Προς το περιεχόμενο

Εγκατάσταση FTTH


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, mphxths είπε

Ειμαι πελατης της NOVA πανω απο δεκαετια. Οταν ληγει το καθε συμβολαιο μου , απλα ανανεωνω , μιας και δεν εχω καποιο ιδιαιτερο προβλημα με την γραμμη μου. Την τελευταια φορα που ανανεωσα ηταν Ανοιξη του 2023 , Μαρτιο ή Απριλιο. Σεπτεμβρη του ιδιου ετους περασε η Cosmote τις οπτικες στον δρομο μου. Γενικως ηξερα ενδομυχα οτι την περιοχη μου την εχει αναλαβει η Cosmote , αλλα δεν ηξερα αν και ποτε θα περασει οπτικες καποια στιγμη συντομα. Εντελει περασε μερικους μηνες αφου ανανεωσα το συμβολαιο μου , το οποιο δηλ ληγει το 2025. Δεν μπορω να το διακοψω και να παω Cosmote , θα πληρωσω τρελη ρητρα. Ασε που και τιμολογιακα δεν λεει κατι η cosmote. Δηλαδη η NOVA μου δινει τα 200mbps απο οπτικη αλλου παροχου στα 33 και η cosmote αν θυμαμαι καλα εχει την 200αρα στα 45.90. 

Βεβαια , εχεις περισσοτερες διαθεσιμες ταχυτητα για το μελλον. Τεσπα , αφου το συμβολαιο ληγει σε ενα χρονο , ειπα , δεν γαμιεται ας βαλω οπτικες με nova τωρα , αντι για το 2025 το συμβολαιο θα ληξει 2026 μιας και ανανεωνεται για μια διετια εκ νεου , και μεχρι το 2026 βλεπουμε , αν δηλ θελησω παραπανω ταχυτητα παω τοτε cosmote. Αν και λιγο χλωμο το βρισκω να μου χρειαστει κατι παραπανω. Θεωρω οτι για οικιακη χρηση , 200mbps-300mbps , ρεαλιστικα ειναι υπεραρκετα. Δεν μιλαμε για τιποτα streamers , seedboxers , audio/photo/video/3d editing που μετακινεις μεγαλο ογκο δεδομενων.

Παντα μιλαμε για ρεαλιστικες αναγκες και αντιστοιχες τιμες. Αν παει η 1000αρα δηλ της cosmote στα 30 ευρω , δεν γαμιουνται οι ρεαλιστικες αναγκες , την χτυπας :) 

Καλώς. Δύο μικρές παρατηρήσεις μόνο: α) Είναι καλό από πολλές απόψεις ιδιοκτήτης και πάροχος να είναι η ίδια εταιρεία και β) στην Cosmote τα 300mbps κοστίζουν 37,90€

Επεξ/σία από georgeole
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 minutes ago, georgeole said:

β) στην Cosmote τα 300mbps κοστίζουν 37,90€

Nαι το εχω δει. Εχουν λιγο περιεργες τιμες οι ταχυτητες εκει και μαλλον οφειλονται στις διαφορετικες παροχες της τηλεφωνιας υποψιαζομαι. 100 -> 33.90 , 200-> 45.90 , 300-> 37.90 , 500-> 42.90. Την 200αρα δεν προκειται να την παρει ποτε κανεις :) 

Βασικα , προχωρησα στην ανανεωση με την nova απλα για να μπουν οι οπτικες τωρα που ειναι τζαμπα και συμφωνα με το συμβολαιο κανονικα κοστιζει ενα 240αρι :) . Το να πηγαινα cosmote , θα πληρωνα μια ρητρα περιπου 200 ευρω (αν κρινω απο το νεο συμβολαιο που μου στειλανε και τους μηνες που ειχα υπολοιπο στο συμβολαιο που ετρεχε) , που δεν ψηνομουν ιδιαιτερα αυτη την στιγμη να δωσω.

Τεσπα , ας γινει η εγκατασταση , ποσο στραβα να πανε τα πραγματα ? Το floorbox απο την κεντρικη πριζα μου ειναι 3 μετρα αποσταση :) Αντε 4 μετρα αν κανει τιποτα ζιγκ ζαγκ το καναλι. Και μεχρι το 2026 βλεπουμε ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιτέλους σήμερα μετά απο αναμονή δυο μηνών συνδέθηκε η πολυκατοικία μου με το δίκτυο ftth από τη Vodafone. Θεωρώ ότι έκαναν καλή δουλειά με τις μεταλλικές σωλήνες εξωτερικά .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, mphxths είπε

Τεσπα , ας γινει η εγκατασταση , ποσο στραβα να πανε τα πραγματα ?

Εύχομαι ολόψυχα ΟΛΑ ΝΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, kajwbtfe είπε

Πάντως στον ΟΤΕ κάνανε καλή δουλειά στην εγκατάσταση.Ουτε που τη διακρίνεις την ίνα που μπαίνει στο σπίτι.Αν δε σου πει κάποιος που είναι δύσκολα τη βρίσκεις.Αυτο που θέλω να ρωτήσω είναι ότι μου δώσανε σαν εξοπλισμό μόνο ένα μηχανάκι της Nokia.Λογικα αυτό είναι το ONT.Απο το ont θα συνδεθώ στο ήδη υπάρχον ρούτερ του ΟΤΕ που έχω ή θα μου φέρουν άλλο? Έχουμε ραντεβού την Τρίτη για ενεργοποίηση.Αν ξέρει κανείς ας μου πει αλλιώς υπομονή μέχρι την Τρίτη για να μάθω.

Αν το ρούτερ που έχετε είναι ένα άσπρο Speedport το οποίο από πίσω του, όπως το βλέπετε απο μπροστά, στην πίσω αριστερη πλευρά του δηλαδή, έχει υποδοχή USB, θα μπορέσει να συνδεθεί με το ΟΝΤ. Αν είναι το μαύρο Speedport Plus 2, ή το μαύρο τετράγωνο ΖΤΕ, πάλι θα μπορέσει να συνδεθεί με το ΟΝΤ. Μην το συνδέσετε εσείς, γιατί πρέπει ο τεχνικός να το σκανάρει και να το ενεργοποιήσει μέσω του tablet του ΟΤΕ για να παίξει. Αν έχετε κάποιο άλλο ρούτερ, σάπιο, αρχαίο, θα σας δώσει ο τεχνικός ένα νέο, πιθανότατα ένα από αυτά που ανέφερα παραπάνω. Αυτά αφορούν τον ΟΤΕ. Αν είστε στη Νόβα, θα πάρετε άλλα ρούτερ, πιθανότατα της Huawei ή της Νόκια

11 ώρες πριν, mphxths είπε

Μπηκα και εγω στον χορο :) Αφου περιπλανηθηκα στον δαιδαλωδη κοσμο της εξυπηρετησης πελατων της NOVA , ξεκινησε η διαδικασια. Ο εξοπλισμος ειναι στην ACS και ερχεται , λογικα απο Τριτη αν υποθεσουμε οτι Δευτερα δεν δουλευει κανεις. Επισης το ενημερωτικο sms της NOVA λεει οτι πρεπει να περιμενω επικοινωνια με τον τεχνικο για να κανει εποπτευση της καταστασης ωστε να γινουν οι εργασιες , υποθετω παλι μεσα στην βδομαδα που ερχεται.

Για την ιστορια , ειμαι στην NOVA , οι οπτικες ειναι της COSMOTE , και φυσικα μεχρι 200mbps θα παρω. Τελος , τι ακριβως εξοπλισμος ερχεται ? Η οπτικη θα κουμπωνει στο router που ερχεται ή θα μπει ενδιαμεση συσκευη (ont) ? Πως παιζει η NOVA ?

ΥΓ : Δαιδαλωδης κοσμος εξυπηρετησης πελατων NOVA = Στελνω μηνυμα απο το σαιτ. Μετα απο 24 ωρες επικοινωνω μεσω τσατ λεγοντας τι θελω. Με προωθουν στο καταλληλο τμημα οπου και με παιρνουν τηλεφωνο μετα απο λιγες ωρες. Κανουν ολες τις ενεργειες και περιμενω το νεο συμβολαιο μεσω εμαιλ για να το αποδεχτω. Μετα απο 24 ωρες το συμβολαιο δεν ειχε ερθει στο εμαιλ. Νεο τσατ , νεο τσιγλισμα , το εμαιλ φτανει μετα απο λιγες ωρες. Μετα απο αλλες λιγες ωρες με παιρνουν τηλεφωνο να με ρωτησουν αν ελαβα το εμαιλ με το συμβολαιο , ενω το ειχα λαβει ηδη , το ειχα απαντησει και ειχαν ξεκινησει ηδη τα ενημερωτικα sms. Και καπου εκει , μετα απο 2 μερες απο το αρχικο μηνυμα στο σαιτ , με παιρνουν απο την εξυπηρετηση πελατων για να με ρωτησουν τι θελω ακριβως ανταποκρινομενοι στο μηνυμα που ειχα στειλει...

Αρε NOVA , ετσι συμπεριφερεσαι σε εναν VIP πελατη σου ? :) 

ΥΓ 2 : Στο λινκ που βλεπεις την εξελιξη της διαδικασιας , μεχρι καποια στιγμη εβλεπα την εξελιξη. Πλεον μου βγαζει ... μιλα με το τσατ !! χαχα ρε που μπλεξαμε :) 

Η οπτική δεν πρέπει να κουμπώνει απευθείας στο ρούτερ!!!! Παλιά το κάνανε έτσι και γινόντουσαν ζημιές, κυρίως από τους πελάτες και κοβόταν το καλώδιο ή αν έπεφτε το ρούτερ πχ έσπαγε η ίνα! Οπότε οι πελάτες μέναν χωρίς ίντερνετ. Η οπτική πρέπει να μπεί οπωσδήποτε σε ένα τετράγωνο πριζάκι, το οποίο λέγεται ΟΤΟ. Το πριζάκι αυτό μπαίνει στον τοίχο. Από εκείνο το πριζάκι θα φύγει ένα άλλο ανεξάρτητο καλώδιο οπτικής ίνας, το patchcord, το οποίο θα πάει στο ΟΝΤ. Αν ποτέ σπάσει το patchcord για τον οποιονδήποτε λόγο, δεν θα χρειαστεί αντικατάσταση ΟΛΗ η ίνα από το FloorBox μέχρι το ΟΤΟ, αλλά θα χρειαστεί αλλαγή μόνο το patchcord το οποίο για να το αλλάξεις χρειάζονται 5 δευτερόλεπτα και κάνει 3€ στο Σκρουτζ!!! Για αυτόν τον λόγο πλέον η ίνα τερματίζει πάντα στο ΟΤΟ και από εκεί φεύγει με patchcord του ενάμιση ή των 2 μέτρων και πάει στο ΟΝΤ ή πάει απευθειάς στο ρούτερ αν είστε στη Νόβα και έχετε ρούτερ Huawei με ενσωματωμένο ΟΝΤ (το άσπρο ρούτερ της Hua με τα 2 κέρατα) ή ρούτερ της Νόκια που έχει ενσωματωμένο ΟΝΤ

Έτσι είναι τα ΟΤΟ, της Νova και του ΟΤΕ

IMG_4887.jpeg

IMG_4886.jpeg

IMG_4890.jpeg

Επεξ/σία από TravaoZoria
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, TravaoZoria είπε

Αν το ρούτερ που έχετε είναι ένα άσπρο Speedport το οποίο από πίσω του, όπως το βλέπετε απο μπροστά, στην πίσω αριστερη πλευρά του δηλαδή, έχει υποδοχή USB, θα μπορέσει να συνδεθεί με το ΟΝΤ. Αν είναι το μαύρο Speedport Plus 2, ή το μαύρο τετράγωνο ΖΤΕ, πάλι θα μπορέσει να συνδεθεί με το ΟΝΤ. Μην το συνδέσετε εσείς, γιατί πρέπει ο τεχνικός να το σκανάρει και να το ενεργοποιήσει μέσω του tablet του ΟΤΕ για να παίξει. Αν έχετε κάποιο άλλο ρούτερ, σάπιο, αρχαίο, θα σας δώσει ο τεχνικός ένα νέο, πιθανότατα ένα από αυτά που ανέφερα παραπάνω. Αυτά αφορούν τον ΟΤΕ. Αν είστε στη Νόβα, θα πάρετε άλλα ρούτερ, πιθανότατα της Huawei ή της Νόκια

Η οπτική δεν πρέπει να κουμπώνει απευθείας στο ρούτερ!!!! Παλιά το κάνανε έτσι και γινόντουσαν ζημιές, κυρίως από τους πελάτες και κοβόταν το καλώδιο ή αν έπεφτε το ρούτερ πχ έσπαγε η ίνα! Οπότε οι πελάτες μέναν χωρίς ίντερνετ. Η οπτική πρέπει να μπεί οπωσδήποτε σε ένα τετράγωνο πριζάκι, το οποίο λέγεται ΟΤΟ. Το πριζάκι αυτό μπαίνει στον τοίχο. Από εκείνο το πριζάκι θα φύγει ένα άλλο ανεξάρτητο καλώδιο οπτικής ίνας, το patchcord, το οποίο θα πάει στο ΟΝΤ. Αν ποτέ σπάσει το patchcord για τον οποιονδήποτε λόγο, δεν θα χρειαστεί αντικατάσταση ΟΛΗ η ίνα από το FloorBox μέχρι το ΟΤΟ, αλλά θα χρειαστεί αλλαγή μόνο το patchcord το οποίο για να το αλλάξεις χρειάζονται 5 δευτερόλεπτα και κάνει 3€ στο Σκρουτζ!!! Για αυτόν τον λόγο πλέον η ίνα τερματίζει πάντα στο ΟΤΟ και από εκεί φεύγει με patchcord του ενάμιση ή των 2 μέτρων και πάει στο ΟΝΤ ή πάει απευθειάς στο ρούτερ αν είστε στη Νόβα και έχετε ρούτερ Huawei με ενσωματωμένο ΟΝΤ (το άσπρο ρούτερ της Hua με τα 2 κέρατα) ή ρούτερ της Νόκια που έχει ενσωματωμένο ΟΝΤ

Έτσι είναι τα ΟΤΟ, της Νova και του ΟΤΕ

IMG_4887.jpeg

IMG_4886.jpeg

IMG_4890.jpeg

Έτσι ΑΚΡΙΒΩΣ είναι όπως τα είπες, πέρα φυσικά από τις ζημιές και την αισθητική, έτσι γίνονται οι νοικοκυρεμένες δουλειές.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η vodafone ξέρετε πως κάνει εγκατάσταση;Βάζει ont ή κατευθείαν στο ρούτερ; Επίσης το ρούτερ που δίνει για 300αρα ίνα είναι καλό;Το wifi του είναι ισχυρό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, perelevas είπε

Η vodafone ξέρετε πως κάνει εγκατάσταση;Βάζει ont ή κατευθείαν στο ρούτερ; Επίσης το ρούτερ που δίνει για 300αρα ίνα είναι καλό;Το wifi του είναι ισχυρό;

Αν το ρούτερ υποστηρίζει οπτική ίνα, μπαίνει κατευθείαν. Αλλιώς με ΟΝΤ. Όλα τα ρούτερ που δίνουν οι πάροχοι για οπτική, σηκώνουν μέχρι 500 άνετα. Αν θέλεις 1000, τότε πας σε FritzBox ή Oxygen κτλ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, perelevas είπε

Η vodafone ξέρετε πως κάνει εγκατάσταση;Βάζει ont ή κατευθείαν στο ρούτερ; Επίσης το ρούτερ που δίνει για 300αρα ίνα είναι καλό;Το wifi του είναι ισχυρό;

Αν δεν κάνω λάθος, η μόνη που ακόμα αφήνει την  ίνα χύμα στο κύμα με κουλούρα είναι η INALAN. Βάζει λοιπόν κανονικά ΟΝΤ. Ωστόσο πρέπει ΠΑΝΤΑ να έχεις το νου σου σε όλη τη διάρκεια και τις φάσεις της εγκατάστασης με διακριτική επίβλεψη. Αν για τον οποιοδήποτε λόγο ΔΕΝ σου κάνει το ρούτερ της Vodafone (πρώτα θα το δοκιμάσεις), τότε ή α) βάζεις δικό σου ρούτερ απαιτώντας τους κωδικούς voip ή β) κρατάς το ρούτερ της εταιρείας για το τηλέφωνο και συνδέεις με bridge το ρούτερ της αρεσκείας σου.

Όσο για το wifi, αυτό είναι μια πανάρχαιη, πονεμένη ιστορία. Ισχύει ΚΑΙ εδώ ό,τι είπαμε για τα  ρούτερ, αν φυσικά δεν σε καλύπτει αυτό της εταιρείας. Σε κάθε περίπτωση πάντως, οι επιλογές σου είναι δύο: Είτε στέλνεις το ίντερνετ με ethernet cat6a παντού στο σπίτι και ξενοιάζεις είτε χρησιμοποιείς δικές σου συσκευές ασύρματης διάδοσης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
11 hours ago, mphxths said:

100 -> 33.90 , 200-> 45.90 , 300-> 37.90 , 500-> 42.90. Την 200αρα δεν προκειται να την παρει ποτε κανεις :) 

Τηλεφωνικά δίνουν τα 200Mbps με VDSL ή FTTH στα 33.9, δεν ξέρω γιατί τα έχουν αφήσει εδώ και 1.5 χρόνο στα 45.9... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, georgeole said:

Εύχομαι ολόψυχα ΟΛΑ ΝΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ.

Ευχαριστω φιλε μου :) 
 

2 hours ago, TravaoZoria said:

Για αυτόν τον λόγο πλέον η ίνα τερματίζει πάντα στο ΟΤΟ και από εκεί φεύγει με patchcord του ενάμιση ή των 2 μέτρων και πάει στο ΟΝΤ ή πάει απευθειάς στο ρούτερ αν είστε στη Νόβα και έχετε ρούτερ Huawei με ενσωματωμένο ΟΝΤ (το άσπρο ρούτερ της Hua με τα 2 κέρατα) ή ρούτερ της Νόκια που έχει ενσωματωμένο ΟΝΤ

Λογικο ακουγεται αυτο που λες. Δηλ να τερματιζει η οπτικη σε σταθερο πριζακι. Τι router μου στειλανε θα δουμε απο βδομαδα , Τριτη λογικα.
 

13 minutes ago, Thresh said:

Τηλεφωνικά δίνουν τα 200Mbps με VDSL ή FTTH στα 33.9, δεν ξέρω γιατί τα έχουν αφήσει εδώ και 1.5 χρόνο στα 45.9... 

Τηλεφωνικα δεν ξερω τι κανουν, στο σαιτ παντως οι τιμες ειναι αυτες. Και η τιμολογηση των 200 ειναι ακυρη τελειως , συγκριτικα με τις αλλες ταχυτητες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 minutes ago, Thresh said:

Τηλεφωνικά δίνουν τα 200Mbps με VDSL ή FTTH στα 33.9, δεν ξέρω γιατί τα έχουν αφήσει εδώ και 1.5 χρόνο στα 45.9... 

επιβεβαιώνω. μου έδωσαν απο 13888 την συγκεκριμενη τιμή πριν λιγες ημέρες

Επεξ/σία από tounion
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
20 minutes ago, mphxths said:

Τηλεφωνικα δεν ξερω τι κανουν, στο σαιτ παντως οι τιμες ειναι αυτες. Και η τιμολογηση των 200 ειναι ακυρη τελειως , συγκριτικα με τις αλλες ταχυτητες. 

Επιπλέον αν δεις στο site το πρόγραμμα των 200Mbps (45.90) δεν γράφει για 100% Fiber/εγγυημένη ταχύτητα, είναι VDSL.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 14/03/2024 at 12:28, Thresh said:

Για όρισέ το στο 1492.

Καλημέρα,
Συνεχίζοντας το setup του archer 73, ακόμα δεν υποδέχεται επιτυχία.
Το συνδέω στο ONT, με καλώδιο Ethernet στη θύρα Wan.
Τσέκαρα ξανά με cosmote τα username και password.
PPPoE, Isp profile custom και VLAN ID 835.
Mtu size δέχεται έως 1492.
Δοκίμασα 1440, 1480 και 1492, χωρίς επιτυχία.

Στο Interface του speedport βλέπω ότι γράφει Mtu size 1540.

Επεξ/σία από geortsaki
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, Thresh said:

Επιπλέον αν δεις στο site το πρόγραμμα των 200Mbps (45.90) δεν γράφει για 100% Fiber/εγγυημένη ταχύτητα, είναι VDSL.

Οντως , αλλα αν κανεις ελεγχο διαθεσιμοτητας , σου βγαζει πακετο 200αρι μεσω οπτικης με αυτην την τιμη. Στην ουσια αυτο εδω. Τα χει κανει λιγο αχταρμα τα πακετα και τις τιμες τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...