πολλές εκεί, έχει καταλήξει το Δουβλίνο να μην μπορεί να νοικιάσει ένα σπίτι ένας μέσος Δουβλινεζος. Μιλάμε για ενοίκια πιο ακριβά του Λονδίνου. Δες την Βουδαπέστη, και εκεί πολλές εταιρείες, πολλη ανάπτυξη και οι Ούγγροι δεν μπορούν να νοικιασουν ούτε δωμάτιο σε σπίτι μέσα στην πόλη. Ότι γράφω είναι από προσωπική εμπειρία, Ιρλανδία μένω και η σύντροφος μου κατάγεται από την Ουγγαρία και έμενε Βουδαπέστη χρόνια. 

Μα αυτό που γράφεις είναι καλό για τους ντόπιους και συμβαίνει σε όλες τις πόλεις που φιλοξενούν IT (όπως για παράδειγμα το San Fransisco).

Δηλαδή νοικιάζει ο ιδιοκτήτης το ακίνητο 10 φορές επί την τιμή που θα είχε σε χώρα χωρίς επενδύσεις και μετά πάει και ζει σαν βασιλιάς λίγο πιο έξω.

Φαντάσου αυτό που έγινε δηλαδή στην Μύκονο αλλά στον τομέα του IT.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, skiabox είπε

Μα αυτό που γράφεις είναι καλό για τους ντόπιους και συμβαίνει σε όλες τις πόλεις που φιλοξενούν IT (όπως για παράδειγμα το San Fransisco).

Δηλαδή νοικιάζει ο ιδιοκτήτης το ακίνητο 10 φορές επί την τιμή που θα είχε σε χώρα χωρίς επενδύσεις και μετά πάει και ζει σαν βασιλιάς λίγο πιο έξω.

Φαντάσου αυτό που έγινε δηλαδή στην Μύκονο αλλά στον τομέα του IT.

Το στεγαστικό πρόβλημα μπορεί να λυθεί με κρατική παρέμβαση.

Πάντως άλλο μικρότερη φορολογία(σε σχέση με τι) και άλλο καθόλου. Σύμφωνοι σε όλα, αλλά να ανταποκρίνονται και μισθολογικά κάπως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, christakos07 είπε

Τίποτα δεν είναι δωρεάν.

Εγώ μαζί τους είμαι. Να φορολογούνται στην Εσθονία, ώστε να  διασφαλίζουν παραπάνω κέρδη. Αλλά να μην κάνουν χρήση των νοσοκομείων της χώρας με status "ανασφάλιστου", ή να μην στέλνουν τα παιδιά τους σε δημόσια σχολεία, ενόσω έχουν εικονική φορολογική τοποθεσία.

Σε κάποιο post διάβασα ότι οι ασφαλιστικές εισφορές για περίθαλψη δεν είναι υποχρεωτικές στην Εσθονία(δεν είμαι 100% σίγουρος). Οπότε ο καθένας ας κάνει τις επιλογές του.

φίλε μου να σου κάνω μια ερώτηση πάνω σε αυτό που είπες.

Εγω πλήρωνα κανονικά εισφορές-φόρους.

Όταν χρειάστηκα όμως γιατρό το ραντεβού (από Δεκέμβριο) ήταν να κλειστεί τον Ιούνιο. Όπως καταλαβαίνεις δε γίνοταν να περιμένω 6 μήνες. Πλήρωσα και έκανα τη δουλειά μου. Παρομοίως συγγενικό μου άτομο που και αυτό πλήρωνε κανονικά φόρους-εισφορές, σε εγχείρηση που χρειάστηκε το πρόγραμμα έλεγε....τη Δευτέρα Παρουσία. Οπότε και αυτός πλήρωσε για να γίνει η δουλειά του.

Και σε ρωτάω τώρα, εφόσον πληρώναμε για υγεία και αναγκαστήκαμε να ξαναπληρώσουμε, το κράτος θα μας επιστρέψει τα χρήματα;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Γιαούρτι είπε

φίλε μου να σου κάνω μια ερώτηση πάνω σε αυτό που είπες.

Εγω πλήρωνα κανονικά εισφορές-φόρους.

Όταν χρειάστηκα όμως γιατρό το ραντεβού (από Δεκέμβριο) ήταν να κλειστεί τον Ιούνιο. Όπως καταλαβαίνεις δε γίνοταν να περιμένω 6 μήνες. Πλήρωσα και έκανα τη δουλειά μου. Παρομοίως συγγενικό μου άτομο που και αυτό πλήρωνε κανονικά φόρους-εισφορές, σε εγχείρηση που χρειάστηκε το πρόγραμμα έλεγε....τη Δευτέρα Παρουσία. Οπότε και αυτός πλήρωσε για να γίνει η δουλειά του.

Και σε ρωτάω τώρα, εφόσον πληρώναμε για υγεία και αναγκαστήκαμε να ξαναπληρώσουμε, το κράτος θα μας επιστρέψει τα χρήματα;

Συγγνώμη που σε στεναχωρώ, αλλά τα δημόσια συστήματα υγείας στην Ελλάδα και στην Ευρώπη, έτσι λειτουργούν. Οι χρόνοι αναμονής είναι μεγάλοι και σε πολλές περιπτώσεις, οι ασθενείς πληρώνουν ιδιωτικά.

Σε κάθε περίπτωση αυτό το σκάρτο δημόσιο σύστημα, είναι χίλιες φορές καλύτερο σε παροχές, από το να ψάχνεις τη δόση ινσουλίνης στη μαύρη αγορά της Αμερικής, ή να μην σου καλύπτουν οι ασφαλιστικές φάρμακα για χρόνια νοσήματα.Ναι το δημόσιο σύστημα υγείας χρειάζεται περαιτέρω χρηματοδότηση, περισσότερους γιατρούς και νοσηλευτές. Οι φόροι μας πληρώνονται και πρέπει να το απαιτήσουμε.

Αν επιτρέπεται για τι ειδικότητα γιατρού μιλάμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...