Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@Μακιαβέλλι

 

συνεχίζω δω γιατί έπεσε λουκέτο

 

1000- 1100 χεχε ξέρω αρκετούς που κάνουν και δεύτερή και τρίτη δουλεία μπάρμαν, σερβιτόροι, διανομείς - μαύρα όλα ή έχουν περίπτερα, καφέ και γενικά δίκες τους δούλες πάνω σε ονόματα των συγγενών τους... παίρνουν επιδοτήσεις από πάνω, αφού δεν υπάρχει έλεγχος, επίσης είναι ξεκούραστοι που τα ξύνουν όλοι μέρα ... μην τους βλέπεις που στις μονάδες το παίζουν ότι είναι βλάκες, gtpk και δεν πιάνουν τα χεριά τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17.3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

41 λεπτά πριν, ziaba είπε

@Μακιαβέλλι

1000- 1100 χεχε ξέρω αρκετούς που κάνουν και δεύτερή και τρίτη δουλεία μπάρμαν, σερβιτόροι, διανομείς - μαύρα όλα ή έχουν περίπτερα, καφέ και γενικά δίκες τους δούλες πάνω σε ονόματα των συγγενών τους... παίρνουν επιδοτήσεις από πάνω, αφού δεν υπάρχει έλεγχος, επίσης είναι ξεκούραστοι που τα ξύνουν όλοι μέρα ... μην τους βλέπεις που στις μονάδες το παίζουν ότι είναι βλάκες, gtpk και δεν πιάνουν τα χεριά τους

χαχαχ ποσο ισχυει ρε φιλε..2κ τουλαχιστον καθαριζουν ειδικα αυυοι που εχουν και χρονια στην μοναδα η μεγαλο βαθμο(αλχιας-ανθστης) και δεν τους χωνουν τοσες πολλες υπηρεσιες.Κανουν τα μερεμετακια τους τα απογευματα και ολα καλα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, ziaba είπε

@Μακιαβέλλι

συνεχίζω δω γιατί έπεσε λουκέτο

1000- 1100 χεχε ξέρω αρκετούς που κάνουν και δεύτερή και τρίτη δουλεία μπάρμαν, σερβιτόροι, διανομείς - μαύρα όλα ή έχουν περίπτερα, καφέ και γενικά δίκες τους δούλες πάνω σε ονόματα των συγγενών τους... παίρνουν επιδοτήσεις από πάνω, αφού δεν υπάρχει έλεγχος, επίσης είναι ξεκούραστοι που τα ξύνουν όλοι μέρα ... μην τους βλέπεις που στις μονάδες το παίζουν ότι είναι βλάκες, gtpk και δεν πιάνουν τα χεριά τους

Μια χαρά πιάνουν τα χέρια τους. Πλένουν το αυτοκίνητο και αλλάζουν λάδια 2 φορές τη βδομάδα για να εκτονώσουν την ενέργεια που δεν σπαταλάνε στη δουλειά. Άλλωστε μετά το στοίχημα και το car.gr η επόμενη ασχολία τους είναι το μονταρισμα σομπων πέλλετ και κόντρες ποιος πήρε πιο φθηνό ροκανιδι από Βουλγαρία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, fastnq2 είπε

χαχαχ ποσο ισχυει ρε φιλε..2κ τουλαχιστον καθαριζουν ειδικα αυυοι που εχουν και χρονια στην μοναδα η μεγαλο βαθμο(αλχιας-ανθστης) και δεν τους χωνουν τοσες πολλες υπηρεσιες.Κανουν τα μερεμετακια τους τα απογευματα και ολα καλα 

Αυτοί δεν είναι ΕΠΟΠ είναι εμφ ή απο σχολή τεσπα ούνα φάτσα - ούνα ράτσα είναι όλοι τους ... Και δεν είναι μόνο απογεύματα αν έχουν την πέμπτη υπηρεσία μετά που-σου-κου κάθονται μπορούν να κολλήσουν και καμία δύο γονική για δευτέρα-τρίτη και τσι είναι free για 4-5 μέρες .. Ρωτά έναν γνωστό αν έχεις απο μέσα το τι άδειες δικαιούνται θα τρελαθείς στον ιδιωτικό τομέα ουτε στον ύπνο δεν τα βλέπεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 24/8/2018 στις 8:34 ΜΜ, DeusVult είπε

Κανένας άλλος για 17/9 Χίο;

Όσο για τα κινητά έχετε τίποτα υπόψιν; Ψάχνω να βρώ κανένα nokia 207, αλλά δεν υπάρχουν πλέον ούτε για δείγμα. 😕

Μάγκες οποίος είναι για κατάταξη και χρειάζεται να μετακινειθει με έξοδα της υπηρεσίας...το φρουραρχείο Αθηνών χρειάζεται φωτοτυπία του χαρτιού κατάταξης...μην πάτε έτσι δεν θα σας δεχτούν

Επεξ/σία από orfeas13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια, παρουσιαζομαι σε μια βδομαδα τριπολη αεροπορια, ξερει κανεις να μου πει απο πραγματα τι θα πρεπει να παρω μαζι μου σε θεμα ρουχων κλπ? το χαρτι γραφει και καλα πανω οτι δεν απαιτουνται ατομικα ειδη επειδη χορηγουνται εκει αλλα εχω δει αλλους που παρινουν 2 βαλιτσες που λεει ο λογος, πανω κατω βεβαια ξερω τι πρεπει αλλα εσεις τι προτεινετε για να γλιτωσω και χρονο και να μην παρω κατι τσαμπα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, THEOLEF είπε

παιδια, παρουσιαζομαι σε μια βδομαδα τριπολη αεροπορια, ξερει κανεις να μου πει απο πραγματα τι θα πρεπει να παρω μαζι μου σε θεμα ρουχων κλπ? το χαρτι γραφει και καλα πανω οτι δεν απαιτουνται ατομικα ειδη επειδη χορηγουνται εκει αλλα εχω δει αλλους που παρινουν 2 βαλιτσες που λεει ο λογος, πανω κατω βεβαια ξερω τι πρεπει αλλα εσεις τι προτεινετε για να γλιτωσω και χρονο και να μην παρω κατι τσαμπα

Δεν θέλω να σε πάρω στο λαιμό μου πρωσοπικα δεν θα έπαιρνα τπτ ΑΣΕ τις βλακείες που γράφουν τύπου πάρε 10 ρολά κ@λ@χαρτο, 15 οδοντόκρεμες, 30 μπλούζες, 40 κάλτσες, 150 λουκέτα και τέτοια χαζα ... Με τα ρούχα που φοράς να πας είσαι οκ ... Θα σου δώσουν εκεί ενα κάρο ρουχισμό, πετσέτες και διάφορα τέτοια.. τωρα αν θες καμια μπλούζα, λουκέτο αγόρασε τα απο κψμ εκει που ναι και φτηνά απ οτι εξω... Το πολύ πολύ αν εχεις κάτι ανάγκη το παίρνεις όταν βγεις εξοδούχος δεν πεθανε κανένας χωρίς μπατονετες ή κρέμα πρωσοπου σε ενα μήνα αυτά ...

Επεξ/σία από ziaba
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/9/2018 στις 1:48 ΜΜ, AlexAstraJ είπε

Καλημέρα σας,
Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με την στρατολογία μου,είμαι 20 ετών(1998) και έπρεπε να είχα παρουσιαστεί στον στρατό από τον Απρίλιο του τρέχοντος έτους,από το 2017 έφυγα εξωτερικό(Γερμανία) για τους λόγους που όλοι ξέρουμε.Πήγε η μάνα μου στο στρατολογικό όσο έλειπα και πήρε αναβολή,έπειτα από μάχη με τον υπέυθυνο εκεί πέρα δήθεν για λόγους σπουδών μέχρι τις 31-12-2018.Αύτην την στιγμή είμαι στα καλύτερα μου και δεν θέλω να χάσω την δουλειά μου για να κάνω στρατό και λυπάμαι που το λέω αυτό,παρ'ολα αυτά  τον Οκτώμβριο σκέφτομαι να κατέβω με αυτοκίνητο από Ιταλία και έπειτα με πλοίο Ηγουμενίτσα,στους ελέγχους θα έχω πρόβλημα; Ακόμα βρίσκομαι σε αναβολή αλλά μήπως μου ζητήσουνε τίποτα δικαιολογητικά και γιατί είμαι στο εξωτερικό κλπ φοβάμαι.Σημειώνω πάλι πως η αναβολή μου είναι για λόγους σπουδών(με απολυτήριο λυκείου την πήρα) και λήγει στο τέλος του 2018.
2ή ερώτηση
Διαβατήριο δεν χρείαζομαι,αν χάσω ποτέ την ταυτότητα μου,ως ανυπότακτος εσωτερικού(δεν έχω συμπληρώσει ακόμα 7 χρόνια εργασίας στην Γερμανία) θα μπορώ να βγάλω ταυτότητα στο προξενείο;
Ευχαριστώ προκαταβολικά

Screenshot_4.jpg

Καλύτερα να βγάλεις διαβατήριο και να κινείσαι με αυτό. Καλό θα ήταν να το βγάλεις λίγο πριν λήξει κάποια αναβολή για να το έχεις 5 χρόνια γεμάτα χωρίς προβλήματα.

Πριν λήξει η αναβολή σίγουρα δεν θα έχεις πρόβληματα με ελέγχους.

Ταυτότητα δεν νομίζω ότι μπορείς να βγάλεις σε προξενείο.

 

Τα πράγματα θα είναι λίγο περίπλοκα μέχρι να σε βγάλουν ανυπότακτο εξωτερικού που οκ θα δικαιούσαι να έρχεσαι στην χώρα μόνο για 29 μέρες το χρόνο αλλά δεν θα έχεις άλλα μειονεκτήματα. Αν δεν έχεις αναβολή, θα είσαι ανυπότακτος εσωτερικού και αν σε πιάσουν σε κάποιο αεροδρόμιο δεν θα μπορείς να γυρίσεις πίσω Γερμανία αν δεν παρουσιαστείς η πάρεις κάποια αναβολή.

Μπορείς να κοιτάξεις κάποιο πανεπιστήμιο εκεί στην Γερμανία (η και εδώ Ελλάδα ακόμα) να γραφτείς μόνο και μόνο για να πάρεις αναβολή μέχρι τα 27. Δεν χρειάζεται να σπουδάσεις. Μέχρι τότε, αν δουλεύεις ακόμα Γερμανία, θα μπορείς να χαρακτηρισθείς ανυπότακτος εξωτερικού. 

Αυτό που δικαιούσαι πέρα από αναβολές λόγω σπουδών επίσης, είναι και 2 χρόνια αναβολές για ψυχολογικούς λόγους (είτε μια 2χρονη, είτε 2 ετήσιες, είτε εξάμηνες) τις οποίες μπορείς να χρησιμοποίησεις για να φτάσεις πιο "γρήγορα" στα 7 χρόνια που χρειάζεσαι για να βεις ανυπότακτος εξωτερικού.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχας ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση,  εγω με λιγα λογια σκοπευω να παρω τα ειδη προσωπικης αναγκης(ξυραφακι, οδοντεκρεμα, χαρτι υγειας κλπ) απο κει και περα, μου εχουν πει για μπλουζες φανελες και γενικα περι ρουχοπετσετων αλλα δεν θελω να κουβαλησω και 100 πραγματα, νταξει λουκετα βαφη για αρβυλες πατους θεωρω οτι ειναι σημαντικο να απρω για σιγουρια αλλα με ενδιαφερει πιο πολυ ο ρουχισμος εφοσον μας χορηγηθουν λιγα πραγματα, οσο ναναι ειναι 25 μερες με 2 μπλουζες και 2 παντελονια δεν την βγαζεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα ρούχα που σου δίνουν δεν φτάνουν, ειδικά για Κέντρο... Όποτε χρειάζεσαι σίγουρα μερικά έξτρα μπλουζάκια παραλλαγής και κάλτσες...

Χιτώνια και παντελόνια δεν ξέρω πόσο εύκολο είναι να βρεις τα "προβλεπόμενα" αλλά δεν νομίζω οτι αξίζει τον κόπο και τα έξοδα.

Ένα sleeping bag είναι σωτήριο (αν επιτρέπεται) και σουγιάς με μαχαίρι-πιρούνι (είναι αρκετά πιο βολικό αν έχεις τα δικά σου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα αυτά που πρέπει να πάρεις είναι

Α είδη υγιεινής σαμπουάν  σαπούνι αφρό ξυραφάκια 

Β εσώρουχα σίγουρα θα χρειαστείς βρακιά φανέλες παραλλαγής και το βασικότερο πολλές κάλτσες επίσης  πετσέτες μπάνιου 

Γ το sleeping bag είναι από τα βασικότερα πράγματα γιατί δεν θέλεις κάθε πρωί να στρώνεις κρεβάτι από την αρχή  και βασικότερο άραγε αυτές οι κουβέρτες και τα σεντόνια  πότε πλύθηκαν τελευταία φορά 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδη Υγιεινής: Έχω πάρει Οδοντόβουρτσα,οδοντόκρεμα,μπατονέτες,κρεμοσάπουνο,υγρά μαντηλάκια,αρωματάκι,aftersave,αφρό,ξυραφάκια,2 χαρτια υγείας,αντισηπτικό χεριών dettol,αποσμητικό....
Ρούχα προς τέλη της εβδομάδας θα πάρω, πολλές κάλτσες,πετσέτες κ,α sleeping έχω. αυτα :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kon1to είπε

υγρά μαντηλάκια εννοείς για τα χέρια ή μωρομάντηλα;

Γιατί αν εννοείς μωρομάντηλα τότε ναι, πάρε μπόλικα!

τωρα που το λες υγρα μαντηλακια για χέρια,αλλά θα πάρω και μωρομάντηλα, μου ξέφυγαν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...