Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, ioankav είπε

Μια χαρα μπορεί να σε μπλοκάρει γιατί όταν κάνεις αίτηση για δουλειά η εταιρεία ζητά να έχεις ολοκληρωμένες στρατιωτικές υποχρεώσεις ή νόμιμη απαλλαγή από αυτές. 

Το ίδιο ισχύει για διορισμό στο δημόσιο (προσοχή μπορείς να υποβάλεις αίτηση αλλά όταν βγει ο διορισμός θα πρέπει να έχει ξεκαθαρίσει η κατάσταση)

σωστό αυτό. στην δίκη μου εταιρία βέβαια δεν θα μπλοκάρομε την περίπτωση (εφόσον μας εξηγούσε ο υποψήφιος ότι εχει πάρει αναβολή για ψυχ. λόγους και αναμένεται να βγει Ι5)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, ioankav είπε

Μια χαρα μπορεί να σε μπλοκάρει γιατί όταν κάνεις αίτηση για δουλειά η εταιρεία ζητά να έχεις ολοκληρωμένες στρατιωτικές υποχρεώσεις ή νόμιμη απαλλαγή από αυτές. 

Το ίδιο ισχύει για διορισμό στο δημόσιο (προσοχή μπορείς να υποβάλεις αίτηση αλλά όταν βγει ο διορισμός θα πρέπει να έχει ξεκαθαρίσει η κατάσταση)

Για το δημόσιο ναι, χρειάζεται εκπλήρωση στρατιωτικων υποχρεώσεων ή νόμιμη απαλλαγή, αλλά στον ιδιωτικό τομέα δεν χρειάζεται παντού. Αν είσαι ελεύθερος επαγγελματίας πχ. γιατρός, δικηγόρος κλπ, ή επιχειρηματίας ή ακόμα και υπάλληλος σε εταιρία που μπορείς να εξηγήσεις την κατάσταση και να μην εχει πρόβλημα ο εργοδότης, δεν σε κολλάει. Εγω πχ εχω προσλάβει στο γραφείο νεαρό που μου είπε στα ίσια οτι προσπαθεί να πάρει απαλλαγή, γιατί το μόνο που με ενοιαζε είναι οτι επαιζε στα δάχτυλα το autocad και ηξερε να κάνει στατικές μελέτες. Στα π@π@ρια μου αν δεν ηθελε να κανει σκοπιες και να καθαριζει τουαλέτες στο Διδυμότειχο.  

Επεξ/σία από fragma
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ απλώς είπα τη γνώμη μου, μπορεί η Χ,Ψ εταιρεία να θέλει να έχεις εκπληρώσει(είτε με απαλλαγή είτε με θητεία) τις στρατιωτικές σου υποχρεώσεις.

Αν ο άλλος δεν θέλει να πάει δικό του θέμα, όπως και στη περίπτωση που μια εταιρεία του ρίξει άκυρο μην γυρίσει και πει μετά " έχουν κολλήματα, είναι κομπλεξικοί και δεν με προσλάμβανε".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, JakeKaufman είπε

και, όπως αναφέρεις, θα αναγκαστούν οι κυβερνώντες να βασιστούν στους μόνιμους.

Και εκεί έγκειται το δε νομίζω Τάκη που είπα.

Απλά θα σταματήσουν να δίνουν έτσι εύκολα γιωτόχαρτα στους εξυπνάκηδες ή θα δίνουν και θα τους ακολουθούν και στη μετέπειτα ζωή τους.

Για μένα να μη βρίσκουν δουλειά, να μην κάνουν οικογένεια και πολλά άλλα, ως ψυχολογικά ασταθείς.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, phanispal είπε

Και εκεί έγκειται το δε νομίζω Τάκη που είπα.

Απλά θα σταματήσουν να δίνουν έτσι εύκολα γιωτόχαρτα στους εξυπνάκηδες ή θα δίνουν και θα τους ακολουθούν και στη μετέπειτα ζωή τους.

Για μένα να μη βρίσκουν δουλειά, να μην κάνουν οικογένεια και πολλά άλλα, ως ψυχολογικά ασταθείς.

ευτυχώς δεν νομοθετείς εσύ, γιατί είναι προφανές ότι σκέφτεσαι εκδικητικά.

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, phanispal είπε

Και εκεί έγκειται το δε νομίζω Τάκη που είπα.

Απλά θα σταματήσουν να δίνουν έτσι εύκολα γιωτόχαρτα στους εξυπνάκηδες ή θα δίνουν και θα τους ακολουθούν και στη μετέπειτα ζωή τους.

Για μένα να μη βρίσκουν δουλειά, να μην κάνουν οικογένεια και πολλά άλλα, ως ψυχολογικά ασταθείς.

Ειλικρινά δεν την καταλαβαίνω αυτή την μισαλλόδοξη νοοτροπία. Και δυστυχώς την βλέπω παντού. Αντί να ασχολείται ο καθένας με το πώς θα κάνει την δική του ζωή καλύτερη, προσπαθεί να γίνει κριτής των άλλων και να τους "τιμωρήσει" επειδή εκαναν διαφορετικές επιλογές στη ζωή τους. Μπορείς να μας το εξηγήσεις λίγο;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μάλλον καταλαβαίνετε την "παρτακίστικη" νοοτροπία, εγώ θα κάνω αυτό που θέλω και ας βγάλουν οι υπόλοιποι το φίδι απ' την τρύπα.

Και αποδεικνύεται ακριβώς εδώ:

14 λεπτά πριν, fragma είπε

Αντί να ασχολείται ο καθένας με το πώς θα κάνει την δική του ζωή καλύτερη

 

Επεξ/σία από phanispal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, phanispal είπε

Μάλλον καταλαβαίνετε την "παρτακίστικη" νοοτροπία, εγώ θα κάνω αυτό που θέλω και ας βγάλουν οι υπόλοιποι το φίδι απ' την τρύπα.

Και αποδεικνύεται ακριβώς εδώ:

 

Οχι δεν καταλαβαίνω τι εννοείς. Για ποιο λόγο είναι "παρτάκιας" αυτός που δεν θέλει να υπηρετήσει; Αν είναι νομοταγής πολίτης, αν πληρώνει τους φόρους του , αν προσφέρει στην κοινωνία, που είναι το μεμπτό;

Εσυ και εγώ δηλαδή που υπηρετήσαμε γίναμε κομμάντο και είμαστε αξιομαχοι σε περίπτωση πολέμου; Διδαχτήκαμε τακτικές πολέμου; Εγω είναι ζήτημα αν εριξα μια βολή σε 12 μήνες θητείας και αυτό ηταν με ενα σαπιο G3 που δεν ξέρω καν τι χτύπησα και ειναι θαυμα που δεν μου εσκασε στο χερι.

Οι σοβαρές χώρες εχουν επαγγελματικό στρατό χωρίς υποχρεωτική θητεία. Μήπως και εκεί είναι παρτάκιδες οσοι δεν κατατάσσονται; 

Η μήπως ο πραγματικός λόγος είναι οτι εφαγες το σκ@τό με το τσουβάλι στην καλλιόπη και επηξες στο σκοπιλίκι και την μπόχα, και θέλεις απο καθαρό μίσος να το υποστεί και ο αλλος;

Επεξ/σία από fragma
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, phanispal είπε

Για μένα να μη βρίσκουν δουλειά, να μην κάνουν οικογένεια και πολλά άλλα, ως ψυχολογικά ασταθείς.

Κάθε βραδυ που προσευχεσαι,να το ζητάς αυτο απο τον Θεό.

Να καθαρισει ο κοσμος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Nera1 είπε

Κάθε βραδυ που προσευχεσαι,να το ζητάς αυτο απο τον Θεό.

Να καθαρισει ο κοσμος.

Εξαιρετικό. Προτείνω, στα καπάκια, και αυνανισμό μπροστά σε πόστερ του Αδόλφου, για ακόμα καλύτερο εξαγνισμό του κόσμου. 

  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, fragma είπε

Εξαιρετικό. Προτείνω, στα καπάκια, και αυνανισμό μπροστά σε πόστερ του Αδόλφου, για ακόμα καλύτερο εξαγνισμό του κόσμου. 

Γιατί όχι ταυτόχρονα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, dionisis1925 είπε

Εγώ απλώς είπα τη γνώμη μου, μπορεί η Χ,Ψ εταιρεία να θέλει να έχεις εκπληρώσει(είτε με απαλλαγή είτε με θητεία) τις στρατιωτικές σου υποχρεώσεις.

Αν ο άλλος δεν θέλει να πάει δικό του θέμα, όπως και στη περίπτωση που μια εταιρεία του ρίξει άκυρο μην γυρίσει και πει μετά " έχουν κολλήματα, είναι κομπλεξικοί και δεν με προσλάμβανε".

Έχεις την ίδια άποψη για το αν μια εταιρία σου ρίξει άκυρο επειδή δεν θες να μένεις σε κοντέινερ αντί για σπίτι όσο δουλεύεις σεζόν, ή επειδή δεν είσαι γυναίκα με μεγάλα βυζιά;

Προφανώς η καθε ιδιωτική εταιρία μπορει να ρίξεις άκυρο και να προσλάβει όποιον θέλει. Αλλά αν μια εταιρία δεν σε προσλαμβάνει επειδή δεν έχεις υπηρετήσει, ενώ έχεις απαλλαγεί, είναι ο ορισμός του κομπλεξικου.

Για το αν δεν θέλουν να το ρισκάρουν όσο είσαι σε αναβολές δεν υπάρχει λόγος να το συζητάμε, γιατί ακόμα και να σε διώξουν είχες και έχεις την ευκαιρία να βρεις για μια δουλειά, κάτι που δεν θα είχες αν υπηρετούσες. Η σύγκριση "μπορει να δυσκολευτω να βρω καλή δουλειά για 2 χρόνια" εναντίων του "υποχρεωτικά δεν μπορώ να βρω οποιαδήποτε δουλειά για 9-12 μήνες" είναι χαζή, φυσικά και το πρώτο είναι χίλιες φορές καλύτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Skrobo είπε

Έχεις την ίδια άποψη για το αν μια εταιρία σου ρίξει άκυρο επειδή δεν θες να μένεις σε κοντέινερ αντί για σπίτι όσο δουλεύεις σεζόν, ή επειδή δεν είσαι γυναίκα με μεγάλα βυζιά;

Προφανώς η καθε ιδιωτική εταιρία μπορει να ρίξεις άκυρο και να προσλάβει όποιον θέλει. Αλλά αν μια εταιρία δεν σε προσλαμβάνει επειδή δεν έχεις υπηρετήσει, ενώ έχεις απαλλαγεί, είναι ο ορισμός του κομπλεξικου.

Για το αν δεν θέλουν να το ρισκάρουν όσο είσαι σε αναβολές δεν υπάρχει λόγος να το συζητάμε, γιατί ακόμα και να σε διώξουν είχες και έχεις την ευκαιρία να βρεις για μια δουλειά, κάτι που δεν θα είχες αν υπηρετούσες. Η σύγκριση "μπορει να δυσκολευτω να βρω καλή δουλειά για 2 χρόνια" εναντίων του "υποχρεωτικά δεν μπορώ να βρω οποιαδήποτε δουλειά για 9-12 μήνες" είναι χαζή, φυσικά και το πρώτο είναι χίλιες φορές καλύτερο.

Ακριβώς αυτό, έχω δυνατότητα για internship στην dell που μπορεί να οδηγήσει σε μόνιμη πρόσληψη με καλά λεφτά αλλά Δεκέμβριο του 2025 λήγει η αναβολή και θα πρέπει να πάω να υπηρετήσω η να φύγω στο εξωτερικό για να συνεχίσω να δουλεύω. Μπορούσα βέβαια να πάω μετά το λύκειο αλλά ποιος το φανταζόταν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, Skrobo είπε

Έχεις την ίδια άποψη για το αν μια εταιρία σου ρίξει άκυρο επειδή δεν θες να μένεις σε κοντέινερ αντί για σπίτι όσο δουλεύεις σεζόν, ή επειδή δεν είσαι γυναίκα με μεγάλα βυζιά;

Προφανώς η καθε ιδιωτική εταιρία μπορει να ρίξεις άκυρο και να προσλάβει όποιον θέλει. Αλλά αν μια εταιρία δεν σε προσλαμβάνει επειδή δεν έχεις υπηρετήσει, ενώ έχεις απαλλαγεί, είναι ο ορισμός του κομπλεξικου.

Για το αν δεν θέλουν να το ρισκάρουν όσο είσαι σε αναβολές δεν υπάρχει λόγος να το συζητάμε, γιατί ακόμα και να σε διώξουν είχες και έχεις την ευκαιρία να βρεις για μια δουλειά, κάτι που δεν θα είχες αν υπηρετούσες. Η σύγκριση "μπορει να δυσκολευτω να βρω καλή δουλειά για 2 χρόνια" εναντίων του "υποχρεωτικά δεν μπορώ να βρω οποιαδήποτε δουλειά για 9-12 μήνες" είναι χαζή, φυσικά και το πρώτο είναι χίλιες φορές καλύτερο.

Καμία εταιρία δε θα σου ρίξει άκυρο αν δεν εχεις υπηρετήσει επειδή το HR το τρέχουν αυτοί που μαύρισαν και βγαζουν κομπλεξ σε οποιονδήποτε που δεν εχει πάει. Θες απο άγνοια επειδή δεν ξερουν αν θα το δεχτεί ο προϊστάμενος τους, θες επειδή τικάρουν κουτάκια σχετικά με τα προσόντα των υποψηφίων; Κάτι τέτοιο παίζει πάντως. Και μη ξεχνάμε οτι οι μεγάλες εταιρίες, είτε εγχώριες είτε πολυεθνικές, δίνουν ελάχιστη προσοχή στο κάθε βιογραφικό. Δε θα κάτσει να ψάξει αν ο Μητσος εχει οντως πρόβλημα ή αν εχει πάρει Ι5 χωρις να εχει θέμα. Απλά θα πάει παρακάτω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, fragma είπε

Οχι δεν καταλαβαίνω τι εννοείς. Για ποιο λόγο είναι "παρτάκιας" αυτός που δεν θέλει να υπηρετήσει; Αν είναι νομοταγής πολίτης, αν πληρώνει τους φόρους του , αν προσφέρει στην κοινωνία, που είναι το μεμπτό;

Εσυ και εγώ δηλαδή που υπηρετήσαμε γίναμε κομμάντο και είμαστε αξιομαχοι σε περίπτωση πολέμου; Διδαχτήκαμε τακτικές πολέμου; Εγω είναι ζήτημα αν εριξα μια βολή σε 12 μήνες θητείας και αυτό ηταν με ενα σαπιο G3 που δεν ξέρω καν τι χτύπησα και ειναι θαυμα που δεν μου εσκασε στο χερι.

Οι σοβαρές χώρες εχουν επαγγελματικό στρατό χωρίς υποχρεωτική θητεία. Μήπως και εκεί είναι παρτάκιδες οσοι δεν κατατάσσονται; 

Η μήπως ο πραγματικός λόγος είναι οτι εφαγες το σκ@τό με το τσουβάλι στην καλλιόπη και επηξες στο σκοπιλίκι και την μπόχα, και θέλεις απο καθαρό μίσος να το υποστεί και ο αλλος;

Το ότι πχ σκέφτονται να ανεβάσουν τη θητεία επειδή πολλοί παίρνουν γιωτοχαρτα δεν σου πέρασε από το μυαλό Ε; Ενταξει είπαμε ναι να πάρουν γιωτοχαρτα αλλά μην το παίζουμε και ιδεολογιστες, απλά πονηράκηδες είναι που εκμεταλλεύονται ένα νομικό παράθυρο. 

17 ώρες πριν, fragma είπε

Εξαιρετικό. Προτείνω, στα καπάκια, και αυνανισμό μπροστά σε πόστερ του Αδόλφου, για ακόμα καλύτερο εξαγνισμό του κόσμου. 

Από τον Αδόλφο όμως άτομα που υπηρέτησαν έσωσαν τη γιαγιά σου, όχι μπούληδες που κρύφτηκαν στα υπογεια

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...