Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα,

παρουσιάζομαι 15 Οκτωβρίου με τη Δ ΕΣΣΟ στο Ηραίο Σάμου (298 μ/κ)..Πήρα τηλ το στρατοπεδο τωρα και μου ειπαν οτι η ορκομωσια θα είναι στις 25 Οκτωβρίου. Γίνεται αυτό; Μου φανηκε πολύ νωρίς. 

Επεξ/σία από bluejim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ξέρουμε πως μπορούμε να μετακινηθουμε χωρίς αυτοκινητο ( με όλα τα υπόλοιπα μεσα) προκειμένου να φτάσουμε από Θεσσαλονίκη στα αντίστοιχα στρατόπεδα της Ασσήρου και του Πολυκάστρου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mythoc είπε

Μετά παίρνεις άδεια ορκωμοσίας 10 μέρες

Τόσο πολύ δίνουνε; Εμείς είχαμε πάρει μια μέρα από το διοικητή και μία από την άδεια μας χωρίς να μας ρωτήσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλήμερα στην ομάδα

Λοιπόν,  είμαι από Αμφιλοχία και παρουσιάζομαι στις 10 Οκτωβρίου στο 640 Μ/Κ ΤΠ στο Σουφλί (Πεζικό)

Έχετε μία ιδέα πώς είναι εκεί? Γνωρίζει κανείς? Είναι αυστηροί??? Έχω ακούσει γενικά κομπλέ είναι...

Θα είμαι εκεί όλη τη διάρκεια της θητείας ή θα πάω κάπου αλλού???

Επίσης, με θέμα κινητού τηλεφώνου, επειδή είναι μεγάλη ταλαιπωρία να πάρω μία απλή συσκευή και στα χρήματα είμαι τσίμα τσίμα, πώς είναι δυνατό 

να περάσω το δικό μου?? Σκέφτομαι να το χώσω βαθιά στη βαλίτσα μέσα σε sleeping bag (αν επιτρέπεται) ή σε κάλτσα

Να προσθέσω ότι είμαι σε πολύτεκνη οικογένεια (4 παιδιά). Η θητεία μου θα μειωθεί σε 6μηνο?

Κάτι ακόμα, 30 Νοεμβρίου έχω τελετή ορκωμοσίας στο ΤΕΙ Κοζάνης. Παίζει να μη μου δώσουν έστω 3 μέρες άδεια να πάω να πάρω το πτυχίο μου? Έχω

τελειώσει την σχολή από τον Ιούνιο. Έχω παραλάβει κ βεβαίωση σπουδών και αποφοίτησης. Είμαι ο μόνος της οικογένειας με πτυχίο (Μηχανολόγων Μηχανικών), οπότε 

είναι συναισθηματικά σημαντική η τελετή :P

Ευχαριστώ εκ των προτέρων, με έχει αγχώσει λίγο η κατάσταση, αλλά πιο πολύ ο νεκρός χρόνος που κάθομαι στο χωριό μου και δεν κάνω τίποτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, bluejim είπε

Καλημέρα,

παρουσιάζομαι 15 Οκτωβρίου με τη Δ ΕΣΣΟ στο Ηραίο Σάμου (298 μ/κ)..Πήρα τηλ το στρατοπεδο τωρα και μου ειπαν οτι η ορκομωσια θα είναι στις 25 Οκτωβρίου. Γίνεται αυτό; Μου φανηκε πολύ νωρίς. 

Και εγώ που παρουσιάζομαι Αλεξανδρούπολη είχα επικοινωνήσει με το στρατόπεδο,μου είπαν ότι τους είχε ερθει η ενημέρωση από ΓΕΣ και η ορκωμοσία θα γίνει 25/10 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντως τοσο νωρις; Αρα αυτοι που μπαινουν 18 οκτωβριου μετα απο μια εβδομαδα θα ορκιστουν.Περιεργο αλλα μια χαρα μας βολευει θα ειμαστε το 3ημερο της 28ης εξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να γίνει ορκομωσία δεν πρέπει να έχει ολοκληρωθεί η Βασική Εκπαίδευση; Πώς θα γίνει με 10 μέρες ορκομωσία όταν αυτή διαρκεί 3 βδομάδες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και σε μενα περιεργο μου φανηκε οταν πηρα τηλ και ρωτησα στο στρατοπεδο,αλλα αφου λεει και το παιδι απο πανω που μπαινει Σαμο πως και σε αυτον ειπαν 25 τοτε μαλλον ισχυει κανονικα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακουγεται οντως στο στρατο αυτο οτι θαναι ενα 10ημερο. Απορουν και τα ιδια τα στελεχη ομως. Δεν ειναι και τοσο καλο παντως τοσο λιγο, να ξερετε.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Neoss είπε

Ακουγεται οντως στο στρατο αυτο οτι θαναι ενα 10ημερο. Απορουν και τα ιδια τα στελεχη ομως. Δεν ειναι και τοσο καλο παντως τοσο λιγο, να ξερετε.. 

Γιατί; Να φανταστώ δε θα ολοκληρωθεί η βαρέως τύπου εκπαίδευση στο σκούπισμα και στο σφουγγάρισμα;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, christakos07 είπε

Γιατί; Να φανταστώ δε θα ολοκληρωθεί η βαρέως τύπου εκπαίδευση στο σκούπισμα και στο σφουγγάρισμα;

Χαχα καλα αυτα τα κανεις καθε πρωι ως το τελος της θητειας σου ετσι και αλλιως. Δεν ειναι ολα τα ΣΒΕΝ τα ιδια. Δεν ξερω αν καθοσουν, εμεις παντως δεν καθομασταν, ειχαμε διαρκως Εκπαιδευση και μαλιστα καναμε και πραγματα που κανονικα κανουν στα ΣΠΕΝ. Κουραστικη περιοδος. 10 μερες ειναι λιγος χρονος. Δεν θα τους αφησουν καθολου χαλαρους, θα γινουν ολα πιο βιαστικά και αγχωτικα με περισσοτερες φωνες επειδη θα πιεζει ο χρονος. Εκμαθηση εντολων, σωστη εκτελεση παραγγελματων, να παρουσιαζεσαι σωστα, απειρο στρωσιμο ξεστρωσιμο κρεβατιων, εκπ. επισκεψεις, απειρες οπλοασκησεις, βολη με το οπλο, νυχτερινά, πορεία, προβες για την παρελαση/ορκομωσια κτλπ. Καλα για άλλα πραγματα οπως καταληψη λοφου, καμουφλαρισμα με λασπη στο προσωπο, κινησεις γατα, φαντασμα και ερπυση κτλπ σιγουρα οχι ελεω χρονου. Πότε θα προλαβουν με ανεση; Θα τους τρεξουν. Και δεν βλεπω τον λόγο. Μηπως επικειται καμια αυξηση των ΕΣΣΟ παλι μετα το μπαχαλο του 2019...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορω να καταλαβω ποιο ειναι το προβλημα των 4 ΕΣΣΟ αντι για 6. Αντι Χ ατομα τον χρονο που θα χωριζονταν ας πουμε σε 6 γκρουπ,τωρα ειναι σε 4. Ιδιος αριθμος ατομων,ιδιοι μηνες θητειας. Το μονο ζορι να ταν η περιοδος της μεταβατικοτητας της πρωτης σειρας με το νεο συστημα,οπου πηγε ενα μηνα πισω την ενσωματωση φανταρων,μιας και ξεκινησε Φεβρουαριο αντι για Γεναρη.

Ωστοσο η λογικη λεει οτι οι 3μηνες ΕΣΣΟ φερνουν περισσοτερο κοσμο απτις διμηνες μεμονομενα. Συν του οτι ο στρατος δεν χρειαζεται να δαπανα  χρονο και προσωπικο για την εκπαιδευση 6 φορες,αλλα μονο 4. Δεν το παιζω εξυπνος,απλα ετσι διαβαζω την κατασταση,αν καποιος ξερει κατι αλλο ας πει

 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Alastor192 είπε

Δεν μπορω να καταλαβω ποιο ειναι το προβλημα των 4 ΕΣΣΟ αντι για 6. Αντι Χ ατομα τον χρονο που θα χωριζονταν ας πουμε σε 6 γκρουπ,τωρα ειναι σε 4. Ιδιος αριθμος ατομων,ιδιοι μηνες θητειας. Το μονο ζορι να ταν η περιοδος της μεταβατικοτητας της πρωτης σειρας με το νεο συστημα,οπου πηγε ενα μηνα πισω την ενσωματωση φανταρων,μιας και ξεκινησε Φεβρουαριο αντι για Γεναρη.

Ωστοσο η λογικη λεει οτι οι 3μηνες ΕΣΣΟ φερνουν περισσοτερο κοσμο απτις διμηνες μεμονομενα. Συν του οτι ο στρατος δεν χρειαζεται να δαπανα  χρονο και προσωπικο για την εκπαιδευση 6 φορες,αλλα μονο 4. Δεν το παιζω εξυπνος,απλα ετσι διαβαζω την κατασταση,αν καποιος ξερει κατι αλλο ας πει

`Ισως επειδη μολις τελειωσουν τα ΣΒΕΝ,ΣΠΕΝ αρχιζουν να λειτουργουν ολα τα βυσματα και φευγει πολυς κοσμος απο θρακη,νησια προς αθηνα,θεσσαλονικη οποτε αν εκει πανω στο διμηνο που θα φευγουν οι βυσματιες ερχεται η επομενη εσσο βολευονται μια χαρα(με τις 6 εσσο δηλαδη) ενω τωρα μεσολαβει κι αλλο διαστημα μεχρι να μπει η επομενη και μενουν χωρις κοσμο στα συνορα.Δεν ξερω αν ισχυει απλα μια δικη μου σκεψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/9/2019 στις 5:13 ΜΜ, Δ ΕΣΣΟ είπε

Και εγω 592 στο λιτοχωρο μαγκες υγειονομικο ομως. Ξερετε τι παιζει με υγειονομικο κ με λιτοχωρο γενικοτερα?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...