Προς το περιεχόμενο

Αγορά μηχανής espresso


nkapsa

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά καλησπέρα.
Επειδή δεν προλαβαίνω να διαβάσω όλο το thread, με 200€ σύνολο, θα βρω καφετιέρα και μύλο της προκοπής ή είναι λίγα τα λεφτά?
Αν ναι τι προτείνετε?

Ευχαριστώ.

Ps: Δεν ψάχνω τίποτα που θα'ναι mindblowing. Να φτιάχνει αξιόλογο καφέ θέλω.

Επεξ/σία από ΡΙ ΑΠ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

9 ώρες πριν, ΡΙ ΑΠ είπε

Παιδιά καλησπέρα.
Επειδή δεν προλαβαίνω να διαβάσω όλο το thread, με 200€ σύνολο, θα βρω καφετιέρα και μύλο της προκοπής ή είναι λίγα τα λεφτά?
Αν ναι τι προτείνετε?

Ευχαριστώ.

Ps: Δεν ψάχνω τίποτα που θα'ναι mindblowing. Να φτιάχνει αξιόλογο καφέ θέλω.

Οχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, ΡΙ ΑΠ είπε

Παιδιά καλησπέρα.
Επειδή δεν προλαβαίνω να διαβάσω όλο το thread, με 200€ σύνολο, θα βρω καφετιέρα και μύλο της προκοπής ή είναι λίγα τα λεφτά?
Αν ναι τι προτείνετε?

Ευχαριστώ.

Ps: Δεν ψάχνω τίποτα που θα'ναι mindblowing. Να φτιάχνει αξιόλογο καφέ θέλω.

Εγώ προτείνω Gaggia Viva και μύλο Gaggia MD 15. Εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένος από το value for money και είναι άπειρες φορές καλύτερο το αποτέλεσμα από μια μηχανή με κάψουλες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, ΡΙ ΑΠ είπε

Ένας τέτοιος συνδυασμός για παράδειγμα δεν θα μου κάνει έναν νορμάλ καφέ? :

EC685 + KG79 .

Σε καμία περίπτωση.  Αν διαβάσεις το θέμα θα το διαπιστώσεις.

https://www.insomnia.gr/forums/topic/721120-αγορά-μηχανής-espresso/?do=findComment&comment=58469376

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Σε καμία περίπτωση.  Αν διαβάσεις το θέμα θα το διαπιστώσεις.

https://www.insomnia.gr/forums/topic/721120-αγορά-μηχανής-espresso/?do=findComment&comment=58469376

 

ok Ευχαριστώ.

Επεξ/σία από ΡΙ ΑΠ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Θα ήθελα εντυπώσεις από κάποιον που έχει την iperespresso  francis 7.1

Προφανώς γνωρίζω ότι όλες αυτές οι αυτόματες δεν αποδίδουν τόσο καλά όσο οι κανονικές, αλλά λόγω έλλειψης χρόνου και  χαμηλού μπάτζετ δεν υπάρχει άλλη επιλογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Menelaos83 είπε

Θα ήθελα εντυπώσεις από κάποιον που έχει την iperespresso  francis 7.1

Προφανώς γνωρίζω ότι όλες αυτές οι αυτόματες δεν αποδίδουν τόσο καλά όσο οι κανονικές, αλλά λόγω έλλειψης χρόνου και  χαμηλού μπάτζετ δεν υπάρχει άλλη επιλογή.

Εγώ δεν έχω, έχω μηχανή Lavazza Blue. Η Iperespresso έχει καλή εκχύλιση απ' όσο έχω δει σε διάφορα βίντεο αλλά το θέμα με αυτές τις μηχανές σε σχέση με τις nespresso είναι πως δύσκολα θα βρεις συμβατές κάψουλες από τρίτους, roasters, ώστε να είναι αρκετά φρέσκος ο καφές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, thodoris5321 είπε

Εγώ δεν έχω, έχω μηχανή Lavazza Blue. Η Iperespresso έχει καλή εκχύλιση απ' όσο έχω δει σε διάφορα βίντεο αλλά το θέμα με αυτές τις μηχανές σε σχέση με τις nespresso είναι πως δύσκολα θα βρεις συμβατές κάψουλες από τρίτους, roasters, ώστε να είναι αρκετά φρέσκος ο καφές.

Αυτο με τις καψουλες ναι ειναι αρνητικο εχεις δικιο, εκανα μια μικρη ερευνα και δεν βρηκα κατι σε συμβατο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/9/2021 στις 2:55 ΜΜ, sphinxgr είπε

Σε καμία περίπτωση.  Αν διαβάσεις το θέμα θα το διαπιστώσεις.

https://www.insomnia.gr/forums/topic/721120-αγορά-μηχανής-espresso/?do=findComment&comment=58469376

 

Μία χαρά μηχανή είναι. Αυτό που σας λένε ότι θέλω μια μηχανή και τους δείχνετε μηχανές με 400€+ με ξεπερνάει. Πείτε στον κόσμο μια μηχανή να πάρει και αφήστε τα επαγγελματικά που θέλετε μισή κουζίνα για να φτιάξετε καφέ. Ένα άλλος έλεγε να βάλει μηχανή και να την έχει στολίδι στο σαλόνι (εδώ το διάβασα). Το χέσαμε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, jimis_vts είπε

Μία χαρά μηχανή είναι. Αυτό που σας λένε ότι θέλω μια μηχανή και τους δείχνετε μηχανές με 400€+ με ξεπερνάει. Πείτε στον κόσμο μια μηχανή να πάρει και αφήστε τα επαγγελματικά που θέλετε μισή κουζίνα για να φτιάξετε καφέ. Ένα άλλος έλεγε να βάλει μηχανή και να την έχει στολίδι στο σαλόνι (εδώ το διάβασα). Το χέσαμε. 

Ο καθένας μπορεί να πάρει ότι θέλει. Η αλήθεια είναι πως με 100€ δεν φτιάχνεις όμως espresso. Αν ξεκινήσουμε και το αποδεχθούμε αυτό, τότε ναι μπορούμε να κάνουμε προτάσεις για μηχανές που φτιάχνουν κάτι το οποίο όμως σε καμία περίπτωση δεν ειναι espresso. Ειναι "τύπου espresso"

Για σταθερή θερμοκρασία, πίεση, κόψιμο για κάθε διαφορετικό κόκκο καφέ, με 100€ δεν πλησιάζεις καν. Ειναι φυσικές σταθερές που χρειάζονται και τον ανάλογο εξοπλισμο να επιτευχθούν. Ο σωστός espresso ειναι μια εξίσωση ακριβείας.

Επεξ/σία από sphinxgr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, sphinxgr είπε

Ο καθένας μπορεί να πάρει ότι θέλει. Η αλήθεια είναι πως με 100€ δεν φτιάχνεις όμως espresso. Αν ξεκινήσουμε και το αποδεχθούμε αυτό, τότε ναι μπορούμε να κάνουμε προτάσεις για μηχανές που φτιάχνουν κάτι το οποίο όμως σε καμία περίπτωση δεν ειναι espresso. Ειναι "τύπου espresso"

Δεν αντιλέγω στο θέμα παρασκευής. Αναφέρω καθαρά ότι κάθε φορά που ρωτάνε κάτι προτείνετε μηχανές τόσο ακριβές συν παρελκόμενα. Επίσης και με μένα μέσα υπάρχουν άτομα που λέμε ότι πίνουμε με μηχανές των 100-200€ πολύ καλύτερο καφέ απ' έξω. Ευτυχώς ή δυστυχώς ο κόσμος δεν διαθέτει 1000€ για να κάνει καφέ. Αν εσύ τα έχεις καλά κάνεις είναι και καλό χόμπι εκτός από γεύση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, jimis_vts είπε

Δεν αντιλέγω στο θέμα παρασκευής. Αναφέρω καθαρά ότι κάθε φορά που ρωτάνε κάτι προτείνετε μηχανές τόσο ακριβές συν παρελκόμενα. Επίσης και με μένα μέσα υπάρχουν άτομα που λέμε ότι πίνουμε με μηχανές των 100-200€ πολύ καλύτερο καφέ απ' έξω. Ευτυχώς ή δυστυχώς ο κόσμος δεν διαθέτει 1000€ για να κάνει καφέ. Αν εσύ τα έχεις καλά κάνεις είναι και καλό χόμπι εκτός από γεύση. 

Σε espresso με 100-200€ ΔΕΝ πίνεις καλύτερο καφέ απ έξω. Μιλάμε για espresso σκέτο. 

Αν κάποιος πίνει Freddo κλπ αλλάζει γιατί ούτως ή αλλως χάνεται η γευση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Σε espresso με 100-200€ ΔΕΝ πίνεις καλύτερο καφέ απ έξω. Μιλάμε για espresso σκέτο. 

Αν κάποιος πίνει Freddo κλπ αλλάζει γιατί ούτως ή αλλως χάνεται η γευση.

Ε ναι freddo. Τι είμαστε τίποτα πλεμπαίοι? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, jimis_vts είπε

Δεν αντιλέγω στο θέμα παρασκευής. Αναφέρω καθαρά ότι κάθε φορά που ρωτάνε κάτι προτείνετε μηχανές τόσο ακριβές συν παρελκόμενα. Επίσης και με μένα μέσα υπάρχουν άτομα που λέμε ότι πίνουμε με μηχανές των 100-200€ πολύ καλύτερο καφέ απ' έξω. Ευτυχώς ή δυστυχώς ο κόσμος δεν διαθέτει 1000€ για να κάνει καφέ. Αν εσύ τα έχεις καλά κάνεις είναι και καλό χόμπι εκτός από γεύση. 

Έχοντας περάσει από Delonghi EC156 των 90 ευρώ σε Lelit PL41 PLUST PID των 650 ευρώ (μεταχειρισμένη πολύ πιο φθηνά), είναι χαοτική η διαφορά στον εσπρέσσο. Πραγματικά δε πίνεις καν εσπρέσσο με τις φθηνές μηχανές, όπως ανέφερε και ο @sphinxgr, απλά μοιάζει εμφανισιακά αλλά καθόλου γευστικά. Το γευστικό προφίλ του καφέ πάει περίπατο σε πιέσεις πάνω από 9-10bar, και οι περισσότερες φθηνές μηχανές είναι 12-15 bar, μαζί με pressurised basket, για να μπορεί να βγαίνει κάτι που να πλησιάζει σε εσπρέσσο, με καϊμάκι. Οπότε καταλήγεις με κάτι που έχει γεύση εσπρέσσο, αλλά ουδεμία σχέση έχει με τον κανονικό εσπρέσσο που θα πιεις από μια κανονική μηχανή.

Οπότε όταν κάποιος ζητάει προτάσεις για μηχανή εσπρέσσο, θεωρώ ότι είναι θεμιτό να δώσεις παραδείγματα από σωστές μηχανές και μύλους, γιατί εκεί είναι η ουσία του εσπρέσσο. Αν δεν είχε καμία διαφορά ο εξοπλισμός, θα είχαμε όλοι τα mokka pot μπρικάκια και θα τελείωνε εκεί η υπόθεση. Τώρα, αναφορικά για τις τιμές, σε μεταχειρισμένα μπορείς να βρεις ακόμα και με 200 ευρώ μια Gaggia Classic, η οποία κάνει αξιοπρεπέστατο εσπρέσσο.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...