Προς το περιεχόμενο

AOC 24G2U Gaming monitor


stelios69

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, TheMechanic1 είπε

Το θέμα είναι ότι ακόμα και αν την δεχτούν, θα μείνεις πιθανότατα 1,2 μήνες χωρίς οθόνη με την έλλειψη που έχουν. Γενικά από ότι είδα στην πολιτική εγγυήσεων της AOC, 1 pixel για να δεχτούν πρέπει να είναι εντελώς καμένο, δηλαδή μόνιμα άσπρο ή μόνιμα μαύρο. Βέβαια δεν χάνεις κάτι να ρωτήσεις. 

Δεν με πειράζει, έτσι κι αλλιώς την έχω για το δεύτερο σύστημα που δεν πολύ χρησιμοποιώ. 

Μα μόνιμα έτσι είναι, εκτός κι αν είναι βρωμιά του panel εσωτερικό γιατί δεν είναι πολύ μαύρο αν προσέξεις, αλλά δεν είναι εξωτερικό, προσπάθησα να το τριψω με το νύχι και δεν έγινε τίποτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1.1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

10 ώρες πριν, mikesss είπε

Έχει νόημα αυτή η οθόνη για χρήση αποκλειστικά με PS4 PRO για διάφορα παιχνιδια αλλά κυρίως FPS (Rainbow 6 Siege);

Από όσους την έχουν, την έχει συνδέσει κανεις με ps4 pro, να πει εντυπώσεις; 

Για PS4 pro ή μελλοντικά PS5 έχει νόημα μία 4k οθόνη των 60hz με HDR. Η συγκεκριμένη κάνει για first person shooters στο pc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, music_lover είπε

Για PS4 pro ή μελλοντικά PS5 έχει νόημα μία 4k οθόνη των 60hz με HDR. Η συγκεκριμένη κάνει για first person shooters στο pc.

Σιγουρα στα FPS ειναι must τετοιες οθόνες ωστοσο εγω βλεπω μεγαλη διαφορα ακομη και στο FIFA. Δεν ξερω μπορει να ειμαι απλα υπερβολικα ενθουσιασμενος 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εγω θα την επεστεφα σιγουρα....το ξερω πως θα ταλαιπωριομουν αλλα δεν γινεται να παρω νεα οθονη και καμενη αν θελουν να την κρατησουν μονοι τους

Επεξ/σία από panagiotis54
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το κακό είναι ότι δεν ξέρω αν είμαι υπερβολικός ή όχι...

Από ρυθμίσεις τι έχετε βάλει; 

Εγώ το έχω σε eco gaming mode (επειδή είδα σε ένα review ότι έχει την καλύτερη πιστότητα χρωμάτων) και overdrive medium. 

Επεξ/σία από Chaos3X
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ έχω υπερενθουσιαστεί πάντως με την οθόνη.
Πάρα πολύ καλή βάση και στιβαρή. Ρυθμίσεις δεν έκανα απολύτως τίποτα. Το μόνο που έκανα είναι να κατεβάσω την φωτεινότητα από 90% σε 30%. Ειδικά για την τιμή που την πήρα είμαι πολύ ευχαριστημένος. Και παραπάνω να πλήρωνα για την συγκεκριμένη πάλι θα τα άξιζε νομίζω.

4 λεπτά πριν, Chaos3X είπε

Το κακό είναι ότι δεν ξέρω αν είμαι υπερβολικός ή όχι...

Νομίζω ότι είσαι, το θέμα είναι όμως να την ευχαριστηθείς. Αν δεν την ευχαριστηθείς και σε τρώει κάτι γύρνα την.

Επεξ/σία από petran91
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για μενα το μισο καμμενο πιξελ ειναι απαραδεκτο να υπαρχει... απο οσο εχω δει ομως η αγορα το θεωρει ψιλο-φυσιολογικο 😕 δεν μπορω να καταλαβω γιατι...ελπιζω να κανω λαθος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Chaos3X είπε

Σήμερα παρέλαβα κι εγώ από Κωτσοβολο που όλος τυχαίως είχε ένα τελευταίο μοντέλο και μου το στείλανε την επόμενη αφού έκανα παραγγελία , η ταινία της AOC ήταν στην θέση της και δεν μου έδωσε την εντύπωση το όλο πακέτο ότι έχει ανοιχτεί. 

Δεν έχω κάνει την παραμικρή ρύθμιση, ούτε καν drivers δεν έχω βάλει, απλά την σύνδεσα να δω τι λαχείο μου έτυχε. Νομίζω έχει θέμα. 

Σας παραθέτω φωτογραφίες με φωτεινότητα στο 100% 20% και 10%

A9733305-CDFB-4B80-B84C-1649527C6C7A.jpeg

4C873135-28B1-4ACF-BB09-470AD7D3D919.jpeg

Την τρίτη δεν με αφήνει να την ανεβάσω λόγω μεγέθους. 

Βγάλε φωτογραφία και το "καλό σου μονιτορ" και δες πως θα φαίνεται στη φωτογραφία να συγκρίνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, petran91 είπε

Βγάλε φωτογραφία και το "καλό σου μονιτορ" και δες πως θα φαίνεται στη φωτογραφία να συγκρίνεις.

Το βασικό μου monitor είναι η τηλεόραση στο σαλόνι. 

 

Έχει return policy για ένα καμμένο pixel τελικά;

Στην περίπτωση λερωμενου panel από μέσα, τι ισχύει; 

Επεξ/σία από Chaos3X
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, snips είπε

Τελικά από ότι βλέπω ουκ ολίγα προβλήματα το πολυδιαφημισμένο μοντέλο της AOC έ?

😑

όλα τα ηλεκτρονικά είναι θέμα τύχης τι θα κάτσει και φυσικά ότι φωτογραφία έχει ανέβει στο συγκεκριμένο θέμα έχουν απόκλιση με την πραγματικότητα τουλάχιστον 70%

διότι ο φακός από τα κινητά ακόμα και το led power που δείχνει η οθόνη δίνει έξτρα φωτισμό πόσο μάλλον ένας που είχε ανεβάσει με το full rgb φωτισμό γύρο γύρο... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, LIGHT1NG είπε

όλα τα ηλεκτρονικά είναι θέμα τύχης τι θα κάτσει και φυσικά ότι φωτογραφία έχει ανέβει στο συγκεκριμένο θέμα έχουν απόκλιση με την πραγματικότητα τουλάχιστον 70%


Στις φωτογραφίες αποτυπώνεται το IPS Glow. Το καταλαβαίνεις επειδή όταν αλλάζεις γωνία λήψης, στα σημεία της οθόνης που πριν φαίνονταν πολύ φωτεινά τώρα φαίνονται μαύρα.
Αυτό συγχέουν οι περισσότεροι με το bleed. Το δικό μου πραγματικά έχει μηδέν bleed.
Θα τραβήξω φωτογραφίες να εξηγήσω καλύτερα το τι λέω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, Carrion είπε

Μόνο σε εμένα μου φαίνεται υπερβολική στην φωτεινότητα της; Στο ECO game κάπως την αντέχω αλλά νομίζω θέλει παίδεμα.

Σε σχέση με την u2414h που είναι δίπλα της.. είναι λες και έχει πάρει αναβολικά!

Φίλε καλημέρα, και εγώ από u2414h έρχομαι, το brightness το έχω στο 35 και έχω φτιάξει δικό μου προφίλ στο user. Τι να σου πω εμένα μια χαρά μου φαίνεται.

1 ώρα πριν, panagiotis54 είπε

για μενα το μισο καμμενο πιξελ ειναι απαραδεκτο να υπαρχει... απο οσο εχω δει ομως η αγορα το θεωρει ψιλο-φυσιολογικο 😕 δεν μπορω να καταλαβω γιατι...ελπιζω να κανω λαθος

Έχεις 10 ημερολογιακές μέρες να την επιστρέψεις εκ του νόμου πρέπει να την πάρουν πίσω. Πρέπει να έχεις όλα τα παρελκόμενα και το κουτί και όλα. Μπορείς να πάρεις κάτι άλλο ή τα λεφτά σου πίσω. Εγώ που μίλησα με την πωλήτρια στον Κωτσόβολο μου είπε πως ισχύει αυτό που σου λέω. Δεν χρειάζεται να τους πεις καν τον λόγο επιστροφής 

1 ώρα πριν, Chaos3X είπε

Το κακό είναι ότι δεν ξέρω αν είμαι υπερβολικός ή όχι...

Από ρυθμίσεις τι έχετε βάλει; 

Εγώ το έχω σε eco gaming mode (επειδή είδα σε ένα review ότι έχει την καλύτερη πιστότητα χρωμάτων) και overdrive medium. 

Η καλύτερη πιστότητα χρωμάτων είναι στο sRGB profile που δυστυχώς έχει κλειδωμένο το brightness στο 90%, μπορείς όμως να το μειώσεις μέσα από τον control panel της Nvidia-AMD. Εγώ πάντως θα την γύριζα πίσω. Από την στιγμή που έχεις και άλλο μόνιτορ. Είναι κρίμα να βλέπεις φάτσα κάρτα μια ζωή αυτό το pixel.

10 ώρες πριν, mameloukos είπε

Και εμενα κανει tearing σε video στο youtube η σε anime στο kissanime με καρτα amd οπως επισης μου εκανε/κανει tearing και η 2η οθονη που εχω lg 23mpq κατι. 

Edit: σε chrome browser

Αν σου κάνουν και οι δύο είναι θέμα ρύθμισης, εγώ έκλεισα και ξανά άνοιξα το freesync και όλα είναι οκ. Από το μόνιτορ όχι από την εφαρμογή. Το λέω γιατί υπάρχει και εφαρμογή για την οθόνη αν θέλει κάποιος να κάνει αλλαγές χωρίς να μπλέκει με τα κουμπιά του μόνιτορ. Απλά έχει τα βασικά. Επίσης η άλλη λύση είναι αυτό που έγραψα σε άλλο ποστ να μπεις στο control panel της Nvidia-AMD στην διαχείριση προγραμμάτων και να βάλεις ο browser να έχει vsync on. Βασικά οποίος θέλει να λειτουργήσει την οθόνη με gsync πρέπει να έχει το vsync on global settings μαζί με το gsync για να δουλέψει σωστά το gsync. Επίσης καλό θα ήταν να βάλει και ένα frame rate limit στα 141 fps. Στους τελευταίους drivers η Nvidia έχει δικό της frame limiter.Δες εδώ :https://blurbusters.com/gsync/gsync101-input-lag-tests-and-settings/14/

Επεξ/σία από ang3lch1ld
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...