Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα!

Είμαι προστάτης οικογενείας και στο χαρτί με έχουν ΕΟΔ(εκτός οργανικής δύναμης) που από ότι μου είπαν παίρνω μετάθεση κατευθείαν μετά την ορκωμοσία για αλλού...ξέρει κάποιος αν μπορώ να πάρω μετάθεση για την πόλη μου κατευθειαν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Nikos3254 είπε

Καλησπέρα!

Είμαι προστάτης οικογενείας και στο χαρτί με έχουν ΕΟΔ(εκτός οργανικής δύναμης) που από ότι μου είπαν παίρνω μετάθεση κατευθείαν μετά την ορκωμοσία για αλλού...ξέρει κάποιος αν μπορώ να πάρω μετάθεση για την πόλη μου κατευθειαν?

Αν είσαι τυχερός.. η αν έχεις βύσμα εννοείται 😙

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα καλή βδομάδα.Είμαι 34 ετών απόφοιτος Ιατρικής. Ήμουν ανυπότακτος εσωτερικού μέσα στον Αύγουστο κατέθεσα χαρτιά να παρουσιαστώ στον στρατό.Κατέθεσα και το πτυχίο της ιατρικής στην στρατολογία Λαρίσης.Στο διαδίκτυο που μπήκα είδα πως παρουσιάζομαι 14/10/2019 στο Πετροχώρι Ξάνθης στο πεζικό.Είναι  κέντρο υποδοχής οπλιτών.Ήθελα να ρωτήσω ενώ κατέθεσα το πτυχίο της ιατρικής πώς και δεν με τοποθέτησαν στο υγειονομικό?Έχω ακούσει ότι υπάρχουν ελλείψεις στο στρατό από ιατρούς φαρμακοποιούς κλπ λόγω του brain drain.Επίσης ήθελα να ρωτήσω για την μετάβαση στο στρατόπεδο υπάρχει λεωφορείο του ΚΤΕΛ  που σε πηγαίνει?Πώς είναι η κατάσταση εντός της μονάδας?

Στην στρατολογία που μίλησα μου είπαν 3 ,4 φορές πως λόγω ηλικίας έχω δικαίωμα εξαγοράς.Αν επιθυμώ να κάνω εξαγορά γνωρίζει κάποιος το δηλώνω την πρώτη μέρα που θα καταταγώ στο ΣΥΠΟ του υπιάτρου Τριανταφυλλίδη?Γιατί διάβασα πως στα ΣΥΠΟ ο νεοσύλλεκτος μένει 2 με 3 μέρες και μετά πάει σε μονάδα ισχύει αυτό?Αν υπ'άρχει κάποιος που έχει κάνει εξαγορά ας μου πει λίγο.Ξέρω ότι υπηρετείς 20 μέρες πως της 15η μέρα  πας στην στρατολογία για να κανονίσεις τις δόσεις για την εξαγορά κλπ.Αν δηλώσει κάποιος με το που παρουσιαστεί πως επιθυμεί εξαγορά τι ακριβώς κάνεις τις 20 μέρες?Φωτοαντίγραφο του  πτυχίου της  Ιατρικής να το έχω μαζί μου κ την πρώτη μέρα της κατάταξης? 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και καλή κατάταξη σε όλους μας

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, giorgos4ever είπε

n93945.jpg

Βασικα αυτος ειναι ο φιδεμπορας ή φιδι γνωστο ειδος φανταρου φαντασμα οταν προκειται για αγγαρείες η για οτιδηποτε είδους δουλεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
58 λεπτά πριν, visualizerf είπε

Χωρίς βύσμα .. Έβρο είμαι τώρα ..

Το ένα δεν αναιρεί το άλλο. 

Πάντως σοβαρά τώρα, από ότι ξέρω βυσματικά είναι εκεί πέρα. Οπότε καλά φαντάζομαι πως θα είσαι.

44 λεπτά πριν, Gatilaras είπε

Βασικα αυτος ειναι ο φιδεμπορας ή φιδι γνωστο ειδος φανταρου φαντασμα οταν προκειται για αγγαρείες η για οτιδηποτε είδους δουλεια.

Been there, done that :P

Επεξ/σία από giorgos4ever
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, kosni33 είπε

αν βγω αοπλος θα ειναι καλητερη η θητεια μου?

 

1 λεπτό πριν, AllNatural είπε

ναι

Τι επιπτώσεις θα έχει μετέπειτα όταν στα χαρτιά θα φαίνεται άοπλος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα παιδιά! παρουσιάζομαι 14 οκτώβρη στο λαγό ( ιωάννως θεοδωράκης) με όπλο μηχανικό και μονάδα 565 τπ/εοδ!!! τι σημαίνει αυτό; θα με στείλουν αλλού μετά την ορκομωσία ή θα μείνω εκεί; γενικότερα πως είναι το στρατόπεδο αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 18/9/2019 στις 11:51 ΜΜ, Jayci είπε

Καλησπέρα παιδιά, αν μπαίνει κανείς 565 Λαγό, 18/10 ας στείλει. Και επίσης αν ξέρει κανείς τι παίζει με το τμήμα έρευνας και πληροφορικής ή το στρατόπεδο γενικά. 

Στο σώμα Έρευνας Πληροφορικής (ΕΠ) είναι δίκοπο μαχαίρι. Αρχικά δεν χρειάζεται βύσμα πάντα για να σε κρατήσουν. Για παράδειγμα εγώ παρουσιάστηκα στο πετροχώρι Ξάνθης σε τάγμα πεζικού (με ένδειξη ΕΠ βέβαια απο την αρχή),  έκανα βασική εκπαίδευση και ΣΠΕΝ και μετά έφυγα με μετάθεση στο Δ΄ΣΣ (Δ' ΣΩΜΑ) μέσα στην πόλη της Ξάνθης στο 473 τεππ χωρίς βύσμα. Αν έχουν ανάγκη οι ταξιαρχίες-μεραρχίες και σώματα απο ΕΠ θα σας πάρουν και χωρίς βύσμα, αρκεί να έχετε πτυχίο. Τώρα για το πως είναι η κατάσταση στο ΣΕΠ. Οι απόψεις δυίστανται. Άλλος θα σου πεί οτι κωλοβαράνε όλη μέρα στον υπόλογιστή και γλιτώνουν τα πάντα. Ένας άλλος(αυτός συνήθως θα είναι και απο το ΣΕΠ 😜) θα σου πεί ότι μέσα σε όλα τα χωσίματα του στρατού έχεις και την δουλειά γραφείου και όλες τις υποχρεώσεις και την ζαλάδα απο τους ανωτέρω(θα έχεις να κάνεις με αστέρια, αν είσαι σε μεραρχία ή και σώμα με αντιστράτηγους). Η αλήθεια είναι κάπου στην μέση. Σίγουρα θα γλιτώσεις ασκήσεις και αρκετό κρύο αλλά να ξέρεις πως οι ΕΠ σχεδόν παντού βαράνε κανονικά και σκοπιές και τα πάντα. Αυτά εν ολίγοις. Εγώ σαν πρώην ΕΠ θα πρότεινα αν μπορείτε να μείνετε στο σώμα να το κάνετε 😉

Επεξ/σία από altocumulus
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...