Προς το περιεχόμενο

Εγκατάσταση FTTH


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι, σωστά. Ακόμα και η αρχική αίτηση μπορεί να γίνει σε όποιον πάροχο θέλεις, απλώς η Cosmote θα κάνει την εγκατάσταση μέσα στην πολυκατοικία μετά από αίτημα του παρόχου σου. Αν και δεν είμαι σίγουρος αν φαίνεται διαθεσιμότητα πριν γίνει η εγκατάσταση ή θα σου ρίξουν άκυρο. Πάντως σίγουρα με την ίδια εγκατάσταση που θα γίνει μπορεί να δώσει υπηρεσία και η Nova και η Vodafone.

Κόστος σαν εγκατάσταση δεν υπάρχει. Μόνο αν π.χ. αλλάξεις πάροχο και σε χρεώσει για ενεργοποίηση γραμμής, αλλά αυτό είναι το κλασικό που υπήρχε πάντα. Αν και συνήθως οι πάροχοι κάνουν προσφορές με δωρεάν ενεργοποίηση.

Επεξ/σία από infin1tyGR
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πολύ κατατοπιστικότατο το ποστ σου, σε ευχαριστώ πολύ! 

Κάτι ακόμα που ξέχασα να ρωτήσω:

Είδα ότι υπάρχει η δράση Smart Readiness για επιδότηση του FTTH, αλλά ενώ έκανα το βήμα (1) για επιλεξιμότητα κτιρίου (είναι η οικοδομή μας) και το βήμα (2) για τους εγκαταστάτες της περιοχής μου, τους έστειλα όλους (6 είναι στη λίστα) email για το ενδιαφέρον μου για το πρόγραμμα και αναζήτηση λεπτομερειών (κόστους, κλπ), κανείς τους δεν μου απάντησε και φυσικά δεν μπορεί να γίνει το βήμα (3), η αίτηση στο πρόγραμμα δηλαδή, αφού γίνεται από τον εγκαταστάτη της επιλογής μου! 

Κάποια λύση για αυτό; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, topmar είπε

Πολύ κατατοπιστικότατο το ποστ σου, σε ευχαριστώ πολύ! 

Κάτι ακόμα που ξέχασα να ρωτήσω:

Είδα ότι υπάρχει η δράση Smart Readiness για επιδότηση του FTTH, αλλά ενώ έκανα το βήμα (1) για επιλεξιμότητα κτιρίου (είναι η οικοδομή μας) και το βήμα (2) για τους εγκαταστάτες της περιοχής μου, τους έστειλα όλους (6 είναι στη λίστα) email για το ενδιαφέρον μου για το πρόγραμμα και αναζήτηση λεπτομερειών (κόστους, κλπ), κανείς τους δεν μου απάντησε και φυσικά δεν μπορεί να γίνει το βήμα (3), η αίτηση στο πρόγραμμα δηλαδή, αφού γίνεται από τον εγκαταστάτη της επιλογής μου! 

Κάποια λύση για αυτό; 

υποθετω τηλεφωνο που το εχει και ετοιμο, ειναι πιο αμεσο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, topmar είπε

Πολύ κατατοπιστικότατο το ποστ σου, σε ευχαριστώ πολύ! 

Κάτι ακόμα που ξέχασα να ρωτήσω:

Είδα ότι υπάρχει η δράση Smart Readiness για επιδότηση του FTTH, αλλά ενώ έκανα το βήμα (1) για επιλεξιμότητα κτιρίου (είναι η οικοδομή μας) και το βήμα (2) για τους εγκαταστάτες της περιοχής μου, τους έστειλα όλους (6 είναι στη λίστα) email για το ενδιαφέρον μου για το πρόγραμμα και αναζήτηση λεπτομερειών (κόστους, κλπ), κανείς τους δεν μου απάντησε και φυσικά δεν μπορεί να γίνει το βήμα (3), η αίτηση στο πρόγραμμα δηλαδή, αφού γίνεται από τον εγκαταστάτη της επιλογής μου! 

Κάποια λύση για αυτό; 

Μην ασχολείσαι με το smart readiness τζάμπα χρόνο θα χάσεις. Πας σε οποιονδήποτε πάροχο θέλεις και κάνεις αίτηση για οπτική. Θα πάει το αίτημα στον ΟΤΕ και θα έρθει συνεργείο να κατασκευάσει την υποδομή εντός της πολυκατοικίας. Δεν χρεώνεσαι κάτι, είναι δωρεάν.

Σημείωση: Αν πας στον ΟΤΕ και τους πεις "θέλω να έρθετε να βάλετε οπτική στην πολυκατοικία" προφανώς και θα φας άκυρο. Πρέπει να γίνει απο κάποιον της πολυκατοικίας αίτηση για οπτική (σε οποιονδήποτε πάροχο).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, τέλειο, τώρα εξηγείται και το "δωρεάν κόστος εγκατάστασης", αφού θα στα πάρουν "έμμεσα" από την σύνδεση μετά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθε πάροχος έχει τα δικά τους, αλλά γενικά είναι σαν αυτά που βλέπεις στις φωτογραφίες και συνήθως λίγο μικρότερα αυτά των ορόφων, σε αντίθεση με το κεντρικό που είναι μεγαλύτερο.

Ποιος ο σκοπός του ερωτήματος, από την στιγμή που δεν έχουμε λόγο απόφασης τι είδους κουτί θα τοποθετηθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπορεί να επιλέγει ο πρώτος πάροχος να είναι αυτός που θα κάνει την πιο σωστή/όμορφη εγκατάσταση, γιαυτό ρωτάω.

Επεξ/σία από zoranb
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την εγκατάσταση μέσα στην οικοδομή έως και το κουτί σε κάθε κοινόχρηστο χώρο του ορόφου, την κάνει αποκλειστικά ο πάροχος που έχει αναλάβει το δίκτυο οπτικών ινών στην περιοχή. Οπότε δεν έχουμε επιλογή ποιος πάροχος θα είναι αυτός.

Ο πάροχος με τον οποίο έχουμε σύμβαση και λαμβάνουμε υπηρεσίες, το μόνο που έχει δυνατότητα και νομιμοποίηση να κάνει, είναι να περάσει την οπτική ίλνα μέσα στο διαμέρισμα από το κουτί του ορόφου. Τίποτα άλλο απολύτως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
On 04/04/2024 at 18:37, topmar said:

Καλησπέρα, τέλειο, τώρα εξηγείται και το "δωρεάν κόστος εγκατάστασης", αφού θα στα πάρουν "έμμεσα" από την σύνδεση μετά. 

Στο σπίτι μου (μονοκατοικία) πάντως όταν ρώτησα τον ηλεκτρολόγο μου για εκτίμηση τιμής της έγκατάστασης (κάτω απο 40m οπτικής) όπως μου την έκαναν, μου είπε ότι άνετα θα μου ζήταγε 400 ευρώ για υλικά + εργατικά.

Οπότε για 37.9 και 10 ευρώ δώρο στο what's up, άρα πες 27.9 ευρώ το μήνα για την 300/30, πάει 670 περίπου το 24μηνο, εκ των οποίων τα 400 θα ήταν για την εγκατάσταση αν τα έβαζα από την τσέπη μου.

Και τα μισά των 670 να ήταν, πόσο περιμέναμε να μας χρεώνουν την 300αρα χωρίς αυτά? 14 ευρώ το μήνα? Αποκλείεται...

Μέχρι τον Οκτώβριο του 2025 που θα λήξει το 24μηνο θα έχουν πέσει σίγουρα οι τιμές, αν δεν έχω ανέβει ήδη νωρίτερα στα μεγαλύτερο πακέτο ανανεώνοντας το συμβόλαιο με κάποια προσφορά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, jkoukos said:

Την εγκατάσταση μέσα στην οικοδομή έως και το κουτί σε κάθε κοινόχρηστο χώρο του ορόφου, την κάνει αποκλειστικά ο πάροχος που έχει αναλάβει το δίκτυο οπτικών ινών στην περιοχή. Οπότε δεν έχουμε επιλογή ποιος πάροχος θα είναι αυτός.

Ο πάροχος με τον οποίο έχουμε σύμβαση και λαμβάνουμε υπηρεσίες, το μόνο που έχει δυνατότητα και νομιμοποίηση να κάνει, είναι να περάσει την οπτική ίλνα μέσα στο διαμέρισμα από το κουτί του ορόφου. Τίποτα άλλο απολύτως.

Εάν σε πολυκατοικία υπάρχουν 3 πάροχοι κ οι ιδιοκτήτες αποφασίσουν να βάλουν οπτική ίνα, δεν θα έχουν 3 επιλογές από τους 3 παρόχους για να αποφασίσουν ποιός θα βάλει την οπτική ίνα; Νομίζω πως ναι. Οπότε τότε θα έχουν κ 3 -ίσως διαφορετικά- κουτάκια εάν ο κάθε πάροχος χρησιμοποιεί διαφορετικό.

Επεξ/σία από zoranb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 minutes ago, zoranb said:

Οπότε τότε θα έχουν κ 3 -ίσως διαφορετικά- κουτάκια εάν ο κάθε πάροχος χρησιμοποιεί διαφορετικό.

Όχι. Θα έχουν όλοι αυτά του παρόχου που έκανε την εγκατάσταση στην αρχή, που είναι επίσης ο πάροχος που έχει την υποδομή FTTH στην περιοχή. Δεν βάζει δική του υποδομή ο καθένας.

Επεξ/σία από infin1tyGR
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, zoranb είπε

Εάν σε πολυκατοικία υπάρχουν 3 πάροχοι κ οι ιδιοκτήτες αποφασίσουν να βάλουν οπτική ίνα, δεν θα έχουν 3 επιλογές από τους 3 παρόχους για να αποφασίσουν ποιός θα βάλει την οπτική ίνα; Νομίζω πως ναι. Οπότε τότε θα έχουν κ 3 -ίσως διαφορετικά- κουτάκια εάν ο κάθε πάροχος χρησιμοποιεί διαφορετικό.

Πάροχος Δικτύου: Ο πάροχος που έχει αναλάβει μια συγκεκριμένη περιοχή και περνά οπτικές ίνες έως το πεζοδρόμιο μπροστά στην είσοδο κάθε οικοδομής.

Πάροχος Υπηρεσιών: Ο πάροχος με τον οποίο έχουμε σύμβαση για παροχή τηλεπικοινωνιακών υπηρεσιών.

Την υποδομή εντός των οικοδομών την κάνει πάντα ο πάροχος δικτύου που του ανήκει το δίκτυο οπτικών ινών της περιοχής. Οπότε όλα τα κουτιά είναι δικά του και δεν έχεις επιλογή ποιον θα διαλέξεις.

Ο πάροχος από τον οποίο παίρνεις σύνδεση και μπορείς να τον επιλέξεις, χρησιμοποιεί αυτό το δίκτυο, αλλά δεν του επιτρέπεται να κάνει κάτι άλλο εντός της οικοδομής εκτός του να συνδέσει το κουτί ορόφου με το διαμέρισμά σου.

Επεξ/σία από jkoukos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 minutes ago, infin1tyGR said:

Όχι. Θα έχουν όλοι αυτά του παρόχου που έκανε την εγκατάσταση στην αρχή, που είναι επίσης ο πάροχος που έχει την υποδομή FTTH στην περιοχή. Δεν βάζει δική του υποδομή ο καθένας.

Δεν κατάλαβες τί λέω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...