Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 ώρες πριν, logistoulis είπε

Με ελαφριά σκολίωση σε έκαναν Ι3? Γιατί εμένα με όχι ελαφριά μου έλεγαν Ι1 μια χαρά είσαι. Πώς φτιάχτηκες έτσι; (Ένοπλο ή άοπλο το Ι σου; )

όταν μπω θα σε ενημερωσω...χαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17.3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 2/9/2018 στις 12:55 ΜΜ, Mozzie είπε

Δεν είναι ακριβως έτσι τα πράγματα. Επειδή μπήκα με την ΕΣΣΟ του Μαϊου (Λέσβος), να σας πω τη δική μου εμπειρία:

Η κατάταξη διαρκεί από 4 έως 7 μέρες, ανάλογα το πλήθος των αναμενόμενων. Παρουσιάζεται στο ΣΥΠΟ που σου γράφει το σημείωμα κατάταξης, όπου περνάς όλα τα γραφειοκρατικά της κατάταξης: παραδοση ταυτότητας, χαρτιά, ιατρικές εξετάσεις, ενημέρωση, παραλαβή ρούχων κλπ.

....

Ευχαριστούμε για την ενημέρωση!
Πώς πάνε τα πράγματα Λέσβο, είχα ακούσει ότι έχει λίγο κόσμο, δεν βγαίνουν υπηρεσίες, κτλ
Θα το πρότεινες να το δηλώσουμε ως ΣΥΠΟ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/9/2018 στις 4:13 ΜΜ, Gmis είπε

Ευχαριστούμε για την ενημέρωση!
Πώς πάνε τα πράγματα Λέσβο, είχα ακούσει ότι έχει λίγο κόσμο, δεν βγαίνουν υπηρεσίες, κτλ
Θα το πρότεινες να το δηλώσουμε ως ΣΥΠΟ;

Ναι, αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει αρκετός κόσμος και οι περισσότερες μονάδες τρώνε εμπλοκή.
Αλλά φαντάζομαι ότι λίγο πολύ το ίδιο συμβαίνει και αλλού, καθώς οι 354 (που απολύεται σύντομα) και 356 φύγαν σχεδόν ολόκληρες με μετάθεση, οπότε υπάρχει ανάγκη από κόσμο.
Τώρα για το αν είναι καλά, εξαρτάται από το όπλο/σώμα σου, καθώς και τη μονάδα που θα καταλήξεις.
Σαν μέρος είναι ωραία εάν τοποθετηθείς κοντά στην πόλη ώστε να έχεις εξόδους στην Μυτιλήνη.
Τώρα αυτές οι δηλώσεις των ΣΥΠΟ πρέπει να είναι κοροϊδία, γιατί εάν δεις τις εγκυκλίους που καλούν την κάθε σειρά, οι τοποθετήσεις γίνονται ανάλογα την περιοχή και τον τομέα σου (τα πρώτα 3 ψηφία του ΣΑ σου) και όχι ονομαστικά-ατομικά.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/9/2018 στις 5:36 ΠΜ, Voyaller είπε

Κινητό μπορώ να κουβαλήσω στο κέντρο που παρουσιάζομαι; 

Αν δεν πας τριπολη ναι μπορεις ανετα

Εχει δημιουργηθει group στο fb για οποιον παρουσιαζεται αεροπορια( Ε' ΕΣΣΟ) και τον ενδιαφερει    ας μου στειλει μηνυμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/8/2018 στις 9:39 ΠΜ, blackdeagle είπε

Παιδιά στη Θήβα επιτρέπονται τα κινητά;;;

Θυμήθηκα κάτι. Στη Θήβα όταν παρουσιάστηκα το Νοε του '99 έπαιζε το γνωστό ψάρωμα με τα κινητά. Βέβαια τότε δεν είχαμε όλοι και δεν υπήρχαν smartphones, άντε κάποιο να έπαιζε ραδιόφωνο. Όταν φτάσαμε αρχές Γενάρη βράδυ στη μονάδα στον Έβρο (μετά από ένα εξαντλητικό ταξίδι με τραίνο) ο αρχιλοχίας που μας υποδέχθηκε αφού μας καλωσόρισε  είπε. "Τώρα βγάλτε τα κινητά σας και πάρτε τις μανάδες σας να τους πείτε ότι φτάσατε καλά".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 6/9/2018 στις 5:36 ΠΜ, Voyaller είπε

Κινητό μπορώ να κουβαλήσω στο κέντρο που παρουσιάζομαι; 

Βασικά δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι απ όταν παρουσιάστηκα εγώ, αλλά τα κινητά επιτρέπονται, τα κινητά με κάμερα απαγορεύονται.

Στη Θήβα όταν παρουσιάστηκα το 2011, με το που εμπαινες περνούσες απο "επιτροπή" που απαρτιζόταν από 4 φαντάρους (που είχαν παρουσιαστεί λίγες μέρες πριν) και σου ζητούσαν να τους δείξεις το κινητό σου. Όσων τα κινητά είχαν κάμερα τους έδιναν ψαλίδι ή κατσαβίδι και τους ζητούσαν να σπάσουν την κάμερα μπροστά τους.

Οι περισσότεροι ήμασταν ψαρωμένοι και είχαμε πάει με το κλασσικό κινητό του φαντάρου (Nokia τάδε, με φακό 19,99€) αλλά όπως και να 'χει, αν είχες μια μπακατέλα να τους δείξεις σε άφηναν ήσυχο. Αλλά αυτά στο Κέντρο, στις μονάδες δεν παίζουν τέτοια, είναι πιο χαλαρά τα πράγματα...

Επεξ/σία από kon1to
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας,
Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με την στρατολογία μου,είμαι 20 ετών(1998) και έπρεπε να είχα παρουσιαστεί στον στρατό από τον Απρίλιο του τρέχοντος έτους,από το 2017 έφυγα εξωτερικό(Γερμανία) για τους λόγους που όλοι ξέρουμε.Πήγε η μάνα μου στο στρατολογικό όσο έλειπα και πήρε αναβολή,έπειτα από μάχη με τον υπέυθυνο εκεί πέρα δήθεν για λόγους σπουδών μέχρι τις 31-12-2018.Αύτην την στιγμή είμαι στα καλύτερα μου και δεν θέλω να χάσω την δουλειά μου για να κάνω στρατό και λυπάμαι που το λέω αυτό,παρ'ολα αυτά  τον Οκτώμβριο σκέφτομαι να κατέβω με αυτοκίνητο από Ιταλία και έπειτα με πλοίο Ηγουμενίτσα,στους ελέγχους θα έχω πρόβλημα; Ακόμα βρίσκομαι σε αναβολή αλλά μήπως μου ζητήσουνε τίποτα δικαιολογητικά και γιατί είμαι στο εξωτερικό κλπ φοβάμαι.Σημειώνω πάλι πως η αναβολή μου είναι για λόγους σπουδών(με απολυτήριο λυκείου την πήρα) και λήγει στο τέλος του 2018.
2ή ερώτηση
Διαβατήριο δεν χρείαζομαι,αν χάσω ποτέ την ταυτότητα μου,ως ανυπότακτος εσωτερικού(δεν έχω συμπληρώσει ακόμα 7 χρόνια εργασίας στην Γερμανία) θα μπορώ να βγάλω ταυτότητα στο προξενείο;
Ευχαριστώ προκαταβολικά

Screenshot_4.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, AlexAstraJ είπε

Καλημέρα σας,
Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με την στρατολογία μου,είμαι 20 ετών(1998) και έπρεπε να είχα παρουσιαστεί στον στρατό από τον Απρίλιο του τρέχοντος έτους,από το 2017 έφυγα εξωτερικό(Γερμανία) για τους λόγους που όλοι ξέρουμε.Πήγε η μάνα μου στο στρατολογικό όσο έλειπα και πήρε αναβολή,έπειτα από μάχη με τον υπέυθυνο εκεί πέρα δήθεν για λόγους σπουδών μέχρι τις 31-12-2018.Αύτην την στιγμή είμαι στα καλύτερα μου και δεν θέλω να χάσω την δουλειά μου για να κάνω στρατό και λυπάμαι που το λέω αυτό,παρ'ολα αυτά  τον Οκτώμβριο σκέφτομαι να κατέβω με αυτοκίνητο από Ιταλία και έπειτα με πλοίο Ηγουμενίτσα,στους ελέγχους θα έχω πρόβλημα; Ακόμα βρίσκομαι σε αναβολή αλλά μήπως μου ζητήσουνε τίποτα δικαιολογητικά και γιατί είμαι στο εξωτερικό κλπ φοβάμαι.Σημειώνω πάλι πως η αναβολή μου είναι για λόγους σπουδών(με απολυτήριο λυκείου την πήρα) και λήγει στο τέλος του 2018.
2ή ερώτηση
Διαβατήριο δεν χρείαζομαι,αν χάσω ποτέ την ταυτότητα μου,ως ανυπότακτος εσωτερικού(δεν έχω συμπληρώσει ακόμα 7 χρόνια εργασίας στην Γερμανία) θα μπορώ να βγάλω ταυτότητα στο προξενείο;
Ευχαριστώ προκαταβολικά

Screenshot_4.jpg

Αφου εχεις αναβολη δεν υπαρχει κανενα θεμα περνας κανονικα.Τωρα για την ταυτοτητα δεν ξερω να σου απαντησω. ΤΙ σκεφτεσαι να κανεις στο μελλον να εξαγορασεις την θητεια σου ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαγορα φυσικα, ντρεπομαι που δεν θα παω αλλα εφτιαξε η ζωη μου εδω περα παιδια δεν μπορω να κανω κατι... Πανυως αφοβα απο αστυνομια περναω οσο εχω αναβολη αυτο εχει σημασια γιατι μου ελειψε η πατριδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, AlexAstraJ είπε

Εξαγορα φυσικα, ντρεπομαι που δεν θα παω αλλα εφτιαξε η ζωη μου εδω περα παιδια δεν μπορω να κανω κατι... Πανυως αφοβα απο αστυνομια περναω οσο εχω αναβολη αυτο εχει σημασια γιατι μου ελειψε η πατριδα

χαχαχα και γιατι ντρεπεσαι?και εγω αν μπορουσα αυτο θα εκανα !Απο οσο ξερω και να την εξαγορασεις παλι θα πρεπει να κανεις την βασικη εκπαιδευση αλλα καλυτερα παρε ενα τηλ στην στρατολογια μν σε παρω στο λαιμο μου :P

Επεξ/σία από christos_realmad
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...