Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 14/8/2018 στις 10:40 ΜΜ, AiWaaa είπε

Διαλέγεις ένα συπο στο οποίο θες να περάσεις τις 2 εβδομάδες εκπαίδευσης για την ορκωμοσία.. Έπειτα αφού σου έρθει το χαρτί κατά 90 τα εκατό ανάλογα και με τις ανάγκες του σώματος θα πας εκεί που θα επιλέξεις.. Στο χαρτί κατάταξης θα αναγράφει και την μονάδα στην οποία θα ανήκεις... Παρουσιαζεσαι στο συπο οποίο είναι αυτό σε ντύνουν σου κάνουν τα προβλεπόμενα και αφού τελειώσεις και βγεις ντυμένος με τα χακί είτε την ίδια μέρα είτε την επόμενη θα σε στείλουν στην μονάδα σου για μια εβδομάδα έως 2 ανάλογα την ΕΣΣΟ.  Αφού πας εκεί θα έχεις την λεγόμενη βδομάδα προσαρμογής απλά θα κάθεσαι και ίσως σου μάθουν τα πολύ τυπικά άμα είναι μερακλήδες οι αξιωματικοί εκεί του τύπου πως να φοράς σωστά την Παραλλαγή πως να κάνεις πατζακια κτλ.. Αφού περάσει η βδομάδα σε στέλνουν ξανά στο κέντρο που παρουσιάστηκες για την βασική εκπαίδευση.. 2 εβδομάδες και κάτι μετά είσαι πλέον ορκισμένος.. Παίρνεις άδεια ορκωμοσίας και επιστρέφεις στην μονάδα σου όπου κάθεσαι πάλι 2 εβδομάδες κάνοντας υπηρεσίες πλέον σκοπετο άμ κέπικ κτλ.. Αφού περάσουν και αυτές οι 2 σας μαζεύουν σας στοιβάζουν κ; Ι φεύγετε για το ΣΠΕΝ όπου έχει διάρκεια 3 εβδομάδες.. Τελειώνει το ΣΠΕΝ και μετά μονάδα πάλι για υπηρεσίες ή φυλακια η λέσχη η ότι έχει ο καθένας..  Αυτά για τα συπο..  355 λέλε καποτε(90κσ)

Δεν είναι ακριβως έτσι τα πράγματα. Επειδή μπήκα με την ΕΣΣΟ του Μαϊου (Λέσβος), να σας πω τη δική μου εμπειρία:

Η κατάταξη διαρκεί από 4 έως 7 μέρες, ανάλογα το πλήθος των αναμενόμενων. Παρουσιάζεται στο ΣΥΠΟ που σου γράφει το σημείωμα κατάταξης, όπου περνάς όλα τα γραφειοκρατικά της κατάταξης: παραδοση ταυτότητας, χαρτιά, ιατρικές εξετάσεις, ενημέρωση, παραλαβή ρούχων κλπ. Μέχρι να τελειώσει η μέρα, έχεις ξεμπερδεψει με την κατάταξη, εκτός απροόπτου. Αν χρειάζεσαι εξετάσεις για τον καθορισμό της σωματικής ικανότητας (Ι1-Ι4) θα σε στείλουν μόλις ολοκληρωσεις την κατάταξη στο κοντινότερο στρατιωτικό νοσοκομείο που έχει γιατρούς της ειδικότητας που χρειάζεσαι (πχ κάποιους της σειράς μας τους στείλανε από Λέσβο στο 401).

Εδώ μια παρένθεση. Μπορεί κάποιοι να πουν να αφήσετε να κάνετε εξετάσεις ή την ακτινογραφία μέσα στο στρατό, ώστε να γλιτώσετε 1-2 μέρες θητείας. Η προσωπική μου άποψη είναι ότι δεν αξίζει τον κόπο, ειδικά άμα είναι να κάνεις ολόκληρο ταξίδι (πχ 12 ώρες πλοίο Λεσβος-Αθηνα). Αφενός δε γλιτωνεις κάτι ιδιαίτερο, αλλά περισσότερο θα ταλαιπωρηθείς να ταξιδέψεις με παραλλαγή, αρβύλα, αλλά και συνοδό. Απ'την άλλη τις πρώτες μέρες προσαρμόζεσαι στην καθημερινότητα του στρατού, αλλά και πιάνεις και παρέες με άτομα της σειράς σου. Έτσι άμα έρθεις μετά από 2 μέρες, θα νιώθεις λίγο σαν ψάρι έξω απ'το νερό (no pun intended). Εγώ προσωπικά, είχα πάει φρουραρχείο να πάρω κατάσταση επιβίβασης (δικαιούται δωρεάν εισιτήριο πλοίο/τρένου/λεωφορείου για να πας στο ΣΥΠΟ) και επιτόπου ζήτησα παραπεμπτικό για συγκεκριμένους γιατρους στο 401 όπου με εξέτασαν και έγραψαν γνωματεύσεις και πρόταση για το Ι που αντιστοιχεί. Είναι μια διαδικασία που στην εξηγούν στο φρουραρχείο. Αλλά όταν παρουσιάστηκα Μυτιλήνη έδωσα τις γνωματεύσεις του 401 κατά τη διάρκεια των ιατρικών εξετάσεων στο ΣΥΠΟ και στο τέλος της μέρας είχε καθοριστεί το Ι μου.

Συνεχίζουμε. Μόλις τελειωσεις με την κατάταξη άμα υπάρχει κάποια εκκρεμότητα, μένεις στο ΣΥΠΟ για το βράδυ. Αλλιώς στο τέλος της μέρας έρχεται κίνηση από την οργανική μονάδα σου (αυτή που λέει το σημείωμα κατάταξης) και σας παίρνει. Μένεις στη μονάδα σου μέχρι να τελειώσει η κατάταξη για όλους. Σε αυτό το διάστημα, ανάλογα τη μονάδα που είσαι, μπορεί να μην κάνεις τίποτα, να σας πουν κάποια βασικά, ή και να σας τρέξουν λιγάκι.

Όταν τελειώσει η καταταξη, η μονάδα σου σε στέλνει στο στρατόπεδο που θα περάσεις τη Βασική Εκπαίδευση. Εκεί μένεις 2 βδομάδες και μετά ορκίζεσαι. Παίρνεις την άδεια Ορκωμοσίας (4 μέρες συν ότι τιμητικη δώσει το ΓΕΣ για τη σειρά σας - συνήθως βγαίνει σύνολο μια βδομάδα με 10 μέρες το πολύ).

Μετά την άδεια Ορκωμοσίας επιστρέφεις στην οργανική σου μονάδα όπου μένεις 1-2 μέρες και μετά σε στέλνουν σε άλλο στρατόπεδο όπου για 3 βδομάδες περνάς ΣΠΕΝ (προχωρημένη εκπαίδευση).

Μετα το τέλος των ΣΠΕΝ επιστρέφεις στην οργανική μονάδα σου and that's it. Μένεις εκεί είτε μέχρι να τελειώσεις τη θητεία σου είτε μέχρι να παρεις μετάθεση στον τόπο που δηλώνεις κοντά όταν κλεισεις 3μηνο μέσα στο στρατό. Οι μεταθέσεις για την παραμεθόριο βγαίνουν συνήθως όταν κλεισεις 5 με 6 μήνες θητείας.

Αυτά τα λίγα.

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 31/8/2018 στις 12:24 ΜΜ, tolhc1234 είπε

Έχω αναβολή μέχρι το 2020 από σχολή που δεν τελείωσα ποτέ, τελείωσα όμως το 17 από κολλέγιο που αναγνωρίζεται (επαγγελματικά, όχι ακαδημαϊκά) σαν πτυχίο πανεπιστημίου από δικατσα και εργαζομαι απο πριν τελειώσω.

Θα πάω για Ι5. Μπορώ να την διακόψω τώρα για να ξεκινήσει η διαδικασία του Ι5 που θέλει 3 χρόνια περίπου ή να περιμένω να λήξει;

Θα έχω θέματα με πρόστιμα κλπ λόγω του ότι δεν τελειώσα την σχολή που μου έδωσε την αναβολή (ήμουν 2 έτη περίπου, μετά την παράτησα);

Σε ποιον επίσημο φορέα θα μπορούσα να απευθυνθώ για αυτή την περίπτωση;

Ευχαριστώ :P

 

17 ώρες πριν, Undertaker25 είπε

Όχι. Από τη στιγμή που τελείωσες κάτι (κολλέγιο) δεν έχεις θέμα. Όταν θα πας να σπάσεις την αναβολή, θα πας το χαρτί του Κολλεγίου και καθάρισες. Αλλά και τίποτα να μην είχες τελειώσει και απλά να κ@λοβαρούσες, θα σου ρίξουν 1 μήνα φυλακή (δηλαδή υπηρετείς +1 μήνα) ο οποίος θα είναι εξαγοράσιμος προς 90 ευρώ αν θυμάμαι καλά. Κλαιν μαιν. Πληρώνεις και δεν υπηρετείς τον μήνα.

Ευχαριστώ πολύ!

Γνωρίζεις εσύ ή κάποιος άλλος για το πρώτο θέμα που θέτω, εφόσον θα παω για Ι5, γίνεται να κόψω την αναβολή τώρα και να ξεκινήσω την διαδικασία ή πρέπει να περιμένω μέχρι να λήξει;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, tolhc1234 είπε

Ευχαριστώ πολύ!

Γνωρίζεις εσύ ή κάποιος άλλος για το πρώτο θέμα που θέτω, εφόσον θα παω για Ι5, γίνεται να κόψω την αναβολή τώρα και να ξεκινήσω την διαδικασία ή πρέπει να περιμένω μέχρι να λήξει;

Είχα μια περίπτωση που είχε και αυτός ένα μήνα επιπλέον για αυτόν τον λόγο τον έδιωξαν με άδεια τον τελευταίο μήνα. Ήταν καλό παιδί όμως πράγμα που μετράει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

θα αυξηθει η θητεια xD

Ναι κάθε μήνα αυξάνεται η θητεία εδώ και πολλά χρόνια,έχει φτάσει η θητεία ουυυυ 86 μήνες...χαχαχα

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/8/2018 στις 9:12 ΜΜ, Mariosx77 είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Καλησπέρα,υπάρχει κάποιος να γνωρίζει κάτι;

Γνωρίζει κάποιος κάτι; Καλησπέρα

IMG_20180831_210225.jpg

Ναι καλα ειναι στα χωκ στον χορτιατη, ειχα 2 φιλαρακια π πηγαν εκει.. Αν καταλαβα καλα ψιλοβαρεμαρα πεφτει ρουτινα υπηρεσιες κλπ αλλα νταξει εισαι πολυ κοντα Θεσσαλονικη οποτε κλαιν. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά μου εχει ερθει χαρτι και λεει Πυροβολικο-και ΕΛΔΥΚ και απο κατω λεει οτι σε περιπτωση μη επιλογης μου στις ειδικες δυναμεις ή στην ΕΛΔΥΚ παω Δ σωμα ή ασδεν. υπαρχει περιπτωση να μην παω ΕΛΔΥΚ? πως γινετε ? σε αξιολογουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, SoulisMafia είπε

Νομιζω αν εισαι ι3 δεν πας κυπρο.

αα νταξει καλα ειμαι δεν εχω κατι, ορθοπεδικα έχω ελαφρια σκολιωση αλλα δεν νομιζω να εχω θεμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, blackdeagle είπε

αα νταξει καλα ειμαι δεν εχω κατι, ορθοπεδικα έχω ελαφρια σκολιωση αλλα δεν νομιζω να εχω θεμα

Με ελαφριά σκολίωση σε έκαναν Ι3? Γιατί εμένα με όχι ελαφριά μου έλεγαν Ι1 μια χαρά είσαι. Πώς φτιάχτηκες έτσι; (Ένοπλο ή άοπλο το Ι σου; )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, logistoulis είπε

Με ελαφριά σκολίωση σε έκαναν Ι3? Γιατί εμένα με όχι ελαφριά μου έλεγαν Ι1 μια χαρά είσαι. Πώς φτιάχτηκες έτσι; (Ένοπλο ή άοπλο το Ι σου; )

Ξαναδιάβασε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...