Προς το περιεχόμενο

Εξάρθρωση πανευρωπαϊκού κυκλώματος απάτης στη συνδρομητική τηλεόραση


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 242
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 ώρες πριν, papars είπε

Όταν δεν σου ανήκει το περιεχόμενο και επίσης χρεώνεις για αυτό - ναι είναι απάτη.

Αν το δίνανε τσάμπα στο κόσμο θα ήτανε μαγκιά 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, basilis_k6 είπε

το μόνο που με χαλάει στην υπόθεση ειναι οτι για ένα πλημμέλημα της πλάκας συνεργάστηκαν 10 χωρες, δικαστικές αρχές, αστυνομικές αρχές και η εε. Οταν μεγάλες εταιρίες χάνουν λεφτα ξαφνικά δουλευει το συστημα, για σοβαρά εγκλήματα που αγγίζουν τον πολίτη και οχι την τσέπη μετόχων εταιρίας δεν βλέπω τέτοια μανούρα. 

Ναι, διότι το κράτος χάνει ΦΠΑ και φόρους ενώ αν έσπαγα εγώ το πόδι μου σε μια λακούβα, θα μου έλεγαν "ας προσεχες"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, nikangel είπε

Παιδιά συγγνώμη που ζούμε σε οργανωμένες κοινωνίες που ελέγχονται από νόμους. Επίσης συγγνώμη που οι κακοί επιχειρηματίες δεν σας δίνουν το δικαίωμα να δείτε σχεδόν δωρεάν την αγαπημένη σας ομάδα. Οι περισσότεροι μετά τα 30-35 ανήκουμε σε μια γενιά που έχει μεγαλώσει με αντεγραμμένες κασέτες τραγουδιών, copy ηλεκτρονικών παιχνιδιών, δωρεάν mp3 μέσω napster, "σπασμένους" αποκωδικοποιητές filmnet, πειραγμένες τηλεκάρτες, copy ταινίες πρώτης προβολής από πλανόδιους, σπασμένα windows και εσχάτως κλεμμένο ίντερνετ από τον γείτονα .  Ας μάθουμε επιτέλους πως κάποιος για να παράξει περιεχόμενο έχει επενδύσει χρόνο, χρήμα και φαιά ουσία και πρέπει να πληρωθεί από αυτό. Σταματήστε να είστε τζαμπατζίδες όσοι το κάνετε ή βρείτε άλλους "ενεξοδους" τρόπους οικιακής διασκέδασης.         

Σωστός, διαβάζοντας τα σχόλια τους θα νόμιζε κανείς πως μιλάμε για κάποιο δημόσιο αγαθό ή δικαίωμα. Και γω λυπάμαι που δεν μπορώ να αγοράσω ένα Model S P100D αλλά δεν με βλέπεις να κλαίγομαι σαν ζητιάνος επειδή δεν μου το δίνουν τζάμπα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, basilis_k6 είπε

το μόνο που με χαλάει στην υπόθεση ειναι οτι για ένα πλημμέλημα της πλάκας συνεργάστηκαν 10 χωρες, δικαστικές αρχές, αστυνομικές αρχές και η εε. Οταν μεγάλες εταιρίες χάνουν λεφτα ξαφνικά δουλευει το συστημα, για σοβαρά εγκλήματα που αγγίζουν τον πολίτη και οχι την τσέπη μετόχων εταιρίας δεν βλέπω τέτοια μανούρα. 

Δεν είναι πλημμέλημα.  Είναι κακούργημα.  Για να περάσει στην κατηγορία κακουργήματος δηλώνουν απίθανα ποσά ότι χάνει το δημόσιο από αυτή τη δραστηριότητα.  Γιαυτό και διαβάζεις στην ανακοίνωση για χιλιάδες αποδέκτες.  Το πολλαπλασιάζουν με ένα κουφό ποσό της δήθεν πλήρης συνδρομής που θα πλήρωναν αν ήταν κανονικοί πελάτες και βγαίνει ένα αστρονομικό ποσό του χαμένου ΦΠΑ και φόρων που χάνει το δημόσιο.

Κατάσχουν ότι βρουν, χρήματα, ακίνητα, τραπεζικούς λογαριασμούς κλπ, φορτώνουν και καμιά δεκαριά άλλα αδικήματα (αντίσταση κατά της αρχής, ξέπλυμα χρήματος κλπ κλπ) και μπλέκει άσχημα αυτός που πιάνεται. 

Έχω γνώση για περίπτωση που πιάσανε κάποιον που είχε streaming server και οι πελάτες του όλοι είχαν επίσημες συνδρομές κανονικά (full pack).  Είχαν το streaming γιατί τους βόλευε, σε ταξίδια στο εξωτερικό κλπ και ήταν όλοι γνωστοί μεταξύ τους.  Δεν έχει σημασία πως κατέληξε στο δικαστήριο, ο εισαγγελέας καταδίκασε τον τύπο με τον server παρόλο που κατέθεσαν τις αποδείξεις πληρωμής των συνδρομών, όλοι όσους κατονόμασε η δίωξη.

 

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dunyas είπε

Εδω ο Κινέζος πουλάει iptv πακέτο στο AliExpress με τα πάντα όλα μέσα... Δύσκολα θα πεθάνει η παράνομη IPTV!

άσε τις περιστροφες και στειλε κανα link. το έχεις δοκιμάσει? δουλεύει?

1 ώρα πριν, chris_g92 είπε

Βορείου και Νοτίου Ελλάδος . Χωρίζεται κάπου στην μέση.

Μας άφησαν και εμας εδω κατι για να μας κλείσουν τα ματια. (Μάλλον είναι τεχνασμα για να ικανοποιούν μεταθέσεις...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελεια μπορω να κοιμαμαι ησυχος πια τα βραδια. Αντι να πιασουν κανα δολοφονο κλεφτη βιαστη εμπορω ναρκωτικων ασχολουνται με χαζομαρες. Μπραβο.

Επεξ/σία από Arkin
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kostasbm είπε

αφου ειχες τη vivodi με 20αρια γιατι αλλαξες και πηγες στον αλλον που λεει 24 αρα και εχεις 10αρα???απο περιεργεια ρωταω....

εγω δεν εχω καθολου ιντερνετ και οταν εχω με το σταγονομετρο μια 4αρα απο αναμεταδοση......και δεν παραπονιεμαι γιατι μεσα μου λεω καποια στιγμη θα εχω μια 24αρα που θα ειναι 10αρα

ηθελα να ηξερα αν οι τυποι τα εδιναν ολα τζαμπα τι θα τους ελεγαν ?? μαλλον οτι αναμεταδιδουν παρανομα εικονα.....και εφοσον δεν προκυπτει ενχρηματη συναλλαγη μαλλον θα τους αφηναν ελευθερους και θα τους εκαναν συστασεις να μην το ξανακανουν αφου το εκαναν για εκπαιδευτικους λογους........ομως ειναι γλυκο το χρημα το ρημαδι...λετε να παιρνουν και τα καναλια το ποσοστο τους ??το SKY Italy σε αυτη τη περιπτωση και να ξεχασαν να βαλουν τα λεφτα στο λογαριασμο.....

 

μήπως γιατί η vivodi έκλεισε όπως και πολλοί άλλοι...

κατά τα άλλα ναι θα συμφωνήσω μαζί σας

η καλύτερη αντιμετώπιση της πειρατείας (ταινιών/σειρών/αθλητικών) είναι το σωστό μοίρασμα της πίτας σε συγκεκριμένους με πληρωμένα τα πνευματικά δικαιώματα άρα να επιτρέπεται η προβολή τους έναντι συνδρομής (λογικής)

αυτό βέβαια δεν γίνεται όπως έχετε διαβάσει έχουμε το NETFLIX το AMAZON PRIME βγαίνει το DISNEY+ σε λίγο θα βγει το HBO κτλ..

αν προσθέσεις στην χώρα μας την COSMOTE TV - NOVA (WIND/VODAFONE) TV τελείωσε το πανηγύρι είναι πρακτικά αδύνατο να δεις όλες τις ταινίες ή σειρές ή αθλητικά που θες γιατί θα πρέπει να έχεις συνδρομή σε όλα...αν έχεις βέβαια μισθό 3.000-5.000 ευρώ δεν το συζητώ καν...

όταν σε κάτι "παράνομο" εμπλέκεται το χρήμα στην μέση (έσοδα για τους ιδιοκτήτες/διαχειριστές) τότε απλά δίνεις "το πάτημα" στις αρμόδιες αρχές (δικαστικές/αστυνομικές) να σε τυλίξουν σε μια κόλλα χαρτί Α4 και να σε κλείσουν μέσα όχι για πλημμέλημα όπως αναφέρθηκε που είναι η παράβαση του νόμου για την πνευματική ιδιοκτησία στην χώρα μας άρα δεν δικαιολογεί την άρση απορρήτου/ταυτοποίηση κτλ

αλλά για κακούργημα (ποινικό αδίκημα) το οποίο επιτρέπει την άρση απορρήτου και την ταυτοποίηση καθώς εμπλέκεται η φοροδιαφυγή και τα διαφυγόντα κέρδη εταιρειών - οργανισμών πνευματικής ιδιοκτησίας και του δημοσίου (κράτους)

αυτό είναι το λάθος όλων των γνωστών ιστοσελίδων που (έκλεισαν) ή που θα κλείσουν στο μέλλον

θέλουν να βγάλουν κέρδη ή έστω τα έξοδα τους

έτσι βάζουν διαφήμιση (google) ή κάποια μορφή συνδρομής ή δωρεάς

αλλά στην ουσία μόνοι τους υπογράφουν την καταδίκη τους.

αν θέλουν να μην μπορούν να τους κυνηγήσει κανείς απλά θα το κάνουν / προσφέρουν απολύτως δωρεάν

τότε δεν δίνεις αφορμή για να σε χώσουν μέσα στην φυλακή και να σε τρέχουν στα δικαστήρια

αν δεν έχεις έσοδα/κέρδη από πουθενά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, ikorolis είπε

αν θέλουν να μην μπορούν να τους κυνηγήσει κανείς απλά θα το κάνουν / προσφέρουν απολύτως δωρεάν

Δεν έχω πρόχειρο το Link της είδησης αλλά πριν λίγο καιρό αμερικανική εταιρία πήγε στα δικαστήρια άλλη εταιρία που αναμετέδιδε δωρεάν τηλεοπτικά κανάλια τα οποία ήταν ελεύθερα - και τους ζητάνε μερικά εκατ. δολάρια αποζημίωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, papars είπε

Δεν έχω πρόχειρο το Link της είδησης αλλά πριν λίγο καιρό αμερικανική εταιρία πήγε στα δικαστήρια άλλη εταιρία που αναμετέδιδε δωρεάν τηλεοπτικά κανάλια τα οποία ήταν ελεύθερα - και τους ζητάνε μερικά εκατ. δολάρια αποζημίωση.

τουλάχιστον στην ελλάδα που βρισκόμαστε αλλά πιστεύω και σε άλλες ευρωπαικές χώρες που υπάρχει πιο αυστηρή νομοθεσία για τα πνευματικά δικαιώματα

πιστεύω ότι έτσι ελαχιστοποιείς τις πιθανότητες αν μπορείς να προσφέρεις δωρεάν για τον πολύ απλό λόγο (κατά την προσωπική μου γνώμη) δεν τους δίνεις τα όπλα (κέρδη από διαφημίσεις/συνδρομές/δωρεές) να σε κλείσουν/μπλοκάρουν και να σε πάνε φυλακή ή να πληρώνεις πρόστιμα ή να τρέχεις στα δικαστήρια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, papars είπε

Δεν έχω πρόχειρο το Link της είδησης αλλά πριν λίγο καιρό αμερικανική εταιρία πήγε στα δικαστήρια άλλη εταιρία που αναμετέδιδε δωρεάν τηλεοπτικά κανάλια τα οποία ήταν ελεύθερα - και τους ζητάνε μερικά εκατ. δολάρια αποζημίωση.

αν τα εκανε αναμεταδοση με διαφημησεις ειναι διαφορετικα...ειδαλλως τιποτα δε θα γινει...θα το ψαξω απο περιεργεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, kostasbm είπε

αν τα εκανε αναμεταδοση με διαφημησεις ειναι διαφορετικα...ειδαλλως τιποτα δε θα γινει...θα το ψαξω απο περιεργεια

πιστεύω ότι σίγουρα το έκανε με "διαφημίσεις" ... άρα κέρδος ... άρα ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, dimtsef είπε

εγώ θα κάνω μια κομπίνα να παίρνω από τους πειρατές και να πουλάω ακόμα πιο χαμηλά :P

Υπάρχουν και resellers...

Ναι μεν ακριβή η Nova , ακριβός ο ΟΤΕ αλλά 10 και 20 χιλιάρικα το μήνα μαυρα, αδήλωτα, με λειτουργικά εξοδα αρκετά λιγότερα θα κάνει πολλούς να αναθεωρήσουν την φράση που ειναι η απάτη...

Από κει και πέρα. Δέκτες κανονικούς δεν ειδα να κατασχέσουν από τους 2 Ελληνες. Αρα ξεχνάμε οτι έπιασαν κεντρικούς servers...

Επεξ/σία από ΜΑΝΩΛΗΣ1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...