Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

  

2 ώρες πριν, aks είπε

Καλησπέρα παιδιά.Χρειαζομαι την συμβουλή σους για ακόμη μια φορά γιατι με την νεα εμπειρια του στρατου μπαινουν και καινουρια μονοπατια.Σκεφτομαι για ξυρισμα κατι σαν την παρακάτω https://www.skroutz.gr/s/28288450/Gillette-King-C-Double-Edge-Ξυραφάκι-Ασφαλείας-Κλειστού-Τύπου-με-Λεπίδες-5τμχ.html?fbclid=IwAR3k0w94-CY1BGi0SLgWjuk4J2fOu4PDIjCDqdppCaBoCnzqe_1WqsdffQk 

τι λέτε?Αν οχι προτείνεται καποια

Επισης ειχα παει σε κατι στρατιωτικά και μου εκαναν και δωρα κατι λουκετα (κινέζικα) να πάρω άλλα?

 

Εγώ την ημέρα που μπήκα στον στρατό, την 1η μέρα που παρουσιάστηκα δηλαδή, ήταν έξω από την μονάδα ένα κιόσκι της Gillete, δηλαδή από την εταιρία αυτή καθεαυτή. Και έδιναν δωρεάν τις μηχανές τους στους φαντάρους, και ποιο συγκεκριμένα την Fusion με τις 5 λεπίδες (υπολόγιζαν φαντάζομαι στο ότι θα έβγαζαν κέρδος από την μετέπειτα αγορά των ανταλλακτικών και κατά κάποιο τρόπο το πέτυχαν μιας και έχω την μηχανή εδώ και 14 χρόνια και αγοράζω συνέχεια ανταλλακτικά, οπότε με έχουν κερδίσει σαν πελάτη). Και χρησιμοποιούσα αυτή μέσα στον στρατό. Δεν μου είπαν ποτέ τίποτα οι αξιωματικοί στους ελέγχους που έκαναν. Φυσικά ξυριζόμουν κάθε πρωί πριν την πρωινή αναφορά. Προς το παρόν είχα παρουσιαστεί Φεβρουάριο του 2009, δηλαδή πριν 14 χρόνια και την έχω ακόμη από τότε, και αγοράζω μόνο τα ανταλλακτικά. Εγώ που βγάζω πολλά μούσια μπορώ να πω ότι έχω μείνει πολύ ικανοποιημένος. Τα ανταλλακτικά βγαίνουν σε 2-3 διαφορετικές εκδόσεις (και καλά Fusion Pro, Fusion Pro Plus και κάτι άλλες βλακείες) αλλά αν θα ξυρίζεσαι κάθε μέρα και θα έχεις πολύ λίγα ως απειροελάχιστα μούσια δεν νομίζω να δεις διαφορές.

Επεξ/σία από gokuthelegend
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε μεγάλα κέντρα (αν επανήλθαν στην πρότερή τους μορφή) ναι. Γιατί χάνονται. Σε μικρές μονάδες που όλοι γνωρίζονται μεταξύ τους, δε τολμαει κανενας. 

Πάντως αντικείμενα αξίας δεν ειναι οτι χρειάζονται κιολας. Ενα κανονικό ρολόι, το κινητό σου που θα το εχεις πανω σου συνεχεια, κάποιο powerbank και λίγα μετρητά (τα περισσότερα στρατόπεδα είτε έχουν ΑΤΜ είτε σας πάνε κίνηση για όποιον θέλει να βγάλει λεφτά). 

Επεξ/σία από ProponitisTouKanape
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην ομάδα.Είμαι 21 ετών στο τελευταίο έτος της σχολής μου.Δυστυχώς εμείς τα αρσενικά έχουμε τον στρατό,εχουμε αυτό το αγκάθι,έκανα σήμερα έρευνα και είδα ότι γίνετε να πάρεις απαλλαγή για ψυχολογικούς λόγους ι5 και να την γλιτώσεις την αηδία.Είμαι ένα άτομο με φιλοδοξίες και θεωρώ ότι ο χρόνος είναι το πιο πολύτιμο περιουσιακό μας στοιχείο,και έτσι δεν θα ήθελα να πετάξω μια ολόκληρη χρόνια κει μέσα.Η ερώτηση είναι,εαν πράγματι πάρεις ι5,θα έχει αντίκτυπο αυτό αργότερα στην ζωή σου?Θα δημιουργηθούν προβλήματα στα επαγγελματικά σου?Παρακαλώ σοβαρές απαντήσεις,και κατα προτίμηση από άτομα τα οποία ξέρουν τι τους γίνετε και δεν κάνουν απλά υποθέσεις και εικασίες.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καμία συνέπεια , εκτός αν θέλεις να διεκδικήσεις ''ένστολη'' θέση ή θέση προσωπικού ασφαλείας (security).

Επεξ/σία από katcos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, georgegeo32 είπε

Καλησπέρα στην ομάδα.Είμαι 21 ετών στο τελευταίο έτος της σχολής μου.Δυστυχώς εμείς τα αρσενικά έχουμε τον στρατό,εχουμε αυτό το αγκάθι,έκανα σήμερα έρευνα και είδα ότι γίνετε να πάρεις απαλλαγή για ψυχολογικούς λόγους ι5 και να την γλιτώσεις την αηδία.Είμαι ένα άτομο με φιλοδοξίες και θεωρώ ότι ο χρόνος είναι το πιο πολύτιμο περιουσιακό μας στοιχείο,και έτσι δεν θα ήθελα να πετάξω μια ολόκληρη χρόνια κει μέσα.Η ερώτηση είναι,εαν πράγματι πάρεις ι5,θα έχει αντίκτυπο αυτό αργότερα στην ζωή σου?Θα δημιουργηθούν προβλήματα στα επαγγελματικά σου?Παρακαλώ σοβαρές απαντήσεις,και κατα προτίμηση από άτομα τα οποία ξέρουν τι τους γίνετε και δεν κάνουν απλά υποθέσεις και εικασίες.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Ο στρατός είναι μια ωραία εμπειρία και κάνεις γνωριμίες που μπορεί να κρατήσεις χρόνια, εγώ έκανα 21μηνες και πέρασε ο καιρός χωρίς να το καταλάβω. Επιπτώσεις σοβαρές δεν θα έχεις απλά για μένα που μετά από 5 χρόνια μου έκατσε να μπω σε σώμα ασφάλεια ήταν υποχρεωτικό να έχω πάει στρατό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον λες ότι σε ενδιαφέρει ο χρόνος και δεν είναι θέματα ιδεολογίας ή φόβου κλπ, να ξέρεις ότι ο χρόνος που θα σπαταλήσεις για να πάρεις αυτό το χαρτί θα είναι μεγαλύτερος από τη διάρκεια της θητείας σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, nogoso είπε

Εφόσον λες ότι σε ενδιαφέρει ο χρόνος και δεν είναι θέματα ιδεολογίας ή φόβου κλπ, να ξέρεις ότι ο χρόνος που θα σπαταλήσεις για να πάρεις αυτό το χαρτί θα είναι μεγαλύτερος από τη διάρκεια της θητείας σου.

Ο χρόνος που θα σπαταλήσει θα είναι από 4 μέχρι 10 μέρες, σε μονοήμερα, μονο πρωινά. 

Επεξ/σία από Skrobo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, georgegeo32 είπε

Καλησπέρα στην ομάδα.Είμαι 21 ετών στο τελευταίο έτος της σχολής μου.Δυστυχώς εμείς τα αρσενικά έχουμε τον στρατό,εχουμε αυτό το αγκάθι,έκανα σήμερα έρευνα και είδα ότι γίνετε να πάρεις απαλλαγή για ψυχολογικούς λόγους ι5 και να την γλιτώσεις την αηδία.Είμαι ένα άτομο με φιλοδοξίες και θεωρώ ότι ο χρόνος είναι το πιο πολύτιμο περιουσιακό μας στοιχείο,και έτσι δεν θα ήθελα να πετάξω μια ολόκληρη χρόνια κει μέσα.Η ερώτηση είναι,εαν πράγματι πάρεις ι5,θα έχει αντίκτυπο αυτό αργότερα στην ζωή σου?Θα δημιουργηθούν προβλήματα στα επαγγελματικά σου?Παρακαλώ σοβαρές απαντήσεις,και κατα προτίμηση από άτομα τα οποία ξέρουν τι τους γίνετε και δεν κάνουν απλά υποθέσεις και εικασίες.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

δεν ειναι ευκολο να παρεις ι5 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, chios said:

Ο στρατός είναι μια ωραία εμπειρία και κάνεις γνωριμίες που μπορεί να κρατήσεις χρόνια, εγώ έκανα 21μηνες και πέρασε ο καιρός χωρίς να το καταλάβω. Επιπτώσεις σοβαρές δεν θα έχεις απλά για μένα που μετά από 5 χρόνια μου έκατσε να μπω σε σώμα ασφάλεια ήταν υποχρεωτικό να έχω πάει στρατό.

αν θελει να γνωρισει ατομα μπορει να παει και σε μια σχολη χωρις να εχει τον καθε καραβανα να του λεει τι θα κανει. ειτε λεγεται ιεκ ειτε τει ειτε αει. αν ειναι αν παω στρατο (δυστυχως πηγα) για να κανω φιλους τοτε ας μπω καλυτερα στο Insomnia να κανουμε ενα Meeting.

  • Like 9
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, rodosf1 είπε

Ναι θα έχεις συνέπειες, πχ θα είσαι για πάντα "ο γιωτάς". 

Δυνητικά μιλώντας. 

Ναι αυτός και το 30% του αντρικού πληθυσμού της χώρας (και αυξάνεται)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, JakeKaufman είπε

Ναι αυτός και το 30% του αντρικού πληθυσμού της χώρας (και αυξάνεται)

καμιά αντίρρηση από εμένα, δώσε μας όμως και κάποιο στοιχείο επίσημο για αυτό το... 30% and climbing αν θέλεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...