Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, THEOLEF είπε

καταρχας ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση,  εγω με λιγα λογια σκοπευω να παρω τα ειδη προσωπικης αναγκης(ξυραφακι, οδοντεκρεμα, χαρτι υγειας κλπ) απο κει και περα, μου εχουν πει για μπλουζες φανελες και γενικα περι ρουχοπετσετων αλλα δεν θελω να κουβαλησω και 100 πραγματα, νταξει λουκετα βαφη για αρβυλες πατους θεωρω οτι ειναι σημαντικο να απρω για σιγουρια αλλα με ενδιαφερει πιο πολυ ο ρουχισμος εφοσον μας χορηγηθουν λιγα πραγματα, οσο ναναι ειναι 25 μερες με 2 μπλουζες και 2 παντελονια δεν την βγαζεις

Φίλε πάρε φανελάκια ή Τ-Shirt δίχως στάμπα (εμφανή) μαύρα, γκρι ή σκούρο μπλε διότι θα σου δώσουν 3 ή 4 από ότι θυμάμαι. Εσώρουχα (ειδικά αν δεν έρθουν γονείς, φίλοι, να σου δώσουν άλλα την πρώτη επίσκεψη), ξυραφάκι διότι αυτό που σου δίνουν κόβει αλλά δεν διαθέτει προστασία και μπορεί να κοπείς, sleeping bag, κάλτσες και καμία πετσέτα.

Υ.Γ. Λουκέτα ΜΗΝ ΠΑΡΕΙΣ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΑΕΡΟΠΟΡΙΑ

Επεξ/σία από GeorgeAl92
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17.3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 9/9/2018 στις 10:03 ΜΜ, ziaba είπε

@Μακιαβέλλι

συνεχίζω δω γιατί έπεσε λουκέτο

1000- 1100 χεχε ξέρω αρκετούς που κάνουν και δεύτερή και τρίτη δουλεία μπάρμαν, σερβιτόροι, διανομείς - μαύρα όλα ή έχουν περίπτερα, καφέ και γενικά δίκες τους δούλες πάνω σε ονόματα των συγγενών τους... παίρνουν επιδοτήσεις από πάνω, αφού δεν υπάρχει έλεγχος, επίσης είναι ξεκούραστοι που τα ξύνουν όλοι μέρα ... μην τους βλέπεις που στις μονάδες το παίζουν ότι είναι βλάκες, gtpk και δεν πιάνουν τα χεριά τους

Φίλε αυτό εχεις τα κότσια να πας να το πεις στα δυο ελληνόπουλα που κάθισαν σε τουρκικές φυλακές για 6 μήνες ;

Στους συγγενείς αυτών που σκοτώθηκαν στα Ιμια ;

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Alexandros7474 είπε

Φίλε αυτό εχεις τα κότσια να πας να το πεις στα δυο ελληνόπουλα που κάθισαν σε τουρκικές φυλακές για 6 μήνες ;

Στους συγγενείς αυτών που σκοτώθηκαν στα Ιμια ;

 

Άρα τώρα μπορούν να τα ξύνουν  όλοι ομαδικώς μέχρι που να σβήσει ο ήλιος πάνω στα κόκκαλα όλων αυτών που λες και  εμείς να τους πληρώνουμε... 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, ziaba είπε

Άρα τώρα μπορούν να τα ξύνουν  όλοι ομαδικώς μέχρι που να σβήσει ο ήλιος πάνω στα κόκκαλα όλων αυτών που λες και  εμείς να τους πληρώνουμε... 

Εγω εκανα μια ερώτηση αγαπητέ μου .

οποιος έχει τα αντερα ας πάει σε αυτούς να πει τις εξυπνάδες που γράφει ο κάθε Γιώτας πίσω από ένα πληκτρολόγιο .

 

  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Alexandros7474 είπε

Εγω εκανα μια ερώτηση αγαπητέ μου .

οποιος έχει τα αντερα ας πάει σε αυτούς να πει τις εξυπνάδες που γράφει ο κάθε Γιώτας πίσω από ένα πληκτρολόγιο .

Παρακαλώ πολύ να λείπουν οι χαρακτηρισμοί ... Έκανες ερώτηση και γω σου απάντησα άρα μπράβο τους μπορούν τώρα να δουλεύουν μαύρα και να  φιδιάζουν στα κόκκαλα αυτών που πέσαν και ήταν φυλακισμένοι κτλ ή μήπως δεν είναι έτσι όπως τα λέω ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Alexandros7474 είπε

Φίλε αυτό εχεις τα κότσια να πας να το πεις στα δυο ελληνόπουλα που κάθισαν σε τουρκικές φυλακές για 6 μήνες ;

Στους συγγενείς αυτών που σκοτώθηκαν στα Ιμια ;

Το ξερεις οτι οι 2 του Εβρου παραδεχθηκαν οτι ηταν δικο τους λαθος που πιαστηκαν απο τους Τουρκους, ε; Το ξερεις οτι ο ΕΣ τους θεωρει καμμενα χαρτια αμφοτερους γιατι ειναι πεπεισμενοι οτι εχουν πει τα παντα; 

Επισης το να βαζουμε στο ιδιο τσουβαλι τους ΕΠΟΠ με τα στελεχη που υπηρετουν σε πραγματικα μαχιμες θεσεις, ειναι τουλαχιστον προσβλητικο για τους δευτερους. Ελληνας στρατιωτικος ειναι κι ο ΕΠΟΠ που τα ξυνει με τσουγκρανα, Ελληνας στρατιωτικος ειναι και ο πιλοτος F16 που παει σε αερομαχιες με τους Τουρκους. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Alexandros7474 είπε

Εγω εκανα μια ερώτηση αγαπητέ μου .

οποιος έχει τα αντερα ας πάει σε αυτούς να πει τις εξυπνάδες που γράφει ο κάθε Γιώτας πίσω από ένα πληκτρολόγιο .

Άσε να μαντέψω πήγες ειδικές δυνάμεις και το παίζεις ιστορία λες και έλαβες μέρος σε μάχη ή δεν είσαι από τους περίφημους σοβινιστές που δεν έχουν πάει και δεν θα πάνε στρατό επειδή έχουν καλύτερα πράγματα να κάνουν. Ποιο από τα δύο;

Υ.Γ. Το 2018 και υπάρχει ακόμα αυτός ο στρατός απλά τραγικό....Δείτε Ισραήλ, Γερμανία κλπ και θα καταλάβετε πως έπρεπε να είναι.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, GeorgeAl92 είπε

Άσε να μαντέψω πήγες ειδικές δυνάμεις και το παίζεις ιστορία λες και έλαβες μέρος σε μάχη ή δεν είσαι από τους περίφημους σοβινιστές που δεν έχουν πάει και δεν θα πάνε στρατό επειδή έχουν καλύτερα πράγματα να κάνουν. Ποιο από τα δύο;

Υ.Γ. Το 2018 και υπάρχει ακόμα αυτός ο στρατός απλά τραγικό....Δείτε Ισραήλ, Γερμανία κλπ και θα καταλάβετε πως έπρεπε να είναι.

Φίλε εγω ειπα την άποψη μου .

Εσυ κανείς τον πονηρό .

Το καλύτερο που εχω να κάνω είναι να μην ασκώ στείρα κριτική και γενικεύω κατηγορίες ανθρώπων . 

Εδω το θέμα είναι να βοηθηθούν καποιοι που θα πάνε φαντάροι και όχι να κρίνουμε και να χρεώνουμε λες και είναι όλοι στον στρατό αργόσχολοι .

Ιστορία δεν το παίζω εγω αγαπητέ και δεν εκανα αυτό στο post μου 

Εσυ το παίζεις mentalist 

27 λεπτά πριν, ziaba είπε

Παρακαλώ πολύ να λείπουν οι χαρακτηρισμοί ... Έκανες ερώτηση και γω σου απάντησα άρα μπράβο τους μπορούν τώρα να δουλεύουν μαύρα και να  φιδιάζουν στα κόκκαλα αυτών που πέσαν και ήταν φυλακισμένοι κτλ ή μήπως δεν είναι έτσι όπως τα λέω ?

Φίλε όταν θα μάθεις εσυ να μην χαρακτηρίζεις τότε εχεις και το δικαίωμα να το ζητάς . Όταν λες ότι τα ξύνουν δηλαδή είναι τεμπέληδες είναι χαρακτηρισμός 

Επισης το Γιώτας δεν είναι χαρακτηρισμός αλλά χαραχτηρισμος οποίου δεν πιάνει όπλο 

Επεξ/σία από Alexandros7474
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 10/9/2018 στις 8:10 ΜΜ, THEOLEF είπε

παιδια, παρουσιαζομαι σε μια βδομαδα τριπολη αεροπορια, ξερει κανεις να μου πει απο πραγματα τι θα πρεπει να παρω μαζι μου σε θεμα ρουχων κλπ? το χαρτι γραφει και καλα πανω οτι δεν απαιτουνται ατομικα ειδη επειδη χορηγουνται εκει αλλα εχω δει αλλους που παρινουν 2 βαλιτσες που λεει ο λογος, πανω κατω βεβαια ξερω τι πρεπει αλλα εσεις τι προτεινετε για να γλιτωσω και χρονο και να μην παρω κατι τσαμπα

Δυο ειναι οι μαγικες λεξεις.Καλτσες και κοντομανικα.Ειδικα στο κεντρο που εισαι στο τρεξιμο(δεν ξερω αν στην αεροπορια ξυνοντε παντως) με ζεστη καθε μερα θελει κ αλλες φορεσιες.Οι μαγικες λεξεις για κεντρο τον χειμωνα ειναι ισοθερμικα και φουτερ btw.Παραλαγες μην παρεις,να εχεις και δικαιολογια να μην λερωθεις σε καμια αγγαρεια(λογικη στρατου αυτη).Μωρομαντηλα οπωσδηποτε(ασε τους αλλους να παλευουν με τα χαρτια) και κατι που δεν το περιμενα αλλα χρειαστηκε ηταν ενα ρολοι να μπορω να συγχρονιζομαι μιας και η μπακατελα που ειχα αν απενεργοποιουταν εχανε την ωρα και εδειχνε οτι ναναι.

Επεξ/σία από fastnq2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, GeorgeAl92 είπε

Άσε να μαντέψω πήγες ειδικές δυνάμεις και το παίζεις ιστορία λες και έλαβες μέρος σε μάχη ή δεν είσαι από τους περίφημους σοβινιστές που δεν έχουν πάει και δεν θα πάνε στρατό επειδή έχουν καλύτερα πράγματα να κάνουν. Ποιο από τα δύο;

i1, επιασε οπλο, ειναι περηφανος

κατι παππουδια στα χωρια τα λενε αυτα, συνηθως

Επεξ/σία από tritonas00
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Alexandros7474 είπε

Φίλε εγω ειπα την άποψη μου .

Εσυ κανείς τον πονηρό .

Το καλύτερο που εχω να κάνω είναι να μην ασκώ στείρα κριτική και γενικεύω κατηγορίες ανθρώπων . 

Εδω το θέμα είναι να βοηθηθούν καποιοι που θα πάνε φαντάροι και όχι να κρίνουμε και να χρεώνουμε λες και είναι όλοι στον στρατό αργόσχολοι .

Ιστορία δεν το παίζω εγω αγαπητέ και δεν εκανα αυτό στο post μου 

Εσυ το παίζεις mentalist 

Φίλε όταν θα μάθεις εσυ να μην χαρακτηρίζεις τότε εχεις και το δικαίωμα να το ζητάς . Όταν λες ότι τα ξύνουν δηλαδή είναι τεμπέληδες είναι χαρακτηρισμός 

Επισης το Γιώτας δεν είναι χαρακτηρισμός αλλά χαραχτηρισμος οποίου δεν πιάνει όπλο 

Διάβασε τι γράφω στο ποστ μου δεν μιλάω για ολους αλλά γιαυτους που γνωρίζω προσωπικά και τους βλέπω καθημερινά ... Ενω εσύ με αποκαλείς γιωτά χωρίς να γνωρίζεις

14 λεπτά πριν, tritonas00 είπε

i1, επιασε οπλο, ειναι περηφανος

κατι παππουδια στα χωρια τα λενε αυτα, συνηθως

Το κακό που νομίζει οτι μονο κείνος το έπιασε και μεις ήμαστε γιωταδες και ρίχνουμε μονο στα games επειδή γράφουμε τα πράγματα όπως είναι στην πραγματικότητα

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, ziaba είπε

Διάβασε τι γράφω στο ποστ μου δεν μιλάω για ολους αλλά γιαυτους που γνωρίζω προσωπικά και τους βλέπω καθημερινά ... Ενω εσύ με αποκαλείς γιωτά χωρίς να γνωρίζεις

 Μια χαρά τα γράφεις! Σιγά που θίξαμε τα μαχίμια! Οι άνθρωποι δεν δουλεύουν, τόσο απλά. Λοχαγός σε υπηρεσία κουβαλάει tv box, laptop και βλέπει ταινίες παίζοντας online στοίχημα.

Και όσο αφορά το γιωτάς που λέει ο φίλος, εγώ ήμουν Ι2 με 112 υπηρεσίες στην 8μηνη θητεία μου. Και όχι θαλαμοφυλίκια και κάμερες αλλά φυλάκια, πύλες και περίπολα. Ένα στέλεχος θέλει 2 χρόνια για να φτάσει αυτόν τον αριθμό υπηρεσίων όπου απλά αράζει στρατόπεδο αντί για σπίτι του και παίρνει και απαλλαγή την επόμενη!

Μια χαρά μπορείς να αποδίδεις χαρακτηρισμούς σε ένα σύνολο ατόμων όταν το 80% ταιριάζουν σε αυτούς. Η μπάλα αναγκαστικά θα πάρει και το υπόλοιπο 20%.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, ziaba είπε

Διάβασε τι γράφω στο ποστ μου δεν μιλάω για ολους αλλά γιαυτους που γνωρίζω προσωπικά και τους βλέπω καθημερινά ... Ενω εσύ με αποκαλείς γιωτά χωρίς να γνωρίζεις

Το κακό που νομίζει οτι μονο κείνος το έπιασε και μεις ήμαστε γιωταδες και ρίχνουμε μονο στα games επειδή γράφουμε τα πράγματα όπως είναι στην πραγματικότητα

Φίλε εγω δεν σε αποκάλεσα κάτι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, ProponitisTouKanape είπε

Επισης το να βαζουμε στο ιδιο τσουβαλι τους ΕΠΟΠ με τα στελεχη που υπηρετουν σε πραγματικα μαχιμες θεσεις, ειναι τουλαχιστον προσβλητικο για τους δευτερους. Ελληνας στρατιωτικος ειναι κι ο ΕΠΟΠ που τα ξυνει με τσουγκρανα, Ελληνας στρατιωτικος ειναι και ο πιλοτος F16 που παει σε αερομαχιες με τους Τουρκους. 

ΕΠΟΠ είναι και ο μηχανικός αεροσκαφών που παει ο πιλοτος σε αερομαχιες, ο τεχνίτης αρμάτων που παει ο άρματάς, ο τεχνίτης εξολεμβιων και λοιπών πλωτών, ειδικών δυνάμεων που πάνε τα ουκια. 

ΕΠΟΠ είναι ακροβολισμενοι ελεύθεροι σκοπευτές σε βραχονησίδες

ΕΠΟΠ είναι και ο συσκευαστης αλεξίπτωτων που παει ο συνάδερφος ΕΠΟΠ ΕΙΔΙΚΏΝ ΔΥΝΆΜΕΩΝ σε πτώσεις. 

ΕΠΟΠ είναι και το μεγαλύτερο μέρος των πληρωμάτων των πλοίων.. 

ΕΠΟΠ είναι και η νοσοκόμα στο κάθε νοσοκομείο που περιθάλπτει τον οποιονδήποτε ασθενή. 

Οι ΕΠΟΠ δε βγήκανε από άλλο σημείο της μάνας τους ενώ των παραγωγικών σχολών από άλλο, μη το γράψω όπως πρέπει. 

Στελέχη είναι όλοι από τον Α/ΓΕΕΘΑ μέχρι το νεότερο στρατιώτη, ένας είναι ο σκοπός τους, αν άλλοι γουστάρουν να τα ξύνουν υπάρχουν και άλλοι που πασχίζουν να φέρουν εις πέρας το έργο τους ... και δεν είναι μόνο οι των σχολών. 

Είναι αυτοί που σέβονται και φιλούν το χέρι που τους χαρίζει το ψωμί της οικογένειας τους. 

 

Επεξ/σία από terry308
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Alexandros7474 είπε

Φίλε αυτό εχεις τα κότσια να πας να το πεις στα δυο ελληνόπουλα που κάθισαν σε τουρκικές φυλακές για 6 μήνες ;

Στους συγγενείς αυτών που σκοτώθηκαν στα Ιμια ;

Καλή η δραματοποίηση, αλλά για κάθε έναν που τιμάει το εθνόσημο υπάρχουν άλλοι δέκα που το ξύνουν από το πρωί μέχρι το βράδυ. Μην τρελαθούμε κι όλας!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...