Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας!

Έχω κάποιες απορίες αν μπορεί να βοηθήσει κάποιος...

1) Με το νέο σύστημα και τα ΣΥΠΟ πως ακριβως παει το πραγμα μεχρι την ορκομωσια;

2) Εχει ακουσει κανεις ποτε θα μπει η Δ' ΕΣΣΟ;

3) Μπορουμε να φερουμε κινητο με καμερα; Εχω ενα παλιο μεν, αλλα εχει καμερα...

4) Γνωριζει κανεις τι παιζει με τους οπλιτες γιατρους που παιρνουν αγροτικα στο στρατο;

Ευχαριστω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, christos4 είπε

Καλησπέρα :-)

παρουσιάζομαι Πόρο και θα ήθελα να σας ρωτήσω σχετικά με τα πράγματα που θα πρέπει να πάρω μαζί

φανελάκια, πετσέτες, σεντόνια, κάλτσες, εσώρουχα τι χρώμα πρέπει να είναι;

από τα παραπάνω μας δίνουν κάτι εκεί (και σε τι ποσότητες) ή θα είναι όλα δικά μου; 

τι γίνεται με το πλύσιμο κλπ; έχει πλυντήρια εκεί ή τα δίνουμε έξω; 

sleeping bag επιτρέπεται (και είναι απαραίτητο);; 

ευχαριστώ :-)

 

αν θυμαμαι καλα

φανελακια παραλαγης σου δινουν 2

πετσετες σου δινουν 2(αν παρεις δικια σου δεν νομιζω να σου πουν τπτ για το χρωμα)

σεντονια δεν δινουν.εγω ειχα παρει μονο στο κεντρο(ειχα μπει σεπτεμβιο) σκουρο πρασινο χρωμα.

καλτσες δινουν 1 η 2 ζευγαρια δεν θυμαμε ακριβως.πρασινο χρωμα πρεπει να ειναι.

εσωρουσα οτι χρωμα θες αλλα προτιμισε κατι σκουρο μονοχρωμο.

Sleeping bag ειναι must για τον χειμωνα.για καλοκαιρι νομιζω σεντονι.,

για πλυντηρια εξαρτατε την μοναδα

Επεξ/σία από salonika91
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, KenzoKenzo είπε

Kαλησπερα σας 
Δεν ξερω αν ειναι το σωστο τοπικ αν δεν ειναι με συγχωρειτε .Παρ ολα αυτα θα ηθελα να κανω μια ακρως σημαντικη ερωτηση για τον στρατο και την υγεια μου
Εχω προβλημα στη μεση με κηλες σε σπονδυλους και στραβο σπονδυλο.

Το προβλημα μου λοιπον ειναι μεγαλο καθως σε καταστασεις υγρασιας βροχης ορθοστασιας η μεση μου "μαγκωνει" με αποτελεσμα οι πονοι να ειναι αφορητοι,ξερω αν δεν το εχει περασει κανενας δεν μπορει να καταλαβει αλλα μπορω ισως να εξηγησω.Κανονικα κοιμαμαι σε κρεβατι ανατομικο με ανατομικα μαξιλαρια.|
Μια μερα που με πηρε ο υπνος καταλαθος στον καναπε προσπαθησα να σηκωθω μετα και ειχε μαγκωσει η μεση μου με αποτελεσμα να ποναω λες μου σπανε τα κοκκαλα,απ τον πονο φανταστειτε οτι δεν καταφερα να αναπνευσω εκεινη τη στιγμη.Εκτος λοιπον του υπνου μπορω να φτασω και σε σημειο που να μην μπορω καν να περπατησω.
Απ οσο ξερω τα κρεβατια του στρατου εινα αθλια και η υγρασια σε υψηλα επιπεδα ποσο μαλλον σε καποιο νησι η στην παραμεθοριο.
Η ερωτηση μου λοιπον ειναι η εξης,επειδη δεν μπορω να κινδυνεψω να παθω κατι ποσο μαλλον στην μεση ποσο πιθανο ειναι να παρω ι5 απαλλαγη? 

υ.γ δεν γινεται χειρουργειο γιατι το σημειο ειναι ακρως επικυνδινο και οι πιθανοτητες να παθεις μεγαλυτερο προβλημα ειναι πολλες

Οχι και απιθανο αλλά ουτε και δεδομενο το Ι5. Καταρχας σιγουρα αοπλο θα σε βγαλουν. Μπορει νασαι και ελευθερος ασκησεων ή ορθοστασιας με χαρτι απ το ιατρειο δηλαδη (πλην στην αρχη που μαθαινετε προσοχες και στην ορκομωσια αναγκαστικά). Ανατομικα κρεβατια και μαξιλαρια δεν υπαρχουν για κανεναν, ολοι τα ιδια εχουν. Ακομα και αυτοι που εχουν θεμα στη μεση. Τα περιμενα χειροτερα τα κρεβατια παντως, παλευονται. Υγρασια αναλογως που εισαι, εμεις στο κτηριο δεν εχουμε. 

5 λεπτά πριν, Jimmy1 είπε

Γεια σας!

Έχω κάποιες απορίες αν μπορεί να βοηθήσει κάποιος...

1) Με το νέο σύστημα και τα ΣΥΠΟ πως ακριβως παει το πραγμα μεχρι την ορκομωσια;

2) Εχει ακουσει κανεις ποτε θα μπει η Δ' ΕΣΣΟ;

3) Μπορουμε να φερουμε κινητο με καμερα; Εχω ενα παλιο μεν, αλλα εχει καμερα...

4) Γνωριζει κανεις τι παιζει με τους οπλιτες γιατρους που παιρνουν αγροτικα στο στρατο;

Ευχαριστω :)

1. Παρουσιαζεσαι, δινεις στοιχεια, υπογραφεις διαφορα, παιρνεις πραγματα, σε βαρανε εμβολια κτλπ και μετα ειτε στην ιδια μοναδα ειτε σε αλλη κοντα πας και ξεκινας το ΣΒΕΝ (Σχολειο Βασικης Εκπαιδευσης Νεοσυλλεκτων) ως την ορκομωσια. Διαφερει λιγο αναλογα το μερος, ειμαι σε φημισμενη μαχιμη μοναδα και εκει ηταν πιο αυστηρα και καναν πραγματα λιγο προχωρημενα. Πριν τον ορκο, εξοντωτικες προβες στον ηλιο. Με διαλειμματα φυσικα ανα ωρα για νερο κτλπ (σε ολο το σβεν). 

2. Οκτώβρη θα μπείτε 100%. Το πότε δεν ξερουν ακόμα, λογικα μέση Οκτώβρη. Υπαρχει και πιθανοτητα για τελη Σεπτεμβρη αν ειστε ατυχοι. 

3. Αναλογα την μοναδα. Εδειξα ενα χωρις καμερα ενώ ειχα και smartphone στη τσεπη (κανε και εσυ ετσι καλου κακου!) Τελικα ηταν ελαστικοι, τα επιτρεπαν αρκει να μη φωτογραφιζεις τιποτα και να μην τα χρησιμοποιεις μπροστα σε στελέχη. 

4. Δεν ξερω, αξιοποιειστε παντως, μην ανησυχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, salonika91 είπε

αν θυμαμαι καλα

φανελακια παραλαγης σου δινουν 2

πετσετες σου δινουν 2(αν παρεις δικια σου δεν νομιζω να σου πουν τπτ για το χρωμα)

σεντονια δεν δινουν.εγω ειχα παρει μονο στο κεντρο(ειχα μπει σεπτεμβιο) σκουρο πρασινο χρωμα.

καλτσες δινουν 1 η 2 ζευγαρια δεν θυμαμε ακριβως.πρασινο χρωμα πρεπει να ειναι.

εσωρουσα οτι χρωμα θες αλλα προτιμισε κατι σκουρο μονοχρωμο.

Sleeping bag ειναι must για τον χειμωνα.για καλοκαιρι νομιζω σεντονι.,

για πλυντηρια εξαρτατε την μοναδα

χμμ... απλά επειδή είναι ναυτικό φαντάστηκα ότι θα είναι σε αποχρώσεις μπλε ή άσπρου τα φανελάκια κλπ και όχι παραλλαγής

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Μόλις τώρα, christos4 είπε

χμμ... απλά επειδή είναι ναυτικό φαντάστηκα ότι θα είναι σε αποχρώσεις μπλε ή άσπρου τα φανελάκια κλπ και όχι παραλλαγής

ααα για ναυτικο δεν ξερω.για στρατο ξηρας νομιζα

Επεξ/σία από salonika91
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, christos4 είπε

χμμ... απλά επειδή είναι ναυτικό φαντάστηκα ότι θα είναι σε αποχρώσεις μπλε ή άσπρου τα φανελάκια κλπ και όχι παραλλαγής

Δεν νομιζω να καταλαβε οτι λες Ναυτικο παρολο που ειπες πας Πόρο, θα ειδε λαθος 😂

Επεξ/σία από Neoss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Neoss είπε

Δεν νομιζω να καταλαβε οτι λες Ναυτικο παρολο που ειπες πας Πόρο, θα ειδε λαθος 😂

το έφτιαξα και στο αρχικό μου ποστ για να μην μπερδευτεί και κανένας άλλος.. 

οπότε αν έχει κάποιος ιδέα για χρώματα/τυπους για φανελάκια, σεντόνια, εσώρουχα και πετσέτες στο ΠΝ ας μας πει :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, christos4 είπε

το έφτιαξα και στο αρχικό μου ποστ για να μην μπερδευτεί και κανένας άλλος.. 

οπότε αν έχει κάποιος ιδέα για χρώματα/τυπους για φανελάκια, σεντόνια, εσώρουχα και πετσέτες στο ΠΝ ας μας πει :) 

Μπαίνω και εγώ Γ ΕΣΣΟ. Φανελάκια επίσημα είναι το άσπρο χρώμα, αλλά έχω ακούσει ότι μπορείς να πάρεις και μπλε σκούρο ή μαύρο, μονόχρωμα να είναι. Εσώρουχα δεν παίζει ρόλο το χρώμα. Σεντόνια θα πάρω άσπρα.

Επεξ/σία από xSlade
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Neoss απο οτι θυμαμαι εχεις μπει Κομοτηνη στο 511; Το θυμαμαι γιατι και εγω εκει ειχα δηλωσει και μου ηρθε να παρουσιαστω απλα πηρα μια τριμηνη αναβολη.Για εκει δεν θα μου ξαναρθει τωρα λογικα;Πως ειναι τα πραγματα απο οσα εχεις δει μεχρι τωρα;Αν και το σκεφτομαι να παω ειδικες δυναμεις μπας και γλυτωσω απο την ατελειωτη βαρεμαρα του πεζικου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, christos4 είπε

το έφτιαξα και στο αρχικό μου ποστ για να μην μπερδευτεί και κανένας άλλος.. 

οπότε αν έχει κάποιος ιδέα για χρώματα/τυπους για φανελάκια, σεντόνια, εσώρουχα και πετσέτες στο ΠΝ ας μας πει :) 

Εσώρουχα ότι χρώμα θες (έχεις), φανελάκια άσπρα (όχι όμως με κλειστό λαιμό) πετσέτες άσπρες έδιναν, δε θυμάμαι όμως οι έξτρα που είχα πάρει μαζί αν ήταν επίσης λευκές 

Τώρα σεντόνια προσωπικά στον Πόρο δεν είχα πάρει μαζί μου, αλλά αν θυμάμαι καλά ήταν θαλασσί. Στην μονάδα (ρυμουλκό) έβαζες ότι να ναι.

Τώρα αυτά βέβαια προ δεκαπενταετίας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Neoss είπε

Ας λεει, με το νεο συστημα (λιγοτερες εσσο ανα ετος) ξεμενουν απο ανδρες. Δεν εχουν τηρησει ως τωρα το χρονοδιαγραμμα ουτε μια φορα. Μας πηραν εναν μηνα νωριτερα εμας (οσοι ειχαν προγραμματισει κατι σημαντικο ασε τους διελυσε). Αρα και σας νωριτερα. Δεν αλλαζει επισημα κατι, απλα λογω εκτατων υπηρεσιακων αναγκών θα κληθειτε νωριτερα. ΔΕΝ ειναι εικασια. Στρατο ειμαι, θεωρειται δεδομενο οτι θα μπειτε σιγουρα Οκτώβρη, τώρα το πότε ειναι το θεμα. Μέσα του μηνα μαλλον. Με λιγη γκαντεμιά, ισως και νωριτερα. 

Πωωω τι λες τώρα , αυτό μου αλλάζει όλο το πρόγραμμα μου . Πραγματικά ελπίζω να μην γίνει κάτι τέτοιο στο τέλος . Σε ευχαριστώ πολύ που με προειδοποίησες για να μην μου έρθει τότε και τρέχω .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Weniko είπε

Όσοι κόψατε αναβολή για να μπείτε Νοέμβριο κατά 90% θα καταταγείτε τον Οκτώβριο διότι δεν υπάρχουν άτομα. Καλύτερα για εσάς θα είναι γτ θα απολυοσασταν τον Αύγουστο αλλά άμα μπείτε Οκτώβριο θα απολυθείτε 1 μηνα νωρίτερα τον Ιούλιο. Οπότε μισό καλοκαίρι θα το φάτε έξω. 

Καλύτερα για όσους δεν κάνουν τίποτα κι απλά περίμεναν τον καιρό να περάσει. Άμα εχεις προγραμματισμένα πράγματα για τον Οκτώβρη απλά σε πηδάει. Αλλά είναι άλλη μια τρομερη πατέντα του ΕΣ. Τι; Νοέμβριο κι έκανες σχέδια; We don't give a fuck, τώρα θέλουμε χέρια... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρατήρησα πρόσφατα ότι στο αριστερό μου πόδι κάτω δεξιά στο νύχι υπάρχει μια μικρή μελάνια.Δεν το έχω χτυπήσει αλλά υποψιάζομαι θα είναι από την πίεση του ποδιού και την ορθοστασία.Εχει τύχει σε κανέναν κάτι τέτοιο.Επειση θα το κοιτάξω σίγουρα ας πάρω μια πρωτη γνώμη από εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, Ertypo είπε

Παρατήρησα πρόσφατα ότι στο αριστερό μου πόδι κάτω δεξιά στο νύχι υπάρχει μια μικρή μελάνια.Δεν το έχω χτυπήσει αλλά υποψιάζομαι θα είναι από την πίεση του ποδιού και την ορθοστασία.Εχει τύχει σε κανέναν κάτι τέτοιο.Επειση θα το κοιτάξω σίγουρα ας πάρω μια πρωτη γνώμη από εδώ.

Πάνε δώσε κάνα 50αρι αν σε χαλάνε τόσο πολύ τα άρβυλα του στρατού και πάρε δικά σου. Κρίμα είναι να πάθεις ζημιά για βλακείες...   (My opinion)

Στις 10/8/2019 στις 3:35 ΜΜ, christos4 είπε

Καλησπέρα :-)

παρουσιάζομαι Πόρο (Ναυτικό) και θα ήθελα να σας ρωτήσω σχετικά με τα πράγματα που θα πρέπει να πάρω μαζί

φανελάκια, πετσέτες, σεντόνια, κάλτσες, εσώρουχα τι χρώμα πρέπει να είναι;

από τα παραπάνω μας δίνουν κάτι εκεί (και σε τι ποσότητες) ή θα είναι όλα δικά μου; 

τι γίνεται με το πλύσιμο κλπ; έχει πλυντήρια εκεί ή τα δίνουμε έξω; 

sleeping bag επιτρέπεται (και είναι απαραίτητο);; 

ευχαριστώ :-)

Ναι το sleeping bag επιτρέπεται, άλλα δεν προβλέπεται (έχει διαφορά).

...και ναι είναι απαραίτητο.

Δεν θα κάτσει κανένας να ασχοληθεί με το τι χρώμα σεντόνια/sleeping bag/πετσέτες/εσώρουχα χρησιμοποιείς. Εκτός αν είναι τίποτα γελοίο οπότε το πολύ πολύ να φας καζούρα 😛

Επεξ/σία από giorgos4ever
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Ertypo είπε

Παρατήρησα πρόσφατα ότι στο αριστερό μου πόδι κάτω δεξιά στο νύχι υπάρχει μια μικρή μελάνια.Δεν το έχω χτυπήσει αλλά υποψιάζομαι θα είναι από την πίεση του ποδιού και την ορθοστασία.Εχει τύχει σε κανέναν κάτι τέτοιο.Επειση θα το κοιτάξω σίγουρα ας πάρω μια πρωτη γνώμη από εδώ.

Ανάφερε το μήπως και σε πάνε στο νοσοκομείο, για ψύλλου πήδημα σε πάνε έτσι και αλλιώς, δεν το διακινδυνεύουν. Θα περάσουν 2-3 μερούλες έτσι. Αναρρωτική απίθανο να σου δώσουν για κάτι τέτοιο, οπότε δεν θα χρεωθείς και άδεια ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...