Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παραμεθόριος = Έβρος & Νησιά Ανατολικού Αιγαίου.

Οπότε εφόσον βρίσκεσαι σε κάποια κατηγορία από αυτές τις δύο ναι δικαιούσαι μετάθεση. Δε γνωρίζω κάτι για συγκεκριμένα κριτήρια. :)

Τυχεροί οι φίλοι σου, έχω φίλους στη Λήμνο που ακόμη περιμένουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παραμεθοριος θεωρειται οχι μονο ο εβρος και τα νησια αλλα και η ξανθη, η κομοτηνη και καποιες περιοχες της μακεδονιας( νομιζω κιλκις,δραμα) οπως και καποιες της ηπειρου(κονιτσα). Μεταθεση 5μηνου κανονικα δικαιουνται ολοι αλλα εχουν υπαρξει περιπτωσεις οπου δεν τις πηραν γιατι δεν αφησανα οι διοικητες των μοναδων τους( με τη δικαιολογια οτι δεν εχουμε ατομα για υπηρεσιες).Επισης δεν ειναι σιγουρο οτι θα παρεις μεταθεση για τον νομο που θα δηλωσεις πχ ενας φιλος μου δηλωσε νομο Αχαιας και τον στειλαν Τριπολη. Αλλα αυτα ειναι εξαιρεσεις στις περισσοτερες περιπτωσεις την παιρνεις την μεταθεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@nikosmon Παραμεθόριο σημαίνει κοντά στα σύνορα. Το Κιλκίς είναι μεν παραμεθόριο αλλά δεν είναι "παραμεθόριο" για τον στρατό. Έβρος και νησιά είναι παραμεθόριο που παίρνουν και τις άδειες παραμεθορίου. Υπάρχει σχετικό στα επίσημα site του στρατού για το παραμεθόριο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Missingg είπε

Δηλαδή, εφόσον είμαι μόνιμος κάτοικος Αθηνών και με έχουν στείλει να υπηρετήσω παραμεθόριο (όχι όμως Έβρο που οι συνθήκες είναι δύσκολες) θα πάρω μετάθεση;

Δεν υπάρχουν συγκεκριμένα κριτήρια όπως για τις κατ εξαίρεση μεταθέσεις ε; 

Όλοι μου οι φίλοι που υπηρέτησαν στο 5μηνο είχαν επιστρέψει πίσω, αλλά οοολοι ήταν στον εβρο

Πρέπει οπωσδήποτε όσο πιο νωρίς μπορείς να πας στο πρώτο γραφείο της μονάδας σου και να κάνεις αίτηση-δήλωση για μετάθεση στον τόπο κατοικίας σου. Όταν θα κλείνεις το πεντάμηνο θα σου έρθει μετάθεση στην περιφέρεια που δηλώνεις μόνιμη κατοικία. Όλα τα παραπάνω χωρίς βύσμα εφόσον είσαι παραμεθόριο. Εαν δεν είσαι παραμεθόριο πάλι το κάνεις γιατι βοηθάει τις ενέργειες του βύσματος....   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερες σ'ολους.

Ειμαι 33 χρονων , μενω και δουλευω στο εξωτερικο και θελω να εξαγορασω την θητεια μου.

Θα πρεπει οταν μπω να ενημερωσω τον διοικητη?

Επεξ/σία από thanoskal4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, zenwalk23 είπε

Πηγαιντε Κυπρο ρε σεις και μην ασχολειστε με το τι θεωρειται παραμεθοριος και τι οχι.

Με Κυπρο τι γινεται; Χρειαζεται μεσο ξερουμε; Θελω να παω 35ΜΚ η τουλαχιστον ΕΛΔΥΚ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, zenwalk23 είπε

Κανενα μεσο, πάντα δηλωνουν λιγοτεροι απο οσους χρειάζονται.Αρκει να εισαι ι1, ι2.

Πολύ σωστά 

Εδώ παίρνουν και χωρίς να το δηλώσουν γιατί δε τους φτάνουν 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστός ο zenwalk23, δε θυμόμουν ότι ήθελε να είσαι Ι1, επειδή στο Μεγάλο Πεύκο ήμασταν ούτως ή άλλως Ι1.

Απλά δεν ήξερα ότι παίρνουν και Ι2.

Βέβαια λογικά οι Ι2 δε μπορούν να πάνε 35ΜΚ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμπλήρωσα ένα χαρτί στην αρχή στο οποίο έγραφε εάν θέλω μετάθεση κ είχα δικαίωμα να επιλέξω σε ποιο νόμο. Αυτό είναι το χαρτί στο οποίο αναφέρεστε;

Άρα βάσει αυτού ειμαι καλυμμένος για να μετατεθω στο 5μηνο; 

Μόλις τώρα, Missingg είπε

Συμπλήρωσα ένα χαρτί στην αρχή στο οποίο έγραφε εάν θέλω μετάθεση κ είχα δικαίωμα να επιλέξω σε ποιο νόμο. Αυτό είναι το χαρτί στο οποίο αναφέρεστε;

Άρα βάσει αυτού ειμαι καλυμμένος για να μετατεθω στο 5μηνο; 

Τέλος που μπορώ να βρω ποια νησιά λογίζονται ως παραμεθόριος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, tasosathens είπε

Αυτή τη στιγμή έχουν κοπεί όλες οι μεταθέσεις και οι άδειες και όλα..203 κσ 🙄😬 καλή θητεία σε όλους..έχουμε μπει στη χειρότερη περίοδο ..

Μεταθέσεις δινοντουσαν. Έχεις κάποιο νεότερο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

Μεταθέσεις δινοντουσαν. Έχεις κάποιο νεότερο; 

Μέχρι πότε φίλε μου ;έγιναν πρόσφατα ;μόνο όσοι είχα βισμα..εμένα ολοι στον Έβρο που ήμουν δε πήρε κανείς δεν ξέρω βέβαια μήπως ισχύει μόνο για αυτούς εκεί πάνω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...