Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 ώρες πριν, salonika91 είπε

Χειρότερα είναι να είσαι Κύπρο(στου διαόλου την μάνα δηλ) και να πηγαινεις σπίτι σου κάθε 2 μήνες.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

2018 Ε ΕΣΣΟ ΕΛΔΥΚ 3/1 ΔΕΜ: p

Χειρότερα πιστεύω θα είναι σε κάποιο άλλο νησί σε σχέση με Κύπρο. (είμαι Κύπρο). 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ρε μάγκες, μπαίνω σε λίγο καιρό στρατό τώρα δ εσσο.Ευτυχως παρουσιάζομαι κοντά στην περιοχή μου.Μια ερωτηση.Δεν ξέρω τίποτα από στρατό πχ ορολογία πως είναι τα πράγματα,πως λειτουργούν οι μονάδες (υπηρεσιες,άδειες και ότι άλλο έχει).Γενικά να έχω μια ιδέα πάνω κάτω.Δεν θέλω να μου την φέρουν κάποιοι επειδή γνωρίζουν κάποια πράγματα καλύτερα από μένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Tipota and Tipota είπε

Ρε μάγκες, μπαίνω σε λίγο καιρό στρατό τώρα δ εσσο.Ευτυχως παρουσιάζομαι κοντά στην περιοχή μου.Μια ερωτηση.Δεν ξέρω τίποτα από στρατό πχ ορολογία πως είναι τα πράγματα,πως λειτουργούν οι μονάδες (υπηρεσιες,άδειες και ότι άλλο έχει).Γενικά να έχω μια ιδέα πάνω κάτω.Δεν θέλω να μου την φέρουν κάποιοι επειδή γνωρίζουν κάποια πράγματα καλύτερα από μένα.

Θα τα μαθεις ολα στο κεντρο μην αγχωνεσαι

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, najinblue3 είπε

Θα τα μαθεις ολα στο κεντρο μην αγχωνεσαι

Ένας φίλος μου παρουσιάστηκε τώρα με την γ εσσο είναι στην μονάδα του και δεν ξέρει τα βασικά μου λεει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Tipota and Tipota είπε

Ένας φίλος μου παρουσιάστηκε τώρα με την γ εσσο είναι στην μονάδα του και δεν ξέρει τα βασικά μου λεει.

Λογικο, θα τα μαθει με τον καιρο και βασικα μην σε πολυνοιαζει θα τα μαθεις πολυ γρηγορα και εσυ με τη σειρα σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Tipota and Tipota είπε

Ρε μάγκες, μπαίνω σε λίγο καιρό στρατό τώρα δ εσσο.Ευτυχως παρουσιάζομαι κοντά στην περιοχή μου.Μια ερωτηση.Δεν ξέρω τίποτα από στρατό πχ ορολογία πως είναι τα πράγματα,πως λειτουργούν οι μονάδες (υπηρεσιες,άδειες και ότι άλλο έχει).Γενικά να έχω μια ιδέα πάνω κάτω.Δεν θέλω να μου την φέρουν κάποιοι επειδή γνωρίζουν κάποια πράγματα καλύτερα από μένα.

Σαν τι θες να μαθεις; Το μονο που πρεπει να ξερεις και να αποδεχθεις είναι οτι θα χάσεις 9 μήνες απο τη ζωή σου...

  • Like 1
  • Thanks 2
  • Confused 1
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Tipota and Tipota είπε

Ρε μάγκες, μπαίνω σε λίγο καιρό στρατό τώρα δ εσσο.Ευτυχως παρουσιάζομαι κοντά στην περιοχή μου.Μια ερωτηση.Δεν ξέρω τίποτα από στρατό πχ ορολογία πως είναι τα πράγματα,πως λειτουργούν οι μονάδες (υπηρεσιες,άδειες και ότι άλλο έχει).Γενικά να έχω μια ιδέα πάνω κάτω.Δεν θέλω να μου την φέρουν κάποιοι επειδή γνωρίζουν κάποια πράγματα καλύτερα από μένα.

Μην ανησυχείς. Ο στρατός είναι φτιαγμένος έτσι ώστε να μπορούν να προσαρμοστούν σχεδόν οι πάντες.
Απλά κάνεις ό,τι σου λένε. Τίποτα λιγότερο, τίποτα παραπάνω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, ProponitisTouKanape είπε

Σαν τι θες να μαθεις; Το μονο που πρεπει να ξερεις και να αποδεχθεις είναι οτι θα χάσεις 9 μήνες απο τη ζωή σου...

Από ότι ξέρω βασικά και από τις άδειες κ.λ.π.παει έναν μήνα λιγότερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, Tipota and Tipota είπε

Από ότι ξέρω βασικά και από τις άδειες κ.λ.π.παει έναν μήνα λιγότερο

Ναι ειναι ενας μήνας λιγότερο τον οποίο όμως δεν μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα γιατί δεν μπορεις να κρατήσεις τις αδειές σου όλες για το τέλος σίγουρα θα σου τις σπάσουν. Τώρα για τις υπηρεσίες θα στα πουν εκει. Κάθε μονάδα έχει διαφορετικές υπηρεσίες μόνο το θαλαμοφυλίκι είναι σίγουρο. Δεν είναι κάτι οι υπηρεσίες αν έχεις λογικά στελέχη περνάει γρήγορα η ώρα.Τώρα εσείς δεν θα έχετε και τρελή ζέστη άρα θα είστε καλά. Άδειες σαν 9μηνος έχεις 15 μέρες κανονική 12 μέρες ειδική (Φοιτητική,Αγροτική) συν τα γκρουπ Χριστούγεννα Πάσχα και την λογικά 10ήμερη άδεια ορκωμοσίας. Από την στιγμή που θα μπεις αν μιλήσεις λίγο με πιο παλιούς φαντάρους θα στα εξηγήσουν όλα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, CMorganV είπε

ισχύει οτι μπορείς να επαναλάβεις το ΣΠΕΝ αν απουσιάζεις πολλές μέρες απο το σχολείο ;

Ισχύει. Αν χάσεις πάνω από 4-5 μέρες τα επαναλαμβάνεις από την αρχή μαζί με την επόμενη εσσο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Alessionew είπε

Ισχύει. Αν χάσεις πάνω από 4-5 μέρες τα επαναλαμβάνεις από την αρχή μαζί με την επόμενη εσσο

αν χασεις με δικη σου ευθυνη. Αν χάσεις μέρες επειδή έχεις υπηρεσία δεν υπάρχει περίπτωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/8/2019 στις 4:31 ΜΜ, nikosmon είπε

Neoss απο οτι θυμαμαι εχεις μπει Κομοτηνη στο 511; Το θυμαμαι γιατι και εγω εκει ειχα δηλωσει και μου ηρθε να παρουσιαστω απλα πηρα μια τριμηνη αναβολη.Για εκει δεν θα μου ξαναρθει τωρα λογικα;Πως ειναι τα πραγματα απο οσα εχεις δει μεχρι τωρα;Αν και το σκεφτομαι να παω ειδικες δυναμεις μπας και γλυτωσω απο την ατελειωτη βαρεμαρα του πεζικου.

Παρουσιαστηκα. Την ιδια μερα με πηγαν σε αλλη μοναδα, διπλανο στρατοπεδο. Μια απ τις μαχιμότερες Θράκης (λιγη σχεση με τις υπολοιπες εδω τριγύρω). 

Ισως σου ερθει παλι για εκει, όχι απαραίτητα όμως. Η 511 ειναι χαλαρή μοναδα, αν οντως θες τρεξιμο (ή δραση), εκει ΔΕΝ θα τα βρεις αυτά. 

Θα σου πρότεινα να πας Σχολή Δοκίμων Εφέδρων Αξιωματικών. Δεν είναι τόσο hardcore όπως Ειδικές αλλά βγαίνουν πολύ μάχιμοι. Παίρνεις και 730 ευρώ το μήνα, μόρια και θαχεις ωράρια υπαλλήλου. Τα μόνα "αρνητικά" (ανάλογα πως το βλέπει κανεις) είναι οι 14 μήνες θητείας και μερικές ευθύνες. ΠΑΡΑΚΑΛΑΝΕ να πας (κυριολεκτικά) διότι υπαρχει ελλειψη μονίμων και οι δοκιμοι καλυπτουν κενά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, antoniomp4 είπε

αν χασεις με δικη σου ευθυνη. Αν χάσεις μέρες επειδή έχεις υπηρεσία δεν υπάρχει περίπτωση

ΣΠΕΝ και υπηρεσία δεν πάνε μαζί. Συνήθως στους άοπλους βάζουν υπηρεσία για να μην τη χάνουν οι αλλοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Tipota and Tipota είπε

Ρε μάγκες, μπαίνω σε λίγο καιρό στρατό τώρα δ εσσο.Ευτυχως παρουσιάζομαι κοντά στην περιοχή μου.Μια ερωτηση.Δεν ξέρω τίποτα από στρατό πχ ορολογία πως είναι τα πράγματα,πως λειτουργούν οι μονάδες (υπηρεσιες,άδειες και ότι άλλο έχει).Γενικά να έχω μια ιδέα πάνω κάτω.Δεν θέλω να μου την φέρουν κάποιοι επειδή γνωρίζουν κάποια πράγματα καλύτερα από μένα.

Βασικος κανονας για να εχεις το κεφάλι σου ησυχο. Ρωτάς μεσα οτιδήποτε εχεις απορια και δεν υποθέτεις τίποτα.

 

Υ.Γ. και δεν λειτουργεί τιποτα βαση κοινης λογικης.

Επεξ/σία από Gatilaras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...