Προς το περιεχόμενο

Εγκατάσταση FTTH


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημέρα σας,

Έχω τώρα Nova 100αρα, vdsl. Γενικά μια χαρά πάει η γραμμή, αλλά σκέφτομαι να βάλω fiber για να γίνει η καλωδίωση στη πολυκατοικία πριν αρχίζουν και χρεώνουν.

Η περιοχή (Χαλάνδρι) έχει οπτική ίνα από cosmote. Ρωτάω στη Nova στο κατάστημα μου λένε, δεν βάζουν κουτάκια, αλλά θα τραβήξουν "καλώδιο" οπτική ίνα μέχρι το σπίτι. Δεν ψήνομαι και πολύ για τέτοια εγκατάσταση. Λέω μα πρέπει να μπούνε κουτάκια σε κάθε όροφο, όχι όχι μου λέει δεν ισχύει αυτό.

Η άλλη επιλογή είναι να πάω cosmote απλά είναι πιο ακριβή.

Έχει δίκιο η nova; Τι προτείνετε να κάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

20 λεπτά πριν, greg4 είπε

καλημέρα σας,

Έχω τώρα Nova 100αρα, vdsl. Γενικά μια χαρά πάει η γραμμή, αλλά σκέφτομαι να βάλω fiber για να γίνει η καλωδίωση στη πολυκατοικία πριν αρχίζουν και χρεώνουν.

Η περιοχή (Χαλάνδρι) έχει οπτική ίνα από cosmote. Ρωτάω στη Nova στο κατάστημα μου λένε, δεν βάζουν κουτάκια, αλλά θα τραβήξουν "καλώδιο" οπτική ίνα μέχρι το σπίτι. Δεν ψήνομαι και πολύ για τέτοια εγκατάσταση. Λέω μα πρέπει να μπούνε κουτάκια σε κάθε όροφο, όχι όχι μου λέει δεν ισχύει αυτό.

Η άλλη επιλογή είναι να πάω cosmote απλά είναι πιο ακριβή.

Έχει δίκιο η nova; Τι προτείνετε να κάνω;

προταση, μιλα με καποιον στην πολυκατοικια που εχει και θελει κοσμοτε..και οταν ερθει για ελεγχο του κτηριου και αυτοψια συζητας και μαθαινεις πως θα το κανουν απο που θα περασουν την ινα και αν ειστε οκ προχωρατε, γενικα η δουλεια των συνεργειων της κοσμοτε και ειδικα στο Χαλανδρι ειναι σκαλες ανωτερη σε ποιοτητα απο της Νονα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μίλησα με cosmote. Μου είπαν θα βάλουν floor boxes σε κάθε όροφο, η διαδικασία θα πάρει ένα με ενάμισι μήνα και θα μπει και μπριζάκι στο σπίτι μέσα. Στην ανακαίνιση που έκανα, έχω αφήσει και άδειο "σωλήνα" (δεν ξέρω αν το λέω σωστά), από την είσοδο του σπιτιού έξω μέχρι τον router. 4 μέτρα περίπου απόσταση. Κάτι άλλο να ρωτήσω;

Τιμή μου έδωσαν καταλόγου αλλά έδωσαν καλή τιμή σε ένα κινητό που έχω. 

Μάλλον θα το προχωρήσω και ας είναι πιο ακριβό.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, greg4 είπε

Μίλησα με cosmote. Μου είπαν θα βάλουν floor boxes σε κάθε όροφο, η διαδικασία θα πάρει ένα με ενάμισι μήνα και θα μπει και μπριζάκι στο σπίτι μέσα. Στην ανακαίνιση που έκανα, έχω αφήσει και άδειο "σωλήνα" (δεν ξέρω αν το λέω σωστά), από την είσοδο του σπιτιού έξω μέχρι τον router. 4 μέτρα περίπου απόσταση. Κάτι άλλο να ρωτήσω;

Τιμή μου έδωσαν καταλόγου αλλά έδωσαν καλή τιμή σε ένα κινητό που έχω. 

Μάλλον θα το προχωρήσω και ας είναι πιο ακριβό.

μια χαρα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, greg4 είπε

καλημέρα σας,

Έχω τώρα Nova 100αρα, vdsl. Γενικά μια χαρά πάει η γραμμή, αλλά σκέφτομαι να βάλω fiber για να γίνει η καλωδίωση στη πολυκατοικία πριν αρχίζουν και χρεώνουν.

Η περιοχή (Χαλάνδρι) έχει οπτική ίνα από cosmote. Ρωτάω στη Nova στο κατάστημα μου λένε, δεν βάζουν κουτάκια, αλλά θα τραβήξουν "καλώδιο" οπτική ίνα μέχρι το σπίτι. Δεν ψήνομαι και πολύ για τέτοια εγκατάσταση. Λέω μα πρέπει να μπούνε κουτάκια σε κάθε όροφο, όχι όχι μου λέει δεν ισχύει αυτό.

Η άλλη επιλογή είναι να πάω cosmote απλά είναι πιο ακριβή.

Έχει δίκιο η nova; Τι προτείνετε να κάνω;

Λοιπόν: α) Είναι απαραίτητο η Cosmote να βάλει κουτάκια σε κάθε όροφο, β) το καλώδιο που σου λένε στη Nova ότι θα τραβήξουν, το τραβάνε από τα floor boxes που θα εγκαταστήσει η Cosmote και γ) η συνήθης πρακτική είναι να επιλέγουμε τον ιδιοκτήτη της γραμμής ως πάροχο, για την πρώτη διετία τουλάχιστον. Στη θέση σου θα κοίταζα το πακέτο της Cosmote στα 300Mbps με 37€, αν δεν κάνω λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/3/2024 στις 1:02 ΜΜ, greg4 είπε

Μίλησα με cosmote. Μου είπαν θα βάλουν floor boxes σε κάθε όροφο, η διαδικασία θα πάρει ένα με ενάμισι μήνα και θα μπει και μπριζάκι στο σπίτι μέσα. Στην ανακαίνιση που έκανα, έχω αφήσει και άδειο "σωλήνα" (δεν ξέρω αν το λέω σωστά), από την είσοδο του σπιτιού έξω μέχρι τον router. 4 μέτρα περίπου απόσταση. Κάτι άλλο να ρωτήσω;

Τιμή μου έδωσαν καταλόγου αλλά έδωσαν καλή τιμή σε ένα κινητό που έχω. 

Μάλλον θα το προχωρήσω και ας είναι πιο ακριβό.

Πολύ καλά κάνατε που αφήσατε αναμονή στο σπιράλ για την οπτική!!! Έτσι δεν θα τρέξει μέσα σε όλο το σπίτι αλλά θα μπεί εσωτερικά και θα βγεί κατευθείαν δίπλα στο ρούτερ η ίνα!

Αν ο τεχνικός έχει εμπειρία, θα κάνει καλή δουλειά! Το λέω γιατί η διάφανη αόρατη ίνα δεν χωράει μέσα στο σπιράλ, θέλει πατέντα για να μπεί μέσα και να τραβηχτεί με ατσαλίνα για να βγεί στο ρούτερ. Ελπίζω ο ηλεκτρολόγος να άφησε λίγο καλώδιο (οδηγό) μέσα στο σπιράλ και να μην είναι άδειο το σπιράλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Spoiler

 

Σήμερα είδα πέρασαν στον γείτονα οπτική διάφανη με κόλλα (ή σιλικόνη ότι είναι τέλος πάντων). Δεν έμαθα ακόμη τι εταιρία είναι οπότε παίζει να είναι και Cosmote; Γιατί βλέπω εδώ γράφεται ότι η NOVA δεν συνηθιζει να βαζει διάφανη ίνα.

Βέβαια η εγκατάσταση έγινε με αφορμή τον γείτονα οπότε λογικά έβαλε NOVA;

Επεξ/σία από Tony316
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Tony316 είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

 

Σήμερα είδα πέρασαν στον γείτονα οπτική διάφαν με κόλλα (ή σιλικόνη ότι είναι τέλος πάντων). Δεν έμαθα ακόμη τι εταιρία είναι οπότε παίζει να είναι και Cosmote; Γιατί βλέπω εδώ γράφεται ότι η NOVA δεν συνηθιζει να βαζει διάφανη ίνα.

Βέβαια η εγκατάσταση έγινε με αφορμή τον γείτονα οπότε λογικά έβαλε NOVA;

Είναι Cosmote αν ήταν διάφανη που μπήκε με κόλληση. Η Nova βάζει κανάλια δεν περνάει την διάφανη. 
 

Βέβαια υπάρχει και άλλη μια διάφανη ίνα η οποία όμως δεν λιώνει αλλά μπαίνει σε διάφανο καναλάκι, ανεβάζω φωτογραφία. Δεν την χρησιμοποιούν πολύ αλλά υπάρχει
 

 

IMG_5087.jpeg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση ρε παιδιά. Επειδη ελειξε το συμβόλαιο μου (cosmote vdsl 100 + tv).. είπα να ανανεώσω 100 πάλι εν αναμονή του VOUCHER  χωρίς την tv πλέον. Το παράδοξο είναι ότι η απλή vdsl 100αρα είναι στα 37 ευρώ και η fiber στα 28. Το θέμα είναι αν έχει διευκρινίστει ότι η μόνο προϋπόθεση θα είναι 100αρα ταχύτητα ή θα πρέπει να μην είναι και οπτική. Γνωρίζει κάτι κάνεις. Προς το παρών είπα να μην το ρισκάρω και κράτησα την 100αρα vdsl αλλά 37 ευρώ είναι κοροϊδία εν έτη 2024. Λέτε αν πάω σε ίνα να μην ισχύσει το voucher. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, ison είπε

Μια ερώτηση ρε παιδιά. Επειδη ελειξε το συμβόλαιο μου (cosmote vdsl 100 + tv).. είπα να ανανεώσω 100 πάλι εν αναμονή του VOUCHER  χωρίς την tv πλέον. Το παράδοξο είναι ότι η απλή vdsl 100αρα είναι στα 37 ευρώ και η fiber στα 28. Το θέμα είναι αν έχει διευκρινίστει ότι η μόνο προϋπόθεση θα είναι 100αρα ταχύτητα ή θα πρέπει να μην είναι και οπτική. Γνωρίζει κάτι κάνεις. Προς το παρών είπα να μην το ρισκάρω και κράτησα την 100αρα vdsl αλλά 37 ευρώ είναι κοροϊδία εν έτη 2024. Λέτε αν πάω σε ίνα να μην ισχύσει το voucher. 

Αγαπητέ φίλε, κάνεις πολύ σωστές ερωτήσεις στους λάθος όμως (με την έννοια των αναρμόδιων, για να μην παρεξηγηθώ) ανθρώπους. Καλύτερα πάρε τηλ την Cosmote ή/και να πας σε κατάστημα. Τα 37€ πάντως είναι όντως πολλά σήμερα. Με τα ίδια χρήματα βάζεις 300άρα οπτική ίνα, χωρίς TV φυσικά.

Επεξ/σία από georgeole
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Κυπαρισσία Μεσσηνίας έχει ολοκληρωθει μια φάση έργων για οπτική ίνα στο σπίτι (από την Nova)

Ενω στο χώρο  εργασίας μου έβαλα απροβλημάτιστα, στο σπίτι επειδή δεν υπάρχει στο συγκεκριμένο κτίριο «κανονικοποιημένη» διεύθυνση (αριθμός οδού - όλα τα διπλανά έχουν) η Nova αρνείται πεισματικά να προχωρήσει την αίτηση μου λόγω «μη διαθεσιμότητας».

Εκανα έρευνα επι τόπου με τεχνικούς που βρήκα στην καμπίνα και όντως υπάρχει «γραμμή» με συγκεκριμένο BEP που μου έδωσαν οι τεχνικοί και φτάνει στο toby box που έχουν βάλει στο πεζοδρόμιο εφαπτόμενο του κτιρίου.

Μετά απο 1000 back and forth με τη Nova όπου τους έδωσα τις πληροφορίες (BEP κλπ) συνεχίζουν να μου λένε ότι δεν το βλέπουν.

Έστειλα λοιπόν email στην United Fiber όπου μου απάντησαν το εξής:

 

Quote

Αξιότιμε κύριε *******,

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι προς το παρόν δεν διατίθεται η δυνατότητα κατάθεσης αιτημάτων από τους παρόχους λιανικής σε διευθύνσεις που δεν υπάρχει κανονικοποιημένη διεύθυνση βάσει NGI.

Όμως, βρίσκονται σε εξέλιξη υλοποιήσεις, ώστε εντός των επόμενων μηνών να παρέχεται και αυτή η δυνατότητα.

Σας ευχαριστούμε για το ενδιαφέρον και την επικοινωνία.

 

Σε ερώτημα μου για το ποτέ έστω περίπου εκτιμούν να είναι έτοιμη αυτή η υλοποίηση δεν μου έχουν απαντήσει.
 

Γνωρίζει κάνεις αν υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος να προσπεράσω αυτό το πρόβλημα ή αν θα υπάρξει κάποιος τρόπος να ενημερωθούμε όσοι έχουμε αυτό το θέμα ότι όντως «άνοιξε» η διαθεσιμότητα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, μπορεί να μου πει κάποιος (ή κάποιο link) τη διαδικασία βήμα - βήμα για την εγκατάσταση FTTH σε πολυκατοικία;

Είμαι ο Διαχειριστής της οικοδομής και θέλω να ξεκινήσω την διαδικασία αυτή. 

Τα ερωτήματα βέβαια, πολλά:

- Ποιος πάροχος θα αναλάβει και πως επιλέγεται; 

- Ποιο είναι το κόστος και πως επιμερίζεται στους ενοίκους; 

- Ποιος επιβαρύνεται το κόστος, ο ένοικος ή ο ιδιοκτήτης; 

- Πρέπει να υπάρχει ομόφωνη απόφαση εγκατάστασης ή απλά πλειοψηφία από τους ιδιοκτήτες, για την έναρξη της διαδικασίας εγκατάστασης; 

Μπορεί να ξεχνάω κάτι κιόλας για την όλη διαδικασία. 

Κάθε βοήθεια, δεκτή. 

Υ.Γ: Τώρα πληρώνω στη NOVA 26€/μήνα για 100άρα γραμμή με απεριόριστα σταθερά + 120' κινητά (για συγκριτικούς λόγους το αναφέρω). 

Επεξ/σία από topmar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, topmar said:

- Ποιος πάροχος θα αναλάβει και πως επιλέγεται; 

Όποιος έχει την υποδομή FTTH στην περιοχή. Μπορείς να το τσεκάρεις στο https://www.broadband-assist.gov.gr/.

 

11 minutes ago, topmar said:

- Ποιο είναι το κόστος και πως επιμερίζεται στους ενοίκους; 

- Ποιος επιβαρύνεται το κόστος, ο ένοικος ή ο ιδιοκτήτης; 

Δεν υπάρχει κανένα κόστος.

 

12 minutes ago, topmar said:

- Πρέπει να υπάρχει ομόφωνη απόφαση εγκατάστασης ή απλά πλειοψηφία από τους ιδιοκτήτες, για την έναρξη της διαδικασίας εγκατάστασης; 

Αρκεί να θέλει έστω 1 ιδιοκτήτης. Μόλις κάνει αίτηση σε όποιον πάροχο επιθυμεί, ο πάροχος που έχει την υποδομή στην περιοχή θα στείλει συνεργείο για επιθεώρηση του κτιρίου, επικοινωνία με τον διαχειριστή για το πώς θα γίνει η εγκατάσταση και στη συνέχεια εγκατάσταση οπτικών ινών και floor box σε κάθε όροφο (αναμονές για μελλοντικές συνδέσεις). Εν τέλει ο πάροχος στον οποίο έκανε αίτηση ο χρήστης θα φέρει την οπτική ίνα από το floor box μέχρι το διαμέρισμα του χρήστη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, infin1tyGR είπε

Όποιος έχει την υποδομή FTTH στην περιοχή. Μπορείς να το τσεκάρεις στο https://www.broadband-assist.gov.gr/.

 

Δεν υπάρχει κανένα κόστος.

 

Αρκεί να θέλει έστω 1 ιδιοκτήτης. Μόλις κάνει αίτηση σε όποιον πάροχο επιθυμεί, ο πάροχος που έχει την υποδομή στην περιοχή θα στείλει συνεργείο για επιθεώρηση του κτιρίου, επικοινωνία με τον διαχειριστή για το πώς θα γίνει η εγκατάσταση και στη συνέχεια εγκατάσταση οπτικών ινών και floor box σε κάθε όροφο (αναμονές για μελλοντικές συνδέσεις). Εν τέλει ο πάροχος στον οποίο έκανε αίτηση ο χρήστης θα φέρει την οπτική ίνα από το floor box μέχρι το διαμέρισμα του χρήστη.

Σε ευχαριστώ για την αστραπιαία απάντηση!

Λοιπόν, είδα εδώ ότι ο ΟΤΕ είναι ο πάροχος, οπότε σε αυτόν απευθύνομαι για την αρχική εγκατάσταση (Floor Box σε κάθε όροφο) στην οικοδομή, σωστά; Και αυτό δεν έχει κόστος;

Μετά μπορεί να κάνει αίτηση ο κάθε ένοικος-ιδιοκτήτης σε όποιον πάροχο θέλει (άσχετα εάν είναι ο ΟΤΕ  αυτός που έφερε αρχικά το FTTH σε κάθε Floor Box σε κάθε όροφο στην οικοδομή), για την παροχή στο σπίτι του δηλαδή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...