Προς το περιεχόμενο

Εγκατάσταση FTTH


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 29/2/2024 στις 5:45 ΠΜ, TravaoZoria είπε

Να κάνω μια ερώτηση; Βρίσκεστε σε μονοκατοικία ή σε πολυκατοικία;

Έχει σκαφτεί ο δρόμος έξω; Έχει περαστεί οπτική ίνα έξω στο δρόμο υπόγεια ή εναέρια; 
Πρώτα πρέπει να περαστεί έξω στο δρόμο. Μετά πρέπει να τραβήξουν γραμμή από τον δρόμο μέχρι το σπίτι σας και να βάλουν κουτιά σε όλους τους ορόφους της πολυκατοικίας ή αν είστε σε μονοκατοικία θα μπεί μόνο ένα κουτί.

Αφού γίνουν όλα τα παραπάνω, θα έρθει ένα τρίτο συνεργείο να σας περάσει την γραμμή από το κουτί μέχρι το ρούτερ σας.

Πρέπει να ρωτήσετε τον πάροχο σας αν περνάει η οπτική ίνα έξω από το σπίτι σας και αν περνάει, να ζητήσετε να ξεκινήσουν οι διαδικασίες της εξωτερικής εγκατάστασης πρώτα!

Εννοείται ότι η ερώτηση γίνεται γιατί υπάρχει εγκατάσταση για οπτική....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

48 λεπτά πριν, vps είπε

Εννοείται ότι η ερώτηση γίνεται γιατί υπάρχει εγκατάσταση για οπτική....

Άρα αφού υπάρχει κουτί στον χώρο, σημαίνει πως περιμένετε το συνεργείο της Γ Φάσης για να τραβήξει γραμμή από το κουτί, μέχρι το ρούτερ σας.

Όταν έρθουν να το κάνουν, θα υποδείξετε τον τρόπο όδευσης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
On 29/02/2024 at 20:22, georgeole said:

Πας σε όποιον πάροχο θέλεις, ΑΛΛΑ να ξέρεις ότι συνήθως προτιμάμε για πάροχο τον ιδιοκτήτη της γραμμής (εν προκειμένω τη NOVA), έτσι ώστε στην οποιαδήποτε στραβή να ξέρουμε πού να στραφούμε και να μη μας κάνουν μπαλάκι του πινγκ πονγκ ο ιδιοκτήτης με τον πάροχο.

Άσε που στη συγκεκριμένη περίπτωση η Nova έχει τρομερές τιμές που δεν πιάνουν οι άλλοι 2. Μπορώ να πω ότι θα έκανα την καρδιά μου πέτρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/3/2024 στις 2:41 ΠΜ, Tony316 είπε

Ερώτηση σχετική με την παραπάνω. Συγγνώμη για το σεντόνι αλλά θέλω να περιγράψω όλα τα γεγονότα εξ αρχής:

1. Πριν 2-3 μήνες πέρασαν στην οδό της οικοδομής που μένω οπτικές ίνες και άφησαν ένα τριγωνικό μαύρο καπάκι αναμονής στο πεζοδρόμιο για κάθε οικοδομή. Είχαν βάλει ένα χαρτί από την προηγούμενη ημέρα για να μην παρκάρουμε και έλεγε ότι η εγκατάσταση είναι της NOVA με μια άλλη εταιρία (τον εργολάβο λογικά).

2. Λίγες μέρες μετά παρατήρησα ότι στην διπλανή οικοδομή από την αναμονή τους πέρασαν ένα κουτί της Inalan και από εκεί ξεκινάει οπτική ίνα διασχίζει εξωτερικά την οικοδομή μου και πάει στην διπλανή οικοδομή.

3. Πριν λίγες ημέρες έμαθα ότι ο γείτονας θα βάλει οπτική ίνα (δεν έμαθα εταιρεία). Την ίδια ημέρα βλεπω οτι από το καλώδιο της Inalan που διασχίζει την οικοδομή μου έχει γίνει διακλάδωση και έχει μπει κουτί (εννοείται Inalan) εξωτερικά της οικοδομής μου. Έτσι υπέθεσα ότι από το κουτί της Inalan θα μπει οπτική ίνα στην οικοδομή. Το γεγονός με παραξένεψε αφού η οπτική ίνα που περάστηκε στον δρόμο ήταν μία μόνο (την είδα) και το χαρτί έλεγε NOVA (ξέρω ότι η Inalan περνάει μόνη της οπτικές στους δρόμους).

4. Σήμερα ήρθαν οι τεχνικοί και πέρασαν οπτική ίνα σε όλη την οικοδομή (ένα κεντρικό κουτί στο ισόγειο και μετά ένα κουτί ανά όροφο). Προς έκπληξη μου διαπίστωσα ότι το κουτί γράφει WIND πάνω (και τα επιμέρους κουτιά United fiber που είδα ότι είναι ο εργολάβος της NOVA) και η οπτική ίνα έρχεται από την αναμονή της οικοδομής στο πεζοδρόμιο (μαύρο καπάκι) και όχι από το κουτί της Inalan.

Επομένως:

1. Πως γίνεται η Inalan να παίρνει από οπτική ίνα που εγκατέστησε η NOVA (έχω την εντύπωση ότι δεν συνεργάζονται αλλά εγκαθιστούν ανεξάρτητα). Εκτός αν δεν είδα καλά και όταν έγιναν τα έργα περάστηκαν 2 οπτικές (το κανάλι είναι 1 όμως).

2. Αν θέλω να βάλω Inalan θα γίνει 2η εγκατάσταση εξωτερική (σύμφωνα με όσα διαβάζω εδώ) ή θα γίνει η σύνδεση μέσω της εγκατάστασης που έκανε η NOVA; Μάλλον το 1ο θα πω γιατί αλλιώς να βάλουν δικό τους κουτάκι; Αν ισχύει τότε είναι για κλάματα η κατάσταση. Πως γίνεται να κάνει η κάθε εταιρία δική της εγκατάσταση και να φτάσουμε να έχουμε 2 εγκαταστάσεις οπτικής στην οικοδομή; Μπορεί οι μισοί να θέλουν NOVA/Cosmote/Vodafone (που μάλλον θα χρησιμοποιούν την εσωτερική γραμμή) και οι άλλοι μισοί Inalan.

Ευχαριστώ και πάλι συγνώμη για την εκτενή δημοσίευση.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

20240301_024000.jpg.c4a0be0ebc79cbaec5b60973ef5b40dc.jpg

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

20240301_023802.jpg.e99e3d9bc7370431e7f55408e4b7648e.jpg

 

Η ιναλαν μπαίνει μόνη της

Θα έχεις δύο

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
6 ώρες πριν, coyote2 είπε

Η ιναλαν μπαίνει μόνη της

Θα έχεις δύο

 

Πλέον και hcn και inalan στη Θεσσαλονίκη τουλάχιστον δίνουν από δυκτιο τον άλλον αλλά με πακέτα έως 300 μου είπαν (και όχι συμετρικα)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, Inuyasha said:

Πλέον και hcn και inalan στη Θεσσαλονίκη τουλάχιστον δίνουν από δυκτιο τον άλλον αλλά με πακέτα έως 300 μου είπαν (και όχι συμετρικα)

Ωπ, το ξεκίνησε και η Inalan; Ξέρουμε τιμές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας.
Στην περιοχή μου, Αιγάλεω, έχουν σκάψει πριν από ένα μήνα και πριν από μια εβδομάδα πέρασαν κουτιά εντός της πολυκατοικίας και άφησαν από ένα κουτί σε κάθε όροφο. Οι εργασίες έχουν γίνει από την United Fiber. Κάλεσα την Cosmote στην οποία είμαι πελάτης και μου είπαν ότι δεν βλέπουν διαθεσιμότητα στην περιοχή μου, καθώς επίσης και ότι δεν υπάρχει κάποιο χρονοδιάγραμμα. Από τη Nova με κάλεσαν χθες και μου έδωσαν προσφορά. Υπάρχει περίπτωση η United Fiber να μη δίνει διαθεσιμότητα στην Cosmote? Να περιμένω ή να φύγω για Nova?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μένω στο Αιγάλεω και έχω nova τον τελευταίο χρόνο. Έφυγα απο την cosmote που ειχα στο παρελθον γιατι θεωρώ πως οι τιμες της cosmote ειναι αστείες..

Προσωπικά θα πήγαινα σίγουρα προς nova ανεξάρτητα το τι θα κανει η cosmote (+ οτι το δίκτυο ειναι της nova ένας λογος ακόμα).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, xristakos88 είπε

Καλημέρα σας.
Στην περιοχή μου, Αιγάλεω, έχουν σκάψει πριν από ένα μήνα και πριν από μια εβδομάδα πέρασαν κουτιά εντός της πολυκατοικίας και άφησαν από ένα κουτί σε κάθε όροφο. Οι εργασίες έχουν γίνει από την United Fiber. Κάλεσα την Cosmote στην οποία είμαι πελάτης και μου είπαν ότι δεν βλέπουν διαθεσιμότητα στην περιοχή μου, καθώς επίσης και ότι δεν υπάρχει κάποιο χρονοδιάγραμμα. Από τη Nova με κάλεσαν χθες και μου έδωσαν προσφορά. Υπάρχει περίπτωση η United Fiber να μη δίνει διαθεσιμότητα στην Cosmote? Να περιμένω ή να φύγω για Nova?

όχι θα δώσει και στην cosmote λογικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, loukasst1 είπε

Προσωπικά θα πήγαινα σίγουρα προς nova ανεξάρτητα το τι θα κανει η cosmote (+ οτι το δίκτυο ειναι της nova ένας λογος ακόμα).

Αυτό είναι όλο το ζουμί: Ο ιδιοκτήτης της οπτικής ίνας να είναι και ο πάροχος, για την πρώτη διετία τουλάχιστον, μέχρι να δεις πως λειτουργεί. Κι εγώ στη θέση σου το ίδιο ακριβώς θα έκανα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα στα καλα παιδια

Πριν λιγες μερες ολοκληρωθηκαν οι εργασιες ακριβως εξω απο την οικοδομη μου και ναι! εφεραν οπτικη ινα. Εδω και εναν χρονο περιπου βολευομαι αρκετα καλα με το starlink γιατι στην περιοχη μου δυστυχως εκτος του οτι μετα βιας 24αρα ειχε, δεν καλυπτει καλα και το 5g οποτε το Starlink ηταν μονοδρομος. Παρολαυτα η οπτικη ινα που ειναι πλεον εξω απο την οικοδομη ανοιγει την ορεξη για αλλα σεναρια!

Ποιος γνωριζει να μου πει ποια ειναι τα επομενα βηματα; Θα ερθουν να εγκαταστησουν κατι αλλο; Ποτε θα μπορω να κανω αιτηση για νεα γραμμη; Γενικοτερα καποιος να με κατατοπισει πως να εκμεταλλευτω την κατασταση για να εχω το συντομοτερο γραμμη;

Σημειωνω οτι μενω στην πολη της Κοζανης.

Σας ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, deejaygreg said:

Ποτε θα μπορω να κανω αιτηση για νεα γραμμη;

Σε εμας (Αττικη) , απο την μερα που τελειωσαν οι εργασιες στον δρομο (cosmote) , μετα απο περιπου 20 μερες εβγαλε διαθεσιμοτητα για συνδεσεις οπτικης στο σαιτ. Απο κει και περα , κανεις αιτηση για νεα συνδεση ή αναβαθμιση της υπαρχουσας σε συνδεση οπτικης και ερχονται τα σχετικα συνεργεια να "προχωρησουν" την εγκατασταση απο την αναμονη του δρομου μεχρι μεσα στο κτιριο. Αυτο το τμημα των εργασιων πηρε 2-3 μερες μιας και ηρθαν 2-3 διαφορετικα συνεργεια , ενα απο τον δρομο μεχρι το εσωτερικο , ενα να συνδεσει την αναμονη του δρομου με την υπολοιπη εγκατασταση (ναι εγινε σε δευτερη φαση αυτο) και ενα τριτο συνεργειο να κανει τις τελικες συνδεσεις εντος κτιριου και πιθανες ρυθμισεις. Τα λεω στο περιπου γιατι δεν εβαλα εγω οπτικη αλλα αλλος ενοικος του κτιριου οποτε τα λεω στο περιπου οπως τα ειδα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/3/2024 στις 8:30 ΜΜ, deejaygreg είπε

Καλησπερα στα καλα παιδια

Πριν λιγες μερες ολοκληρωθηκαν οι εργασιες ακριβως εξω απο την οικοδομη μου και ναι! εφεραν οπτικη ινα. Εδω και εναν χρονο περιπου βολευομαι αρκετα καλα με το starlink γιατι στην περιοχη μου δυστυχως εκτος του οτι μετα βιας 24αρα ειχε, δεν καλυπτει καλα και το 5g οποτε το Starlink ηταν μονοδρομος. Παρολαυτα η οπτικη ινα που ειναι πλεον εξω απο την οικοδομη ανοιγει την ορεξη για αλλα σεναρια!

Ποιος γνωριζει να μου πει ποια ειναι τα επομενα βηματα; Θα ερθουν να εγκαταστησουν κατι αλλο; Ποτε θα μπορω να κανω αιτηση για νεα γραμμη; Γενικοτερα καποιος να με κατατοπισει πως να εκμεταλλευτω την κατασταση για να εχω το συντομοτερο γραμμη;

Σημειωνω οτι μενω στην πολη της Κοζανης.

Σας ευχαριστω

Αν σου δίνεται η δυνατότητα για fiber to the home,αξίζει να δεσμευτείς. Καλυτερο ping εξίσου σταθερές ταχύτητες όπως με το starlink.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...