Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ειμαι Μονιμος Κατοικος Εξωτερικου (ΜΚΕ) εδω και καμια δεκαετια. Ζω κι εργαζομαι στο εξωτερικο, κι ειμαι 39 χρονων. Αν ηθελα να επιστρεψω Ελλαδα σε καναδυο χρονια, θα επρεπε να μου αφαιρεθει ο τιτλος του ΜΚΕ, σωστα? Θα επρεπε δηλαδη να πληρωσω προστιμο και να κανω και στρατο? 'Η ειναι καλυτερα να περιμενω μεχρι τα 45 μου, για να μη ρισκαρω τιποτα απο αυτα?

Αν ηθελα να αγορασω σπιτι στην Αθηνα, θα υπηρχε προβλημα?

Στα 45 σου αυτοματα σταματαει το αιτημα στρατολογιας?

Ευχαριστω πολυ

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ertypo είπε

Η ειδικότητα μου γράφει το χαρτί είναι διαβιβαστης-οδηγος αυτοκινήτου.Υπςρχει περίπτωση να με βάλουν οδηγό (έχω δίπλωμα)? 

Αφού είσαι οδηγός θα πας για εκπαίδευση της ειδικότητας (ο ξάδερφος μου που ήταν οδηγός πήγε Σπάρτη) και θα σου μάθουν τζιπάκι. σταγιερ, καναδέζα, όλα τα οχήματα. Μετά θα έχεις κάτι υπηρεσίες του τύπου να πας τον διοικητή από το Α στο Β και τέτοια. Τώρα σου λέω την εμπειρία του ξαδέρφου αλλά πάνω κάτω έτσι θα είναι και σένα. Τώρα το ότι είσαι διαβιβαστής δεν αλλάζει κάτι λογικά, απλά θα είσαι σε λόχο διαβιβάσεων. Στο ΣΥΠΟ στην αρχή αρχή συμπληρώνεις κάτι χαρτιά και σου λένε σε πιο τάγμα θα είσαι και σε πιο μέρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, perth είπε

Ειμαι Μονιμος Κατοικος Εξωτερικου (ΜΚΕ) εδω και καμια δεκαετια. Ζω κι εργαζομαι στο εξωτερικο, κι ειμαι 39 χρονων. Αν ηθελα να επιστρεψω Ελλαδα σε καναδυο χρονια, θα επρεπε να μου αφαιρεθει ο τιτλος του ΜΚΕ, σωστα? Θα επρεπε δηλαδη να πληρωσω προστιμο και να κανω και στρατο? 'Η ειναι καλυτερα να περιμενω μεχρι τα 45 μου, για να μη ρισκαρω τιποτα απο αυτα?

Αν ηθελα να αγορασω σπιτι στην Αθηνα, θα υπηρχε προβλημα?

Στα 45 σου αυτοματα σταματαει το αιτημα στρατολογιας?

Ευχαριστω πολυ

Η κατηγορία του ΜΚΕ είναι αναβολή στράτευσης που σημαίνει πως ισχύει μέχρι να παύσουν τα κριτήρια που έχουν τεθεί, στην συγκεκριμένη περίπτωση αυτό της διαμονής στην Έλλαδα για περισσότερο από 6 μήνες το χρόνο.

Αν γυρίσεις τώρα μόνιμα στην Ελλάδα τότε θα πρέπει να κάνεις τη θητεία σου. Πρόστιμο δεν υπάρχει να πληρώσεις σου δίνεται όμως η δυνατότητα να εξαγοράσεις τη θητεία σου αφού κάνεις τη βασική εκπαίδευση. Δεν είμαι ακόμα 45 αλλά απ'όσο γνωρίζω θα πρέπει να κάνεις αίτηση για να σταματήσει και η αναβολή και οποιαδήποτε στρατολογική υποχρέωση έχεις.

Όπως και να χει σπίτια, περιουσία, αγροκτήματα μπορείς να αγοράζεις και να πουλάς στην Ελλάδα, με αυτά ασχολείται η εφορία και όχι ο στρατός.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Speculoos είπε

Η κατηγορία του ΜΚΕ είναι αναβολή στράτευσης που σημαίνει πως ισχύει μέχρι να παύσουν τα κριτήρια που έχουν τεθεί, στην συγκεκριμένη περίπτωση αυτό της διαμονής στην Έλλαδα για περισσότερο από 6 μήνες το χρόνο.

Αν γυρίσεις τώρα μόνιμα στην Ελλάδα τότε θα πρέπει να κάνεις τη θητεία σου. Πρόστιμο δεν υπάρχει να πληρώσεις σου δίνεται όμως η δυνατότητα να εξαγοράσεις τη θητεία σου αφού κάνεις τη βασική εκπαίδευση. Δεν είμαι ακόμα 45 αλλά απ'όσο γνωρίζω θα πρέπει να κάνεις αίτηση για να σταματήσει και η αναβολή και οποιαδήποτε στρατολογική υποχρέωση έχεις.

Όπως και να χει σπίτια, περιουσία, αγροκτήματα μπορείς να αγοράζεις και να πουλάς στην Ελλάδα, με αυτά ασχολείται η εφορία και όχι ο στρατός.

Ευχαριστω για την απαντηση. Α, δηλαδη ακομα και στα 45 μου θα πρεπει να κανω αιτηση, δεν αποφευγω τη γραφειοκρατεια. Τελεια λολ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, perth είπε

Ειμαι Μονιμος Κατοικος Εξωτερικου (ΜΚΕ) εδω και καμια δεκαετια. Ζω κι εργαζομαι στο εξωτερικο, κι ειμαι 39 χρονων. Αν ηθελα να επιστρεψω Ελλαδα σε καναδυο χρονια, θα επρεπε να μου αφαιρεθει ο τιτλος του ΜΚΕ, σωστα? Θα επρεπε δηλαδη να πληρωσω προστιμο και να κανω και στρατο? 'Η ειναι καλυτερα να περιμενω μεχρι τα 45 μου, για να μη ρισκαρω τιποτα απο αυτα?

Αν ηθελα να αγορασω σπιτι στην Αθηνα, θα υπηρχε προβλημα?

Στα 45 σου αυτοματα σταματαει το αιτημα στρατολογιας?

Ευχαριστω πολυ

Και τωρα εαν επεστρεφες, θα μπορουσες να εξαγορασεις τη θητεια σου. Εαν θυμαμαι καλα ειναι γυρω στα 800 ευρω ανα μηνα θητειας.
Με την προυποθεση οτι για τη βασικη εκπαιδευση θα πας.

Προβλημα δεν εχεις με την αγορα σπιτιου. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Ertypo είπε

Η ειδικότητα μου γράφει το χαρτί είναι διαβιβαστης-οδηγος αυτοκινήτου.Υπςρχει περίπτωση να με βάλουν οδηγό (έχω δίπλωμα)? 

Όπως είπε ο φιλος, θα περάσεις εκπαίδευση. Η εκπαίδευση των οδηγών το '17 γινόταν στο στρατόπεδο που είναι η μονάδα σου και είχε διάρκεια 3 βδομάδες μετά το ΣΠΕΝ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όσοι μπήκατε με την Γ' και είστε από πολύτεκνη οικογένεια, εξάμηνο θα κάνετε(-ουμε) ε?

Επίσης το ρώτησε κάποιος και δεν πήρε απάντηση, που/πως πλένουμε ρούχα?

Επεξ/σία από Skerzos
-ουμε
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να κάνω ένα παράπονο.Ξερω ότι όλοι υποχρεουμαστε για να κάνουμε την θητεία μας και ξέρω επίσης ότι πολλοί βρίσκονται στην θέση μου και το περνάμε μαζί όλο αυτό.Αλλα επειδή άλλοι κάνουν 6μηνο(ειδικά οι πολύτεκνοι) και άλλοι ενιαμηνο όπως εγώ δυσκολεύομαι να το συνηθίσω.Δεν μπορώ να πιστέψω πως θα περάσει τόσος καιρός χαμένος και γενικά πως θα περάσει ο καιρος.Δυσκολευομαι πολύ δεν θέλω να τα παρατήσω όμως.Αλλα μου λείπουν οι δικοί μου οι οικογένεια μου και η καθημερινότητα που είχα.Μια συμβουλή από κάποιον έμπειρο.Μακαρι να μπορούσα να κάνω κάτι να εκοβα λίγους μήνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Ertypo είπε

Θέλω να κάνω ένα παράπονο.Ξερω ότι όλοι υποχρεουμαστε για να κάνουμε την θητεία μας και ξέρω επίσης ότι πολλοί βρίσκονται στην θέση μου και το περνάμε μαζί όλο αυτό.Αλλα επειδή άλλοι κάνουν 6μηνο(ειδικά οι πολύτεκνοι) και άλλοι ενιαμηνο όπως εγώ δυσκολεύομαι να το συνηθίσω.Δεν μπορώ να πιστέψω πως θα περάσει τόσος καιρός χαμένος και γενικά πως θα περάσει ο καιρος.Δυσκολευομαι πολύ δεν θέλω να τα παρατήσω όμως.Αλλα μου λείπουν οι δικοί μου οι οικογένεια μου και η καθημερινότητα που είχα.Μια συμβουλή από κάποιον έμπειρο.Μακαρι να μπορούσα να κάνω κάτι να εκοβα λίγους μήνες.

Κάνε οικογένεια :P

Πλακα κανω μην παρεξηγηθεις... και εγω ιδια φαση ειμαι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Jimmy1 είπε

Κάνε οικογένεια :P

Πλακα κανω μην παρεξηγηθεις... και εγω ιδια φαση ειμαι. 

Το ξέρω έτσι κιαλλιως το είπα δεν είμαι μόνο εγώ που το περνάω αλλά νομίζω ότι δεν μπορώ να αντέξω.Ειναι πολύς χρόνος χαμένος βέβαια από την άλλη και στην κανονική ζωή μου ίσως δεν είχα κάτι τόσο ενδιαφέρον να κάνω όσο στον στρατό!!.

Να ρωτήσω και κάτι άλλο.Αν μαζέψω όλη την άδεια που δικαιούμαι την άδεια απολύσεως καμία τιμιτικη αν πάρω από αιμοδοσία κ.λ.π  μπορώ να τις κολλήσω όλες στο τέλος και ουσιαστικά να τελειώσω ένα ενάμιση μήνα πριν.Γινεται κάτι τέτοιο?

Επίσης θητεία για πεζικό κανονική 8μηνη δεν κάνουμε ουσιαστικά χωρίς τις άδειες?

Επεξ/σία από Ertypo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Ertypo είπε

Το ξέρω έτσι κιαλλιως το είπα δεν είμαι μόνο εγώ που το περνάω αλλά νομίζω ότι δεν μπορώ να αντέξω.Ειναι πολύς χρόνος χαμένος βέβαια από την άλλη και στην κανονική ζωή μου ίσως δεν είχα κάτι τόσο ενδιαφέρον να κάνω όσο στον στρατό!!.

Να ρωτήσω και κάτι άλλο.Αν μαζέψω όλη την άδεια που δικαιούμαι την άδεια απολύσεως καμία τιμιτικη αν πάρω από αιμοδοσία κ.λ.π  μπορώ να τις κολλήσω όλες στο τέλος και ουσιαστικά να τελειώσω ένα ενάμιση μήνα πριν.Γινεται κάτι τέτοιο?

Αδειες παιρνεις οποτε και αν θες οποτε αν θελεις τις μαζεύεις ολες μαζι στο τελος και κομπλε. 

Οσο για το υπόλοιπο που εγραψες,ειναι χρονος 200% χαμενος και αρκετα χρηματα χαμενα(θα τα δεις στην πορεια) ο καιρος(9μηνο) θα περασει αερας,μεχρι να μπεις ποτε μπηκα θα φτανει ο καιρος να απολυθείς και στο λεω εγω που μπηκα ιανουαριο και εφαγα χειμωνα,ανοιξη και καλοκαιρι(απολυθηκα 28η Οκτωβρίου χεχεχε). Ο υπνος ειναι οτι καλυτερο για να περνανε οι μέρες,θα κανεις παρεες,εχει χαβαλε και απο καποιο καιρο και μετα γινεται απλα συνηθεια. Ειδικα εαν εχει μεσολαβησει και φοιτητική ζωη ακομα χειροτερα,πολυ περιορισμος μανα μου! Εν κατακλείδι,χαλαρωσε,παρεμεινε αθορυβος στη θητεια σου και θα περασεις καλα.

Υ.Γ. Ιουλιο μηνα μπηκε ενα συνεργείο του ΟΤΕ για καποιο προβλημα στις διαφιδιασεις εεεε διαβιβασεις,αφου βρηκα κάποιους γνωστους και πηγα και εγω να βοηθησω(πηρα 2 μερουλες για αυτο) φευγοντας με ρωτανε ποτε απολυομαι γιατι τελος αυγουστου εκλειναν οι αιτησεις για άμεση προσληψη 2 ατομων στον ΟΤΕ στην πολη μου εαν ειναι να με προτεινουν.... Μονο που απολυομουν 3 μηνες αργοτερα........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Ertypo είπε

Θέλω να κάνω ένα παράπονο.Ξερω ότι όλοι υποχρεουμαστε για να κάνουμε την θητεία μας και ξέρω επίσης ότι πολλοί βρίσκονται στην θέση μου και το περνάμε μαζί όλο αυτό.Αλλα επειδή άλλοι κάνουν 6μηνο(ειδικά οι πολύτεκνοι) και άλλοι ενιαμηνο όπως εγώ δυσκολεύομαι να το συνηθίσω.Δεν μπορώ να πιστέψω πως θα περάσει τόσος καιρός χαμένος και γενικά πως θα περάσει ο καιρος.Δυσκολευομαι πολύ δεν θέλω να τα παρατήσω όμως.Αλλα μου λείπουν οι δικοί μου οι οικογένεια μου και η καθημερινότητα που είχα.Μια συμβουλή από κάποιον έμπειρο.Μακαρι να μπορούσα να κάνω κάτι να εκοβα λίγους μήνες.

Ο καιρός θα περάσει και θα περάσει γρήγορα να είσαι σίγουρος για αυτό, απλά στην αρχή θέλει πάντα υπομονή. Το θέμα με τον στρατό είναι μέχρι να προσαρμοστείς, μετά γίνεται ρουτίνα και περιμένεις να τελειώσεις. Όλοι περάσαμε από το σημείο αυτό, να νομίζουμε ότι δεν θα καταφέρουμε να προσαρμοστούμε ποτέ, να μας λείπουν οι δικοί μας άνθρωποι κτλ. Αλλά να θυμάσαι τα ίδια ακριβώς περνάνε και όλα τα άλλα παιδιά που είστε μαζί και ας μην το δείχνουν. Δυο συμβουλές έχω να σου δώσω μόνο, ένα να κάνεις παρέες, πραγματικά αυτόν τον χαβαλέ που θα περάσεις στον στρατό θα τον θυμάσαι μια ζωή και δυο να μην μετράς τις μέρες, είναι άσκοπο.

Στις 10/8/2019 στις 6:50 ΠΜ, Weniko είπε

Όσοι κόψατε αναβολή για να μπείτε Νοέμβριο κατά 90% θα καταταγείτε τον Οκτώβριο διότι δεν υπάρχουν άτομα. Καλύτερα για εσάς θα είναι γτ θα απολυοσασταν τον Αύγουστο αλλά άμα μπείτε Οκτώβριο θα απολυθείτε 1 μηνα νωρίτερα τον Ιούλιο. Οπότε μισό καλοκαίρι θα το φάτε έξω. 

Όλο το καλοκαίρι έξω θα το φάνε βασικά, μισό καλοκαιράκι διακοπές σαν στρατιώτες σε άδεια απολύσεως και το μισό κανονικά σαν πολίτες και όσοι πήραν όλες τις άδειες στην αρχή θα κάτσουν να βαράνε τα κεφάλια τους στον τοίχο, όπως γίνεται πάντα. Γενικά όποιος μπει Οκτώβριο θα κάνει ζωάρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Skerzos είπε

Όσοι μπήκατε με την Γ' και είστε από πολύτεκνη οικογένεια, εξάμηνο θα κάνετε(-ουμε) ε?

Επίσης το ρώτησε κάποιος και δεν πήρε απάντηση, που/πως πλένουμε ρούχα?

Εγω που μπηκα Γ ΕΣΣΟ, ειναι μερικοι που θα κανουν 6μηνο ή 8μηνο αναλογα. Οι τριτεκνοι νομιζω κανουν 6μηνο. 

Εμεις στη μοναδα μας εχουμε πλυντηριο και σχεδον καθημερινα βαζω πλυντηριο. 

56 λεπτά πριν, BlueBlade είπε

 

Όλο το καλοκαίρι έξω θα το φάνε βασικά, μισό καλοκαιράκι διακοπές σαν στρατιώτες σε άδεια απολύσεως και το μισό κανονικά σαν πολίτες και όσοι πήραν όλες τις άδειες στην αρχή θα κάτσουν να βαράνε τα κεφάλια τους στον τοίχο, όπως γίνεται πάντα. Γενικά όποιος μπει Οκτώβριο θα κάνει ζωάρα.

Κι εμεις που μπηκαμε στη Γ ΕΣΣΟ, φαγαμε το μισο καλοκαιρακι μεσα και αρκετη ζεστη και καψιμο απο τον ηλιο ( μαυρισματακι ταξιτση), αλλα το καλο ειναι οτι απολυομαστε Απριλιο και ολο το καλοκαιρι θα ειναι μπροστα μας. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Archilleo είπε

Εγω που μπηκα Γ ΕΣΣΟ, ειναι μερικοι που θα κανουν 6μηνο ή 8μηνο αναλογα. Οι τριτεκνοι νομιζω κανουν 6μηνο. 

Εμεις στη μοναδα μας εχουμε πλυντηριο και σχεδον καθημερινα βαζω πλυντηριο. 

Κι εμεις που μπηκαμε στη Γ ΕΣΣΟ, φαγαμε το μισο καλοκαιρακι μεσα και αρκετη ζεστη και καψιμο απο τον ηλιο ( μαυρισματακι ταξιτση), αλλα το καλο ειναι οτι απολυομαστε Απριλιο και ολο το καλοκαιρι θα ειναι μπροστα μας. 

Όντως το ότι απολύεστε Απρίλιο είναι πολύ θετικό, αλλά προσωπικά δεν θα την πάλευα να βγάλω βασική εκπαίδευση στον καύσωνα. Γιαυτό θεωρώ γενικά την καλύτερη ΕΣΣΟ αυτή του Σεπτεμβρίου, γιατί και γλυτώνεις την ζέστη και έχεις όλο το καλοκαίρι δικο σου μετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...