Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, LittyMeek είπε

Το ότι πχ σκέφτονται να ανεβάσουν τη θητεία επειδή πολλοί παίρνουν γιωτοχαρτα δεν σου πέρασε από το μυαλό Ε; Ενταξει είπαμε ναι να πάρουν γιωτοχαρτα αλλά μην το παίζουμε και ιδεολογιστες, απλά πονηράκηδες είναι που εκμεταλλεύονται ένα νομικό παράθυρο. 

Από τον Αδόλφο όμως άτομα που υπηρέτησαν έσωσαν τη γιαγιά σου, όχι μπούληδες που κρύφτηκαν στα υπογεια

τίποτα από τα 2 δεν ισχύει.

1) δεν υπάρχει καμία απόδειξη ή ένδειξη ότι οι κυβερνώντες σκέφτονται να ανεβάσουν την θητεία, ποσό μάλλον να υπάρχει και δικαιολόγηση ότι γίνεται λόγω πολλών Ι5.

2) από τον Αδόλφο δεν μας έσωσε ο ΕΣ, αφού η ναζιστική Γερμανία επικράτησε και κατέκτησε την Ελλάδα. Από κει και πέρα η Ελλάδα αντιστάθηκε με οργανισμους εκτός ΕΣ όπως το ΕΑΜ και ο ΕΛΑΣ και οι Γερμανοί έφυγαν όταν απλά έχασαν τον πόλεμο.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

18 ώρες πριν, ProponitisTouKanape είπε

Καμία εταιρία δε θα σου ρίξει άκυρο αν δεν εχεις υπηρετήσει επειδή το HR το τρέχουν αυτοί που μαύρισαν και βγαζουν κομπλεξ σε οποιονδήποτε που δεν εχει πάει. Θες απο άγνοια επειδή δεν ξερουν αν θα το δεχτεί ο προϊστάμενος τους, θες επειδή τικάρουν κουτάκια σχετικά με τα προσόντα των υποψηφίων; Κάτι τέτοιο παίζει πάντως. Και μη ξεχνάμε οτι οι μεγάλες εταιρίες, είτε εγχώριες είτε πολυεθνικές, δίνουν ελάχιστη προσοχή στο κάθε βιογραφικό. Δε θα κάτσει να ψάξει αν ο Μητσος εχει οντως πρόβλημα ή αν εχει πάρει Ι5 χωρις να εχει θέμα. Απλά θα πάει παρακάτω. 

θα διαφωνησω μιας και μου εχει τυχει τοσο σε εταιρια Ελλαδα οσο και εξωτερικο (και οι 2 μεγαλες)

Ενας απο τους λογους ειναι οτι φοβουνται μην απουσιασεις απο την εργασια για χρονικο διαστημα ή γενικα θα εχεις τιποτα νομικα μπλεξιματα (καποιες σοβαρες εταιριες αναλογα με τη θεση μεχρι καθαρο μητρωο ζητανε). Αν τωρα μπορεις να εχεις λυση σε αυτα (π.χ εξαγορασες θητεια ή γενικα ξεμπερδεψες μεσω καποιου Ι) τοτε κομπλε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, vamvakoolas είπε

θα διαφωνησω μιας και μου εχει τυχει τοσο σε εταιρια Ελλαδα οσο και εξωτερικο (και οι 2 μεγαλες)

 

Για δωσε παραδειγμα για την Ελληνικη εταιρια ας πουμε...Σε ρωτησαν αν εχεις εκπληρωσεις τις στρατιωτικες σου υποχρεωσεις και φανταζομαι τους ειπες ναι. Μετα τι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, vamvakoolas είπε

τι θες να σου περιγραψω τη διαδικασια προσληψης;

δε ξερω τι θελει να πει/γραψει ο ποιητης...

Ειπες ναι...αρα μετα πως προεκυψε προβλημα? Νομιζω ειναι απλο. Θελω να μου περιγραψεις τον συγκεκριμενο διαλογο. Δεν ειναι τοσο δυσκολο θεωρω.

Γιατι ακριβως το ιδιο εχουν κανει φιλοι μου και ποτε κανεις δεν τους ειπε με ποιον τροπο εκπληρωσαν τις στρατιωτικες τους υποχρεωσεις. Οπως και εμενα που με εχουν ρωτησει σε συνεντευξεις και  η συζητηση παει καπως ετσι:

-HR: Βλεπω εχετε ολοκληρωσεις τις στρατιωτικες σας υποχρεωσεις οπως γραφεται στο CV.

-Αλεξ.: Μαλιστα.

Τελεια και παυλα...Ουτε αν βγηκα Ι1 ή Ι5 ουτε αν πληρωσα στα 33 μου ουτε τιποτα... 

Επεξ/σία από Αλεξανδρος A.92
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, fragma είπε

Εξαιρετικό. Προτείνω, στα καπάκια, και αυνανισμό μπροστά σε πόστερ του Αδόλφου, για ακόμα καλύτερο εξαγνισμό του κόσμου. 

Βρε πόσο blue hair liberal γίνατε; Τι είναι αυτά; Ακριβώς όπως είπε ο άλλος, μιλάς ελληνικά και όχι γερμανικά γιατί σε έσωσε ο παππούς μου. Και αυτος δεν ήθελε να πολεμάει στα βουνά της Αλβανίας αλλά το έκανε. Και αυτός κρύωνε αλλά το έκανε. Και αυτός ήθελε να στέλνει dm με περιστέρι στην γιαγιά μου και να πίνει καφέδες, φτιάχνοντας βιογραφικό αλλά έκατσε και το ανέχτηκε. Άντρας σημαινει να κάθεσαι να ανέχεσαι και να κάνεις δουλειές γιατί απλά πρέπει να γίνουν για το καλό του συνόλου.

Με την νοοτροπία που έχετε, σε περίπτωση ανάγκης θα παρακαλάτε με τα γυναικόπαιδα να μείνετε πίσω και θα φωνάξετε τους άντρες που είναι για αυτές τις δουλειές. 

"Οπλοφοβικοι" γιωταδες στον στρατό μια ζωή. Τους ρωτούσα και εγώ:" Μήπως με φοβάσαι τώρα που έχω το όπλο στον ώμο;".

Ή να σου πω, άμα δείς αστυνομικό έξω να έχει το όπλο στη θήκη ενώ οδηγάς, αγχώνεσαι και λιποθυμας; 😆😆😅

Τους δούλευα εν ολίγοις.

Μόλις τώρα, Αλεξανδρος A.92 είπε

Ειπες ναι...αρα μετα πως προεκυψε προβλημα? Νομιζω ειναι απλο. Θελω να μου περιγραψεις τον συγκεκριμενο διαλογο. Δεν ειναι τοσο δυσκολο θεωρω.

 

-HR: Βλεπω εχετε ολοκληρωσεις τις στρατιωτικες σας υποχρεωσεις οπως γραφεται στο CV.

-Αλεξ.: Μαλιστα.

Τελεια και παυλα...Ουτε αν βγηκα Ι1 ή Ι5 ουτε αν πληρωσα στα 33 μου ουτε τιποτα... 

Σωστό όπως το λες, αλλά ξέρεις ότι είναι κακό κατά βάθος και για αυτό το κρύβουν. Δείχνει πολλά στοιχεία για τον χαρακτήρα τους. 

Είναι σαν να δείς περιπολικό από πίσω σου και σε πιάσει ένα σιγκρυο, επειδή πιο πριν είχες περάσει το στοπ στα γρήγορα και σκέφτεσαι: " Μπας και με είδαν;" 😶

1 ώρα πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

Για δωσε παραδειγμα για την Ελληνικη εταιρια ας πουμε...Σε ρωτησαν αν εχεις εκπληρωσεις τις στρατιωτικες σου υποχρεωσεις και φανταζομαι τους ειπες ναι. Μετα τι?

Και να μιλήσεις με το αφεντικό μετά το HR ή μετά από εβδομάδες.

Που υπηρέτησες λεβενταρε;

Εεεεε, <σκέφτομαι τι μου είπε το insomnia>

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Tetrabitos είπε

Άντρας σημαινει να κάθεσαι να ανέχεσαι και να κάνεις δουλειές γιατί απλά πρέπει να γίνουν για το καλό του συνόλου.

Vine Wtf GIF

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Tetrabitos είπε

Και να μιλήσεις με το αφεντικό μετά το HR ή μετά από εβδομάδες.

Που υπηρέτησες λεβενταρε;

Εεεεε, <σκέφτομαι τι μου είπε το insomnia>

Αμα ο προισταμενος σου εχει προβλημα που δεν υπηρετησες ή επειδη ησουν αοπλος καλυτερα να μην δουλευεις για αυτον γιατι θα βγουν και αλλα στην πορεια. Θελω να πιστευω ομως οτι εχουμε ξεφυγει απο το 1980 (που πραγματι εχουμε) και δεν αντιμετοπιζει ο κοσμος τετοια προβληματα στην πλειοψηφια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Tetrabitos είπε

Βρε πόσο blue hair liberal γίνατε; Τι είναι αυτά; Ακριβώς όπως είπε ο άλλος, μιλάς ελληνικά και όχι γερμανικά γιατί σε έσωσε ο παππούς μου. Και αυτος δεν ήθελε να πολεμάει στα βουνά της Αλβανίας αλλά το έκανε. Και αυτός κρύωνε αλλά το έκανε. Και αυτός ήθελε να στέλνει dm με περιστέρι στην γιαγιά μου και να πίνει καφέδες, φτιάχνοντας βιογραφικό αλλά έκατσε και το ανέχτηκε. Άντρας σημαινει να κάθεσαι να ανέχεσαι και να κάνεις δουλειές γιατί απλά πρέπει να γίνουν για το καλό του συνόλου.

Ο παππούς σου πήγε στα βουνά της Αλβανίας είτε σαν εθελοντής είτε οταν κληρώθηκε η κλάση του. Οχι εξαιτίας της υποχρεωτικης θητείας (η οποία το 1930 είχε γίνε 14μηνη με 4 μήνες υποχρεωτική άδεια, κοινός λίγότερο απο οτι κάνει ενας φαντάρος τώρα).
Για την θητεία συζητάμε, οχι για το τι θα γίνει σε περίπτωση πολέμου. 

Οσο για το "Που υπηρέτησες λεβενταρε;" η απάντηση ειναι "Πουθενά, απαλλαγή πήρα". Και 9 στις 10 θα σου πουν και μπραβο.
Για να καταλάβεις πόσο δεν τους ενδιαφέρει, ο ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΟΣ ιατρος που με εξετάζει για την άδεια οπλοκατοχής μου εχει πει "καλά έκανες και δεν πήγες".

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Skrobo είπε

Για την θητεία συζητάμε, οχι για το τι θα γίνει σε περίπτωση πολέμου. 

Ξεκινήστε και με αυτή τη συζήτηση να σας φεύγει ο φόβος σιγά σιγά για την θητεία. Τι θα κάνετε σε τέτοια περίπτωση; Μπορείς να σπάσεις τα χέρια σου, τα πόδια σου να την γλιτώσεις για λίγο καιρό. Ή θα γίνεις Ράμπο και θα κάνεις ανταρτοπόλεμο νομίζεις;

Αλλά να ξέρεις κάποια στιγμή θα σε βάλουν και γενικών καθηκόντων να τρέχεις πέρα δώθε, για τους Ι1 ένοπλους που θα πολεμάνε. Δεν θα υπολογίζουν και τόσο την ζωή σου γιατί δεν θα έχει την ίδια αξία με τους πολεμιστές.

Πώς νιώθεις για αυτό; 🎤

13 λεπτά πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

Vine Wtf GIF

Γελάς αλλά δες την ιστορία. Τι τράβηξαν οι πρόγονοι σου από τις τίγρεις, τους ελέφαντες, ύστερα τους πολέμους, τις αρρώστιες, τις πανδημίες, να πηγαίνουν να κάνουν δουλειές που δεν ήθελαν και οι ίδιοι, ώστε να υπάρχεις εσύ σήμερα και να τους φτύνεις στα μούτρα.

Θα βάψω μπλέ τα μαλλιά μου, θα πίνω κοκτέιλς στην παραλία, λατε με γάλα σόγιας, δεν ασχολούμαι με τίποτα, δεν με νοιάζει τίποτα.

Αν δεν ήταν οι 18χρονοι στην απόβαση της Νορμανδίας, τώρα θα είμαστε όλοι ξανθοί και θα μιλούσαμε Deutsch!  Αλλά ναι αυτοί ήταν κορόιδα.

 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Tetrabitos είπε

Ξεκινήστε και με αυτή τη συζήτηση να σας φεύγει ο φόβος σιγά σιγά για την θητεία. Τι θα κάνετε σε τέτοια περίπτωση; Μπορείς να σπάσεις τα χέρια σου, τα πόδια σου να την γλιτώσεις για λίγο καιρό. Ή θα γίνεις Ράμπο και θα κάνεις ανταρτοπόλεμο νομίζεις;

Αλλά να ξέρεις κάποια στιγμή θα σε βάλουν και γενικών καθηκόντων να τρέχεις πέρα δώθε, για τους Ι1 ένοπλους που θα πολεμάνε. Δεν θα υπολογίζουν και τόσο την ζωή σου γιατί δεν θα έχει την ίδια αξία με τους πολεμιστές.

Πώς νιώθεις για αυτό; 🎤

Χαίρομαι που μιλάς με συναίσθημα και ρομαντισμό χωρίς να έχεις την παραμικρή ιδεα για το πως ακριβώς δουλευει ο στρατός σε περιπτώσεις πολέμου. 
Ενα απο τα καλά πράγματα που κάνει ο στρατός ειναι οτι κρατάει λεπτομερές αρχείο με την ιστορία του, τις αλλαγες του και τις αποφάσεις του. Μπορείς ευκολα να βρεις σχετική βιβλιογραφία και να δεις τι άλλαξε στο πως πολαμάει.


Για να σου δώσω μερικά απλά παράδειγμα πόσο εκτός ρεαλιστικού πλαισίου είσαι: Σε περίπτωση επιστράτευσης ολοι οι κληρωτοί και εθελοντές περνάνε εκπαίδευση, ακόμα και αυτοί που ειναι ήδη στο στράτευμα. Στην παραπάνω περίπτωση επίσης καλούνται και όλες οι στρατιωτικές ικανότητες. Για κάθε στρατιώτη στην πρώτη γραμμή υπάρχουν 4 άτομα σε θέσεις υποστήριξης. 

Τέλος το "Δεν θα υπολογίζουν και τόσο την ζωή σου γιατί δεν θα έχει την ίδια αξία με τους πολεμιστές" απο που ακριβώς το σκέφτηκες; Αν μη τι άλλο, το αντίθετο ισχύει. Οι οπλίτες ειναι στην πρώτη γραμμή ακριβώς επειδή πρέπει να γίνει κάποια δουλειά και ΔΕΝ σε ενδιαφέρει αν και πόσοι θα πεθάνουν. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, phanispal είπε

Και εκεί έγκειται το δε νομίζω Τάκη που είπα.

Απλά θα σταματήσουν να δίνουν έτσι εύκολα γιωτόχαρτα στους εξυπνάκηδες ή θα δίνουν και θα τους ακολουθούν και στη μετέπειτα ζωή τους.

Για μένα να μη βρίσκουν δουλειά, να μην κάνουν οικογένεια και πολλά άλλα, ως ψυχολογικά ασταθείς.

εγω λεω να τους πετανε στο κεαδα.... τι λετε ρε μερικοι μερικοι τι πινετε.. ψυχολογικα ασταθεις επειδη δε θελουν να κανουν τους δολους απο μ@@@@ες ΕΠΟΠ και να κανουν τους σερβιτορους στις κατασκηνωσεις τον στρατιωτικων ?? μαγκια οποιος δν παει .. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Tetrabitos είπε

Αν δεν ήταν οι 18χρονοι στην απόβαση της Νορμανδίας, τώρα θα είμαστε όλοι ξανθοί και θα μιλούσαμε Deutsch!  Αλλά ναι αυτοί ήταν κορόιδα.

 

Ειδες που το λές και μόνος σου; Κανένας απο τους 18χρόνους στην Νορμανδία δεν είχε πάει φαντάρος πριν τον πόλεμο.
Γιατι σε καίει αν κάποιος πάρει απαλλαγή; 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/2/2023 στις 5:47 ΜΜ, george572000 είπε

γνωριζεται μήπως ποτε θα μας σταλούν τα σημειώματα κατάταξης για β εσσο περυσι θυμαμαι ειχαν βγει 15 φλεβαρη  

βλακεια ερωτηση το ξερω

αρχες μαρτιου ειχε στειλει γτ τοτε πηγα 

Στις 15/2/2023 στις 6:42 ΜΜ, georgegeo32 είπε

Καλησπέρα στην ομάδα.Είμαι 21 ετών στο τελευταίο έτος της σχολής μου.Δυστυχώς εμείς τα αρσενικά έχουμε τον στρατό,εχουμε αυτό το αγκάθι,έκανα σήμερα έρευνα και είδα ότι γίνετε να πάρεις απαλλαγή για ψυχολογικούς λόγους ι5 και να την γλιτώσεις την αηδία.Είμαι ένα άτομο με φιλοδοξίες και θεωρώ ότι ο χρόνος είναι το πιο πολύτιμο περιουσιακό μας στοιχείο,και έτσι δεν θα ήθελα να πετάξω μια ολόκληρη χρόνια κει μέσα.Η ερώτηση είναι,εαν πράγματι πάρεις ι5,θα έχει αντίκτυπο αυτό αργότερα στην ζωή σου?Θα δημιουργηθούν προβλήματα στα επαγγελματικά σου?Παρακαλώ σοβαρές απαντήσεις,και κατα προτίμηση από άτομα τα οποία ξέρουν τι τους γίνετε και δεν κάνουν απλά υποθέσεις και εικασίες.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

εαν δεν εχεις βλεψεις για ειδικος φρουρος η καποιο σωμα ασφαλειας δν εχεις κανενα απολυτος θεμα πουθενα ...αλλωστε ι5 βγαινει και για ψυχολογικους λογους π.χ. καταθλιψη.. μια ζωη δν θα εχεις καταθλιψη αλαλ 2-3-4-5 χρονιαμ πορεις μια χαρα 

Στις 15/2/2023 στις 7:34 ΜΜ, Skrobo είπε

Ο χρόνος που θα σπαταλήσει θα είναι από 4 μέχρι 10 μέρες, σε μονοήμερα, μονο πρωινά. 

10 μερες μπορστα σε 12 μηνες ... 

Στις 15/2/2023 στις 10:51 ΜΜ, giavra είπε

δηλαδη οποιος ζηταει ι5 το παιρνει; δεν πρεπει να συντρεχουν ιατρικοι λογοι; αποδεικτικες αποφασεις πρωτοβαθμιων υγειονομικων επιτροπων; τι μπατε σκυλι αλεστε; και στην τελικη τι θα πει δεν υπηρετω γιατι ειναι χασιμο χρονου εμεις τι ημασταν μ@λ@κες;

πολυ ευκολα περνεις πλεον Ι5 γτ κανεις δν βαζει το χερι του στην φωτια εαν παρεις ενα οπλο και θερισεις κανεναν η εαν βλαψεις τον ευατο σου... με λιγο εαν το πιεσεις στο δινουν εδω με το ζορι οι δημοσιοι υπαλ. του στρατου πανε στα ποστα τους ποσο μαλλον να εχουν να προσεχουν και σενα 

Στις 16/2/2023 στις 11:43 ΠΜ, giavra είπε

δηλαδη ετσι ευκολα το καταπινουν στο στρατο οι ελεγκτες γιατροι οτι τους πας; στην εποχη μου πριν 35 χρονια ηταν δυσκολο

αλλες εποχες .. καμια σχεση .. τρεχουν οι ρυθμοι ζωης 

Στις 16/2/2023 στις 1:46 ΜΜ, phanispal είπε

Δεν είναι λογική αυτή πάντως.

Αν το έκανε η πλειοψηφία δηλαδή δε θα είχαμε στρατό, μόνο τους μόνιμους.

Δε νομίζω Τάκη.

ενω τωρα που εχουν 100κιλα εποπ αρκουδες να καθονται με το κλιματιστικο στα γραφεια ειμαστε σουπερ...  οι φανταροι απλα καθαριζουν τα κτιρια τιποτα περισσοτερο .. 

4 ώρες πριν, LittyMeek είπε

Το ότι πχ σκέφτονται να ανεβάσουν τη θητεία επειδή πολλοί παίρνουν γιωτοχαρτα δεν σου πέρασε από το μυαλό Ε; Ενταξει είπαμε ναι να πάρουν γιωτοχαρτα αλλά μην το παίζουμε και ιδεολογιστες, απλά πονηράκηδες είναι που εκμεταλλεύονται ένα νομικό παράθυρο. 

Από τον Αδόλφο όμως άτομα που υπηρέτησαν έσωσαν τη γιαγιά σου, όχι μπούληδες που κρύφτηκαν στα υπογεια

την θητεια την ανεβαζουν λογο μειωσης ανεργειας για κανενα αλλο λογο .. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...