Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

54 λεπτά πριν, Petalidas είπε

Γιατι θα ειναι πεταμενα λεφτα οι πατοι;

Ισχύει. Και εγώ είχα πάρει πάτους όταν μπήκα, αλλά 5 μήνες τώρα δεν έχει χρειαστεί καν να τους χρησιμοποιήσω.

Οκ στην αρχή θα σε χτυπήσουν λίγο, αλλά θα είναι μέχρι να στρώσει το αρβυλο. 

Άμα τα γυαλίζεις καθημερινά θα μαλακώσει πιο γρήγορα! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα υποφερεις χωρις πατους στην αρχη....εγω θα σε συμβούλευα να παρεις οπωσδηποτε σαν αυτους που εβαλες, με ενισχυμενη φτέρνα. 

Μην παρεις με τίποτα σιλικόνης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πήρα του scholl@work πάτους και στην αρχή είχα ενδοιασμό για το αν θα τους βάλω. Μου είπαν αυτοί οι χοντρόπετσοι-ελεφαντόδερμοι στο στρατόπεδο που μοίραζαν το ρουχισμό ότι ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ ΕΧΕΙ ΗΔΗ ΤΟ ΑΡΒΥΛΟ. Αντιλήφθηκα ότι μου το έλεγαν γιατί είχαν πολύ λίγα 47άρια και δεν ήθελαν να μου δώσουν εκτός κι αν ήταν απολύτως απαραίτητο, οπότε τους έγραψα στ@@ μου και πήρα αυτό που ήθελα.

Δοκίμασα για τις πρώτες μέρες να μη βάλω πάτο (έτσι κι αλλιώς έπρεπε να πάω 424 για μία τυπική εξέταση οπότε θα φίδιαζα) και τελικά αυτό που συνέβη δεν είχε προηγούμενο, οι φτέρνες μου με 1 μέρα καθισιό στο νοσοκ και 1 μέρα ΣΒΕΝ πονούσαν ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ. Δομικά, όχι στο δέρμα.

Με το που προσέθεσα τους πάτους έξτρα, ανακουφίστηκα. Βλαστήμησα που άκουσα έστω και μερικώς τις βλακείες που μου είπαν. Τους έχω ακόμα, 5,5 μήνες θητείας μετά.

Το μόνο πρόβλημα που είχα, ήταν με τις φουσκάλες. Είχα πάρει μισό εργοστάσιο compeed και δεν αντιμετώπισα πρόβλημα. Εντός 33 ημερών ωφέλιμης φορεσιάς (12 σβεν - 21 σπεν) με καθημερινή βαφή και δύο περάσματα με βαζελίνη, έγιναν τρομερές οι αρβύλες τόσο που σκέφτομαι να πω ότι τις έχασα και να τις πληρώσω όταν έρθει η ώρα να τις παραδώσω. Πού θα βρω ξανά τέτοιο καλοστρωμένο, ανθεκτικό και σκληροτράχηλο υπόδημα;

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως το ελληνικό άρβυλο είναι πολύ καλό όταν μαλακώσει, παίρνει τη φόρμα του ποδιού, δένει γάντι.

Και με αδιαβροχοποίηση γίνεται και αδιάβροχο.

Πάντως μπορείς να το αγοράσεις κι έξω. Το θέμα είναι άντε στρώστο πάλι απ' την αρχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, qwertyuiop2 είπε

Το μόνο πρόβλημα που είχα, ήταν με τις φουσκάλες. Είχα πάρει μισό εργοστάσιο compeed και δεν αντιμετώπισα πρόβλημα. Εντός 33 ημερών ωφέλιμης φορεσιάς (12 σβεν - 21 σπεν) με καθημερινή βαφή και δύο περάσματα με βαζελίνη, έγιναν τρομερές οι αρβύλες τόσο που σκέφτομαι να πω ότι τις έχασα και να τις πληρώσω όταν έρθει η ώρα να τις παραδώσω. Πού θα βρω ξανά τέτοιο καλοστρωμένο, ανθεκτικό και σκληροτράχηλο υπόδημα;

Τα αρβυλα δεν τα δινεις πισω οταν ξεχρεωνεις, οποτε δεν χρειαζεται να φτιαξεις καμια ιστορια επιστημονικης φαντασιας. Απλα τα παιρνεις σπιτι σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Caiden είπε

Τα αρβυλα δεν τα δινεις πισω οταν ξεχρεωνεις, οποτε δεν χρειαζεται να φτιαξεις καμια ιστορια επιστημονικης φαντασιας. Απλα τα παιρνεις σπιτι σου

λάθος. μετά τον Ιανουάριο παραδίδονται

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, rigo0sotirhs είπε

λάθος. μετά τον Ιανουάριο παραδίδονται

για τις νεες ΕΣΣΟ απο Γεναρη ισχυει αυτο η και τις παλιοτερες που απολυωνται απο Γεναρη και μετα ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από το Γενάρη και ύστερα όντως παραδίδονται! Ξέρει παρεμπιπτόντως κάποιος πώς γίνεται να τα πάρεις νόμιμα μαζί σου πληρώνοντας κάποιο αντίτιμο, ή ποιο είναι το πρόστιμο άμα πεις ότι τα έχασες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, qwertyuiop2 είπε

Από το Γενάρη και ύστερα όντως παραδίδονται! Ξέρει παρεμπιπτόντως κάποιος πώς γίνεται να τα πάρεις νόμιμα μαζί σου πληρώνοντας κάποιο αντίτιμο, ή ποιο είναι το πρόστιμο άμα πεις ότι τα έχασες;

εγω που απολυθηκα 14 φεβρουαριου τα παρεδωσα κανονικα, οσοι απολυονται απο 1 γεναρη και μετα τα δινουνε πισω. παλιοτερα δεν ισχυε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, qwertyuiop2 είπε

Από το Γενάρη και ύστερα όντως παραδίδονται! Ξέρει παρεμπιπτόντως κάποιος πώς γίνεται να τα πάρεις νόμιμα μαζί σου πληρώνοντας κάποιο αντίτιμο, ή ποιο είναι το πρόστιμο άμα πεις ότι τα έχασες;

Ουσιαστικά από την στιγμή που τα ζητάνε πίσω σε περίπτωση που τα "χάσεις", θα πρέπει να πληρώσεις την τιμή τους. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, BlueBlade είπε

Ουσιαστικά από την στιγμή που τα ζητάνε πίσω σε περίπτωση που τα "χάσεις", θα πρέπει να πληρώσεις την τιμή τους. 

Κανονικά γίνεται χρεωστικό ομόλογο και πάει  εφορία. Δεν πληρώνεις στο στρατό τίποτα. Ο μόνος τρόπος είναι να βρεις ένα άλλο ζευγάρι και να το δώσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους.

Θα ήθελα να ρωτήσω τους παλιούς/όσους ξέρετε κάποια πράγματα σχετικά με τις μεταθέσεις που δίνονται στους 5 μήνες θητείας

1)Ποια είναι η διαδικασία για να λάβεις 5μηνη μετάθεση;

2)δικαιούνται όλοι και λαμβάνουν μετάθεση στους 5μηνες εφόσον υπηρετούν παραμεθόριο;

3)αν δεν δικαιούνται όλοι τότε ποια είναι τα κριτήρια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαδικασία ιδιαίτερη δεν υπάρχει, ενημερώνει η μονάδα σχετικά με το τι πρέπει να γίνει. Νομίζω στο 4μήνο κοντά σε καλούν να τους ενημερώσεις για προτιμήσεις μετάθεσης. Ωστόσο, δε φεύγουν όλοι στους 5 μήνες ακριβώς, δηλαδή μπορεί να πάρει και ένα μήνα εξτρά μέχρι τελικά να φύγεις. Ναι, όλοι δικαιούνται (εκτός αν δηλώσεις αμετάθετο φυσικά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Asevastos είπε

Διαδικασία ιδιαίτερη δεν υπάρχει, ενημερώνει η μονάδα σχετικά με το τι πρέπει να γίνει. Νομίζω στο 4μήνο κοντά σε καλούν να τους ενημερώσεις για προτιμήσεις μετάθεσης. Ωστόσο, δε φεύγουν όλοι στους 5 μήνες ακριβώς, δηλαδή μπορεί να πάρει και ένα μήνα εξτρά μέχρι τελικά να φύγεις. Ναι, όλοι δικαιούνται (εκτός αν δηλώσεις αμετάθετο φυσικά).

Δηλαδή, εφόσον είμαι μόνιμος κάτοικος Αθηνών και με έχουν στείλει να υπηρετήσω παραμεθόριο (όχι όμως Έβρο που οι συνθήκες είναι δύσκολες) θα πάρω μετάθεση;

Δεν υπάρχουν συγκεκριμένα κριτήρια όπως για τις κατ εξαίρεση μεταθέσεις ε; 

Όλοι μου οι φίλοι που υπηρέτησαν στο 5μηνο είχαν επιστρέψει πίσω, αλλά οοολοι ήταν στον εβρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...