Προς το περιεχόμενο

Αγορά μηχανής espresso


nkapsa

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας,

έχω μια Gaggia Grand Style και νομίζω οτι ήρθε η ώρα για αναβαθμιση ;)

Αν πάω σε κάποια μέχρι στα 250ε θα δω διαφορά; Ή θα πρέπει να ανέβω πιο πάνω και να προς κάποια ημιαυτοματη μηχανή στα 350ε ;

Στο range των 350:

Delonghi Magnifica S (υπάρχει και μια αντίστοιχη Krups)
https://www.skroutz.gr/s/444181/Delonghi-Magnifica-S-ECAM-22-110-B.html#shops
Gaggia Naviglio Black HD8749/01
https://www.skroutz.gr/s/7046721/Gaggia-Naviglio-Black-HD8749-01.html

ή να κινηθώ σε κάτι τετοιο;
Sage The Duo Temp Pro
https://www.skroutz.gr/s/16472884/Sage-The-Duo-Temp-Pro.html

Ευχαριστώ

Επεξ/σία από Dvs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

29 λεπτά πριν, Dvs είπε

Καλησπέρα σας,

έχω μια Gaggia Grand Style και νομίζω οτι ήρθε η ώρα για αναβαθμιση ;)

Αν πάω σε κάποια μέχρι στα 250ε θα δω διαφορά; Ή θα πρέπει να ανέβω πιο πάνω και να προς κάποια ημιαυτοματη μηχανή στα 350ε ;

Στο range των 350:

Delonghi Magnifica S (υπάρχει και μια αντίστοιχη Krups)
https://www.skroutz.gr/s/444181/Delonghi-Magnifica-S-ECAM-22-110-B.html#shops
Gaggia Naviglio Black HD8749/01
https://www.skroutz.gr/s/7046721/Gaggia-Naviglio-Black-HD8749-01.html

ή να κινηθώ σε κάτι τετοιο;
Sage The Duo Temp Pro
https://www.skroutz.gr/s/16472884/Sage-The-Duo-Temp-Pro.html

Ευχαριστώ

Σε αυτό το range μόνο μια αξίζει αρκετά https://www.skroutz.gr/s/16969329/Gaggia-Classic-2018-19-SB-SS.html

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/3/2021 στις 5:07 ΜΜ, Dvs είπε

Καλησπέρα σας,

έχω μια Gaggia Grand Style και νομίζω οτι ήρθε η ώρα για αναβαθμιση ;)

Αν πάω σε κάποια μέχρι στα 250ε θα δω διαφορά; Ή θα πρέπει να ανέβω πιο πάνω και να προς κάποια ημιαυτοματη μηχανή στα 350ε ;

Στο range των 350:

Delonghi Magnifica S (υπάρχει και μια αντίστοιχη Krups)
https://www.skroutz.gr/s/444181/Delonghi-Magnifica-S-ECAM-22-110-B.html#shops
Gaggia Naviglio Black HD8749/01
https://www.skroutz.gr/s/7046721/Gaggia-Naviglio-Black-HD8749-01.html

ή να κινηθώ σε κάτι τετοιο;
Sage The Duo Temp Pro
https://www.skroutz.gr/s/16472884/Sage-The-Duo-Temp-Pro.html

Ευχαριστώ

Τι καφέ έβαζες μέχρι τώρα, προαλεσμένο; Έχεις μύλο και αν ναι ποιο; Θες να μείνεις στην ίδια κατηγορία όπου βάζεις καφέ ξεχωριστά στη μηχανή (κάτι σα την Gaggia Grand που είχες ή την Sage που προτείνεις), θες κάτι πιο εύκολο που χάνεις λίγο στο αποτέλεσμα αλλά κερδίζεις στην ευκολία απλά πατώντας ένα κουμπί (όπως οι 2 υπεραυτόματες που προτείνεις), ή θες κάτι πιο εξειδικευμένο που ίσως πρέπει να περιμένεις και 15 λεπτά να ζεσταθεί η μηχανή (όπως η gaggia classic που προτείνεται μεταξύ άλλων όπως Lelit στην κατηγορία) ;;

ΥΓ.: Τελικά έκανες δώρο κάποιον μύλο που σκόπευες το Δεκέμβριο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφήνω αυτό εδώ για όσους ρωτάνε αν πίνεις εσπρέσο στο σπίτι με μηχανή κάτω από 200ευρώ. Αν δε το ξέρετε τον κύριο  Hoffmann καλό είναι να τον ψάξετε λίγο περισσότερο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, greekfragma είπε

Αφήνω αυτό εδώ για όσους ρωτάνε αν πίνεις εσπρέσο στο σπίτι με μηχανή κάτω από 200ευρώ. Αν δε το ξέρετε τον κύριο  Hoffmann καλό είναι να τον ψάξετε λίγο περισσότερο.

 

Υπάρχει μία σελίδα πίσω το ίδιο ακριβώς βίντεο..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, thodoris5321 είπε

Υπάρχει μία σελίδα πίσω το ίδιο ακριβώς βίντεο..

15σελίδες είχα καιρό να γράψω εδώ. σε ευχαριστώ για την επισήμανση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, thodoris5321 είπε

Τι καφέ έβαζες μέχρι τώρα, προαλεσμένο; Έχεις μύλο και αν ναι ποιο; Θες να μείνεις στην ίδια κατηγορία όπου βάζεις καφέ ξεχωριστά στη μηχανή (κάτι σα την Gaggia Grand που είχες ή την Sage που προτείνεις), θες κάτι πιο εύκολο που χάνεις λίγο στο αποτέλεσμα αλλά κερδίζεις στην ευκολία απλά πατώντας ένα κουμπί (όπως οι 2 υπεραυτόματες που προτείνεις), ή θες κάτι πιο εξειδικευμένο που ίσως πρέπει να περιμένεις και 15 λεπτά να ζεσταθεί η μηχανή (όπως η gaggia classic που προτείνεται μεταξύ άλλων όπως Lelit στην κατηγορία) ;;

ΥΓ.: Τελικά έκανες δώρο κάποιον μύλο που σκόπευες το Δεκέμβριο;

Δεν έχω μύλο. Παίρνω απο μαγαζί έτοιμο και μου τον αλέθουν εκει. Μικρές ποσοτητες ώστε να ειναι πάντα φρέσκος. Γενικά δοκιμάζω διάφορους καφέδες, φτάνω μεχρι τα 30-40Ε/κιλο. Οπότε πιστευω οτι αξίζει να ανέβω λίγο σε μηχανή.

Οπότε νομίζω οτι είτε θα παώ σε αυτοματη ή σε κάτι που βάζω καφέ με το χέρι. Δεν θέλω να πάρω μύλο, προτιμω να παρω πιο ακριβή καφετέρια. Θεωρούσα οτι οι αυτοματες , επειδη όλα ειναι ρυθμισμένα "αυτοματα" θα ήταν πιο σωστες στο αποτέλεσμα.

Δεν θέλω να περιμένω 10 λεπτά :), 1-2 λεπτά είναι ΟΚ.

5 ώρες πριν, thodoris5321 είπε

Υπάρχει μία σελίδα πίσω το ίδιο ακριβώς βίντεο..

Όντως καλό βίντεο, αλλά αναφέρεται σε μηχανές μέχρι 100Ε .
Στην περίπτωση μου ψάχνω μια κατηγορία πιο πανω.

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποιον ασχολείται με barista - home barista θα σου πει πως μετά από 15-20 λεπτά από το κόψιμο του καφέ έχει μπαγιατέψει. Χάνεις γεύσεις όταν δεν είναι φρεσκοκομμένος ο καφές, αλλά καμιά φορά είναι καλύτερο να χρησιμοποιείς προαλεσμένο καφέ απ' το να κόβεις με έναν πάμφθηνο μύλο. Κάποιοι αποθηκεύουν και τον καφέ τους στην κατάψυξη, ίσως τους βοηθάει στο να μπαγιατεύει λίγο πιο αργά.

Από την άλλη δεν ξέρω τι διαφορά θα δεις αν απλώς αλλάξεις μηχανή και πάρεις την Sage που πρότεινες. Είναι κατηγορίας Delonghi Dedica, με λίγο μεγαλύτερο portafilter, και πιο στιβαρή κατασκευή. Τις Sage/Briville μηχανές τις προτιμάνε αρκετοί στο εξωτερικό. Ίσως η διαφορά που θα βρεις να είναι λιγότερη ξινίλα στο αποτέλεσμα του εσπρέσο, και καλύτερο αφρόγαλο. 

Αν πάρεις υπεραυτόματη, πρέπει να ξέρεις ότι έχει εξαρτήματα μέσα που είναι πλαστικά και περνάει ο καφές και το καυτό νερό, ο ενσωματομένος μύλος που έχουν είναι φθηνός, πρέπει να αποφεύγονται λιπαροί καφέδες, και γενικά μπορεί να χαλάσει σε μικρό χρονικό διάστημα. Το αποτέλεσμα που θα πάρεις μπορεί να είναι (δεν παίρνω και όρκο) ελάχιστα καλύτερο από της Sage χωρίς μύλο.

Τέλος αν ήταν να κρατήσεις την Gaggia Grand και να έδινες 200-500 ευρώ για έναν μεταχειρισμένο ή καινούριο μύλο, το πιο πιθανόν θα ήταν ότι θα είχες καλύτερο αποτέλεσμα στον καφέ από τις παραπάνω επιλογές, αλλά θα ήταν δύσκολο για κάποιον που δεν ασχολείται να το πετύχει αυτό το αποτέλεσμα.

Επιλογή σου τι θα διαλέξεις με τα λεφτά που διαθέτεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εμείς έχουμε την υπεραυτόματη Delonghi Magnifica S. Βγάζει πολύ καλό καφέ και ελαφρύς όσο πρέπει, αφού βρήκαμε το χαρμάνι που μας αρέσει. Αλλά στον αδερφό μου όλα τέρμα για να βγάλει βαρύ δεν του κάνει...

Το θέμα είναι να ξέρεις τι να περιμένεις. Εμείς πρώτα τον δοκιμάσαμε με καλό dimello (επαγγελματικό δεν τον βρίσκεις έξω) και μετά την αγοράσαμε. Δεν είναι όσο καλό καφέ θα έβγαζες ένας καλός συνδυασμός με μύλο αλλά είναι καλύτερος από τις κάψουλες. Το προτιμήσαμε λόγω της ευκολίας που προσφέρει και της στεθερότητας του αποτελέσματος, δύο κουμπιά είναι (ένα άνοιγμα και ένα επιλογή καφέ) και έτοιμο σε 2-3 λεπτά από κλειστό.  

 

Δεν είμαι ειδικός του καφέ άλλωστε τον πίνω με μικρή ποσότητα γλυκαντικής ουσίας.

Φίλος που ξέρει και έχει ακριβές μηχανές όταν είδε την διαδικασία και το αποτέλεσμα είπε ότι είναι αξιόλογος.

 

Υ.Γ. Επειδή κι εγώ φοβάμαι ότι λόγω κατασκευής κάποια στιγμή θα χαλάσει θα την επισκευάσω και θα πάρω κι άλλη μια...

Επεξ/σία από filarhos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, filarhos είπε

Εμείς έχουμε την υπεραυτόματη Delonghi Magnifica S. Βγάζει πολύ καλό καφέ και ελαφρύς όσο πρέπει, αφού βρήκαμε το χαρμάνι που μας αρέσει. Αλλά στον αδερφό μου όλα τέρμα για να βγάλει βαρύ δεν του κάνει...

Το θέμα είναι να ξέρεις τι να περιμένεις. Εμείς πρώτα τον δοκιμάσαμε με καλό dimello (επαγγελματικό δεν τον βρίσκεις έξω) και μετά την αγοράσαμε. Δεν είναι όσο καλό καφέ θα έβγαζες ένας καλός συνδυασμός με μύλο αλλά είναι καλύτερος από τις κάψουλες. Το προτιμήσαμε λόγω της ευκολίας που προσφέρει και της στεθερότητας του αποτελέσματος, δύο κουμπιά είναι (ένα άνοιγμα και ένα επιλογή καφέ) και έτοιμο σε 2-3 λεπτά από κλειστό.  

 

Δεν είμαι ειδικός του καφέ άλλωστε τον πίνω με μικρή ποσότητα γλυκαντικής ουσίας.

Φίλος που ξέρει και έχει ακριβές μηχανές όταν είδε την διαδικασία και το αποτέλεσμα είπε ότι είναι αξιόλογος.

 

Υ.Γ. Επειδή κι εγώ φοβάμαι ότι λόγω κατασκευής κάποια στιγμή θα χαλάσει θα την επισκευάσω και θα πάρω κι άλλη μια...

Eγώ έχω μια saeco syntia, δεν έχω κανένα πρόβλημα από το 2009 αν θυμάμαι καλά. Και πήρα πάλι saeco.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, achilles_g_ είπε

Eγώ έχω μια saeco syntia, δεν έχω κανένα πρόβλημα από το 2009 αν θυμάμαι καλά. Και πήρα πάλι saeco.

Η Saeco και αυτές οι Gaggia είναι όλες Philips. Στις Delonghi πάντως έχω διαβάσει λίγο καλύτερα σχόλια σε σχέση με άλλες υπεραυτόματες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάπου διάβασα οτι οι Gaggia μετέφερε την γραμμή παραγωγής και κάπως χάλασε η ποιοτητα κατασκευή τους.

Ισχύει;

Επεξ/σία από Dvs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο καφέ εσπρέσσο πιο σημαντικός είναι ο μύλος πάρα η καφετιέρα, μου το έλεγαν και έδωσα σημασία. Όταν έδωσα σημασία, κατάλαβα πόσο δίκιο είχαν. Gaggia classic/Lelit κτλ χωρίς μύλο μην πάρεις. Αμφιβάλλω αν θα καταλάβεις ποτε την αναβάθμιση που θα κάνεις.

Me Gaggia classic καφέ από μάρκετ δεν έβγαλε ποτέ ποτέ, κάτι νεροπλυματα. Οποιαδήποτε μάρκα. 

Από coffee island στο 2.3 πήρα κάτι καλουτσικο. Πήρα βασικής κατηγορίας μύλο και όλα καλά. Η επόμενη αγορά θα είναι καλύτερος μύλος.

Αυτή η ιστορία είναι χιλιοειπωμενη σε σχετικά φόρουμ από τους περισσότερους που έκαναν το ίδιο λάθος.

2 λεπτά πριν, Dvs είπε

Κάπου διάβασα οτι οι Gaggia μετέφερε την γραμμή παραγωγής και κάπως χάλασε η ποιοτητα κατασκευή τους.

Ισχύει;

Γενικά η Gaggia ταλαιπωρήθηκαν μεταξύ Gaggia/Philips/Saeco. 

Αν μιλάμε για classic είτε αγοράζει κανείς μεταχειρω πριν το 2014 ή παίρνει την Gaggia 2019 κ δώθε η οποία είναι επιστροφή στις ρίζες με μικρές αλλαγές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H saeco και η gaggia, γενικά είναι μηχανές καφέ. Η delonghi βγάζει σκούπες, σίδερα, αφυγραντήρες κτλ.. Η gaggia αν και μεγαλύτερο όνομα (audi), εξαγοράστηκε από την saeco (vw), η οποία με τη σειρά της εξαγοράστηκε από την philips (huyndai). Tα περισσότερα προβλήματα ξεκίνησαν από την philips, που είδε φως στην αγορά καφέ και μπήκε, με φτηνότερα υλικά κατασκευής...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Αντώνης Τ. είπε

Στο καφέ εσπρέσσο πιο σημαντικός είναι ο μύλος πάρα η καφετιέρα, μου το έλεγαν και έδωσα σημασία. Όταν έδωσα σημασία, κατάλαβα πόσο δίκιο είχαν. Gaggia classic/Lelit κτλ χωρίς μύλο μην πάρεις. Αμφιβάλλω αν θα καταλάβεις ποτε την αναβάθμιση που θα κάνεις.

Me Gaggia classic καφέ από μάρκετ δεν έβγαλε ποτέ ποτέ, κάτι νεροπλυματα. Οποιαδήποτε μάρκα. 

Από coffee island στο 2.3 πήρα κάτι καλουτσικο. Πήρα βασικής κατηγορίας μύλο και όλα καλά. Η επόμενη αγορά θα είναι καλύτερος μύλος.

Αυτή η ιστορία είναι χιλιοειπωμενη σε σχετικά φόρουμ από τους περισσότερους που έκαναν το ίδιο λάθος.

Γενικά η Gaggia ταλαιπωρήθηκαν μεταξύ Gaggia/Philips/Saeco. 

Αν μιλάμε για classic είτε αγοράζει κανείς μεταχειρω πριν το 2014 ή παίρνει την Gaggia 2019 κ δώθε η οποία είναι επιστροφή στις ρίζες με μικρές αλλαγές.

Ακριβώς. Και το θέμα είναι ότι ο καθένας έτσι την πατάει. Παίρνει 800 καφετιέρες και μυλους, μέχρι στο τέλος να καταλάβει ότι έδωσε ένα κάρο λεφτά, για κάτι που έχει γραφει τόσες φορές και είναι γνωστό. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...