Προς το περιεχόμενο

Samsung QE55Q90R ή LG OLED55C9


wind25

Προτεινόμενες αναρτήσεις

22 ώρες πριν, mindnever είπε

Όμως παρακαλώ μη λες λες ότι η εικόνα της πλησιάζει με OLED. Τις έχω δει να παίζουν δίπλα-δίπλα (κορυφαία LED φετινή με μεσαία OLED περσινή), το ίδιο υλικό, στις ίδιες συνθήκες. Τις διαφορές τις έβλεπαν και τυφλοί. Δεν μιλάμε για μικροδιαφορές...

Μάλλον όλοι μας είμαστε τυφλοί Κ εσύ βλέπεις.

όπως να υποθέσω ότι τις είδες δίπλα δίπλα να παίζουν σε σπίτι που είχαν Κ τις δύο? ?

Γιατί σε κατάστημα έχει φουλ φως Κ όπως αναφέρετεεκεί δεν φαίνεται τόσο η διαφορά! !

Προσωπικά εγώ ο τυφλός που είδα Κ τις δύο σε μαγαζί με προσωπικό βίντεο 4κ δεν είδα διάφορες. θα μου πεις είμαι τυφλός εγώ.

σίγουρα πάντως είδα διαφορά στα χρώματα Κ στην Samsung ήταν απλά τέλεια!

οπότε εγώ σε παρακαλώ με την σειρά μου να μην τα ισοπεδώνεις όλα κ να φέρνεις την καταστροφή!

Τέλος για να απαντήσω σε μια καραμέλα σου αν ήταν τόσο κακές γιατί δεν τις αποσύρουν, επειδή ΚΑΜΊΑ εταιρεία δεν το κάνει πουθενά Κ δες κ στα αυτοκίνητα που πληρώνεις πολλά παραπάνω! κ θα ήταν αποτυχία να το κάνουν!

κ το ίδιο θα σε ρωτήσω εγώ, αφού στη Samsung το μαύρο είναι γκρι όπως τα λες γιατί δεν τις αποσύρουν? γιατί δεν πέφτουν οι πωλήσεις? ?

 

3 ώρες πριν, ardi21 είπε

Καθολου μπλεξιμο.

1) Αν εισαι συνηδειτοποιημενος χρηστης και διατεθειμενος να τηρεις με πειθαρχια αυτα που λεει η εταιρεια, πας σε OLED και εχεις τα καλυτερα χρωματα που υπαρχουν.

2) Αν δεν θες να τα εχεις ολα αυτα στο κεφαλι σου, πας σε LED και κανεις υποχωρηση στην αποδοση.

Αν με ρωτουσες εμενα, συγγνωμη, δεν θελω να παρω μια τηλέοραση που θα εχω το manual διπλα μου για το πως να την χρησιμοποιω. Θελω να κανω οποιαδηποτε χρηση, χωρις σκοτουρες. Οποτε διαγραφω τις OLED μαζι με τα χρωματα τους, αναγκαστικα.

Το thread εχει φτασει στις τοσες σελιδες γιατι το εχουμε κανει Ολυμπιακος-Παναθηναικος, κλασσικα, ενω τα πραγματα ειναι απολυτως ξεκαθαρα.

αδερφέ συγνώμη αλλά κάνεις ένα λάθος! !

να δεχτώ για την LG το μαύρο Κ αλλά πράγματα όπως ανάφερα παραπάνω.

αλλά για τα χρώματα μην το λες δεν ισχύει! 

Η Samsung είναι μακράν πιο μπροστά με περισσότερες λεπτομέριες πιο έντονα Κ πιο ωραία! !

είναι το δυνατό χαρτί της Κ βασίζεται Κ σε αυτό όπως κ η LG στο μαύρο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 217
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.rtings.com/tv/tools/compare/samsung-q90r-vs-lg-c9/779/802

Στο παραπανω λινκ ειναι side by side οι 2 Tv του νηματος εδω.

Οταν η q90r παιξει σε preset "movie" και η C9 στο "expert" (dark room) απο το χρωματικο τριγωνο στα παραπανω γραφηματα προκυπτει πως τοσο σε κορεσμο, οσο και σε αποχρωση, τα χρωματα ειναι ιδια. Και σε αυτα τα δυο Presets προφανως και η φωτεινοτητα χρωματων ειναι κοντα.

Και οπως και να εχει, για αυτο οι τηλεορασεις εχουν και καποια ρυθμιστικα που η δουλεια τους ειναι να ρυθμιζουν το grayscale αλλα και το color gamut.

Αν τις καλιμπραρεις με ενα σπεκτρομετρο, θα καταληξουν να παιζουν το ιδιο σε φωτεινοτητα λευκου και χρωματων, κορεσμο και αποχρωση.

Οποιος δεν επιθυμει εικονα αναφορας συμφωνα με τα προτυπα, μπορει παντα να παιξει στην Tv του εντονα χρωματα, απλως πειραζοντας τα ρυθμιστικα των χρωματων.

 

Και μιας και εγινε νυξη και για τις "λεπτομερειες" της εικονας.
Μηπως εχετε ακουσει για το πολυ χαμηλο contrast modulation της samsung, το οποιο θα της στερησει την ταμπελα 8K UHD στην CES2020. ?  Εχετε δει τι προκαλεσε το φιλτρο καλυτερης γωνιας θεασης. ? Για να το καταφερει αυτο, το καθε πιξελ στελνει το φως παντοκατευθυντικα, αντι για εστιασμενα εμπρος, σε συνδυασμο με την επεξεργασια  subpixel rendering.

Aποτελεσμα αυτου, ειναι να δημιουργειται μια αισθηση μειωμενης λεπτομερειας στην αναλυση της.

Αν καποιος κοιταξει και τα Pixel της Q90R παρακατω του γινεται αντιληπτο τι συμβαινει. Δεν προσφερει λεπτομερεστερη εικονα , το αντιθετο ακριβως συμβαινει.

 

spacer.png

 

 

 

 

Στο παρακατω βιντεο, μπορειτε να τις δειτε καλιμπραρισμενες διπλα διπλα με ιδια φωτεινοτητα και χρωματα.

Οταν συγκρινουμε 2 Tv διπλα διπλα και τις κινηματογραφουμε, αυτες πρεπει να εχουν καλιμπραριστει και υστερα να κανουμε συγκριση για το τι μπορει να αποδωσει η καθε μια. Πραγμα που βλεπουμε στο παρακατω βιντεο.

Μπορει να καλιμπραριστηκαν λοιπον και οι 2, Ωστοσο οπως αναφερει και ο βινσετ, η Q90 χρωματικα λογω της επεξεργασιας του local dimming δεν καταφερνει να αποδωσει σωστα τα χρωματα, και τα skintones οσο η C9, ενω εχει και καποιο θεματακι με το κοκκινο.

 

https://www.youtube.com/watch?v=Z_aAV7WU5n4&t=

 

Στο screenshot βλεπουμε πως επιδρα στην λεπτομερεια εικονας το φιλτρο για καλυτερη γωνια θεασης αναμεσα σε Q90R-C9.

491724820_2019-11-24034513.jpg.9c5baad0bd7f1f56d73f79f433f25b44.jpg

 

Επεξ/σία από warewolf
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλά ακόμα συγκρίνεται qled με OLED?

Χαράς το κουράγιο σας.

Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες BTW

Επεξ/σία από alexakos89
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/10/2019 στις 9:48 ΜΜ, mindnever είπε

Καλησπέρα.


Σχετικά με το 2, πως καταλαβαίνουμε τον μέσο όρο;

Στο service menu της C9 μου βλέπω αυτή τη στιγμή UTT: 153 και OLED Comp. Count (OffRS/JB): 22/0

Άρα το cc έτρεξε 22 φορές, ενώ τηρώντας πιστά το 4ωρο θα έπρεπε να είχε τρέξει 38 (153/4=~38) φορές. Σωστά;

Σχετικά με το 3, έχω το OLED light στο 35-40 σε κάθε περιεχόμενο/πηγή (με isf Expert Dark Room). Μόνο σε Dolby Vision και HDR το έχω στο 70-80 (αντί για 100 που είναι το default).

Κάνω καλά;

Ευχαριστώ!

εδω θα απαντησει καποιος; Γιατι του το ετρεξε 22 αντι για 38?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, pan_pap είπε

εδω θα απαντησει καποιος; Γιατι του το ετρεξε 22 αντι για 38?

Δε τρέχει μόνο του το cc. Πρέπει να την κλείσεις πρώτα. :)

 

Στις 25/10/2019 στις 10:03 ΠΜ, warewolf είπε

Οχι δεν ισχυει αυτο. Πρεπει να παιξει 4 ωρες (ή παραπανω) αλλα το cc θα ξεκινησει 4 ωρες αφου την κλεισεις.

 

Έτσι όπως το γράφεις δεν το καταλαβαίνω. Η τηλεόραση παίζει 4 ώρες ας πούμε , την κλείνεις και κάνει άμεσα  το cc, σωστά; 

Αν πχ. παίξει 3 1/2, ή 3 , ή 2 1/2  ας πούμε και την κλείσεις τι γίνεται; 

Στις 26/10/2019 στις 9:48 ΜΜ, mindnever είπε

Καλησπέρα.


Σχετικά με το 2, πως καταλαβαίνουμε τον μέσο όρο;

Στο service menu της C9 μου βλέπω αυτή τη στιγμή UTT: 153 και OLED Comp. Count (OffRS/JB): 22/0

Άρα το cc έτρεξε 22 φορές, ενώ τηρώντας πιστά το 4ωρο θα έπρεπε να είχε τρέξει 38 (153/4=~38) φορές. Σωστά;

Σχετικά με το 3, έχω το OLED light στο 35-40 σε κάθε περιεχόμενο/πηγή (με isf Expert Dark Room). Μόνο σε Dolby Vision και HDR το έχω στο 70-80 (αντί για 100 που είναι το default).

Κάνω καλά;

Ευχαριστώ!

Πώς μπήκες στο μενού και είδες τα νούμερα που γράφεις;

Επεξ/σία από HALF EVIL
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

- Το CC ετρεξε 22 αντι για 38 γιατι δεν τηρηθηκε ευλαβικα το 4ωρο.

- Το CC δεν ξεκιναει, αν η τηλεοραση δεν συμπληρωσει 4 ωρες συνεχομενα ή διακεκομενα ανοιχτη.

- Αν π.χ. παιξει σερι 3 1/2 ωρες και την κλεισεις, τιποτε δεν θα συμβει. Θα πρεπει να ξανα ανοιξει και να παιξει ακομη μιση ωρα. Τοτε, αν εκεινη τη στιγμη την κλεισεις θα ξεκινησει το CC. Αν δεν την κλεισεις αλλα το κανεις υστερα απο 4 ωρες, τοτε 3,5+4+ 7.5  Δηλαδη το CC θα γινει υστερα απο 7.5 ωρες στην ουσια. 

- Μετραει ακομη και το δευτερολεπτο. Αν την κλεισεις στις 4 ωρες και 1 sec θα ξεκινησει. Αν την κλεισεις στις 3 ωρες 59 λεπτα και 59 sec, δεν θα ξεκινησει CC.

- Για να μπει καποιος στο κρυφο μενου χειαζεται ειδικο remote με εντολη, ή ... Χρειαζεται ενα κινητο με υπερυθρες. Κατεβαζεις την εφαρμογη "AnyMote", την τρεχεις και πατας το πληκτρο "ΙN START". Στην οθονη της Tv θα εμφανιστει η ενδειξη που ζηταει κωδικο του service menu της tv. Θα πληκτρολογησεις απο το τηλεκοντρολ της tv τον αριθμο "0413".  θα εμφανιστει το σερβις μενου. Για να βγεις απο το μενου πατας το "exit" απο το τηλεκοντρολ της Tv.

- Δεν κανουν ολες οι τηλεορασεις CC καθε 4 ωρες. Για παραδειγμα οι παλαιοτερες με αναλυση 1080p ξεκινουσαν ανα 4 ωρες και υστερα απο τις 2000 ωρες κανουν ανα 2 ωρες.

- Οι SONY OLED ειναι εξαιρεση. Συμφωνα με μαρτυριες κατοχων, πραγματοποιουν CC καθε 8 ωρες. (δεν το εχω τσεκαρει προσωπικα) Ισχυριζονται πως η Tv πρεπει να παιξει τουλαχιστον 4 ωρες οπως οι LG αλλα οταν τις κλεισουν, αυτες το ξεκινουν μετα απο 4 ωρες αφου τις κλεισουν (μονο να εικασω μπορω πως ισως γινεται λογω acoustic surface, ισως το πανελ θερμαινεται με αυτο και η tv πρεπει να κρυωσει πριν ξεκινησει τον cc για να μετρηθουν σωστα καποια πραγματα, επαναλαμβανω ειναι μονο εικασια δικη μου)

 

- Η διαρκεια ενος CC διαφερει απο tv σε Tv. Οι παλιες με την 1080p αναλυση, το ολοκληρωνουν σε 2 λεπτα, ενω οι 4Κ με 4πλασια Pixels χρειαζονται περιπου 4πλασιο χρονο. Αναλογα την χρονολογια  μοντελου και ταχυτητα επεξεργαστη, ενδεχεται καποια παλια μοντελα να χρειαζονται 8 λεπτα, ενω τα νεοτερα της LG χρειαζονται περιπου 6. (πρεπει να μετρησει ο καθενας τη δικη του)

Πως θα βρειτε εγκυκλοπαιδικα καθε πότε ξεκιναει και ποσο διαρκει το cc στην δικη σας Tv. ?

Συνδεστε στη θυρα USB της ενα εξ σκληρο δισκο χωρις εξτρα τροφοδοσια που να εχει λεντακι λειτουργιας.  Οταν η tv κλεινει πραγματικα, σβηνει και το φωτακι του δισκου.  Οταν η Tv κλεινει αλλα ξεκιναει CC, το φωτακι του δισκου παραμενει ανοιχτο και σβηνει  οταν ολοκληρωθει το cc, αφου τοτε πραγματικα κλεινει και η τηλεοραση.

 

 

Επεξ/σία από warewolf
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι και να κάνετε και 2-3 διδακτορικά για να μπορείτε να παρακολουθήσετε την ακριβή διαδικασία που πρέπει να ακολουθείτε για να έχετε την ίδια τηλεόραση και μετά από ένα χρόνο.... 

Από τη μικρή μου εμπειρία πάντως με την Q90R, μάλλον από αυτά που γράφετε, καταλαβαίνω ότι δεν έχετε κάτσει ποτέ μπροστά σε μια για να δείτε πόσο μαύρο είναι το μαύρο της....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, NetEng είπε

Ναι και να κάνετε και 2-3 διδακτορικά για να μπορείτε να παρακολουθήσετε την ακριβή διαδικασία που πρέπει να ακολουθείτε για να έχετε την ίδια τηλεόραση και μετά από ένα χρόνο.... 

Από τη μικρή μου εμπειρία πάντως με την Q90R, μάλλον από αυτά που γράφετε, καταλαβαίνω ότι δεν έχετε κάτσει ποτέ μπροστά σε μια για να δείτε πόσο μαύρο είναι το μαύρο της....

Έκατσε ο Βίνσεντ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
4 hours ago, odi83 said:

Μην ξεχασετε μαζι με τις oled να αγορασετε και ενα ρολοι τοιχου με κουκο.

Yeah right! Απλά ξέρουμε τι αγοράσαμε και δεν είμαστε με το χρόνομετρο στο χέρι σαν υστερικοί! Προσωπικά δεν άλλαξα καμία συνήθεια σε σχέση με την παλιά LCD γιατί το προφιλ μου σαν θεατής ήταν ανέκαθεν "φυσιολογικό"!  2 χρόνια τώρα και δεν υπάρχει η παραμικρή αλλοίωση στο panel!

:) 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, warewolf είπε

- Το CC ετρεξε 22 αντι για 38 γιατι δεν τηρηθηκε ευλαβικα το 4ωρο.

- Το CC δεν ξεκιναει, αν η τηλεοραση δεν συμπληρωσει 4 ωρες συνεχομενα ή διακεκομενα ανοιχτη.

- Αν π.χ. παιξει σερι 3 1/2 ωρες και την κλεισεις, τιποτε δεν θα συμβει. Θα πρεπει να ξανα ανοιξει και να παιξει ακομη μιση ωρα. Τοτε, αν εκεινη τη στιγμη την κλεισεις θα ξεκινησει το CC. Αν δεν την κλεισεις αλλα το κανεις υστερα απο 4 ωρες, τοτε 3,5+4+ 7.5  Δηλαδη το CC θα γινει υστερα απο 7.5 ωρες στην ουσια. 

- Μετραει ακομη και το δευτερολεπτο. Αν την κλεισεις στις 4 ωρες και 1 sec θα ξεκινησει. Αν την κλεισεις στις 3 ωρες 59 λεπτα και 59 sec, δεν θα ξεκινησει CC.

- Για να μπει καποιος στο κρυφο μενου χειαζεται ειδικο remote με εντολη, ή ... Χρειαζεται ενα κινητο με υπερυθρες. Κατεβαζεις την εφαρμογη "AnyMote", την τρεχεις και πατας το πληκτρο "ΙN START". Στην οθονη της Tv θα εμφανιστει η ενδειξη που ζηταει κωδικο του service menu της tv. Θα πληκτρολογησεις απο το τηλεκοντρολ της tv τον αριθμο "0413".  θα εμφανιστει το σερβις μενου. Για να βγεις απο το μενου πατας το "exit" απο το τηλεκοντρολ της Tv.

- Δεν κανουν ολες οι τηλεορασεις CC καθε 4 ωρες. Για παραδειγμα οι παλαιοτερες με αναλυση 1080p ξεκινουσαν ανα 4 ωρες και υστερα απο τις 2000 ωρες κανουν ανα 2 ωρες.

- Οι SONY OLED ειναι εξαιρεση. Συμφωνα με μαρτυριες κατοχων, πραγματοποιουν CC καθε 8 ωρες. (δεν το εχω τσεκαρει προσωπικα) Ισχυριζονται πως η Tv πρεπει να παιξει τουλαχιστον 4 ωρες οπως οι LG αλλα οταν τις κλεισουν, αυτες το ξεκινουν μετα απο 4 ωρες αφου τις κλεισουν (μονο να εικασω μπορω πως ισως γινεται λογω acoustic surface, ισως το πανελ θερμαινεται με αυτο και η tv πρεπει να κρυωσει πριν ξεκινησει τον cc για να μετρηθουν σωστα καποια πραγματα, επαναλαμβανω ειναι μονο εικασια δικη μου)

- Η διαρκεια ενος CC διαφερει απο tv σε Tv. Οι παλιες με την 1080p αναλυση, το ολοκληρωνουν σε 2 λεπτα, ενω οι 4Κ με 4πλασια Pixels χρειαζονται περιπου 4πλασιο χρονο. Αναλογα την χρονολογια  μοντελου και ταχυτητα επεξεργαστη, ενδεχεται καποια παλια μοντελα να χρειαζονται 8 λεπτα, ενω τα νεοτερα της LG χρειαζονται περιπου 6. (πρεπει να μετρησει ο καθενας τη δικη του)

Πως θα βρειτε εγκυκλοπαιδικα καθε πότε ξεκιναει και ποσο διαρκει το cc στην δικη σας Tv. ?

Συνδεστε στη θυρα USB της ενα εξ σκληρο δισκο χωρις εξτρα τροφοδοσια που να εχει λεντακι λειτουργιας.  Οταν η tv κλεινει πραγματικα, σβηνει και το φωτακι του δισκου.  Οταν η Tv κλεινει αλλα ξεκιναει CC, το φωτακι του δισκου παραμενει ανοιχτο και σβηνει  οταν ολοκληρωθει το cc, αφου τοτε πραγματικα κλεινει και η τηλεοραση.

Για τη philips εχεις ιδεα τη τακτικη ακολουθει σχετικά με τα cc; Επίσης μηπως εχεις αποψη για την oled754; Και κατι τελευταιο. Προτιμας μια ακριβή led ή μια φθηνη oled?

4 ώρες πριν, odi83 είπε

Μην ξεχασετε μαζι με τις oled να αγορασετε και ενα ρολοι τοιχου με κουκο.

 

1 ώρα πριν, NetEng είπε

Ναι και να κάνετε και 2-3 διδακτορικά για να μπορείτε να παρακολουθήσετε την ακριβή διαδικασία που πρέπει να ακολουθείτε για να έχετε την ίδια τηλεόραση και μετά από ένα χρόνο.... 

Από τη μικρή μου εμπειρία πάντως με την Q90R, μάλλον από αυτά που γράφετε, καταλαβαίνω ότι δεν έχετε κάτσει ποτέ μπροστά σε μια για να δείτε πόσο μαύρο είναι το μαύρο της....

Μάγκες τι πονος είναι αυτος; Με αυτον τον τροπο υποβαλλετε τον εαυτο σας στην ψευδαίσθηση οτι πηρατε καλυτερη τηλεοραση απο oled; Εχετε κανει την επιλογη σας αγοραζοντας qled και πεταγεστε εριστικα σε ποστ που μιλαει για oled... Μονο κομπλεξ δειχνει αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oι νομοι της φυσικης δεν γινεται να καταρριφθουν. Η τηλεοραση ειναι μετρημενη απο επαγγελματια calibrator. Η Q90R εχει φωτεινοτητα μαυρου 0.05nits, οταν το λευκο της υστερα απο καλιμπραρισμα μετριεται το λευκο στα 120Nits. Δηλαδη, το contrast της ειναι 2400:1.

Δοξα το Θεο εχουμε δει και μετρησει δεκαδες μοντελα και ξερουμε απο εμπειρια πως παιζει το μαυρο σε μια tv με 4-5000:1, οπως οι παλιες κλασσικες LCD.  Το contrast της Q90R ειναι σχεδον το μισο και απο το 5000:1 μιας τυπικα καλης LCD για τους λογους που αναφερθηκαν πιο πανω.

Δεν γινεται απο τη μια να προτεινετε να να μην αγοραζουν IPS πανελς επειδη δινουν 1100-1500:1 contrast και απο την αλλη να θεωρειτε το 2400:1 πως ειναι πολυ καλο μαυρο.

Οσοι δεν γνωριζουν απο οργανα μετρησεων, τι σημαινουν οι διαφορες τιμες εχουμε και εικονιτσες.

 

Η Q90R διπλα απο την C9 στην σκηνη "gravity": η Q90R για να κρατησει οσο μαυρο μπορει, κρασαρει την πληροφορια, ενω οσα αντικειμενα φωτεινα παραμενουν (αστερια) αυτα ειναι πιο ντιμαρισμενα απο την OLED. (Υπ οψιν καλιμπραρισμενες το ιδιο)

 

Σχόλιο 2019-11-25 153731.jpg

αμεσως παρακατω, οταν εμφανιζεται το δυνατο φως της στολης αστροναυτη, η Q90R δεν μπορει να κρατησει το μαυρο, αφου ανεβαζει οπισθιο για να φωτιστει η στολη. Το μαυρο πηγε περιπατο. Γκρι-μπλε οπως το βιωνουμε τοσα χρονια, εντελως φυσιολογικο, μιας και το κοντραστ ειναι μολις 2400:1

 

Σχόλιο 2019-11-25 153817.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eυτυχως ομως η τηλεοραση ειναι κανονι. Την πηραμε για σουπερ HDR, θα μας ανταμειψει με αυτο.

Και την βλεπουμε απο κατω διπλα απο OLED στο τυφλό τεστ του HDTVtest. Εδω λογω HDR ανεβασε πολυ παραπανω φως ο οπισθιος με αποτελεσμα η υδρογειος να ειναι φωτεινο μπλε αντι για μαυρο.   ΑΛΛΟ πραγμα να σου σβηνει μια ζωνη που εχει μαυρη μπαρα και να βλεπεις την μπαρα μαυρη, και ΑΛΛΟ πραγμα το μαυρο να περιβαλλει πολλα μικροσκοπικα πραγματακια που πρεπει να φωτιστουν. Εκει ο οπισθιος φωτισμος απο 0 ανεβαινει παραπανω και αναγκαστικα το μαυρο γινεται γκρι. Πόσο. ? Οσο του επιτρεπει το contrast της tv.

 

Σχόλιο 2019-11-25 153356.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@warewolf ψησου να μου απαντησεις και μην μπαινεις σε αυτη τη διαδιακσια και εσυ ρε φιλε. Ειναι ατερμονη. Γουσταρεις oled γουσταρουν qled. Tοσο απλο και σεβαστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...