Προς το περιεχόμενο

Samsung QE55Q90R ή LG OLED55C9


wind25

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, mindnever είπε

Ναι εχει κρατησει 3μιση ώρες.

Το δεύτερο ισχύει, αθροιστικά όπως έγραψες. Απλά σου είπα για το timer γιατί είναι μια λύση που βολεύει εμένα. Όταν έρχομαι από τη δουλειά συνήθως την ανάβω για πολλές ώρες (συνεχομενα) και ξεχνάω να την σβήσω. Σε αυτή την περίπτωση βοηθάει το timer γιατί μου θυμίζει ποτέ πρέπει να την κλείσω...

Αλλά και πάλι αν κάνεις διακοπτομενη χρήση δεν υπάρχει θέμα αφου το cc θα ξεκινήσει στην επόμενη διακοπή (την τεταρτη ημερα στο παράδειγμά σου).

Γενικά όσο πιο συχνές διακοπές (άρα και λίγες ώρες συνεχόμενης λειτουργίας) τόσο καλύτερα γιατί θα γίνονται και πιο συχνά τα cc.

Αν δεις 2 ώρες σήμερα και αύριο δεις άλλες 2 ώρες συν 1 δευτερόλεπτο, τότε το cc θα γίνει αύριο με το κλείσιμο της τηλεόρασης...

Για τα στατικά, εκτός από τις γνωστές προστασίες της TV μπορούμε να ρίξουμε ακόμα περισσότερο το OLED light και την αντιθεση. Έτσι το έχω εγώ μόνο στα κανάλια, για μεγαλύτερη ασφάλεια. Φτιάχνετε ένα mode για live tv με αυτές τις ρυθμίσεις και τέλος. 

Εγώ γενικά δε πρόκειται να δω ποτε πάνω από 4 ώρες σερί. αυτό που με προβληματίζει είναι ότι αν δω 2 την μια μερα 1,5 την άλλη και 4 την επομενη το cc θα γινει στις 7,5.  Το γενικό κλείσιμο (ένας που βλέπει 2-3 ώρες μέσο ορο την ημερα) την "ξεκουράζει"/"βοηθάει" ή δε παίζει κανένα ρολο;

Aυτη τη δυνανοτητα με τη καταμέτρηση της αθροιστικής ώρας πραγματικής χρήσης την έχει μονο η lg?

Tελος μετα απο ολα αυτα που εχω διαβασει το πιο λογικο θα μου φαινοταν το εξης:

Να πεταει ενα διακριτικο μηνυμα η τηλεοραση στις 4 ωρες χρησης (αθροιστικες, δε με νοιαζει πως εγιναν, μπορει να εγιναν 1 τη Δευτερα και 3 το Σαββατο και ενδιαμεσα καμια) και να σου λεει "σου προτεινω να κανεις τωρα cc, ναι ή οχι?". Τοσο απλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 217
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

8 ώρες πριν, mindnever είπε

Δεν μπορείς να βγάλεις ασφαλή συμπεράσματα βλέποντας το οποιοδήποτε υλικό στα μαγαζιά και "με το μάτι". Η ίδια TV σε οικιακές συνθήκες θα δείχνει πολύ διαφορετικά... (αν και σε κάποιες περιπτώσεις οι διαφορές κάνουν μπαμ, ακόμα και υπό το φως των εκθέσεων των καταστημάτων!)

Εφόσον διαθέτεις το budget για OLED (1000 κάτι ευρώ στις μέρες μας) τότε πάρτη! Είναι κρίμα να δώσεις τα ίδια λεφτά για απλή (Q)LED... Οι διαφορές μεταξύ τους είναι πολύ μεγάλες (άπειρος λόγος αντίθεσης, κλπ. Μην τα ξαναλέμε, ο warewolf τα έχει εξηγήσει αναλυτικά).

ΑΝ με το καλό πάρεις τη C9, θα σου δώσω ένα excelάκι που έχω φτιάξει με τις καλύτερες ρυθμίσεις ανά πηγή και ανά περιεχόμενο και δεν θα έχεις να φοβάσαι ούτε burn-in ούτε τίποτα, ενώ ταυτόχρονα θα παίρνεις την καλύτερη ποιότητα εικόνας που μπορεί να δώσει η συγκεκριμένη TV. Απλά θα εφαρμόσεις τις τιμές στο πινακάκι που θα σου στείλω για κάθε Picture Mode, μαζί με τις αντίστοιχες προστασίες (screen shift, logo luminance adjustment, κλπ). Άπαξ και αποθηκεύσεις τις τιμές αυτές (κατάσταση 'User') το μόνο που θα έχεις να κάνεις εσύ είναι να επιλέγεις το αντίστοιχο Mode από το γρήγορο μενού, ανάλογα με το αν βλέπεις Netflix ή κανάλια, HDR ή SDR, οικογενειακά βιντεο ή αθλητικά, την ημέρα ή το βράδυ, κλπ.

Το μόνο που χρειάζεται να κάνεις είναι απλά να θυμάσαι να την κλείνεις, ιδανικά κάθε 4 ώρες. Χωρίς όμως να τρελαίνεσαι και να νομίζεις ότι επειδή μια νύχτα την ξέχασες ανοιχτή θα σου καεί το πάνελ!  Ένας τρόπος που αυτοματοποιεί κάπως το κλείσιμο και έχει βολέψει εμένα προσωπικά είναι ο εξής:

Η C9 έχει ένα χρονόμετρο (χωρίς κούκο :D) στο γρήγορο μενού. Ξεκινά από τα 10 -20 λεπτά και τερματίζει στις 4 ώρες. Το πρώτο πράγμα που κάνω όταν την ανοίγω είναι να βάλω το timer στη μέγιστη τιμή. Ένα-δύο λεπτά πριν κλείσει, η τηλεόραση σε ειδοποιεί. Αν εκείνη τη στιγμή βλέπω κάτι, απλά πατάω cancel, περιμένω να τελειώσει και την κλείνω αμέσως μετά. Αν δεν βλέπω κάτι σημαντικό ή δεν βλέπει κανείς, η TV θα κλείσει ούτως ή άλλως αυτόματα. Την αφήνω κλειστή για 6-7 λεπτά μέχρι να ολοκληρωθεί το CC και συνεχίζω. Έτσι τηρείται σχετικά πιστά το 4ωρο...

Αν τώρα αυτό το κλείσιμο ανά 4 ώρες (πάνω-κάτω! είπαμε μην τρελαίνεστε...) σας προκαλεί τόσο μεγάλο άγχος, σε σημείο που να είστε να διατεθειμένοι να θυσιάσετε την τραγικά καλύτερη ποιότητα εικόνας, τότε πάτε σε LCD. Σε αυτή την περίπτωση ο φόβος του burn-in εξαφανίζεται, μαζί με την ποιότητα βέβαια...

Καλησπέρα!

Τελικα και Εγώ αποφάσισα να πάρω την c9. Έλεγα να πάρω την 65 αλλά θα πάω στην 55 τελικα για να μην ξοδεύω τα διπλάσια χρήματα. Μήπως θα μπορούσες να μου στείλεις και εμένα το excel με τις ρυθμίσεις; 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, pan_pap είπε

Εγώ γενικά δε πρόκειται να δω ποτε πάνω από 4 ώρες σερί. αυτό που με προβληματίζει είναι ότι αν δω 2 την μια μερα 1,5 την άλλη και 4 την επομενη το cc θα γινει στις 7,5. 

Αυτές τις 7,5 ώρες θα βλέπεις μόνο Live TV; Στο ίδιο κανάλι; Με το ίδιο λογότυπο; Για πολλές ημέρες/μήνες;

Και στις Ρυθμίσεις το OLED light (λυχνία) θα το έχεις κοντά στο τέρμα, δηλ. 90-100;  (Εγώ το βράδυ το έχω στο 35 και μου φαίνεται πολύ φωτεινό. Την ημέρα στο 60)

Αν σκοπεύεις να κάνεις τέτοια χρήση θα έχεις πρόβλημα κάποια στιγμή...

12 ώρες πριν, pan_pap είπε

Το γενικό κλείσιμο (ένας που βλέπει 2-3 ώρες μέσο ορο την ημερα) την "ξεκουράζει"/"βοηθάει" ή δε παίζει κανένα ρολο;

Aυτη τη δυνανοτητα με τη καταμέτρηση της αθροιστικής ώρας πραγματικής χρήσης την έχει μονο η lg?

Tελος μετα απο ολα αυτα που εχω διαβασει το πιο λογικο θα μου φαινοταν το εξης:

Να πεταει ενα διακριτικο μηνυμα η τηλεοραση στις 4 ωρες χρησης (αθροιστικες, δε με νοιαζει πως εγιναν, μπορει να εγιναν 1 τη Δευτερα και 3 το Σαββατο και ενδιαμεσα καμια) και να σου λεει "σου προτεινω να κανεις τωρα cc, ναι ή οχι?". Τοσο απλα.

Δεν παίζει ρόλο. Μόνο όταν κλείσεις 4ωρο γίνεται το CC, τίποτα άλλο...

Την καταμέτρηση του Usage Time στις LG την βλέπεις στο κρυφό μενού (In-Start λεγεται). Λογικά θα έχουν κάτι αντίστοιχο και οι άλλοι κατασκευαστές...

Συμφωνώ μαζί σου για το διακριτικό μήνυμα αλλά νομίζω ότι ο λόγος που δεν το έβαλαν είναι γιατί το 4ωρο είναι απλά μια καλή πρακτική. Δεν σημαίνει ότι αν δεν το ακολουθήσεις πιστά τότε θα έχεις σίγουρα burn-in. Ειδικά στα νέα μοντέλα με τόσες προστασίες που έχουν, θα πρέπει επίτηδες να τα κακομεταχειριστείς για να το πάθεις (πχ όπως σου είπα, να βλέπεις το ίδιο κανάλι ή να παίζεις το ίδιο game, με το ίδιο στατικό, για 8 ώρες τη μέρα για 8 μήνες, με τερματισμένες ρυθμίσεις).

Πόσοι όμως κάνουν τέτοια (κακή για OLED) χρήση; Ελάχιστοι πιστεύω... Ίσως γι' αυτό δεν βάζουν αυτό το μήνυμα περί CC...

Επεξ/σία από mindnever
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μονο που οταν ενα πιξελ καταπονειται 4 ωρες συνεχομενες ή 2 ή 3,  οταν εκτελειται το cc δεν μηδενιζει το κοντερ  του πιξελ οταν εκτελειται στο 4ωρο .μπορει να ρυθμιζεται η ταση αλλα το πιξελ αυτο εχει γραψει 4 ωρες καταπονησης ή 3 ή 2 .και οταν ξανακαταπονηθει αλλες 2 ή 3 ωρες  και ξαναγινει cc  θα χει γραψει 6 ή 7 ωρες καταπονησης  προσθετικα ασχετα αν εχουν γινει ενα ή δυο  cc .εναντι αλλων πιξελ που σ αυτο το χρονικο διαστημα εχουν καταπονηθει πολυ λιγοτερο  απλα το  cc παρατεινει την διαρκεια ζωης του .ετσι το καταλαβαινω εγω και νομιζω οτι αυτο ειναι το σημειο κλειδι στην ολη ιστορια . Δηλαδη μετα απο 100 ωρες πχ χρησης θα χεις πιξελ καταπονημενα με 70 ωρες αλλα με 10 αλλα ισως καθολου κλπ αναλογα τι περιεχομενο βλεπεις με λογοτυπα στατικες μπαρες κλπ ακομα και αν κανεις το cc   ευλαβως στο 4ωρο .Εχω καπου λαθος?.

Επεξ/σία από vagk1973
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, mindnever είπε

Αυτές τις 7,5 ώρες θα βλέπεις μόνο Live TV; Στο ίδιο κανάλι; Με το ίδιο λογότυπο; Για πολλές ημέρες/μήνες;

Αυτη η χρηση που γραφεται παντου οτι δημιουργει προβλημα δε την εχω καταλαβει ακριβως. Προβλημα υπαρχει μονο αν βλεπω το ιδιο καναλι? Το προβλημα δεν ειναι το ιδιο ειτε βλεπω 6 ωρες ΑΝΤ1 ειτε βλεπω 2 Alpha 2 star και 2 ενα αλλο? Το προβλημα εντοπιζεται στο στατικο περιεχομενο ή στο ΙΔΙΟ στατικο περιεχομενο; Εχω μπερδευτει ως προς το θεμα αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 Καλησπέρα σας... καλοβλέπω μια από τις δύο... 1)LG 55" Smart OLED Ultra HD HDR OLED55C9PLA 1399€ 

2)LG 55" Smart OLED Ultra HD HDR OLED55E8PLA 1499€

3) Sony 55" Smart OLED Ultra HD HDR KD55AG8BAEP 1499€

ποια προτείνετε;; Ή παμε απευθείας σε lg c9???

Ευχαριστώ για την οποιαδήποτε συμβουλή!! 

Επεξ/σία από georgiosdam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε παιδιά Τώρα τελευταία διαβάζω όλο και πιο έντονα για το Abl που έχουν οι oled!τι ειναι αυτο ρε παιδιά?Είναι ενοχλητικό?ρυθμίζει αυτόματα την φωτεινότητα?ήμουν έτοιμος να πάω σε c9 αλλά αν κάνει τέτοιο πράγμα θα με αρρωστήσει ειδικά εμένα Που Είμαι και ψηρας με τις ρυθμίσεις εικόνας κλπ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/11/2019 στις 11:33 ΜΜ, Bezbozny είπε

Καλησπέρα!

Τελικα και Εγώ αποφάσισα να πάρω την c9. Έλεγα να πάρω την 65 αλλά θα πάω στην 55 τελικα για να μην ξοδεύω τα διπλάσια χρήματα. Μήπως θα μπορούσες να μου στείλεις και εμένα το excel με τις ρυθμίσεις; 

Ευχαρίστως.

Έχεις pm.

10 ώρες πριν, pan_pap είπε

Αυτη η χρηση που γραφεται παντου οτι δημιουργει προβλημα δε την εχω καταλαβει ακριβως. Προβλημα υπαρχει μονο αν βλεπω το ιδιο καναλι? Το προβλημα δεν ειναι το ιδιο ειτε βλεπω 6 ωρες ΑΝΤ1 ειτε βλεπω 2 Alpha 2 star και 2 ενα αλλο? Το προβλημα εντοπιζεται στο στατικο περιεχομενο ή στο ΙΔΙΟ στατικο περιεχομενο; Εχω μπερδευτει ως προς το θεμα αυτο.

Στο ίδιο στατικό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι κατι τελευταιο. Αυτο με τις ταινιες και τις μπαρες πανω κατω, ποσο επιφοβο ειναι; Περα απο τη συζητηση γυρω απο αυτο με προβληματιζει που αναφερεται και τον κατασκευαστη στο μανουαλ και σου λεει να τι αποφευγεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν και έχω πειστεί για την ανωτερωτητα των OLED για λόγους χρηστικότητας, δυσκολο να εξηγήσεις το CC στα παιδιά, θα προσπεράσω..... 

Μπορείτε να μου πείτε ποιά κατα την γνωμη σας ειναι καλύτερη Sony 55" Smart LED Ultra HD HDR KD55XG9505BAEP  ή  SAMSUNG QLED TV QE55Q80R 55''. Απλή χρήση, κυρίως ταινίες, netflix, λίγο gaming..

Ευχαριστώ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, vaxri είπε

αν και έχω πειστεί για την ανωτερωτητα των OLED για λόγους χρηστικότητας, δυσκολο να εξηγήσεις το CC στα παιδιά, θα προσπεράσω..... 

Μπορείτε να μου πείτε ποιά κατα την γνωμη σας ειναι καλύτερη Sony 55" Smart LED Ultra HD HDR KD55XG9505BAEP  ή  SAMSUNG QLED TV QE55Q80R 55''. Απλή χρήση, κυρίως ταινίες, netflix, λίγο gaming..

Ευχαριστώ..

 

Και οι δύο είναι κορυφαίρες, για τη χρήση που θες, πάρε οποια βρεις πιο φθηνά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, vaxri είπε

αν και έχω πειστεί για την ανωτερωτητα των OLED για λόγους χρηστικότητας, δυσκολο να εξηγήσεις το CC στα παιδιά, θα προσπεράσω..... 

Μπορείτε να μου πείτε ποιά κατα την γνωμη σας ειναι καλύτερη Sony 55" Smart LED Ultra HD HDR KD55XG9505BAEP  ή  SAMSUNG QLED TV QE55Q80R 55''. Απλή χρήση, κυρίως ταινίες, netflix, λίγο gaming..

Ευχαριστώ..

Aν βλέπεις πολλές ξένες ταινίες με υπότιτλους , hdr ταινίες επίσης με υπότιτλους ή γενικά ΥΠΟΤΙΤΛΟΥΣ !! , πηγαινε σε samsung γιατί έχει σημαντικά λιγότερο blooming γύρω από τους υπότιτλους. Σε γενικές γραμμές είναι και οι δύο πολύ καλές τηλεοράσεις η κάθε μία με τα δυνατά της σημεία στα οποία υπερτερεί η μία  από την άλλη . Samsung καλύτερο μαύρο , λιγότερο blooming , καλύτερος αλγόριθμος local dimming γενικότερα ,  καλύτερες γωνίες θέασης λόγω του φετινού φίλτρου , χρώματα περισσότερο ζωηρά παρά ρεαλιστικά . H sony υπερτερεί σε επεξεργασία κίνησης και εικόνας γενικότερα και πολλοί την προτιμούν για τα χρώματα της έναντι των samsung , καθώς είναι πιο κοντά στην πραγματικότητα να το πω απλά .  Για gaming η samsung ειναι μονόδρομος για εμένα ( άποψή μου ) καθώς έχει χαμηλότερο input lag , ενώ υποστηρίζει 1440p 120 Hz και freesync .  

Επεξ/σία από odi83
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...