Προς το περιεχόμενο

Αγορά μηχανής espresso


nkapsa

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, έχω αυτή την μηχανή κανα χρόνο https://www.skroutz.gr/s/4548250/Krups-Nespresso-Inissia-Red.html, την είχα πάρει για οικονομικούς λόγους επειδή παρήγγελνα απ έξω συνέχεια αλλά οι καφέδες είναι απογοητευτικοί γευστικά. Πλέον επειδή θα δουλεύω remote θέλω να φτιάχνω ένα καφέ της προκοπής να πίνω, τι προτείνετε να κοιτάξω; budget δεν έχω σκεφτεί αλλά δωσ τε ιδέες, κάψουλες-χειροκίνητες-μύλοι κλπ

Επεξ/σία από splanis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, splanis είπε

Καλησπέρα, έχω αυτή την μηχανή κανα χρόνο https://www.skroutz.gr/s/4548250/Krups-Nespresso-Inissia-Red.html, την είχα πάρει για οικονομικούς λόγους επειδή παρήγγελνα απ έξω συνέχεια αλλά οι καφέδες είναι απογοητευτικοί γευστικά. Πλέον επειδή θα δουλεύω remote θέλω να φτιάχνω ένα καφέ της προκοπής να πίνω, τι προτείνετε να κοιτάξω; budget δεν έχω σκεφτεί αλλά δωσ τε ιδέες, κάψουλες-χειροκίνητες-μύλοι κλπ

Την delongi την dedica. Ναι την dedica. 160 ευρώ και τέλος. Αλλοιώς μια lelit κάπου στα 500 συν μύλο αλλά 150.   Τίποτα πιο πάνω η κάτω η στο ενδιάμεσο. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, mp123 είπε

Την delongi την dedica. Ναι την dedica. 160 ευρώ και τέλος. Αλλοιώς μια lelit κάπου στα 500 συν μύλο αλλά 150.   Τίποτα πιο πάνω η κάτω η στο ενδιάμεσο. 

μ αυτη με αλεσμενο καφε το αποτελεσμα θα ειναι καλο; η θελει και μυλο για καλυτερο αποτελεσμα;

και οταν λεω καλο παντα συγκριτικα μ αυτη που εχω τωρα και σε σχεση με ενα καφε απ εξω πχ

Επεξ/σία από splanis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι ειναι πολυ καλη η dedica το εχουμε ξαναγραψει σε αλλο thread. Καλος συνδυασμος για budget λυση(δλδη περιπου 200-250€) ειναι https://www.skroutz.gr/s/12222091/Delonghi-Dedica-Pump-Espresso-Red-EC685-R.html και https://www.skroutz.gr/s/348114/Delonghi-KG79.html με ενα καφε 100% arabica https://www.skroutz.gr/s/15493421/Hausbrandt-Espresso-Gourmet-1000gr-σε-Κόκκους.html. Αν πεσεις κατω απο αυτο το budget χαμενος θα βγεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 9/9/2020 στις 3:04 ΜΜ, Tsoukos87 είπε

Καλησπέρα, ψάχνω να αναβαθμίσω την ποιότητα του εσπρέσσο έχω μια πολυκαφετιέρα που εντάξει κάνει μέτριο εως καλούτσικο καφέ και σκέφτομαι να την αλλάξω και λόγω καλύτερης ποιότητας καφέ και λόγω έλλειψης χώρου στην κουζίνα και θα ήθελα τις γνώμες σας απο τις παρακάτω μηχανές είτε και βέβαια και για κάποιες άλλες μηχανές.

Έχω δει κάποιες απο Skroutz με κάψουλα και κάποιες χειροκίνητες και θα ήθελα την γνώμη σας εκεί γύρω στα 100 € κυμαίνεται το budget.

Illy-Iperespresso

Krups-Nespresso-Essenza

Η γνωστή και μη εξαιρετέα arielli

Gaggia Gran Style

Pyrex-SB-380

Έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για την illy σαν ποιότητα καφέ αλλά ακριβές κάψουλες και όχι τόση ποικιλία όσο η nespresso.

Για την arielli έχω ακούσει και πάρα πολύ καλά και πολύ κακά αλλά για την τιμή της θεωρείται vfm , για τις Gaggia πάντα λένε καλά λόγια και για την τελευταία μου μπήκε στο μάτι γιατί κάποιος έγραφε που την εχει οτι σταματάει μόνη της και το θεωρώ πολύ καλό αυτό.

Εχω περασει απο ολα, καψουλες, μηχανες σαν τις παραπανω για αλεσμενιο καφε, Gaggia κ μυλο.

Αν θες την ευκολια της καψουλας, η προσωπικη μου γνωμη ειναι της Illy (αν σου αρεσει ο καφες της βεβαια)

Αν θελεις αλεσμενο καφε,θελεις χρονο ,διαβασμα, υπομονη και χρημα. Θελεις μηχανη με μποιλερ >350 ευρω και μυλο > 100 ευρω ή εναν χειροκινητο Ιαπωνικο που κυκλοφορει με ολα τα μειονεκτηματα του.

Εγω προσωπικα παιρνω απ' εξω 😉.

Επεξ/σία από christar
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, splanis είπε

μ αυτη με αλεσμενο καφε το αποτελεσμα θα ειναι καλο; η θελει και μυλο για καλυτερο αποτελεσμα;

και οταν λεω καλο παντα συγκριτικα μ αυτη που εχω τωρα και σε σχεση με ενα καφε απ εξω πχ

Η delongi με έναν αλεσμένο καφέ . Δοκίμαζε καφέδες ώσπου να βρεις τον καφέ που σου αρέσει.Για να βγει καλος καφές από μύλο πρέπει ο μύλος να είναι καλος.Στον συνδυασμό αυτό θα σου βγει ο μύλος πιο ακριβός από την μηχανή. Νομίζω δεν λέει.Το αποτέλεσμα κατά 90% είναι καλύτερο από τους καφέδες στο χέρι που παιρνουμε.

 Με την lelit συν καλό μύλο εκεί πας σε καλούς καφέδες σε κόκκους . Τουλάχιστον illy σε κόκκους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αξίζει αυτός ο μύλος η θα τα χαλάσουν οι λεπίδες;Δεν θέλω κόψιμο ακριβείας:

https://www.e-shop.gr/mylos-kopis-esperanza-espresso-black-ekc001k-p-HAP.126102

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, AntiCambeR είπε

Αξίζει αυτός ο μύλος η θα τα χαλάσουν οι λεπίδες;Δεν θέλω κόψιμο ακριβείας:

https://www.e-shop.gr/mylos-kopis-esperanza-espresso-black-ekc001k-p-HAP.126102

Μην πάτε σε τέτοιους μύλους να πιείτε εσπρέσο.Πεταμένα λεφτά σε καφέδες γιατί ποτέ δεν θα κόψετε σωστό καφέ με τέτοιο.Είχα πάρει παρόμοιο και έπινα νεροζούμι.

Μετά από πολλές περιπλανήσεις κατέληξα σε κομμένο jacobs 100% arabica και πλέον πίνω ένα καλό σταθερό καφέ.Ούτε δοκιμές ούτε ταλαιπωρίες ούτε τίποτε. Για να κόψεις καφέ με μύλο πρέπει να διαθέσεις πάνω από 300 ευρώ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, papoys1 είπε

Μην πάτε σε τέτοιους μύλους να πιείτε εσπρέσο.Πεταμένα λεφτά σε καφέδες γιατί ποτέ δεν θα κόψετε σωστό καφέ με τέτοιο.Είχα πάρει παρόμοιο και έπινα νεροζούμι.

Μετά από πολλές περιπλανήσεις κατέληξα σε κομμένο jacobs 100% arabica και πλέον πίνω ένα καλό σταθερό καφέ.Ούτε δοκιμές ούτε ταλαιπωρίες ούτε τίποτε. Για να κόψεις καφέ με μύλο πρέπει να διαθέσεις πάνω από 300 ευρώ.

Υπερβολικος λιγο για τα 300€. Με την dedica και ενα μυλο 100 -150€ εισαι οκ για αρχη. Υπαρχουν αρκετες επιλογες σε αυτα τα λεφτα (graef, delonghi & gaggia, sage λιγο παραπανω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dazed είπε

Υπερβολικος λιγο για τα 300€. Με την dedica και ενα μυλο 100 -150€ εισαι οκ για αρχη. Υπαρχουν αρκετες επιλογες σε αυτα τα λεφτα (graef, delonghi & gaggia, sage λιγο παραπανω)

Όχι και να δώσουμε λεφτά για μύλο με την dedica. Είπαμε. Και Εγω την έχω ( ανέχομαι ) αλλά μύλο που κοστίζει όσο η μηχανή δεν είναι σωστή κίνηση πιστευω. Είναι σαν να βάζεις ζαντολάστιχα του 1,5 κ σε σταρλετ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mp123 είπε

Όχι και να δώσουμε λεφτά για μύλο με την dedica. Είπαμε. Και Εγω την έχω ( ανέχομαι ) αλλά μύλο που κοστίζει όσο η μηχανή δεν είναι σωστή κίνηση πιστευω. Είναι σαν να βάζεις ζαντολάστιχα του 1,5 κ σε σταρλετ.

Δεν διαφωνω, αλλα δες το σαν επενδυση. Τις ανεφερα κυριως για να πω οτι δεν ειναι αναγκη να πας σε 300€ μυλο για να πιεις καφε. Προφανως και χρειαζεται καλυτερη μηχανη, αλλα ο μυλος θα σου μεινει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/9/2020 στις 9:36 ΜΜ, splanis είπε

μ αυτη με αλεσμενο καφε το αποτελεσμα θα ειναι καλο; η θελει και μυλο για καλυτερο αποτελεσμα;

και οταν λεω καλο παντα συγκριτικα μ αυτη που εχω τωρα και σε σχεση με ενα καφε απ εξω πχ

με την dedica νομιζω εισαι α εθνικη καφες σχεδον ποιοτητας εξω ,για κατι παραπανω νομιζω πας μονο αν εισαι απο αυτους τους περιεργους που ρουφανε μιση γουλια και λενε μμμ νοτες σοκολατας κακαο λιγο εσπεριδοειδη και ισως λιγο πιπερι.....για να μην φανω υπερβολικος και πω πως μπορει να πιεις και καλυτερο καφε απο τα μισα πακεταδικα που λειτουργουν εξω και παιρνουν κατι σαπιες μαρκες τις οποιες τα τελευταια μας χρονια μας τις πουλανε για τοπ (επειδη αγοραζουνε σε ξεφτυλλα τιμη το κιλο προφανως).

Μυλος δεν χρειαζεται η καθε μηχανη εχει το δικο της κοψιμο καφε και πιο πιθανο να στουμπωσει ή να βγει νερομπλιαξ παρα να το πετυχεις εγω με lavazza η hausbrant ετοιμο θεωρω οτι πινω εξαιρετικο καφε τωρα ο καθενας οτι του αρεσει εχω ακουσει για τον taf ας πουμε πολυ ωραιος παρε κτλ πηρα απο μαγαζι που δουλευε taf (απο αυτα τα περιεργα που βαζουν σε ζυγαρια τον καφε που μην τυχον και πεσει μισο γραμματιο παραπανω και χαλασει η γευση) για να δοκιμασω και νομιζω οτι ηταν απο τους χειροτερους που εχω πιει.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, chrisxkar είπε

με την dedica νομιζω εισαι α εθνικη καφες σχεδον ποιοτητας εξω ,για κατι παραπανω νομιζω πας μονο αν εισαι απο αυτους τους περιεργους που ρουφανε μιση γουλια και λενε μμμ νοτες σοκολατας κακαο λιγο εσπεριδοειδη και ισως λιγο πιπερι.....για να μην φανω υπερβολικος και πω πως μπορει να πιεις και καλυτερο καφε απο τα μισα πακεταδικα που λειτουργουν εξω και παιρνουν κατι σαπιες μαρκες τις οποιες τα τελευταια μας χρονια μας τις πουλανε για τοπ (επειδη αγοραζουνε σε ξεφτυλλα τιμη το κιλο προφανως).

Μυλος δεν χρειαζεται η καθε μηχανη εχει το δικο της κοψιμο καφε και πιο πιθανο να στουμπωσει ή να βγει νερομπλιαξ παρα να το πετυχεις εγω με lavazza η hausbrant ετοιμο θεωρω οτι πινω εξαιρετικο καφε τωρα ο καθενας οτι του αρεσει εχω ακουσει για τον taf ας πουμε πολυ ωραιος παρε κτλ πηρα απο μαγαζι που δουλευε taf (απο αυτα τα περιεργα που βαζουν σε ζυγαρια τον καφε που μην τυχον και πεσει μισο γραμματιο παραπανω και χαλασει η γευση) για να δοκιμασω και νομιζω οτι ηταν απο τους χειροτερους που εχω πιει.

Ελληνική εταιρια εσπρεσσο είναι ο taf. Εδώ που τα λέμε δεν τα αξιζει τόσος ντόρος που γίνετε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/9/2020 στις 9:53 ΠΜ, dazed είπε

Υπερβολικος λιγο για τα 300€. Με την dedica και ενα μυλο 100 -150€ εισαι οκ για αρχη. Υπαρχουν αρκετες επιλογες σε αυτα τα λεφτα (graef, delonghi & gaggia, sage λιγο παραπανω)

Μεγάλο λάθος που κάνουν πολλοί, ότι δηλαδή θα πάρουν μία εσπρεσιέρα και θα πάρουν ένα μύλο να τη συνοδέψουν. Δε συνοδεύει ο μύλος την μηχανή, αλλά η μηχανή συνοδεύει τον μύλο. Πχ. με μύλο των 500 ευρώ και καφετιέρα των 150 ευρώ θα πιείς καλύτερο καφέ απ' ότι αν έδινες 500 για μηχανή και 150 για μύλο, και τον μύλο μπορείς επίσης να τον χρησιμοποιήσεις και για άλλους καφέδες (Φίλτρου v60, ελληνικό αν φτάνει τόσο χαμηλά, κα.).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...