Προς το περιεχόμενο

Εγκατάσταση FTTH


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
6 hours ago, geortsaki said:

Καλημέρα,
Συνεχίζοντας το setup του archer 73, ακόμα δεν υποδέχεται επιτυχία.
Το συνδέω στο ONT, με καλώδιο Ethernet στη θύρα Wan.
Τσέκαρα ξανά με cosmote τα username και password.
PPPoE, Isp profile custom και VLAN ID 835.
Mtu size δέχεται έως 1492.
Δοκίμασα 1440, 1480 και 1492, χωρίς επιτυχία.

Στο Interface του speedport βλέπω ότι γράφει Mtu size 1540.

Είδα ότι δοκίμασες και το generic otenet@otenet και password otenet και δεν είχε διαφορά.

Δεν μπορώ να καταλάβω τι φταίει, στη χειρότερη βάλε προσωρινά πάλι το Speedport ανάμεσα και σύνδεσε την Wan του TP-Link σε μια Lan του Speedport και παίξε με PPPoE passthrough χωρίς VLAN ID στο TP-Link. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μολις μου ηρθε σημερα το router. Μου εστειλαν το Nokia G-2425G-A , με ενσωματωμενο ΟΝΤ απο ο,τι διαβαζω. Ελπιζω να τερματισουν την οπτικη σε κανα πριζακι και απο εκει στο Nokia , γιατι καπου διαβασα οτι σε εναν , την πηγαν κατευθειαν στο Nokia. Αναμονη τωρα για τους τεχνικους ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανεξαρτήτως το πως θα συνδεθεί το router πρέπει να απαιτείτε να μπει πριζά οπτικής ίνας στον χώρο καθώς είναι υποχρεωμένοι να βάλουν.

Επίσης είναι υποχρεωμένοι να βάλουν και κουτί διακλάδωσης σε κάθε όροφο όταν είναι πάνω από 4 παροχές και πάνω από 2 επίδεδα. Υπάρχει κανονισμός του υπουργείου ψηφιακής διακυβέρνησης για όλα αυτά.

Μην τους αφήνετε να σας πετάνε χύμα καλώδια οπτικής.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 minutes ago, WebDevGr said:

Ανεξαρτήτως το πως θα συνδεθεί το router πρέπει να απαιτείτε να μπει πριζά οπτικής ίνας στον χώρο καθώς είναι υποχρεωμένοι να βάλουν.

Επίσης είναι υποχρεωμένοι να βάλουν και κουτί διακλάδωσης σε κάθε όροφο όταν είναι πάνω από 4 παροχές και πάνω από 2 επίδεδα. Υπάρχει κανονισμός του υπουργείου ψηφιακής διακυβέρνησης για όλα αυτά.

Μην τους αφήνετε να σας πετάνε χύμα καλώδια οπτικής.

 

 

Τα εχω γραψει και σε προηγουμενες σελιδες. Στο κτιριο μας ειναι ετοιμη η ενδοκτιριακη εγκατασταση απο τον παροχο που εχει αναλαβει την περιοχη μας (cosmote) , μιας και ενοικος του κτιριου εβαλε (πριν απο εμενα) οπτικη και ειναι ηδη σε λειτουργια. Το μονο που εχει να κανει το συνεργειο της Nova στην δικη μου περιπτωση ειναι να τραβηξει την οπτικη απο το floorbox μεχρι την κεντρικη μου πριζα , μια αποσταση των 3-4 μετρων με τα ζιγκ ζαγκ που θα κανει η ινα. Και φυσικα να κανει και τις απαραιτητες ρυθμισεις με το ρουτερ αν χρειαζονται καποιες να γινουν.

Πιο απλη περιπτωση απο την δικη μου δεν πρεπει να υπαρχει :) Τωρα αν θα βαλουν πριζακι ή οχι πριν το ρουτερ δεν ξερω. Υποτιθεται οτι περιμενω τηλεφωνο απο το συνεργειο , να ερθει να εποπτευσει την κατασταση και να προχωρησει στην εγκατασταση.

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, mphxths said:

Τα εχω γραψει και σε προηγουμενες σελιδες. Στο κτιριο μας ειναι ετοιμη η ενδοκτιριακη εγκατασταση απο τον παροχο που εχει αναλαβει την περιοχη μας (cosmote) , μιας και ενοικος του κτιριου εβαλε (πριν απο εμενα) οπτικη και ειναι ηδη σε λειτουργια. Το μονο που εχει να κανει το συνεργειο της Nova στην δικη μου περιπτωση ειναι να τραβηξει την οπτικη απο το floorbox μεχρι την κεντρικη μου πριζα , μια αποσταση των 3-4 μετρων με τα ζιγκ ζαγκ που θα κανει η ινα. Και φυσικα να κανει και τις απαραιτητες ρυθμισεις με το ρουτερ αν χρειαζονται καποιες να γινουν.

Πιο απλη περιπτωση απο την δικη μου δεν πρεπει να υπαρχει :) Τωρα αν θα βαλουν πριζακι ή οχι πριν το ρουτερ δεν ξερω. Υποτιθεται οτι περιμενω τηλεφωνο απο το συνεργειο , να ερθει να εποπτευσει την κατασταση και να προχωρησει στην εγκατασταση.

Εφόσον εξαρχής γίνει σωστά η κτιριακή εγκατάσταση, τότε σχεδόν όλες εγκαταστάσεις εντός των σπιτιών είναι το ίδιο απλές με την δική σου.

Όσον αφορά το πριζάκι θα σου πρότεινα να το απαιτήσεις. Το χύμα καλώδιο υπάρχει κίνδυνος να κοπεί/σπάσει και να πρέπει να αλλάζεις καλώδιο από το Floor box μέχρι το διαμέρισμα σου και δεν θα είναι για πάντα δωρεάν λόγω επιδότησης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mε πηραν τηλεφωνο απο Nova , λιγο μετα αφου μου παρεδωθη το ρουτερ (οργανωση λεμε :)για να κλεισουμε ραντεβου για να περασει ο τεχνικος να γινει λεει η συνδεση. Ελπιζω να καταλαβαινουν οτι πρεπει να περαστει και η ινα μεσα στο διαμερισμα που σημαινει καναλια , τρυπα στην εισοδο για να μπει μεσα απο τον τοιχο η ινα και τα σχετικα. Ετσι οπως το ειπε ο τυπος στο τηλεφωνο , με ανησυχει λιγο ...
 

Spoiler

spacer.png

Προφανως δεν εγινε καμμια επιθεωρηση κτιριου , ειδικα την ιδια μερα που εκανα την αιτηση. Λετε να ηρθε κανας τεχνικος στα κρυφα και ειδε τι γινεται ? :) Ουτε ο εξοπλισμος ηρθε 15/3 αφου ηρθε ... σημερα. Τεσπα , ας ελπισουμε οτι απλα ειναι τυπικες οι ημερομηνιες που βαζουν εκει και θα εξελιχθουν τα πραγματα ομαλα , αυριο που θα ρθει ο τεχνικος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μεχρι πότε περίπου θα είναι δωρεάν η εγκατάσταση από τους παρόχους; Εννοώ ότι μέχρι και τον κατανεμητή ορόφου έχουν γίνει τα έργα.

Στην περίπτωση μου ξανατρυπούσαν σε μερικά σημεία τους δρόμους. Κάναν έλεγχο αγωγιμότητας; Δίνανε και αέτα στα κανάλια. Αυτό το κάναν για να δουν αν υπάρχει αέρας στο άλλο άκρο αλλιώς θεωρούν ότι υπάρχει κάποιο σπάσιμο;

Τα καλώδια ftp και utp για μετά τον δρομολογητή, στο μέλλον θα αντικατασταθούν κι αυτα με οπτικές ίνες;

Επεξ/σία από Krusty
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
12 hours ago, Krusty said:

Τα καλώδια ftp και utp για μετά τον δρομολογητή, στο μέλλον θα αντικατασταθούν κι αυτα με οπτικές ίνες;

Τα νεόδμητα αν θέλουν βάζουν εξαρχής οπτική από την είσοδο μέχρι μέσα για να μην έχουν μερεμέτια κτλπ αργότερα.

Στα υπάρχοντα απλά σταματάει να λειτουργεί ο χαλκός, πχ εγώ στο χωνευτό κουτί που έρχεται το εναέριο του ΟΤΕ, έχω αποσυνδέσει το UTP μου για να μην έχω κάποιο θέμα με κεραυνούς μελλοντικά.

12 hours ago, WebDevGr said:

Όσο η πληθυσμιακή κάλυψη είναι τόσο χαμηλή θα δίνουν με επιδότηση την εγκατάσταση της οπτικής ίνας.

Το Smart Readiness πάει άκλαφτο τόσο καιρό μιας κι οι πάροχοι κάνουν δωρεάν την εγκατάσταση.

Με το Giga Voucher θα επιδοτείται η ενεργοποίηση, αλλά τα 48 ευρώ του δεν φτάνουν ούτε για στραγάλια για να πεις ότι καλύπτουν το κόστος της εγκατάστασης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 minutes ago, Thresh said:

Τα νεόδμητα αν θέλουν βάζουν εξαρχής οπτική από την είσοδο μέχρι μέσα για να μην έχουν μερεμέτια κτλπ αργότερα.

Στα υπάρχοντα απλά σταματάει να λειτουργεί ο χαλκός, πχ εγώ στο χωνευτό κουτί που έρχεται το εναέριο του ΟΤΕ, έχω αποσυνδέσει το UTP μου για να μην έχω κάποιο θέμα με κεραυνούς μελλοντικά.

Νομίζω αναφέρεται στη σύνδεση router-υπολογιστή, που δεν προβλέπεται ούτε υπάρχει καμία ανάγκη να αλλάξει σε οπτική ίνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 hour ago, infin1tyGR said:

Νομίζω αναφέρεται στη σύνδεση router-υπολογιστή, που δεν προβλέπεται ούτε υπάρχει καμία ανάγκη να αλλάξει σε οπτική ίνα.

Ναι μάλλον, μπέρδεψα τον κατανεμητή με τον δρομολογητή... :(

Προφανώς, το ethernet στο LAN ζει και βασιλεύει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ηρθαν τα παλικαρια σημερα. Σε μιση ωρα το ειχαν τελειωσει. Καναλακι γυρω γυρω ωραιο διακριτικο , οπτικη σε πριζακι και απο κει αλλο κομματι οπτικης μεχρι το ρουτερ. 

Spoiler

spacer.png

spacer.png

To μονο θεμα ειναι οτι εχω ψιλοθεματα με τις συσκευες του δικτυου μου , δεν μπορουν να επικοινωνησουν μεταξυ τους , και υποψιαζομαι οτι ισως να φταιει το ipv6 που ειναι ενεργοποιημενο στο ρουτερ και δεν βλεπω καποιον τροπο να το απενεργοποιησω.

*EDIT* - Βρηκα την ρυθμιση για το ipv6 , φαινεται να λυθηκαν καπως τα προβληματα ειδωμεν στο μελλον.

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα  σε όλους . Την Παρασκευή 15/3 ήρθε το συνεργείο της Vodafone που καλύπτει την περιοχή μου και έπειτα από αναμονή δυο μηνών εγκατέστησε την κάθετη καλωδίωση στην πολυκατοικία . Μου είπαν μέσα σε αυτή την εβδομάδα να περιμένω το συνεργείο για την οριζόντια . Από χτες το βράδυ όμως και εκει που στην πορεία της αίτησης έγραφε ότι είμαστε στο τελικό στάδιο και να αναμένω τηλεφώνημα για την οριζόντια σύνδεση , ξαφνικά μου πετάει το παρακάτω μήνυμα της φωτογραφίας . Κάλεσα στη Vodafone και δε μου εξηγούν τι ακριβώς συμβαίνει , αλλά μιλούν γενικώς για συστημικό πρόβλημα και αστοχία υλικού. Γνωρίζει μήπως κανεις τι πιθανόν μπορεί να συμβαίνει ;IMG_5999.jpeg.760395e5d597d9e4e7b96357e3f7c484.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, man24s είπε

Καλησπέρα  σε όλους . Την Παρασκευή 15/3 ήρθε το συνεργείο της Vodafone που καλύπτει την περιοχή μου και έπειτα από αναμονή δυο μηνών εγκατέστησε την κάθετη καλωδίωση στην πολυκατοικία . Μου είπαν μέσα σε αυτή την εβδομάδα να περιμένω το συνεργείο για την οριζόντια . Από χτες το βράδυ όμως και εκει που στην πορεία της αίτησης έγραφε ότι είμαστε στο τελικό στάδιο και να αναμένω τηλεφώνημα για την οριζόντια σύνδεση , ξαφνικά μου πετάει το παρακάτω μήνυμα της φωτογραφίας . Κάλεσα στη Vodafone και δε μου εξηγούν τι ακριβώς συμβαίνει , αλλά μιλούν γενικώς για συστημικό πρόβλημα και αστοχία υλικού. Γνωρίζει μήπως κανεις τι πιθανόν μπορεί να συμβαίνει ;IMG_5999.jpeg.760395e5d597d9e4e7b96357e3f7c484.jpeg

Πολλά μπορεί να συμβαίνουν. Από ένα απλό συστημικό πρόβλημα βλάβης στα κεντρικά της Vodafone, μέχρι και η εγκατάσταση της Β Φάσης να έγινε λάθος. Όπως και να έχει, αργά ή γρήγορα θα φτιαχτεί. Αναγκαστικά υπομονή…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το οτι πιανω μικροτερη ταχυτητα απο την 100αρα που ειχα με ξεπερναει :) Δυο διαφορετικα μηχανηματα , ενα windows 11 και ενα με archlinux , ακριβως την ιδια συμπεριφορα. Αν τραβηξω speedtest τερματιζει η γραμμη στα 200mbps-210mbps (speedtest.net / fast.com). Αν παω να κατεβασω κατι απο καποιο σαιτ που υποτιθεται οτι εχει bandwidth π.χ. ntua , nvidia.com , otenet ftp speedtest site κλπ , δεν πιανω ουτε 10mb/s. Τι φαση δηλ ?!

Το ιδιο συμβαινει ειτε ασυρματα , ειτε με καλωδιο. Η πλακα ειναι οτι ο package manager του archlinux (που τραβαει απο ελληνικους σερβερς τα updates) τερματιζει την συνδεση.

ΥΓ : Για ρουτερ εχω το nokia που δινουν κλασικα...

*EDIT*
Εβγαλα ακρη του τι συμβαινει. Ειναι θεμα single-thread/multi-thread. Tα speedtests χρησιμοποιουν multi-thread connections την ωρα του speedtest οποτε φουλαρουν το bandwidth της γραμμης. Browsers κλπ download managers ΑΝ δεν χρησιμοποιησουν multi-thread σκηνικο την ωρα που κατεβαζουν καποιο αρχειο , μαξαρουν μεχρι περιπου τα 100mbps. 

Δοκιμασα με aria2 (σε λινουξ) να κατεβασω αρχεια με multiple connections και απο otenet ftp server κατεβασε με 24mb/s κατα μεσο ορο και απο ntua με 20-22mb/s. Σιγουρα παραπανω απο κατι 1mb/s - 6-7mb/s που επιανε πριν. Ετσι εξηγειται γιατι και ο pacman (archlinux) τελικιαζε την ταχυτητα μιας και χρησιμοποιει parallel downloads.
*EDIT 2*
Οι chromium-based browsers εχουν flag για parallel-downloading , οποτε φουλαρει η ταχυτητα στα downloads.

Κλεινω εδω , ξερω ειμαι off-topic :) 

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...