Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 ώρες πριν, Alastor192 είπε

Δεν μπορω να καταλαβω ποιο ειναι το προβλημα των 4 ΕΣΣΟ αντι για 6. Αντι Χ ατομα τον χρονο που θα χωριζονταν ας πουμε σε 6 γκρουπ,τωρα ειναι σε 4. Ιδιος αριθμος ατομων,ιδιοι μηνες θητειας. Το μονο ζορι να ταν η περιοδος της μεταβατικοτητας της πρωτης σειρας με το νεο συστημα,οπου πηγε ενα μηνα πισω την ενσωματωση φανταρων,μιας και ξεκινησε Φεβρουαριο αντι για Γεναρη.

Ωστοσο η λογικη λεει οτι οι 3μηνες ΕΣΣΟ φερνουν περισσοτερο κοσμο απτις διμηνες μεμονομενα. Συν του οτι ο στρατος δεν χρειαζεται να δαπανα  χρονο και προσωπικο για την εκπαιδευση 6 φορες,αλλα μονο 4. Δεν το παιζω εξυπνος,απλα ετσι διαβαζω την κατασταση,αν καποιος ξερει κατι αλλο ας πει

Ωραια η θεωρια. Η πραξη εδειξε το εξης: ΜΠΑΧΑΛΟ. Τα νευρα πηγαν σε αλλο επιπεδο. Αν το ΓΕΣ συνεχισει να κωφευει, ε τοτε θαναι αχαρακτηριστο. Ο nikosmon σου εδωσε καλη απαντηση. Ειτε να ερθουν 6 ΕΣΣΟ παλι ωστε να υπαρχει συνεχης ανανεωση προσωπικού ειτε να συγκρατησουν λιγο τα βυσματα (που τωρα ξεφυγανε πιο μαζικα ακομη απ οταν ανελαβε η ΝΔ, οπως μου ελεγε ο υπολοχαγος). Και τα δυο (4 εσσο με βυσματα) ΔΕΝ γινεται. Με το Νομο φευγεις απο 5ο μηνα και μετά. Με βυσμα στο 3μηνο. Ε τωρα φευγουν ηδη απ τ τελος των ΣΠΕΝ μαζικά και ξεμενουν απο ανδρες. 

Το 2019 εδειξε οχι μονο ελλειψη ανδρων αλλα και ασταθες χρονοδιαγραμμα τιναζοντας στον αερα προγραμματισμο χιλιαδων παιδιων. Ουτε μια Εσσο δεν μπηκε στην ωρα που επρεπε, ολο νωριτερα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα, το Νοέμβριο πρόκειται να μπω στο ναυτικό. Δεν έχω κάποιον γνωστό για να μπω σε κάποια καλή θέση κι αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν πιστεύετε ότι αξίζει να μείνω κάπου Αττική ή να πάω σε κάποιο νησί που ίσως είναι καλύτερα από θέμα αδειών. Έχω ακούσει ότι είναι 20-10 γενικά. Μπορεί κάποιος να μου πει αν ισχύει ακόμα και σε ποια νησιά έχω καλές πιθανότητες να πάω χωρίς μέσο? Να προσθέσω ότι πιθανό να είμαι Ι4 για λόγους υγείας οπότε μάλλον δεν πάω σε καράβι.
 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, visualizerf είπε

Εξαρταται σε τι μονάδα θα πας ως άοπλος .. Αν πας σε κανονική μονάδα "μαχιμη" θα σε έχουν για τις αγγαρείες 😄

Αυτο ομως δεν ισχυει ειτε ειμαι στην Αττικη ειτε αλλου? Αυτο που με ενδιαφερει κυριως ειναι να μπορω να παιρνω καποιες αδειες. Ξερεις αν οντως ισχυει αυτο το καθεστως στα νησια για το ναυτικο κι αν ειναι ευκολο να παω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, htf είπε
Καλησπέρα, το Νοέμβριο πρόκειται να μπω στο ναυτικό. Δεν έχω κάποιον γνωστό για να μπω σε κάποια καλή θέση κι αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν πιστεύετε ότι αξίζει να μείνω κάπου Αττική ή να πάω σε κάποιο νησί που ίσως είναι καλύτερα από θέμα αδειών. Έχω ακούσει ότι είναι 20-10 γενικά. Μπορεί κάποιος να μου πει αν ισχύει ακόμα και σε ποια νησιά έχω καλές πιθανότητες να πάω χωρίς μέσο? Να προσθέσω ότι πιθανό να είμαι Ι4 για λόγους υγείας οπότε μάλλον δεν πάω σε καράβι.
 

Σε νησί κάνεις 9μηνο. Και μαζεύεις τις άδειες με τον τρόπο που το λες. Σε κάποιες μονάδες παίζουν και 15-15. Για νησί δε θέλεις βύσμα εκτός αν θες ξέρω γω Ρόδο για τον σταθμό που είναι κοντά στην πόλη. 

Στην Αθήνα παίζει να πήξεις γιατί έρχονται και πολύ σκληρά βύσματα. 

8 ώρες πριν, Neoss είπε

Ωραια η θεωρια. Η πραξη εδειξε το εξης: ΜΠΑΧΑΛΟ. Τα νευρα πηγαν σε αλλο επιπεδο. Αν το ΓΕΣ συνεχισει να κωφευει, ε τοτε θαναι αχαρακτηριστο. Ο nikosmon σου εδωσε καλη απαντηση. Ειτε να ερθουν 6 ΕΣΣΟ παλι ωστε να υπαρχει συνεχης ανανεωση προσωπικού ειτε να συγκρατησουν λιγο τα βυσματα (που τωρα ξεφυγανε πιο μαζικα ακομη απ οταν ανελαβε η ΝΔ, οπως μου ελεγε ο υπολοχαγος). Και τα δυο (4 εσσο με βυσματα) ΔΕΝ γινεται. Με το Νομο φευγεις απο 5ο μηνα και μετά. Με βυσμα στο 3μηνο. Ε τωρα φευγουν ηδη απ τ τελος των ΣΠΕΝ μαζικά και ξεμενουν απο ανδρες. 

Το 2019 εδειξε οχι μονο ελλειψη ανδρων αλλα και ασταθες χρονοδιαγραμμα τιναζοντας στον αερα προγραμματισμο χιλιαδων παιδιων. Ουτε μια Εσσο δεν μπηκε στην ωρα που επρεπε, ολο νωριτερα. 

Ο υπολοχαγός ζαίος πρέπει να είναι. Γιατί το πρόβλημα στις μονάδες το έφερε ο νόμος του Τσίπρα με τους τριτεκνους που πλέον κάνουν όλοι μειωμένη θητεία. Πολύς κόσμος απο εκεί που είχε μήνες θητείας ακόμα, βρέθηκε να απολύεται σε λίγες μέρες. Επίσης οι μετατάξεις απο ΣΞ προς τους άλλους δύο κλάδους είχαν οργιάσει επί Καμμένου-Ναυάρχου και τώρα κόβονται πριν καν φτάσουν στο γραφείο του Υπουργού. Ούτε κυβερνητικά βύσματα δε πήγαν ΠΝ-ΠΑ. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, nikosmon είπε

Μια χαζη ερωτηση ετσι για να περναει η ωρα: πανω ή κατω κρεβατι καλυτερα;

Πάνω γιατι:

- Το στρωνεις ευκολοτερα (δεν χρειαζεται να σκυψεις)

- Οταν αραζουν διαφοροι στο θαλαμο ακουμπανε κωλους στα κρεβατια και συνεχως τα ψιλο-χαλανε. αν το κρεβατι σου ειναι πανω δεν αραζει κανεις

- πιο μακρυα απο το πατωμα και αρα πιο καθαρα

- Στην σπανια αλλα υπαρκτη (το εχει δει να γινεται) περιπτωση που το πανω κρεβατι φυγει απο τη θεση του, ειναι καλυτερα να εισαι πανω παρα κατω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, ProponitisTouKanape είπε

Σε νησί κάνεις 9μηνο. Και μαζεύεις τις άδειες με τον τρόπο που το λες. Σε κάποιες μονάδες παίζουν και 15-15. Για νησί δε θέλεις βύσμα εκτός αν θες ξέρω γω Ρόδο για τον σταθμό που είναι κοντά στην πόλη. 

Στην Αθήνα παίζει να πήξεις γιατί έρχονται και πολύ σκληρά βύσματα. 

 

Απο ότι ξέρω το 9μηνο είναι για νησιά Ανατολικού Αιγαίου.  Απο αυτά τα νησιά δεν είναι πιο δύσκολη η επιστροφή στην Αθήνα? Επίσης όταν θα πρέπει να δηλώσω πώς γίνεται? Δηλώνω μόνο ένα νησί ή περιφέρεια (πχ Κυκλάδες)?

Επεξ/σία από htf
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, 

Μπαίνω Χίο και θέλω να ρωτήσω τι γίνεται στην περίπτωση που είτε πάω στο στρατόπεδο είτε φεύγω για το σπίτι μου το καράβι έχει απαγορευτικό τι γίνεται; Αν πηγαίνω στο στρατόπεδο και δεν παρουσιαστώ την μέρα που χρειάζεται ή είτε μετά από άδεια; Είτε φεύγω για να πάω Αθήνα στο σπίτι μου και το καράβι έχει απαγορευτικό μένω Χίο και οι μέρες μετράνε κανονικά στην άδεια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ManFromEarth είπε

Πάνω γιατι:

- Το στρωνεις ευκολοτερα (δεν χρειαζεται να σκυψεις)

- Οταν αραζουν διαφοροι στο θαλαμο ακουμπανε κωλους στα κρεβατια και συνεχως τα ψιλο-χαλανε. αν το κρεβατι σου ειναι πανω δεν αραζει κανεις

- πιο μακρυα απο το πατωμα και αρα πιο καθαρα

- Στην σπανια αλλα υπαρκτη (το εχει δει να γινεται) περιπτωση που το πανω κρεβατι φυγει απο τη θεση του, ειναι καλυτερα να εισαι πανω παρα κατω.

αφου το παμε ετσι,στα πρωτα κρεβατια η στα τελευταια ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, anterovgaltis2015 είπε

Καλησπέρα παιδιά, 

Μπαίνω Χίο και θέλω να ρωτήσω τι γίνεται στην περίπτωση που είτε πάω στο στρατόπεδο είτε φεύγω για το σπίτι μου το καράβι έχει απαγορευτικό τι γίνεται; Αν πηγαίνω στο στρατόπεδο και δεν παρουσιαστώ την μέρα που χρειάζεται ή είτε μετά από άδεια; Είτε φεύγω για να πάω Αθήνα στο σπίτι μου και το καράβι έχει απαγορευτικό μένω Χίο και οι μέρες μετράνε κανονικά στην άδεια;

Αν φεύγεις με άδεια και έχει απαγορευτικό τον ήπιες, θα περιμένεις μέχρι την άρση του ή παίρνεις αεροπλάνο. Η άδεια μετράει κανονικά εκτός και αν την κόψεις. Στη Χίο πάντως με καθημερινή ακτοπλοϊκή σύνδεση είσαι σε καλύτερη μοίρα από κάτι ξερονήσια που βλέπουν το βαπόρι με το κυάλι.

Αν γυρνάς από άδεια και έχει απαγορευτικό, τότε τηλέφωνο στη μονάδα και σου δίνουν οδηγίες, δυο φορές που μου είχε τύχει η οδηγία της μονάδας ήταν να πάω στο φρουραρχείο Αθηνών και να παραμείνω εκεί μέχρι την άρση του απαγορευτικού...το 1989 βέβαια, αλλά προφανώς τα ίδια ισχύουν και τώρα.

Εμπειρικά πάντως τα απαγορευτικά απόπλου διαρκούν μερικές ώρες, κάθε 6ωρο εκδίδεται νέο ή άρση αφού ο καιρός αλλάζει συνέχεια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Alastor192 είπε

αφου το παμε ετσι,στα πρωτα κρεβατια η στα τελευταια ?

Οπου προλαβεις.Απλα συνηθως στα τελευταια εχεις και καποια δευτερολεπτα χρονου σε περιπτωση που καποιος κανει μπουκα στο θαλαμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα,  έχετε κάποιους καλούς ανατομικους πλάτους σιλικόνης για αρβύλα;;; Ένας γνωστός μου είπε ,Ότι της scholl δεν είναι τόσο καλοί όσο λέγεται

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...