Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, jimakos234 είπε

μαλλον το αλλαξαν (ισως και λογω το οτι δεν υπαρχουν "κεντρα" πλεον). Μεχρι πριν καταργησουν τα κεντρα ολοι στο Κλιμακιο Ελδυκ (που ηταν αυλωνα) και με ελευσινα για C130 η βενιζελο με πολιτικες γραμμες.

Στη κΎπρο ειναι καλά? πληρωνεσαι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, blackdeagle είπε

Στη κΎπρο ειναι καλά? πληρωνεσαι?

Εξαρταται το στρατοπεδο, αλλα σε γενικες γραμμες ειναι καλυτερα απο ελλαδα. Περισσοτερες αδειες, δεν εχει τοσο πηγμενα στελεχη (κανουν θητεια και αυτοι εκει 2 χρονια μαξ) και λεφτα -- 280 ο στρατιωτης - 360 αν γινεις δεκαννεας- στρατονομος (και λοχιας τιμητικα στο τελος)

και αφορολογητα τσιγαρα εντος στρατοπεδου (7 ευρω περιπου 10 καπνοι καρελια 30γρ -- ελληνικοι πχ)

Και εγω που πηγα και οσοι πηγαν καλα περασαμε (εμπλοκες μεγαλες τυπου 20-1 δεν ειχαμε, το χειροτερο ηταν 4 μεσα - 1 εξω πασχα στην σειρα μου,  αλλα συνηθως μας πηγαινε 1 μεσα - 3εξω)

Σε αλλες μοναδες παρομοια κατασταση...

Επεξ/σία από jimakos234
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, jimakos234 είπε

Εξαρταται το στρατοπεδο, αλλα σε γενικες γραμμες ειναι καλυτερα απο ελλαδα. Περισσοτερες αδειες, δεν εχει τοσο πηγμενα στελεχη (κανουν θητεια και αυτοι εκει 2 χρονια μαξ) και λεφτα -- 280 ο στρατιωτης - 360 αν γινεις δεκαννεας- στρατονομος (και λοχιας τιμητικα στο τελος)

και αφορολογητα τσιγαρα εντος στρατοπεδου (7 ευρω περιπου 10 καπνοι καρελια 30γρ -- ελληνικοι πχ)

Και εγω που πηγα και οσοι πηγαν καλα περασαμε (εμπλοκες μεγαλες τυπου 20-1 δεν ειχαμε, το χειροτερο ηταν 4 μεσα - 1 εξω πασχα στην σειρα μου,  αλλα συνηθως μας πηγαινε 1 μεσα - 3εξω)

Σε αλλες μοναδες παρομοια κατασταση...

Mια χαρα ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, ntellos είπε

Είμαι επαγγελματίας πληροφορικός ( software engineer ) εδώ και 5 χρόνια σχεδόν και σκέφτομαι να προσπαθήσω να πάω σώμα πληροφορικής. Τι χρειάζεται για να δηλώσω ή που μπορώ να απευθυνθώ;

Εμενα προσωπικά στην αυλωνα μετα απο λιγες μερες που μπηκαμε σε μια φαση μας ειπαν οποίοι εχουν γνωσεις pc να ερθουν για εναν απλο ελεγχο να τους δουν τι ακριβως ξερουν. Φερε εσυ αποδεικτικά κτλπ για τα δείξεις. Παντως να ξες απο συνεχή επαφη μου με τα παιδια στο σωμα πληροφορικής οταν μετατέθηκα στην μοναδα , ολοι το μετάνιωσαν τους τρέχαν σαν τρελους συνεχεια για διαφορα , και ποιο πολυ για τεχνικα θεματα , μην φανταστεις οτι θα ασχοληθείς τπτ με προγραμματισμό κτλπ , pc μοναδες και λαπτοπ θα κουβαλας πανω κατω στους ορόφους και θα συνδέεις καλωδια κτλπ. Ολα αυτα βεβαια στον λοχο πληροφορικής στο 3 σωμα στρατου θεσσαλονικης. Αλλου μπορει νανε καλυτερα ή και πολυ χειρότερα. Ενα θετικο μου ειπαν ειναι οτι ειχε internet και έμπαιναν youtube κτλπ οταν ειχαν υπηρεσια. Μια μου σκεψη ειναι οτι οσα περισσότερα πεις οτι ξερεις και αποδείξεις τοσο περισσότερο θα σε βαζουν εσενα να δουλευεις σε οχι τοσο τεχνικα θεματα , και μπορει να υπαρξει αναγκη και να σε βαζουν και μεσα παραπανω υπηρεσίες , λογικα αυτο θα σημαινει τιμητικη αλλα παντα στον διοικητή ειναι τι μυαλά κουβαλάει και ποσο τον νοιάζει. Τελος εχω να πω πως αν δεν εχεις τιποτα σε βύσμα , δοκιμασε οντως να πας και με την εμπειρία που λες οτι εχεις να δείξεις οτι εισαι ο καλύτερος απο τους υπολοίπους φανταρους στο σωμα πληροφορικης και οταν δημιουργούνται προβλήματα να εισαι εσυ αυτος που θα τα λυνει , οσο χαλια και να ειναι τα στελέχη δεν μπορει αν τους ξελασπώσεις αρκετες φορες με θεματακια με τα pc ειτε τεχνικα ειτε στο λογισμικό να μην θα σου δωσουν τιμητικές είτε ο διοικητής , είτε θα σε προτεινει για τιμητικη ο διοικητής λοχου.

Στις 18/8/2018 στις 5:38 ΜΜ, christos_realmad είπε

Aπο γνωστο που παρουσιαστηκε στην τριπολη(αεροπορια) με την προηγουμενη ΕΣΣΟ εμαθα οτι εχουν μηχανηματα και ψαχνουν για κινητα.Το γραφω για οποιον παει να μην βρεθει προ εκπληξεως :P 

Πολυ λογικο μου ακουγετε αεροπορια αν πας κινητο με καμερα δεν παιρνεις θα το βρουνε 100% γιατι οντως υπαρχει λογος να μην πρεπει να βγαλει καποιος φωτογραφιες.Παντα παιζει ρολο που ακριβως θα πας.

Στις 14/8/2018 στις 10:40 ΜΜ, AiWaaa είπε

Αφού πας εκεί θα έχεις την λεγόμενη βδομάδα προσαρμογής απλά θα κάθεσαι

χα χα χα ΚΑΛΟ!!!! 350 Γ ΕΣΣΟ ΑΠΟΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΕΛΕΛΕ

Επεξ/σία από PredatorOfLiberty
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, PredatorOfLiberty είπε

Εμενα προσωπικά στην αυλωνα μετα απο λιγες μερες που μπηκαμε σε μια φαση μας ειπαν οποίοι εχουν γνωσεις pc να ερθουν για εναν απλο ελεγχο να τους δουν τι ακριβως ξερουν. Φερε εσυ αποδεικτικά κτλπ για τα δείξεις. Παντως να ξες απο συνεχή επαφη μου με τα παιδια στο σωμα πληροφορικής οταν μετατέθηκα στην μοναδα , ολοι το μετάνιωσαν τους τρέχαν σαν τρελους συνεχεια για διαφορα , και ποιο πολυ για τεχνικα θεματα , μην φανταστεις οτι θα ασχοληθείς τπτ με προγραμματισμό κτλπ , pc μοναδες και λαπτοπ θα κουβαλας πανω κατω στους ορόφους και θα συνδέεις καλωδια κτλπ. Ολα αυτα βεβαια στον λοχο πληροφορικής στο 3 σωμα στρατου θεσσαλονικης. Αλλου μπορει νανε καλυτερα ή και πολυ χειρότερα. Ενα θετικο μου ειπαν ειναι οτι ειχε internet και έμπαιναν youtube κτλπ οταν ειχαν υπηρεσια. Μια μου σκεψη ειναι οτι οσα περισσότερα πεις οτι ξερεις και αποδείξεις τοσο περισσότερο θα σε βαζουν εσενα να δουλευεις σε οχι τοσο τεχνικα θεματα , και μπορει να υπαρξει αναγκη και να σε βαζουν και μεσα παραπανω υπηρεσίες , λογικα αυτο θα σημαινει τιμητικη αλλα παντα στον διοικητή ειναι τι μυαλά κουβαλάει και ποσο τον νοιάζει. Τελος εχω να πω πως αν δεν εχεις τιποτα σε βύσμα , δοκιμασε οντως να πας και με την εμπειρία που λες οτι εχεις να δείξεις οτι εισαι ο καλύτερος απο τους υπολοίπους φανταρους στο σωμα πληροφορικης και οταν δημιουργούνται προβλήματα να εισαι εσυ αυτος που θα τα λυνει , οσο χαλια και να ειναι τα στελέχη δεν μπορει αν τους ξελασπώσεις αρκετες φορες με θεματακια με τα pc ειτε τεχνικα ειτε στο λογισμικό να μην θα σου δωσουν τιμητικές είτε ο διοικητής , είτε θα σε προτεινει για τιμητικη ο διοικητής λοχου.

Πολυ λογικο μου ακουγετε αεροπορια αν πας κινητο με καμερα δεν παιρνεις θα το βρουνε 100% γιατι οντως υπαρχει λογος να μην πρεπει να βγαλει καποιος φωτογραφιες.Παντα παιζει ρολο που ακριβως θα πας.

χα χα χα ΚΑΛΟ!!!! 350 Γ ΕΣΣΟ ΑΠΟΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΕΛΕΛΕ

Δεν ξέρω για σένα εγώ είχα..  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, ntellos είπε

Είμαι επαγγελματίας πληροφορικός ( software engineer ) εδώ και 5 χρόνια σχεδόν και σκέφτομαι να προσπαθήσω να πάω σώμα πληροφορικής. Τι χρειάζεται για να δηλώσω ή που μπορώ να απευθυνθώ;

https://katataxi.army.gr/el/content/enimerosi-opliton-ep

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, jimakos234 είπε

Εξαρταται το στρατοπεδο, αλλα σε γενικες γραμμες ειναι καλυτερα απο ελλαδα. Περισσοτερες αδειες, δεν εχει τοσο πηγμενα στελεχη (κανουν θητεια και αυτοι εκει 2 χρονια μαξ) και λεφτα -- 280 ο στρατιωτης - 360 αν γινεις δεκαννεας- στρατονομος (και λοχιας τιμητικα στο τελος)

και αφορολογητα τσιγαρα εντος στρατοπεδου (7 ευρω περιπου 10 καπνοι καρελια 30γρ -- ελληνικοι πχ)

Και εγω που πηγα και οσοι πηγαν καλα περασαμε (εμπλοκες μεγαλες τυπου 20-1 δεν ειχαμε, το χειροτερο ηταν 4 μεσα - 1 εξω πασχα στην σειρα μου,  αλλα συνηθως μας πηγαινε 1 μεσα - 3εξω)

Σε αλλες μοναδες παρομοια κατασταση...

Πως γίνεται να γίνεις δεκανέας ή λοχίας στην κύπρο; Αυτό γίνεται μονο στην ΕΛΔΥΚ ή και στην 35ΜΚ ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, vasiliasGR είπε

Πως γίνεται να γίνεις δεκανέας ή λοχίας στην κύπρο; Αυτό γίνεται μονο στην ΕΛΔΥΚ ή και στην 35ΜΚ ;

Αν πας στρατονομια και μετα σε στειλουν αφου εχεις δηλωσει κυπρο θα εισαι δεκαννεας (ολοι οι στρατονομοι φανταροι ειναι δεκανεις και τιμητικα ισως γινεις λοχιας).

Σε ολες τις μοναδες μπορεις να γινεις. Αρχικα αν εχεις ενδειξη στα χαρτια για ΛΥΒ ή διαφορετικα σε καποιες μοναδες (αρκετες στην κυπρο) και οι 2-3 καλυτεροι στα ΣΠΕΝ γινονται υποψηφιοι δεκανεις. Επισης στα τεθωρακισμενοι οι αρχηγοι του μεσου αρματος γινοντουσαν δεκανεις (και καποιοι μετα λοχιες). Σε ολη την ΕΛΔΥΚ/ ΕΛΔΥΚ3-1 ισχυε αυτο, απλα στην Ελλαδα δεν γινεται σε τετοιο βαθμο.

Τωρα στην 35 ειχαν και εκει δεκανεις και λοχιες, αλλα ηταν πιο αυστηρα τα πραγματα. Ηξερα μια σειρουλα που εγινε δεκαννεας εκει, αλλα δεν εγινε λοχιας γιατι ειχε φαει φυλακες.

 

Επεξ/σία από jimakos234
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/8/2018 στις 8:48 ΜΜ, Swtos10 είπε

Παρουσιάζεται κάνεις άλλος από Θεσσαλονίκη στο 572ο Μηχανοκίνητο Τάγμα Πεζικού στην Αλεξανδρούπολη; 

Επίσης ήθελα να κάνω μια ερώτηση, όταν πήγα στρατολογια για να κόψω την αναβολή μου είχαν πει να μπω σε ένα site parousiasi.army κάπως έτσι και να συμπληρώσω κάποια στοιχεία.. Ανάμεσα σε αυτά είχε και την δυνατότητα επιλογής στρατοπέδων υποδοχής, αυτά τα έλαβαν υπόψιν ή τζάμπα είχα δηλώσει τότε στρατόπεδο; Γιατί εγώ δήλωσα Λιτόχωρο και με στέλνουν Αλεξανδρούπολη. Επίσης η μονάδα να φανταστώ θα είναι στον νόμο Εβρου; 

Κ εγω τ ιδιο, Πυροβολικο συγκεκριμενα.. Μετα Εβρο ναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/8/2018 στις 2:10 ΜΜ, SoulisMafia είπε

Εμενα που με καλεσαν για ελδυκ χωρις να το επιλεξω μπορω να το αποφυγω καπως?

Σύμφωνα με wikipedia και Δίκτυο Ελεύθερων Φαντάρων Σπάρτακος, η μετάθεση στην ΕΛΔΥΚ οφείλει να είναι εθελοντική.
Η Κύπρος είναι ξένο κράτος και η υποχρεωτική μετάθεση εκτός της Ελληνικής επικράτειας είναι παράνομη.
Από εκεί και πέρα, υπάρχουν κάμποσα δημοσιεύματα για το ότι διαχρονικά το κράτος προσπαθεί να σπρώξει τους φαντάρους στο να πάνε,  μιας και δεν συμπληρώνονται οι εθελοντικές θέσεις.
Το point είναι ότι η υποχρεωτική μετάθεση είναι παράνομη, δικαιούσαι να αρνηθείς και να βγεις παραπονούμενος στην αναφορά για αυτό, κτλ.
Τι γίνεται μετά, και το κατά πόσο σε εξαναγκάζουν να πας τελικά ή απλά σε πιέζουν/πείθουν ώστε να το δεχτείς οικειοθελώς, δεν το ξέρω.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά είναι κανείς εδώ ανυπότακτος εξωτερικού;

(αν και δύσκολο να παρακολουθεί αυτό το θέμα, οπότε όποιος το παρακολουθεί και έχει κανέναν γνωστό ή γνωρίζει κάτι σχετικό ας απαντήσει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...