Προς το περιεχόμενο

Αγορά μηχανής espresso


nkapsa

Προτεινόμενες αναρτήσεις

33 λεπτά πριν, simos0 είπε

Χαίρετε. Ψάχνω κι εγώ τι να πάρω, με γνώμονα την επιλογή εύκολης παρασκευής για να βολεύεται και η γυναίκα.

Έχω διαβάσει αρκετές απόψεις, αλλά ακόμα δεν μου έχω καταλάβει αν είναι καλύτερη λύση μια Nespresso ή μια καλή κανονική μηχανή που να παίρνει και ESE pods. Με τη δεύτερη επιλογή θα έχω και τη δυνατότητα να πάρω και μύλο στον μέλλον, αλλά το σημαντικό σε πρώτη φάση είναι αν θα έχω καλύτερο καφέ με Nespresso η ESE pods.

Και αν καλύτερα να πάω σε ESE, είναι εξίσου καλές οι Delonghi Dedica και η Krups XP3440;

Ευχαριστώ!

Αρχίζεις και έχεις σωστο Espresso μετά απο αυτή την κατηγορία τιμής σε συνδυασμό πάντα με μύλο. 

https://www.skroutz.gr/s/16969329/Gaggia-Classic-2018-19-SB-SS.html

Πιο κάτω, είσαι και θα μείνεις για πάντα σε κάτι που θέλει να γίνει espresso αλλά ούτε καν έχει σχέση. 

Έχοντας δεδομένα αυτά, αν έχεις δίλημμα σε θέμα ποιότητας, καφετιέρα 150€ vs Nespresso, τότε η απάντηση είναι ξεκάθαρα Nespresso - όπως και το κόστος παραγωγής 2πλου espresso. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, simos0 είπε

Χαίρετε. Ψάχνω κι εγώ τι να πάρω, με γνώμονα την επιλογή εύκολης παρασκευής για να βολεύεται και η γυναίκα.

Έχω διαβάσει αρκετές απόψεις, αλλά ακόμα δεν μου έχω καταλάβει αν είναι καλύτερη λύση μια Nespresso ή μια καλή κανονική μηχανή που να παίρνει και ESE pods. Με τη δεύτερη επιλογή θα έχω και τη δυνατότητα να πάρω και μύλο στον μέλλον, αλλά το σημαντικό σε πρώτη φάση είναι αν θα έχω καλύτερο καφέ με Nespresso η ESE pods.

Και αν καλύτερα να πάω σε ESE, είναι εξίσου καλές οι Delonghi Dedica και η Krups XP3440;

Ευχαριστώ!

Το πρόβλημα με τα pods είναι η μικρή διαθεσιμότητα. Επειδή ειχα και εγώ μηχανή που περνει pod έκανα μια έρευνα αγοράς σε μεγάλα supermarket για decaf  για τη σύζυγο. Δεν βρήκα πουθενά (όχι μόνο decaf κανένα δεν είχε pod) . Η μόνη εναλλακτική είναι από εξειδικευμένα eShop και τώρα εν μέσω καραντίνας η θα πρέπει να στοκαρεις για να μην ξεμείνεις η να παρακαλας να έρθει στην ώρα του το κούριερ. Γενικά και η ποικιλία είναι μικρή σε γεύσεις αρώματα κτλ. 

Για εύκολη γρήγορη και μέτρια λύση πάρε illy με κάψουλες. Κοστίζουν αν πίνεις πολλούς καφέδες.

Πάντως η dedica είναι τίμια λύση ,με έναν αλεσμένο καφέ από supermarket πίνεις καφέ καλύτερο από τα περισσότερα take away και καφετέριες. Μην μπεις στη φιλοσοφία ακριβής μηχανής, μύλου, ποικιλίας, ζυγαριάς κτλ εκτος αν έχεις χρήμα και χρόνο. Επίσης αν καπνίζεις η βάζεις ζάχαρη στο καφέ σου η το νερό σου είναι τίγκα στο χλώριο η σε βαριά μέταλλα δεν έχει κανένα απολύτως νόημα να χαλάσεις πάνω από 150-200 ευρώ για εσπρεσσιερα.

Επεξ/σία από geomos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα κι από μένα.

Αφού διάβασα 14 σελίδες forum μονοκοπανιά, να αφήσω κι εγώ την απορία μου.

Αρχικώς, κάτοχος Nespresso μηχανής με κάψουλες, πλέον δεν είναι καφές αυτό που παράγει, δεν πίνεται με τίποτα. Προτιμώ ζεστό καφέ από κρύο με σαφέστερη προτίμηση σε cappuccino αντί espresso.
Σκέφτομαι να αγοράσω ημιαυτόματη, οικονομική μηχανή και αρχικώς, πριν διαβάσω το forum, σκεφτόμουν αυτήν 
https://www.skroutz.gr/s/13134187/Gruppe-CM-4677-Italiana-Red.html?from=best_sellers_tag

Τίμια, με καλές κριτικές γενικά. Ιδιαίτερες απαιτήσεις στον καφέ δεν έχω, απλά δε μπορώ να υποκρίνομαι ότι πίνω espresso και να καταστρέφω το στομάχι μου με αυτό που φτιάχνω στο σπίτι.

Δεύτερη επιλογή αυτή και μόνο λόγω σχολίων εδώ μέσα
https://www.skroutz.gr/s/12222091/Delonghi-Dedica-Pump-Espresso-Red-EC685-R.html

Η ερώτησή μου είναι, δεδομένης της διαφοράς +100€ σε τιμή ανάμεσα στις δύο μηχανές, αν θα καταλάβω διαφορά στην ποιότητα του καφέ σε βαθμό που να αξίζει αυτή τη διαφορά. 

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη, ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Inzaghi1983 είπε

Καλημέρα κι από μένα.

Αφού διάβασα 14 σελίδες forum μονοκοπανιά, να αφήσω κι εγώ την απορία μου.

Αρχικώς, κάτοχος Nespresso μηχανής με κάψουλες, πλέον δεν είναι καφές αυτό που παράγει, δεν πίνεται με τίποτα. Προτιμώ ζεστό καφέ από κρύο με σαφέστερη προτίμηση σε cappuccino αντί espresso.
Σκέφτομαι να αγοράσω ημιαυτόματη, οικονομική μηχανή και αρχικώς, πριν διαβάσω το forum, σκεφτόμουν αυτήν 
https://www.skroutz.gr/s/13134187/Gruppe-CM-4677-Italiana-Red.html?from=best_sellers_tag

Τίμια, με καλές κριτικές γενικά. Ιδιαίτερες απαιτήσεις στον καφέ δεν έχω, απλά δε μπορώ να υποκρίνομαι ότι πίνω espresso και να καταστρέφω το στομάχι μου με αυτό που φτιάχνω στο σπίτι.

Δεύτερη επιλογή αυτή και μόνο λόγω σχολίων εδώ μέσα
https://www.skroutz.gr/s/12222091/Delonghi-Dedica-Pump-Espresso-Red-EC685-R.html

Η ερώτησή μου είναι, δεδομένης της διαφοράς +100€ σε τιμή ανάμεσα στις δύο μηχανές, αν θα καταλάβω διαφορά στην ποιότητα του καφέ σε βαθμό που να αξίζει αυτή τη διαφορά. 

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη, ευχαριστώ!

ναι αξιζει. τρια χρονια απειροι καφεδες και συνεχιζει ακαθεκτη. τα εβγαλε τα λεφτα της με το παραπανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσο χειρότερο καφέ να βγάζει η Gruppe CM 4677 που να αξίζει η διαφορά?

Σημειώνω ότι δε σκοπεύω, για αρχή τουλάχιστον, να πάρω κάποιο μύλο, οπότε οι καφέδες είτε θα είναι συσκευασμένοι από SM είπε από καφεκοπτείο.

Επίσης, σκοπεύω να πάρω αφρογαλιέρα για πιο αξιόλογο αφρόγαλο, καθώς σκέτο espresso δεν πίνω, οπότε με τα χαρμάνια και τα αρώματα δεν τα πάω και πολύ καλά, χώρια που "μπασταρδεύονται" με το γάλα στον capuccino. 

Μήπως τη διαφορά των 100€ να την έδινα σε έναν καλύτερο μύλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Inzaghi1983 είπε

Πόσο χειρότερο καφέ να βγάζει η Gruppe CM 4677 που να αξίζει η διαφορά?

Σημειώνω ότι δε σκοπεύω, για αρχή τουλάχιστον, να πάρω κάποιο μύλο, οπότε οι καφέδες είτε θα είναι συσκευασμένοι από SM είπε από καφεκοπτείο.

Επίσης, σκοπεύω να πάρω αφρογαλιέρα για πιο αξιόλογο αφρόγαλο, καθώς σκέτο espresso δεν πίνω, οπότε με τα χαρμάνια και τα αρώματα δεν τα πάω και πολύ καλά, χώρια που "μπασταρδεύονται" με το γάλα στον capuccino. 

Μήπως τη διαφορά των 100€ να την έδινα σε έναν καλύτερο μύλο?

Δες στο παρακάτω βίντεο (που νομίζω έχει ξαν' αναφερθεί στο thread) το οποίο έχει και μία φθηνότερη delonghi που τη συγκρίνει με άλλες. Ωστόσο, χωρίς μύλο δεν ξέρω τι αποτέλεσμα θα δεις σε σχέση με τις nespresso, καλύτερο ή χειρότερο, γιατί οι κάψουλες διατηρούνται αρκετά καλά όπως είναι αεροστεγές σε σχέση πχ με τον καφέ του σούπερμάρκετ.
 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε, όπως καταλαβαίνω, όλοι μου προτείνετε τη Delonghi αντί της Gruppe.

Το ότι η μεν είναι 20bar και η δε 15bar δεν παίζει κάποιο ρόλο στην ποιότητα του καφέ ή στο αφρόγαλα?

Επίσης, αν πούμε να πάρω και μύλο, ποιον θα μου προτείνατε?

Αν, πάντως, η ποιότητα του παραγόμενου καφέ στην κάψουλα είναι εφάμιλλη αυτών των μηχανών, μήπως να έμενα στη Nespresso μου και να αγόραζα μια αφρογαλιέρα μόνο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Inzaghi1983 είπε

Οπότε, όπως καταλαβαίνω, όλοι μου προτείνετε τη Delonghi αντί της Gruppe.

Το ότι η μεν είναι 20bar και η δε 15bar δεν παίζει κάποιο ρόλο στην ποιότητα του καφέ ή στο αφρόγαλα?

Επίσης, αν πούμε να πάρω και μύλο, ποιον θα μου προτείνατε?

Αν, πάντως, η ποιότητα του παραγόμενου καφέ στην κάψουλα είναι εφάμιλλη αυτών των μηχανών, μήπως να έμενα στη Nespresso μου και να αγόραζα μια αφρογαλιέρα μόνο?

Ο κανονικός εσπρέσο φτιάχνεται στα 9 bar, όσο πιο ψηλή η πίεση, τόσο περισσότερο "συγχωρεί" τα λάθη στην παρασκευή του αλλά και χάνεται η γεύση του εσπρέσο, ή τον χαλάει εντελώς.
Από μύλο οι πιο φθηνοί ηλεκτρικοί είναι οι Graef σειρές 7** και 8**, με πχ τον 702 κάποιες φορές να μη μπορεί να κόψει αρκετά ψιλά τον καφέ, ειδικά σε μηχανές με 9 bar που χρειάζονται πιο ψιλοκομμένο καφέ.
Το αν θες να ξοδέψεις αρκετά χρήματα ώστε να καταλάβεις διαφορά από τον νεσπρέσο θα το κρίνεις εσύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που διάβασα στα σχόλια για τη Gruppe είναι ότι λόγω των 20 bar ο καφές πέφτει με πολλή πίεση στο φλυτζάνι και δημιουργεί αφρώδες καϊμάκι που περισσότερο παραπέμπει σε φραπέ και όχι κρέμα.

Η μηχανή Nespresso που έχω είναι της Delonghi και μου βγάζει κρεμώδες καϊμάκι. Όταν χρησιμοποιώ μια κάψουλα, είτε για lungo 120ml είτε για διπλό πάτημα 2x40ml, ο καφές είναι ψιλοαπαίσιος.

Βέβαια, διαβάζω πως η φυσιολογική ποσότητα διπλού δεν υπερβαίνει τα 60ml με περί τα 15gr καφέ.
Οπότε εγώ που πίνω 80ml με 5,3gr καφέ στην κάψουλα μάλλον δεν πίνω καφέ.

Ο διπλός μάλλον θέλει 2 κάψουλες με 1 πάτημα η καθεμία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι χαρακτηριστικό των pressurized baskets που δημιουργούν ψεύτικο αφρό επειδή θα χρησιμοποιήσεις ήδη κομμένο καφέ από SM. 
Δε μπορώ να σου πω για ml γιατί δεν έχω μετρήσει ποτέ καφέ με ml, τώρα πια τον μετράνε με gr λόγω της κρέμας από πάνω. πχ ο ριστρέτο είναι 1:1, 20 γραμμάρια καφέ σε 20 γραμμάρια υγρού καφέ στο φλιτζάνι, ο εσπρέσο 1:2 ή 1:2.5, ο lungo 1:4+ . Αυτά στο περίπου, και παίζεται ανάλογα με τον κάθε καφέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί, πιστεύεις πως πίνεις εσπρέσο; :) Ξεφεύγουμε βέβαια απ' το θέμα.
Το minimum για εσπρέσο είναι delonghi 685 με αγορά μύλου και unpressurized baskets. Και η delonghi δηλαδή δεν είναι ότι καλύτερο, δεν είναι ρυθμισμένη στα 9-10 bar ούτε έχει τη θερμική σταθερότητα ανώτερων μηχανών.
Όπως και οι graef μύλοι δεν είναι ότι καλύτερο, και εκεί υπάρχουν οι συμβιβασμοί. Αυτές οι επιλογές είναι κάτω των κατώτερων απαιτούμενων για σωστό εσπρέσο, αλλά βγάζουν ωστόσο ένα καλό αποτέλεσμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η πιο τίμια λύση είναι η iperespresso, ή κάποια μηχανή της σειράς που να δέχεται ese pods που κι αυτό δε θα δουλέψει γιατί φρέσκα ese pods δεν βρίσκεις. από κει και πέρα ότι πληρώσεις παίρνεις. το άθλημα είναι ακριβό. ζυγίζεις τα θέλω σου, την όρεξή σου και το μεράκι σου, με τα χρήματα που θέλεις να διαθέσεις κι αποφασίζεις. συνήθως αν έχεις κάτι πολύ μεράκι και όρεξη τα χρήματα τα βρίσκεις. διαφορετικά κινείσαι στη μετριότητα και μένεις ευχαριστημένος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η  iperespresso εχει τιμιο καφε, αλλα αν πινεις πολυ ειναι ασυμφορη οπως η νεσπρεσσο. Ομολογουμενος εχει καλυτερο καφε ομως γευστικα απο την νεσπρεσσο!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παει η dedica.τωρα αυτη με ενα κουμπι βγαινει η χοντρη ( ωπ λαθος βγαινει καφες χωρις κουραση ). Ξεκινησα δυο φορες με κοκκους απο εταιριες που αγορασα απο το σμ lavazza arabica και dimello.Σημερα πηγα σε  μαγαζι μονο με καφεδες και πηρα portioli που εχω πιει και ειναι γ@μ@τος και kimbo που μου προτεινανε απο το μαγαζι και ενας συμφορουμιτης για κατι πιο οικονομικο.

20210308_143818~2.jpg

Επεξ/σία από mp123
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...