Προς το περιεχόμενο

Αγορά μηχανής espresso


nkapsa

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 ώρες πριν, MauroPaltoudias είπε

Να συμπληρώσω ότι προκειμένου να είναι τόσο καταρτισμένος ο barista, θα πρέπει και η ίδια η επιχείρηση που τον έχει προσλάβει να επενδύει σε διάφορες ποικιλίες καφέ (είτε αυτές είναι branded, είτε οτιδήποτε). Barista σαν τίτλος, δεν λέει και κάτι (εκτός και αν εννοούμε colobarista, οπότε πάσο, εκεί μετράει άλλη εμπειρία 😂). 

Να συμπληρώσω ότι όλοι οι barista μέχρι και το τελευταίο μαγαζί που παίρνω  καφέ στο χέρι την έχουν δει κάπως ούτε εγω ξέρω πως.Στολες ,ύφος διανοούμενου με μούσι κλπ.

Στην τελική δλδ καφετζιδες  είναι.Τι barista ξεbarista λέμε.Καφετζιδες τέλος. Αν το πάμε ετσι και η πυρά Μαρία στο χωριό στο καφενείο barista είναι. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
57 λεπτά πριν, mp123 είπε

Να συμπληρώσω ότι όλοι οι barista μέχρι και το τελευταίο μαγαζί που παίρνω  καφέ στο χέρι την έχουν δει κάπως ούτε εγω ξέρω πως.Στολες ,ύφος διανοούμενου με μούσι κλπ.

Αυτό είναι αλήθεια. Εντάξει, όχι όλοι, μην είμαστε υπερβολικοί (υγ. δεν έχω κάποιο φίλο ή συγγενή barista, μόνο arsibarista, ενδεχομένως και κρυφόcolobarista), αλλά αρκετοί εξ αυτών σίγουρα !

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν το συζητάω μεγάλα ψώνια οι barista .Η πλάκα είναι να τους πεις κάνε μου έναν φραπέ ( λέμε τωρα ). Ικανούς τους έχω να με χλευάζουν , λιθοβολισμό ,πετάξαμα έξω από το μαγαζί και κυνήγημα από τον ντελιβερα του με το άθλιο παπί. ( ακα τρισαθλιο παλιό glx χωρίς πόδια που το ακούς 5 τετράγωνα από το σπίτι ) 

Επεξ/σία από mp123
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα και χρόνια πολλά.

ειμαι ανάμεσα σαυτες τις 2 https://www.skroutz.gr/s/16969329/Gaggia-Classic-2018-19-SB-SS.html

και

https://www.skroutz.gr/s/8520635/Gaggia-Classic-1050w.html

 

ακούω γνώμες.

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γενικά είναι άσχημη περίοδος αγοράς μηχανής λόγω περιορισμένης διαθεσιμότητας στα καταστήματα. Αξίζει να σκεφτείς την αγορά μόνο της πρώτης από τις 2 gaggia που έβαλες. Προσωπικά σε αυτά τα χρήματα θα αγόραζα αυτή: https://www.barista.gr/el/lelit-pl41em-mixani-kafe Καλύτερη κατασκευή και έχει διπλάσιο boiler από την gaggia. Έχε υπόψη σου πως θα χρειαστείς και μύλο. 

Επεξ/σία από kikos7
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/4/2020 στις 5:43 ΜΜ, papoys1 είπε

Έχουμε πιει σαβούρα από μπαρίστες και μάλιστα σε επώνυμα ακριβά μαγαζιά που δεν λέγεται.

Από πολλούς μπαρίστες προτιμώ το δικό μου φρέντο φτιαγμένο στη φτηνή Κινέζικη μηχανούλα με έτοιμο κομμένο καφέ jacobs arabica από το να τα χώνω δεξιά αριστερά σε μηχανές μύλους καφέδες σε μια αέναη αναζήτηση ψάχνοντας την τέλεια γεύση την οποία αμφιβάλλω αν την έχει βρει κανένας ποτέ.😊

Οτι καλυτερο εχω διαβασει οσο καιρο διαβαζω φορουμς για εσπρεσσο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/4/2020 στις 9:29 ΜΜ, spiritclay είπε

καλησπέρα και χρόνια πολλά.

ειμαι ανάμεσα σαυτες τις 2 https://www.skroutz.gr/s/16969329/Gaggia-Classic-2018-19-SB-SS.html

και

https://www.skroutz.gr/s/8520635/Gaggia-Classic-1050w.html

ακούω γνώμες.

ευχαριστώ

η δευτερη ειναι το παλιο μοντελο της πρωτης ... οι αλλαγες ειναι λιγες, καλυτερο (στυλ επαγγελματικο) ακροφυσιο ατμου στην καινουργια, το ρουξουνι της τριοδης δε σε κανει χαλια οταν ανοιγει και μικροδιαφορες στους διακοπτες/φωτακια. Εγω την πρωτη (την καινουργια) θα επαιρνα, βασικα για τον ατμο

για μενα η καλυτερη entry level μηχανη

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, The_Judas είπε

Με ρωτάει ένας φίλος μου για αυτόματη (και οικονομική) μηχανή με κάψουλες. τι προτείνετε;


 

Για καλύτερο καφέ illy...για οικονομική nespresso....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, toykaki είπε

Για να μην ανοιγω αλλο post,εχω μηχανη νεσπρεσσο εαν παιρνω κάψουλες άλλης εταιριας υπαρχει περιπτωση μακροπροθεσμα να κανω ζημια στην μηχανη?

Δεν θα σου αρεσει η απαντηση, αλλα μεχρι να παθει ζημια η μηχανη απο τις συμβατες καψουλες, θα εχει χαλασει απο μονη της, ή θα την εχεις αλλαξει μονος σου για κατι καλυτερο. 

Θεωρητικα παντως, αν χρησιμοποιεις καψουλες καλης ποιοτητας δεν εχεις κανενα θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεδομένου ότι έχω απέχθεια στις μηχανές με κάψουλες επειδή ο καφές έχει επίγευση 'πολυκαιρισμένος' καφέ και από μία delonghi αυτόματη που έχω δεν είμαι ευχαριστημένος (με χρήση ενός μήνα μου μυρίζει πλέον έντονα κάτι σαν πλαστικό στον καφέ που δεν μπορώ να ξεφορτωθώ), τί προτείνετε σε ημιαυτόματη με ξεχωριστό μύλο; 

Με ενδιαφέρει εκτός φυσικά από το να μπορεί να κάνει γευστικό espresso, να μην έχει πλαστικά μέρη και να μπορώ όταν χρειαστεί να έχω όσο το δυνατόν καλύτερο έλεγχο στον καθαρισμό

Επεξ/σία από getty
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/4/2020 στις 9:24 ΠΜ, The_Judas είπε

Με ρωτάει ένας φίλος μου για αυτόματη (και οικονομική) μηχανή με κάψουλες. τι προτείνετε;


 

Κάψουλες όχι . Καλύτερα κλασσικη φτηνή με χύμα καφέ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, mp123 είπε

Κάψουλες όχι . Καλύτερα κλασσικη φτηνή με χύμα καφέ.

συμφωνώ όμως δεν είναι για μένα αλλά για φίλο που επιμένει για κάψουλες :wacko:

Επεξ/σία από The_Judas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, The_Judas είπε

συμφωνώ όμως δεν είναι για μένα αλλά για φίλο που επιμένει για κάψουλες :wacko:

Τότε μια dolce gusto την πιο φτηνή με 50 ευρώ αυτη που δίνει δώρο και 36 καψουλες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...