Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, k404 είπε

Καλησπέρα, παρουσιάζομαι στο  595 Αερομεταφερόμενου  Τάγμα Πεζικού στη Νέα Σάντα σώμα έρευνας πληροφορικής. Μπορεί κανείς να μου δώσει μερικές πληροφορίες για τη φάση εκεί; Να πάρω κανονικό κινητό ή καμιά σαπίλα; Sleeping bag;  Επίσης τι να περιμένω πρώτες μέρες εκεί; 

Χατζηιωάννου θα παρουσιαστείτε λογικά και όχι στο Ζωγκου. Ε οι πρώτες μέρες είναι απλά προσαρμογή δεν έχει κάτι από θέμα εκπαίδευσης. Μόλις παρουσιαστείτε όλοι της 71 θα σας στείλουν Πολυκαστρο λογικα για βασικη. Πάρε sleeping bag, κινητό θα στο κρατήσουν κάνα μια-δυο μέρες και μετά θα στο δώσουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα

Στο parousiasi army ήταν να βάλουμε τα στοιχεία μας μέχρι 31 Αυγούστου αυτο δεν το ήξερα ούτε στη στρατολογία μου είχαν πει κάτι...υπάρχει κάποιο πρόβλημα;

Επεξ/σία από Nikos3254
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/9/2019 στις 4:47 ΜΜ, Nikos3254 είπε

Όσο αναφορά τα πτυχία γερμανικών η αγγλικών θέλουν μετάφραση? Η απλά καταθετω φωτοτυπία τους 

φωτοτυπία.

Φτιάξε αν θες και ένα πτυχίο πως ξέρεις κινέζικα και γιαπωνέζικα. Θα κάνουν παρέα στις άλλες δυο φωτοτυπίες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Nikos3254 είπε

Καλησπέρα

Στο parousiasi army ήταν να βάλουμε τα στοιχεία μας μέχρι 31 Αυγούστου αυτο δεν το ήξερα ούτε στη στρατολογία μου είχαν πει κάτι...υπάρχει κάποιο πρόβλημα;

Κανενα. Κι εγω που τα εβαλα πριν μπω, παλι απο την αρχη με ξαναμετρησαν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, gokuthelegend είπε

Συνήθως πιστοποιητικό τύπου Α ζητάνε, το Β δεν ξέρω αν χρησιμεύει κάπου.

δεν βλεπω καποια διαφορα μεταξυ α και β

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτοι που πανε έρευνα πληροφορικής εκπαιδεύονται κανονικα στα οπλα κτλπ όπως τους αλλους, γιατι καπου ακουσα ότι τους εκπαιδευουν ξεχοριστα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kklhs είπε

αυτοι που πανε έρευνα πληροφορικής εκπαιδεύονται κανονικα στα οπλα κτλπ όπως τους αλλους, γιατι καπου ακουσα ότι τους εκπαιδευουν ξεχοριστα ?

οχι, την ιδια λαντζα κανουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, kklhs είπε

αυτοι που πανε έρευνα πληροφορικής εκπαιδεύονται κανονικα στα οπλα κτλπ όπως τους αλλους, γιατι καπου ακουσα ότι τους εκπαιδευουν ξεχοριστα ?

Στην αρχή, όλοι τα ίδια κάνουν. Μετά στις υπηρεσίες παίζει να αράζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας,

παρουσιάζομαι τον Οκτώβριο στη Σάμο. Μετά την εκπαίδευση, μπορώ να παρω μετάθεση προσκομίζοντας τα απαραίτητα δικαιολογητικά, ώστε να υπηρετήσω στην πόλη που φοιτώ ή κοντά, ώστε να παραβρίσκομαι  στις εξεταστικές; είμαι 27 χρονών και θέλω άλλα 7 μαθήματα για πτυχίο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 ώρα πριν, bluejim είπε

Καλησπέρα σας,

παρουσιάζομαι τον Οκτώβριο στη Σάμο. Μετά την εκπαίδευση, μπορώ να παρω μετάθεση προσκομίζοντας τα απαραίτητα δικαιολογητικά, ώστε να υπηρετήσω στην πόλη που φοιτώ ή κοντά, ώστε να παραβρίσκομαι  στις εξεταστικές; είμαι 27 χρονών και θέλω άλλα 7 μαθήματα για πτυχίο. 

Αν δικαιούσαι κατ' εξαίρεση και είσαι και τυχερός, ίσως. Αλλά να πάρεις μετάθεση επειδή είσαι φοιτητής δεν υπάρχει περίπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάντως το ΓΕΠ στη μονάδα μου παρ'όλο που δεν κάνει ένοπλες υπηρεσίες (αν και έκαναν μέσα στο καλοκαίρι λόγω εμπλοκής), η υπηρεσία τους γενικά έχει πολύ τρέξιμο. Εξαρτάται από την εκάστοτε μονάδα προφανώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ποια ειναι η διαδικαδια απο την στιγμη που θα παρουσιαστεις μεχρι την στιγμη που θα σε στειλουν στην μοναδα που θα υπηρετησεις;;;

Μπορεις να δηλωσεις προτιμηση στο που θα υπηρετησεις αν υπαρχει πχ μοναδα κοντα στην μονιμη κατοικια σου ;;; μετραει καθολου αυτο ;;;

 

Επεξ/σία από Tsapinho
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/9/2019 στις 1:48 ΜΜ, Alastor192 είπε

Μαγκες,κατασταση επιβιβασης βγαζουμε μονο απο στρατολογια με το χαρτι καταταξης ? Επισης,εχω δικαιωμα να χρησιμοποιησω ΚΤΕΛ+πλοιο πχ την ιδια μερα ?

Στο Φρουραρχειο με το χαρτι καταταξης. Γενικα ολα καλυπτονται πλην αεροπορικων.

Στις 17/9/2019 στις 9:48 ΠΜ, nikosmon είπε

Και εγω εκει ειμαι.Εχει πολλα φυλακια λενε

Δύο είναι όλα και όλα βρε παιδιά, πουτα ειδατε τα πολλά...ένα στο Οχυρο Νυμφαιας (μουσειο βασικα, επισκεψιμο τελος παντων) και ενα αλλού ακόμα, 20 λεπτα απο Κομοτηνη ολα αυτα. Ειναι καλα σαυτα. Εχει ενα μικρο ψιλοτρεξιμο η μοναδα αλλα σε γενικες γραμμες δεν ειναι τοσο αυστηρη και δεν συμμετεχουν ιδιαιτερα σε Ασκήσεις (σε αντιθεση με την διπλανη 646 που ειναι 1ης γραμμης Μηχανοκινητο Πεζικο και που εχει παει και σε εμπολεμες περιοχες, πχ Κοσοβο, εχει γενικα πολυ τρεξιμο εκει και για πολλοστη φορά ανελαβε τα ΣΒΕΝ και ΣΠΕΝ του ΣΥΠΟ Κομοτηνης οποτε τον πρωτο διμηνο θα εχετε ολοι σχετικα αυστηρη εκπαιδευση ανεξαρτητως του που θα ανηκετε).

Στις 16/9/2019 στις 2:54 ΜΜ, vaggelas13 είπε

Ναι εψαξα και γω στον θειτσο αλλα δεν εχω καταλαβει τι ειναι το εκτος οργανικης δυναμης, φανταζομαι οτι εννοει οτι δε θα μεινουμε μονιμα εκει και μας πουλευουν μετα τα ΣΠΕΝ ισως(?)

Ε οχι παει πολυ αργα μετα τα ΣΠΕΝ...το πιο πιθανο ειναι πως ηδη την ιδια μερα της παρουσιασης φευγεις για αλλη μοναδα, εκει στην Κομοτηνη μια απ τις τοσες που ειναι. Απ οσους μπουν στην 511, οι μισοι θα παραμεινουν εκει. Οι αλλοι διαμοιραζεστε κατευθειαν αλλου.

Στις 15/9/2019 στις 3:52 ΜΜ, Alastor192 είπε

Εν μεσω ΣΒΕΝ/ΣΠΕΝ δινονται αδειες για ορκομωσια πτυχιου ?

ΣΒΕΝ σιγουρα οχι, ΣΠΕΝ πιθανον οχι. Γενικα παρα πολυ δυσκολα. Ειχα και γω κανα 2 ατομα που εν μεσω ΣΒΕΝ θα ορκιζονταν και πολυ απλα δεν πηγαν διοτι αδεια γιοκ.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Neoss είπε

Στο Φρουραρχειο με το χαρτι καταταξης. Γενικα ολα καλυπτονται πλην αεροπορικων.

Δύο είναι όλα και όλα βρε παιδιά, πουτα ειδατε τα πολλά...ένα στο Οχυρο Νυμφαιας (μουσειο βασικα, επισκεψιμο τελος παντων) και ενα αλλού ακόμα, 20 λεπτα απο Κομοτηνη ολα αυτα. Ειναι καλα σαυτα. Εχει ενα μικρο ψιλοτρεξιμο η μοναδα αλλα σε γενικες γραμμες δεν ειναι τοσο αυστηρη και δεν συμμετεχουν ιδιαιτερα σε Ασκήσεις (σε αντιθεση με την διπλανη 646 που ειναι 1ης γραμμης Μηχανοκινητο Πεζικο και που εχει παει και σε εμπολεμες περιοχες, πχ Κοσοβο, εχει γενικα πολυ τρεξιμο εκει και για πολλοστη φορά ανελαβε τα ΣΒΕΝ και ΣΠΕΝ του ΣΥΠΟ Κομοτηνης οποτε τον πρωτο διμηνο θα εχετε ολοι σχετικα αυστηρη εκπαιδευση ανεξαρτητως του που θα ανηκετε).

Ε οχι παει πολυ αργα μετα τα ΣΠΕΝ...το πιο πιθανο ειναι πως ηδη την ιδια μερα της παρουσιασης φευγεις για αλλη μοναδα, εκει στην Κομοτηνη μια απ τις τοσες που ειναι. Απ οσους μπουν στην 511, οι μισοι θα παραμεινουν εκει. Οι αλλοι διαμοιραζεστε κατευθειαν αλλου.

64τρεξε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Neoss είπε

Στο Φρουραρχειο με το χαρτι καταταξης. Γενικα ολα καλυπτονται πλην αεροπορικων.

Δύο είναι όλα και όλα βρε παιδιά, πουτα ειδατε τα πολλά...ένα στο Οχυρο Νυμφαιας (μουσειο βασικα, επισκεψιμο τελος παντων) και ενα αλλού ακόμα, 20 λεπτα απο Κομοτηνη ολα αυτα. Ειναι καλα σαυτα. Εχει ενα μικρο ψιλοτρεξιμο η μοναδα αλλα σε γενικες γραμμες δεν ειναι τοσο αυστηρη και δεν συμμετεχουν ιδιαιτερα σε Ασκήσεις (σε αντιθεση με την διπλανη 646 που ειναι 1ης γραμμης Μηχανοκινητο Πεζικο και που εχει παει και σε εμπολεμες περιοχες, πχ Κοσοβο, εχει γενικα πολυ τρεξιμο εκει και για πολλοστη φορά ανελαβε τα ΣΒΕΝ και ΣΠΕΝ του ΣΥΠΟ Κομοτηνης οποτε τον πρωτο διμηνο θα εχετε ολοι σχετικα αυστηρη εκπαιδευση ανεξαρτητως του που θα ανηκετε).

Ε οχι παει πολυ αργα μετα τα ΣΠΕΝ...το πιο πιθανο ειναι πως ηδη την ιδια μερα της παρουσιασης φευγεις για αλλη μοναδα, εκει στην Κομοτηνη μια απ τις τοσες που ειναι. Απ οσους μπουν στην 511, οι μισοι θα παραμεινουν εκει. Οι αλλοι διαμοιραζεστε κατευθειαν αλλου.

ΣΒΕΝ σιγουρα οχι, ΣΠΕΝ πιθανον οχι. Γενικα παρα πολυ δυσκολα. Ειχα και γω κανα 2 ατομα που εν μεσω ΣΒΕΝ θα ορκιζονταν και πολυ απλα δεν πηγαν διοτι αδεια γιοκ.

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...