Προς το περιεχόμενο

AOC 24G2U Gaming monitor


stelios69

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν μπορείς γράψε λίγο το serial number.. Κρύψε τα τελευταία 2 ψηφία αν και δεν ξέρω ακριβώς αν παίζουν ρόλο στο ποια είναι νεότερη από τους αριθμούς στο τέλος ή παίζουν ρόλο και τα αρχικά γράμματα.

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα παιδια, 

Μολις εκανα παραγγελια της οθονης, μιας και την ειχε σε προσφορα για ελαχιστο χρονο ο Κοτσοβολος. 

Υπαρχει τροπος να διαπιστωσω αν το batch που θα μου κατσει, ειναι εντος της "προβληματικης παρτιδας"; 

Αν υπαρχει κατι που θα μπορουσα να προσεξω ωστε να αποφυγω τυχων τρεξιματα, θα ηταν fully appreciated. 

Επεξ/σία από Σαϊνόμπι
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Σαϊνόμπι είπε

Καλησπερα παιδια, 

Μολις εκανα παραγγελια της οθονης, μιας και την ειχε σε προσφορα για ελαχιστο χρονο ο Κοτσοβολος. 

Υπαρχει τροπος να διαπιστωσω αν το batch που θα μου κατσει, ειναι εντος της "προβληματικης παρτιδας"; 

Αν υπαρχει κατι που θα μπορουσα να προσεξω ωστε να αποφυγω τυχων τρεξιματα, θα ηταν fully appreciated. 

Όχι δεν υπάρχει. Απλά ένας τρόπος ανίχνευσης που χρησιμοποίησα εγώ ήταν να διαβάσω τελευταίες αξιολογήσεις από κατόχους πχ Σκρουτζ, Αμαζον, κτλπ και να δω πόσοι "στατιστικώς" είχαν πρόβλημα Συνήθως όταν γίνεται restock σχεδόν τις ίδιες παρτίδες λαμβάνουν όλοι. Ε η τελευταία για παράδειγμα που ήρθε οι περισσότεροι έπεσαν σε stuckαρισμενα πιξελ αρκετοί ( τον Οκτώβριο είχε αρκετούς με το ίδιο πρόβλημα ) ενώ προμηνων υπήρχαν μόνο ελάχιστα προβλήματα με dead pixels.  

Επεξ/σία από 7nisiotis
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτο το remorse period που υπαρχει εντος Ευρωπης για online αγορες οπου ο αγοραστης δεν ειχε τη δυνατοτητα να δει τη συσκευη "σε βιτρινα", δεν ισχυει; 
Υποτιθεται οτι θεωριτικα μπορει καποιος να επιστρεψει ενα προϊον αγορασμενο με αυτον τον τροπο, χωρις καμια αιτιολογια, εντος 14 ημερων: 

https://europa.eu/youreurope/citizens/consumers/shopping/guarantees-returns/index_en.htm

Αυτη η επιστροφη δεν εχει να κανει με την ΑOC, αλλα με τα consumer rights που ειναι in place within EU και αφορουν μονο το καταστημα αγορας της συσκευης. 

Επεξ/σία από Σαϊνόμπι
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, Σαϊνόμπι είπε

Αυτο το remorse period που υπαρχει εντος Ευρωπης για online αγορες οπου ο αγοραστης δεν ειχε τη δυνατοτητα να δει τη συσκευη "σε βιτρινα", δεν ισχυει;

Ισχύει κανονικά. Ως "Δικαίωμα υπαναχώρησης" θα το δεις.

https://www.kotsovolos.gr/politiki-epistrofon

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 minutes ago, DownUNDERground said:

Ισχύει κανονικά. Ως "Δικαίωμα υπαναχώρησης" θα το δεις.

https://www.kotsovolos.gr/politiki-epistrofon

Ευχαριστω! Τοτε θα παρω και 'γω μερος στο Lotto που απ'οτι διαβαζω ειναι το unboxing αυτου του monitor 😁 (αν τελικα δεν δωσει ακυρο ο Κοτσος στην τιμη της προσφορας)

Επεξ/σία από Σαϊνόμπι
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παιδια την εχω κοντα στις 2 βδομαδες και ευτυχως μεχρι τωρα δεν εχω dead pixel..Εχω θεμα με το bleeding αλλα δεν με ενοχλει τοσο οταν παιζω..Απλα δεν εχω βρει τις καταλληλες ρυθμισεις..Παιζει να ηταν εκθεσιακο κομματι απο το σκρουτζομαγαζο που μου το πηρα..Γιατι δεν ειχε το αυτοκολλητο της AOC μεσα στα φελιζολ που την εκλειναν και η βαση της κατω ηταν σαν γρατσουνισμενη..Αλλα εμφανησιακα και η εικονα της ηταν καλη..

Οι ρυθμισεις μου ειναι αυτες.

brightness-40

contrast-50

R-G-B--49-50-42

overdrive-medium

DCB-off

Gamma 1..

 

Υπαρχει καποιος να προτινει κατι καλυτερο?Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, manos_21_ είπε

Εγω παιδια την εχω κοντα στις 2 βδομαδες και ευτυχως μεχρι τωρα δεν εχω dead pixel..Εχω θεμα με το bleeding αλλα δεν με ενοχλει τοσο οταν παιζω..Απλα δεν εχω βρει τις καταλληλες ρυθμισεις..Παιζει να ηταν εκθεσιακο κομματι απο το σκρουτζομαγαζο που μου το πηρα..Γιατι δεν ειχε το αυτοκολλητο της AOC μεσα στα φελιζολ που την εκλειναν και η βαση της κατω ηταν σαν γρατσουνισμενη..Αλλα εμφανησιακα και η εικονα της ηταν καλη..

Οι ρυθμισεις μου ειναι αυτες.

brightness-40

contrast-50

R-G-B--49-50-42

overdrive-medium

DCB-off

Gamma 1..

Υπαρχει καποιος να προτινει κατι καλυτερο?Ευχαριστω

Αν είχε όμως ετικέτα AOC αυτοκόλλητο πάνω στη συσκευασία ήταν καινούρια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και εγω έκανα παραγγελια με τραπεζικη καταθεση απο την προσφορά του Κωτσόβολου  αλλα με οσα εχω διαβασει για προβληματικες τελευταιες παρτιδες κανω 2ες και 3ες σκεψεις

Επεξ/σία από Pansar24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, DownUNDERground said:

Ισχύει κανονικά. Ως "Δικαίωμα υπαναχώρησης" θα το δεις.

https://www.kotsovolos.gr/politiki-epistrofon

To εψαξα λιγο και βλεπω οτι ο Κοτσος γραφει αυτο:

"Η υπαναχώρηση αυτή είναι αναιτιολόγητη και χωρίς καμία επιβάρυνση για τον πελάτη και αν το είδος έχει ήδη παραδοθεί ο πελάτης οφείλει να επιστρέψει το προϊόν αμεταχείριστο, ακριβώς στην κατάσταση που το παρέλαβε, με το σύνολο των εξαρτημάτων του, των εντύπων που το συνοδεύουν και της συσκευασίας του σε άριστη κατάσταση."

Αυτο που υπογραμμισα με φοβιζει, καθως για να την ελεγξει καποιος πρεπει να την ξεσφραγισει.

Αυτοματως, παυει το προϊον να'ναι στην κατασταση που παρεληφθη 🙄... 

 

Επεξ/σία από Σαϊνόμπι
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Σαϊνόμπι είπε

To εψαξα λιγο και βλεπω οτι ο Κοτσος γραφει αυτο:

"Η υπαναχώρηση αυτή είναι αναιτιολόγητη και χωρίς καμία επιβάρυνση για τον πελάτη και αν το είδος έχει ήδη παραδοθεί ο πελάτης οφείλει να επιστρέψει το προϊόν αμεταχείριστο, ακριβώς στην κατάσταση που το παρέλαβε, με το σύνολο των εξαρτημάτων του, των εντύπων που το συνοδεύουν και της συσκευασίας του σε άριστη κατάσταση."

Αυτο που υπογραμμισα με φοβιζει, καθως για να την ελεγξει καποιος πρεπει να την ξεσφραγισει.

Αυτοματως, παυει το προϊον να'ναι στην κατασταση που παρεληφθη 🙄... 

Δες τη συζήτηση που έγινε πριν λίγο καιρό στο τόπικ των προσφορών για το ίδιο προϊόν και αποφάσισε εσύ:

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Σαϊνόμπι είπε

To εψαξα λιγο και βλεπω οτι ο Κοτσος γραφει αυτο:

"Η υπαναχώρηση αυτή είναι αναιτιολόγητη και χωρίς καμία επιβάρυνση για τον πελάτη και αν το είδος έχει ήδη παραδοθεί ο πελάτης οφείλει να επιστρέψει το προϊόν αμεταχείριστο, ακριβώς στην κατάσταση που το παρέλαβε, με το σύνολο των εξαρτημάτων του, των εντύπων που το συνοδεύουν και της συσκευασίας του σε άριστη κατάσταση."

Αυτο που υπογραμμισα με φοβιζει, καθως για να την ελεγξει καποιος πρεπει να την ξεσφραγισει.

Αυτοματως, παυει το προϊον να'ναι στην κατασταση που παρεληφθη 🙄... 

Επειδή η συγκεκριμένη έρχεται με ένα αυτοκόλλητο aoc διάφανο και μικρό,με λίγη προσοχή ίσως και με λίγο ζέσταμα μπορεί να ξανά χρησιμοποιηθεί χωρίς να μείνει χαρτόνι πάνω του και είσαι κομπλέ,αυτό έκανα εγώ.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω είχα πάρει την οθόνη από welcome stores , σήμερα επικοινώνησα και μου είπαν να μιλήσω με την AOC.

Γνωρίζει κάποιος ποσο καρό κάνουν για αντικατάσταση ? 

Επεξ/σία από Halidin Karahus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Halidin Karahus είπε

Εγω είχα πάρει την οθόνη από welcome stores , σήμερα επικοινώνησα και μου είπαν να μιλήσω με την AOC.

Γνωρίζει κάποιος ποσο καρό κάνουν για αντικατάσταση ? 

Ένα τυπικό παράδειγμα δικιάς μου αντικατάστασης 

 

Screenshot_20201102-222806.jpg

1 ώρα πριν, ProdromoTh είπε

Παιδιά να ρωτήσω· εσείς ποια προτείνετε σε περίπτωση που μου επιστρέφουν τα χρήματα; Κάποια καλή που έχετε οι ίδιοι ή γνωστός σας;

.

Υπάρχει αυτή https://www.skroutz.gr/s/21472634/Viewsonic-Elite-XG2405-24-Gaming-Monitor.html

κι αυτή https://www.skroutz.gr/s/21923763/Asus-VP249QGR-23-8-Gaming-Monitor.html

Η πρώτη φοράει ίδιο πάνελ, η δεύτερη δεν θυμάμαι. Αλλά αν είναι να ανέβεις πάνω από 200 δες άλλες αναλύσεις

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...