Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

22 ώρες πριν, tonykolia είπε

Πέρασε οπότε κανονικά εκπαίδευση στο Γύθειο? Γιατί έχω ακούσει ότι τους κόβουν τους εξάμηνους

Ναι πήγε κανονικά 6 εβδομάδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 ώρες πριν, Millisec είπε

Αν έχει απαγορευτικό για κάποιο λόγο, τι κάνω σε αυτή τη περίπτωση;

Κοιτάς την 2η σελίδα από το σημείωμα κατάταξης στο 3. α.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Millisec είπε

Καλησπέρα σε όλους.

Ταξιδεύω με Hellenic seaways την Δευτέρα που παρουσιάζομαι στον Πόρο.

Αν έχει απαγορευτικό για κάποιο λόγο, τι κάνω σε αυτή τη περίπτωση;

Ευχαριστώ!

Παιρνεις στο στρατοπεδο τηλεφωνο και συνεννοεισαι.

Σε οποιαδηποτε στιγμη εκτος στρατοπεδου σου τυχει κατι το οποιο θα σε καθυστερησει ειτε να παρουσιαστεις, ειτε να επιστρεψεις απο μια εξοδο/αδεια ειτε οτιδηποτε, αμεσως ενημερωνεις το στρατοπεδο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα παιδια μολις τελειωσα βασικη εκπαιδευση και πηρα μεταθεση για καβυλη εβρου 105 ακ μμπ γνωριζεις καποιος για το πως ειναι το στρατοπεδο;;; επισησ πως μπορω να παω εκει;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους.
Μόλις τελείωσα τα ΣΒΕΝ στην 32η Α/Κ ΜΜΠ (Στρατόπεδο Μπουγά - Λάρισα) και πήρα μετάθεση για 23 ΛΔΒ (Αλεξανδρούπολη). Γνωρίζει κανείς σε ποιο στρατόπεδο βρίσκεται, πως είναι οι συνθήκες της μονάδας, οι υπηρεσίες και πως πάει το μέσα/έξω; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε μάγκες να ρωτήσω οποίος ξέρει με σιγουριά...Αν και δύσκολο γιατί τελευταία φορά που έγιναν εκλογές ήταν το 2019.

Απριλιο-Μαιο-Ιουνιο, κάπου εκεί θα γίνουν εκλογές. Και μας είπαν ότι 30 μέρες πριν τις εκλογές υπάρχει περίπτωση κανένας να μην πάρει άδεια.

Ισχύει γενικά αυτό; 

Μας φόβισε όλους εδώ γιατί είχαμε προγραμματίσει άδειες Απριλιο-Μαιο οι περισσότεροι Ε-αδες 9 μηνοι και ΣΤ-αδες 8 μηνοι/9 μηνοι.

Δεν παλεύεται να είμαστε σερί 5 μήνες μέσα και μας χαλάει όλο το πρόγραμμα.

Προσωπικά είχα προγραμματίσει άδεια μεγάλη Μάιο μαζεμένες έτσι ώστε να επαναπατριστώ αρχές Ιουνίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, AntoMast είπε

Ρε μάγκες να ρωτήσω οποίος ξέρει με σιγουριά...Αν και δύσκολο γιατί τελευταία φορά που έγιναν εκλογές ήταν το 2019.

Απριλιο-Μαιο-Ιουνιο, κάπου εκεί θα γίνουν εκλογές. Και μας είπαν ότι 30 μέρες πριν τις εκλογές υπάρχει περίπτωση κανένας να μην πάρει άδεια.

Ισχύει γενικά αυτό; 

Μας φόβισε όλους εδώ γιατί είχαμε προγραμματίσει άδειες Απριλιο-Μαιο οι περισσότεροι Ε-αδες 9 μηνοι και ΣΤ-αδες 8 μηνοι/9 μηνοι.

Δεν παλεύεται να είμαστε σερί 5 μήνες μέσα και μας χαλάει όλο το πρόγραμμα.

Προσωπικά είχα προγραμματίσει άδεια μεγάλη Μάιο μαζεμένες έτσι ώστε να επαναπατριστώ αρχές Ιουνίου.

Στρατιωτικος κανονισμος 20-1
Αρθρο 43
ΧΟΡΗΓΗΣ ΑΔΕΙΩΝ

ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ ΑΔΕΙΩΝ
3. Στις εξής περιπτώσεις απαγορεύεται να χορηγούνται άδειες απουσίας, εκτός από τις αναρρωτικές:

α. Στους αξιωματικούς, ανθυπασπιστές και οπλίτες της εφεδρείας, που καλούνται για λόγους ασκήσεων, δεν χορηγείται καμία άδεια απουσίας, εκτός από ημερήσια άδεια τις Κυριακές και τις επίσημες Αργίες.

β. Στη διάρκεια των «ασκήσεων μετά Στρατεύματος» Μονάδας και μεγαλύτερων Κλιμακίων, δε χορηγούνται άδειες απουσίας στους στρατιωτικούς. Σε απόλυτη και επείγουσα ανάγκη δικαίωμα να δώσει άδεια έχει αυτός, που διευθύνει την άσκηση.
γ. Κατά τη διάρκεια των 30 ημερών πριν από την ημέρα ψηφοφορίας των Βουλευτικών εκλογών δεν χορηγούνται άδειες απουσίας στους στρατιωτικούς παρά μόνο με προϋποθέσεις που καθορίζονται από τον ισχύοντα κάθε φορά
εκλογικό Νόμο.(ΠΔ.895/81 ΦΕΚ Α227).

7. Εκτός των παραπάνω περιπτώσεων, ο Υπουργός Εθνικής Άμυνας μπορεί, λόγω ειδικών συνθηκών, ν' απαγορεύει με διαταγές του ορισμένες ή όλες τις άδειες απουσίας, σ' όλη την Επικράτεια ή μέρος αυτής.


 

Επεξ/σία από dionisis1925
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχύει μόνο για μόνιμους η και για τους φαντάρους ?? Γιατί με βάση το ότι θα ζούμε σίγουρα 2 γύρους εκλογών , είναι σαν να μας λένε ότι δε θα πάρουμε άδεια για 1,5 μήνα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, GrKata είπε

Ισχύει μόνο για μόνιμους η και για τους φαντάρους ?? Γιατί με βάση το ότι θα ζούμε σίγουρα 2 γύρους εκλογών , είναι σαν να μας λένε ότι δε θα πάρουμε άδεια για 1,5 μήνα 

Το κείμενο του άρθρο αναφέρεται σε στρατιωτικούς, και όχι στρατιώτες, ωστόσο δεν είμαι σίγουρος.

Χθες στελέχη μας είπαν πως υπάρχει ενδεχόμενο να μην πάρει κανένας άδεια 30 μέρες πριν τις εκλογές (συμπεριλαμβανομένων και των επαναληπτικών εκλογών). 

 

Επεξ/σία από AntoMast
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, AntoMast είπε

Το κείμενο του άρθρο αναφέρεται σε στρατιωτικούς, και όχι στρατιώτες, ωστόσο δεν είμαι σίγουρος.

Χθες στελέχη μας είπαν πως υπάρχει ενδεχόμενο να μην πάρει κανένας άδεια 30 μέρες πριν τις εκλογές (συμπεριλαμβανομένων και των επαναληπτικών εκλογών). 

 

για να διαφωτισω: Οι παλιοι σιγουρα το ξερουν οτι κατα τη διαρκεια των εκλογων (βουλευτικων) υπηρχαν φανταροι σε καθε εκλογικο κεντρο (να φυλανε, μη πω εγω τι)..

Καποια στιγμη αυτο καταργηθηκε και πλεον μονο απο την ΕΛΑΣ πανε. Ωστοσο το αρθρο εχει μεινει και κανεις δε το εχει αλλαξει :(

Επειδη στο στρατο οπως ξερουμε ακολουθουν κανονισμο η συμβουλη μου ειναι να μην υπολογιζετε για αδεια. Αν τωρα βγει καμμια διαταγη οτι δεν ακολουθουμε το αρθρο φετος ...ας το δεχτουμε με χαρα

 

Επεξ/σία από vamvakoolas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες εγώ αυτό το διάστημα θα έχω άδεια απολύσεως μιας και απολύομαι 8/5. Σε περίπτωση επαναληπτικού γύρου θα μείνω με τις άδειες στο χέρι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα ομάδα είμαι στρατιωτης Ε ΕΣΣΟ Υλικού Πολέμου , έχω πάρει ήδη μετάθεση μετά τα ΣΠΕΝ(στρατοπεδο τοποθέτησης) στην Αθήνα. Περιμενω άλλη μια μετάθεση 5μηνου, ξέρει κανείς ποτέ βγαίνουν; Κάτι άκουσα για Παρασκευή 10/2/23, γνωρίζει κανένας κάτι περισσότερο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Sermakk είπε

Καλησπέρα μάγκες. έχουμε εικόνα για ΣΕΘΑ ( σχολή Εθνικής Άμυνας ) πώς πάνε εκεί τα πράγματα και πώς είναι γενικά?

τα εχω ξαναγραψει για εκει:

 

τις εργασιμες ημερες και ωρες πρεπει να εισαι προβλεπε γιατι περνανε αστερατοι. Μικρη μοναδα με σκοπετα γυρω γυρω και καθαριοτητες. Οταν σχολανε ολοι χαλαρα. Τωρα τελευταια λογω μετρο μπορει να σε φαει και η σκονη (ακριβως διπλα το εργοταξιο)

Απο εξοδους δε ξερω αυτο το καιρο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...