Προς το περιεχόμενο

Εγκατάσταση FTTH


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
27 minutes ago, geortsaki said:

Σε επικοινωνία με την tp link ανέφεραν και το mtu size 

Η cosmote όμως δεν γνωρίζει κάτι για αυτό το πεδίο.

Η προεπιλεγμένη τιμή είναι 1480 bytes 

Για όρισέ το στο 1492.

20 minutes ago, Krusty said:

Το νέο ρούτερ στην Nova θα συνδέεται με οπτική ίνα ή με χάλκινο καλώδιο; Θα υπάρχει μετατροπέας από οπτική σε χαλκό πριν το ρούτερ;

Τα router της Nova έχουν ενσωματωμένο τον μετατροπέα (ΟΝΤ), οπότε συνδέεται κατευθείαν η οπτική πάνω του.

Επίσως από όσο ξέρω, δεν φτιάχνουν οπτική "πρίζα", όπως η Cosmote κι η Vodafone, αλλά όπως έρχεται μέσα η οπτική, την κουμπώνουν κατευθείαν πάνω στο router.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Οποτε θα πρέπει να κάνω μία τρύπα στον τοίχο για να περνάει το καλώδιο της οπτικής να βρει το ρούτερ. Απο την τρύπα θα περάσω και ενα καλώδιο για να συνδέεται το τηλέφωνο στο χωλ με το ρούτερ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 minutes ago, Krusty said:

Οποτε θα πρέπει να κάνω μία τρύπα στον τοίχο για να περνάει το καλώδιο της οπτικής να βρει το ρούτερ. Απο την τρύπα θα περάσω και ενα καλώδιο για να συνδέεται το τηλέφωνο στο χωλ με το ρούτερ.

Ό,τι αποφασίσεις, απλά για σιγουριά κάνε το μετά, μην το υλοποιήσουν κάπως που δεν θα μπορείς να το κάνεις όπως θες και σου βγει άδικα στο τρύπημα/σκάψιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι, βέβαια. Δεν βιάζομαι. Απλά θέλω να ξέρω τί θα κάνω. Τώρα περνάνε τον διακλαδωτήρα ορόφου στην πολυκατοικία...

Μπορεί να περάσω μέσα στην τρύπα και ενα ftp καλώδιο έτσι να υπάρχει, ίσως για WiFi extender στο μέλλον.

 

Επεξ/σία από Krusty
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Thresh είπε

Για όρισέ το στο 1492.

Τα router της Nova έχουν ενσωματωμένο τον μετατροπέα (ΟΝΤ), οπότε συνδέεται κατευθείαν η οπτική πάνω του.

Επίσως από όσο ξέρω, δεν φτιάχνουν οπτική "πρίζα", όπως η Cosmote κι η Vodafone, αλλά όπως έρχεται μέσα η οπτική, την κουμπώνουν κατευθείαν πάνω στο router.

Φτιάχνουν πριζάκι και για Nova πλέον γιατί γινόντουσαν ζημιές και έσπαγαν οι ίνες! Είναι υποχρεωμένοι οι τεχνικοί να βάζουν πριζάκι για να γίνει σωστά η εγκατάσταση!!!

Όχι άλλες προχειροδουλειές!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις οπτικές ίνες ταξιδεύει υπέρυθρο φως; Πολλά nm βλέπω στην ετικέτα του κατανεμητή ορόφου.

Πάντως αν δεν συνδέονται επεκτάσεις στην οπτική ίνα είναι δύσκολο να αλλάζουμε θέσεις στο ρούτερ.

ResizedImage_2024-03-14_21-53-04_1.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, Krusty said:

Στις οπτικές ίνες ταξιδεύει υπέρυθρο φως;

Σωστά.

7 minutes ago, Krusty said:

Πάντως αν δεν συνδέονται επεκτάσεις στην οπτική ίνα είναι δύσκολο να αλλάζουμε θέσεις στο ρούτερ.

Μπορείς να βάλεις δικιά σου ίνα όσου μήκους θες από το πριζάκι που θα σου βάλουν μέχρι το ONT/router.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και ίνα πώς ψάχνω να είναι συμβατή; Από αυτά που γράφει στην φώτο που παρέθεσαν; Προφανώς πένσες ακροδεκτών για μη τυποποιημένο μήκος καλωδίου, δεν θα υπάρχουν όπως για το Ethernet!

Επεξ/σία από Krusty
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 minutes ago, Krusty said:

Και ίνα πώς ψάχνω να είναι συμβατή; Από αυτά που γράφει στην φώτο που παρέθεσαν;

Μπορείς να ψάξεις π.χ. στο Skroutz, προσέχοντας και τα 2 άκρα να είναι SC/APC (πράσινα). Ενδεικτικά: https://www.skroutz.gr/s/34398482/LogiLink-FPSSC20-Kalodio-Optikis-Inas-SC-APC-SC-APC-20m-Kitrino.html

Νομίζω όλες που βγάζει είναι OS2 9/125µ singlemode.

6 minutes ago, Krusty said:

Προφανώς πένσες ακροδεκτών για μη τυποποιημένο μήκος καλωδίου, δεν θα υπάρχουν όπως για το Ethernet!

Όχι, χρειάζεται ειδικό splicer που κοστίζει €€€€. Ή να βρεις άτομο να το κάνει, οπότε καλύτερο κάποιο τυποποιημένο καλώδιο.

Επεξ/σία από infin1tyGR
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως στον ΟΤΕ κάνανε καλή δουλειά στην εγκατάσταση.Ουτε που τη διακρίνεις την ίνα που μπαίνει στο σπίτι.Αν δε σου πει κάποιος που είναι δύσκολα τη βρίσκεις.Αυτο που θέλω να ρωτήσω είναι ότι μου δώσανε σαν εξοπλισμό μόνο ένα μηχανάκι της Nokia.Λογικα αυτό είναι το ONT.Απο το ont θα συνδεθώ στο ήδη υπάρχον ρούτερ του ΟΤΕ που έχω ή θα μου φέρουν άλλο? Έχουμε ραντεβού την Τρίτη για ενεργοποίηση.Αν ξέρει κανείς ας μου πει αλλιώς υπομονή μέχρι την Τρίτη για να μάθω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, kajwbtfe είπε

Πάντως στον ΟΤΕ κάνανε καλή δουλειά στην εγκατάσταση.Ουτε που τη διακρίνεις την ίνα που μπαίνει στο σπίτι.Αν δε σου πει κάποιος που είναι δύσκολα τη βρίσκεις.Αυτο που θέλω να ρωτήσω είναι ότι μου δώσανε σαν εξοπλισμό μόνο ένα μηχανάκι της Nokia.Λογικα αυτό είναι το ONT.Απο το ont θα συνδεθώ στο ήδη υπάρχον ρούτερ του ΟΤΕ που έχω ή θα μου φέρουν άλλο? Έχουμε ραντεβού την Τρίτη για ενεργοποίηση.Αν ξέρει κανείς ας μου πει αλλιώς υπομονή μέχρι την Τρίτη για να μάθω.

Λογικά την Τρίτη οι τεχνικοί θα έχουν μαζί τους και το αντίστοιχο ρούτερ. Σχεδόν πάντα έτσι γίνεται. Ακόμα κι αν ενδιάμεσα σου έχει αποστείλει ο ΟΤΕ το ρούτερ, είτε συνδέει αυτό είτε βάζει το δικό του και επιστρέφεις το άλλο στο κατάστημα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπηκα και εγω στον χορο :) Αφου περιπλανηθηκα στον δαιδαλωδη κοσμο της εξυπηρετησης πελατων της NOVA , ξεκινησε η διαδικασια. Ο εξοπλισμος ειναι στην ACS και ερχεται , λογικα απο Τριτη αν υποθεσουμε οτι Δευτερα δεν δουλευει κανεις. Επισης το ενημερωτικο sms της NOVA λεει οτι πρεπει να περιμενω επικοινωνια με τον τεχνικο για να κανει εποπτευση της καταστασης ωστε να γινουν οι εργασιες , υποθετω παλι μεσα στην βδομαδα που ερχεται.

Για την ιστορια , ειμαι στην NOVA , οι οπτικες ειναι της COSMOTE , και φυσικα μεχρι 200mbps θα παρω. Τελος , τι ακριβως εξοπλισμος ερχεται ? Η οπτικη θα κουμπωνει στο router που ερχεται ή θα μπει ενδιαμεση συσκευη (ont) ? Πως παιζει η NOVA ?

ΥΓ : Δαιδαλωδης κοσμος εξυπηρετησης πελατων NOVA = Στελνω μηνυμα απο το σαιτ. Μετα απο 24 ωρες επικοινωνω μεσω τσατ λεγοντας τι θελω. Με προωθουν στο καταλληλο τμημα οπου και με παιρνουν τηλεφωνο μετα απο λιγες ωρες. Κανουν ολες τις ενεργειες και περιμενω το νεο συμβολαιο μεσω εμαιλ για να το αποδεχτω. Μετα απο 24 ωρες το συμβολαιο δεν ειχε ερθει στο εμαιλ. Νεο τσατ , νεο τσιγλισμα , το εμαιλ φτανει μετα απο λιγες ωρες. Μετα απο αλλες λιγες ωρες με παιρνουν τηλεφωνο να με ρωτησουν αν ελαβα το εμαιλ με το συμβολαιο , ενω το ειχα λαβει ηδη , το ειχα απαντησει και ειχαν ξεκινησει ηδη τα ενημερωτικα sms. Και καπου εκει , μετα απο 2 μερες απο το αρχικο μηνυμα στο σαιτ , με παιρνουν απο την εξυπηρετηση πελατων για να με ρωτησουν τι θελω ακριβως ανταποκρινομενοι στο μηνυμα που ειχα στειλει...

Αρε NOVA , ετσι συμπεριφερεσαι σε εναν VIP πελατη σου ? :) 

ΥΓ 2 : Στο λινκ που βλεπεις την εξελιξη της διαδικασιας , μεχρι καποια στιγμη εβλεπα την εξελιξη. Πλεον μου βγαζει ... μιλα με το τσατ !! χαχα ρε που μπλεξαμε :) 

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, mphxths είπε

Μπηκα και εγω στον χορο :) Αφου περιπλανηθηκα στον δαιδαλωδη κοσμο της εξυπηρετησης πελατων της NOVA , ξεκινησε η διαδικασια. Ο εξοπλισμος ειναι στην ACS και ερχεται , λογικα απο Τριτη αν υποθεσουμε οτι Δευτερα δεν δουλευει κανεις. Επισης το ενημερωτικο sms της NOVA λεει οτι πρεπει να περιμενω επικοινωνια με τον τεχνικο για να κανει εποπτευση της καταστασης ωστε να γινουν οι εργασιες , υποθετω παλι μεσα στην βδομαδα που ερχεται.

Για την ιστορια , ειμαι στην NOVA , οι οπτικες ειναι της COSMOTE , και φυσικα μεχρι 200mbps θα παρω. Τελος , τι ακριβως εξοπλισμος ερχεται ? Η οπτικη θα κουμπωνει στο router που ερχεται ή θα μπει ενδιαμεση συσκευη (ont) ? Πως παιζει η NOVA ?

ΥΓ : Δαιδαλωδης κοσμος εξυπηρετησης πελατων NOVA = Στελνω μηνυμα απο το σαιτ. Μετα απο 24 ωρες επικοινωνω μεσω τσατ λεγοντας τι θελω. Με προωθουν στο καταλληλο τμημα οπου και με παιρνουν τηλεφωνο μετα απο λιγες ωρες. Κανουν ολες τις ενεργειες και περιμενω το νεο συμβολαιο μεσω εμαιλ για να το αποδεχτω. Μετα απο 24 ωρες το συμβολαιο δεν ειχε ερθει στο εμαιλ. Νεο τσατ , νεο τσιγλισμα , το εμαιλ φτανει μετα απο λιγες ωρες. Μετα απο αλλες λιγες ωρες με παιρνουν τηλεφωνο να με ρωτησουν αν ελαβα το εμαιλ με το συμβολαιο , ενω το ειχα λαβει ηδη , το ειχα απαντησει και ειχαν ξεκινησει ηδη τα ενημερωτικα sms. Και καπου εκει , μετα απο 2 μερες απο το αρχικο μηνυμα στο σαιτ , με παιρνουν απο την εξυπηρετηση πελατων για να με ρωτησουν τι θελω ακριβως ανταποκρινομενοι στο μηνυμα που ειχα στειλει...

Αρε NOVA , ετσι συμπεριφερεσαι σε εναν VIP πελατη σου ? :) 

ΥΓ 2 : Στο λινκ που βλεπεις την εξελιξη της διαδικασιας , μεχρι καποια στιγμη εβλεπα την εξελιξη. Πλεον μου βγαζει ... μιλα με το τσατ !! χαχα ρε που μπλεξαμε :) 

Ειλικρινής απορία: Αφού η γραμμή είναι του ΟΤΕ, πώς και αποφάσισες να μπλέξεις με τη NOVA;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 minutes ago, georgeole said:

Ειλικρινής απορία: Αφού η γραμμή είναι του ΟΤΕ, πώς και αποφάσισες να μπλέξεις με τη NOVA;

Ειμαι πελατης της NOVA πανω απο δεκαετια. Οταν ληγει το καθε συμβολαιο μου , απλα ανανεωνω , μιας και δεν εχω καποιο ιδιαιτερο προβλημα με την γραμμη μου. Την τελευταια φορα που ανανεωσα ηταν Ανοιξη του 2023 , Μαρτιο ή Απριλιο. Σεπτεμβρη του ιδιου ετους περασε η Cosmote τις οπτικες στον δρομο μου. Γενικως ηξερα ενδομυχα οτι την περιοχη μου την εχει αναλαβει η Cosmote , αλλα δεν ηξερα αν και ποτε θα περασει οπτικες καποια στιγμη συντομα. Εντελει περασε μερικους μηνες αφου ανανεωσα το συμβολαιο μου , το οποιο δηλ ληγει το 2025. Δεν μπορω να το διακοψω και να παω Cosmote , θα πληρωσω τρελη ρητρα. Ασε που και τιμολογιακα δεν λεει κατι η cosmote. Δηλαδη η NOVA μου δινει τα 200mbps απο οπτικη αλλου παροχου στα 33 και η cosmote αν θυμαμαι καλα εχει την 200αρα στα 45.90. 

Βεβαια , εχεις περισσοτερες διαθεσιμες ταχυτητα για το μελλον. Τεσπα , αφου το συμβολαιο ληγει σε ενα χρονο , ειπα , δεν γαμιεται ας βαλω οπτικες με nova τωρα , αντι για το 2025 το συμβολαιο θα ληξει 2026 μιας και ανανεωνεται για μια διετια εκ νεου , και μεχρι το 2026 βλεπουμε , αν δηλ θελησω παραπανω ταχυτητα παω τοτε cosmote. Αν και λιγο χλωμο το βρισκω να μου χρειαστει κατι παραπανω. Θεωρω οτι για οικιακη χρηση , 200mbps-300mbps , ρεαλιστικα ειναι υπεραρκετα. Δεν μιλαμε για τιποτα streamers , seedboxers , audio/photo/video/3d editing που μετακινεις μεγαλο ογκο δεδομενων.

Παντα μιλαμε για ρεαλιστικες αναγκες και αντιστοιχες τιμες. Αν παει η 1000αρα δηλ της cosmote στα 30 ευρω , δεν γαμιουνται οι ρεαλιστικες αναγκες , την χτυπας :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...