Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, GamingMaster424 είπε

Πέρα από τα εισιτήρια στο πάνε-έλα, το νερό που θα αγοράζεις και κανένα έξτρα ρούχο δεν είσαι υποχρεωμένος να δώσεις άλλα χρήματα. Μπορείς κάλλιστα να κάθεσαι μέσα σαν εξοδούχος και να κοιμάσαι, εγώ αυτό έκανα όταν ήταν χειμώνας και έβρεχε/χιόνιζε/είχε τρελό αέρα. Το αποτέλεσμα ήταν μέσα στο 9μηνο να έχω φάει λιγότερα από 300€.

Έτυχε η απάντηση που έδωσα πιο πάνω να ταιριάζει γάντι σε αυτό που λες.

μεγαλη μπουκια φαε, μεγαλα λογια μη λες. πρωτα απ ολα να προσευχεσε να μην καπνιζουν, αλλιως το 300αρι δε θα φτασει ουτε για την εκπαιδευση. και αμα πανε καλοκαιρι σε κανα νησι σιγα μη κατσουν μεσα να σαπιζουν. ειδικα αμα πετυχουν "καλο" στρατοπεδο που οσο εισαι μεσα εισαι διαθεσιμος για εργασιες δε πα να σαι κ εξοδουχος. επισης αν εχουν και καμια σοβαρη σχεση θελουν και 1-2 καρτες για το κινητο να μιλανε με τη κοπελια, αλλο ενα 20ικακι το μηνα στη ψυχρα

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 λεπτά πριν, Lezantas26 είπε

μεγαλη μπουκια φαε, μεγαλα λογια μη λες. πρωτα απ ολα να προσευχεσε να μην καπνιζουν, αλλιως το 300αρι δε θα φτασει ουτε για την εκπαιδευση. και αμα πανε καλοκαιρι σε κανα νησι σιγα μη κατσουν μεσα να σαπιζουν. ειδικα αμα πετυχουν "καλο" στρατοπεδο που οσο εισαι μεσα εισαι διαθεσιμος για εργασιες δε πα να σαι κ εξοδουχος. επισης αν εχουν και καμια σοβαρη σχεση θελουν και 1-2 καρτες για το κινητο να μιλανε με τη κοπελια, αλλο ενα 20ικακι το μηνα στη ψυχρα

Το αν καπνίζει κάποιος είναι δικό του πρόβλημα, σιγά μην τα πληρώνει και ο στρατός. Είναι έξοδα που θα τα έκανε ούτως ή άλλως και σπίτι του να ήταν. Και για πληροφόρησή σου και καλοκαίρι σε νησί ήμουν, και σε μαύρο στρατόπεδο ήμουν και σχέση 2 ετών είχα. Δεν μιλάω εκ του ασφαλούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, GamingMaster424 είπε

Το αν καπνίζει κάποιος είναι δικό του πρόβλημα, σιγά μην τα πληρώνει και ο στρατός. Είναι έξοδα που θα τα έκανε ούτως ή άλλως και σπίτι του να ήταν. Και για πληροφόρησή σου και καλοκαίρι σε νησί ήμουν, και σε μαύρο στρατόπεδο ήμουν και σχέση 2 ετών είχα. Δεν μιλάω εκ του ασφαλούς.

φυσικα και δεν ειναι προβλημα του στρατου, οπως δεν ειναι και τιποτα αλλο, οπως παντα ο στρατιωτης και η οικογενεια του θα βγαλει το φιδι απ τη τρυπα. σπιτι αν ηταν θα πηγαινε να δουλευε να πληρωνει μονος του τα "χομπι" του.

επισης κατι δε μας λες καλα, εσυ στους 5 μηνες που εκατσες παραμεθοριο πετυχες και καλοκαιρι και χειμωνα? ησουν σε  μαυρο στρατοπεδο αλλα οσο ησουν εξοδουχος μεσα σε αφηναν να κοιμηθεις αντι να σε χωνουν? μηπως απλα ηταν λιγο γκριζο το στρατοπεδο και το περασες για μαυρο? 😂 αλλα ακομα και περα απ αυτο ηθελες να κατσεις μεσα να εισαι κλεισμενος αντι να σηκωθεις να φυγεις να πιεις μια μπυρα να δεις λιγο χρωμα περα απ το χακι, να πας για κανα μπανιο να δεις καμια γυναικα? δε σ πα να απατησεις τη δικια σου, φατε ματια  ψαρια να ξεσκασεις

οπως και να χει, αμα εσυ θες να τιμωρεις τον εαυτο σου δικαιωμα σου, αλλα μη περιμενεις θα κανουν το ιδιο τα παιδια σου και το λογαριασμο θα τον πληρωσεις εσυ.

 

υγ. εμεις τουλαχιστον ειχαμε πλυντηριο (1!!) και ειχα απορυπαντικο και καθε 1-1.5 βδομαδα καταφερνα να βρω χρονο να πλυνω τα ρουχα. αν πας σε στρατοπεδο χωρις πλυντηριο θα εμενες βρωμικος θες να μας πεις ή θα τ εστελνες στη μανα σου να τα πλυνει? διοτι σκαφες, γουρνες κλπ δεν υπηρχουν πια στο στρατο (τουλαχιστον οχι σε οσα στρατοπεδα επισκευτηκα) οποτε σ αυτα τα στρατοπεδα αναγκαστικα στην εξοδο πας σε καθαριστηριο να τα πλυνεις. οποτε και 7 ευρω θα σκασεις για 2 σουβλακια, και 5 ευρω για το πλυσιμο και οσα σου παρει το ταξι (εμεις ευτυχως ειμασταν μηχανοκινητη μοναδα και στη ζουλα εφτιαχναν 2 δρομολογια, ενα πηγαινε και ενα για να γυρισουμε στις εξοδους)

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, GamingMaster424 είπε

Πέρα από τα εισιτήρια στο πάνε-έλα, το νερό που θα αγοράζεις και κανένα έξτρα ρούχο δεν είσαι υποχρεωμένος να δώσεις άλλα χρήματα. Μπορείς κάλλιστα να κάθεσαι μέσα σαν εξοδούχος και να κοιμάσαι, εγώ αυτό έκανα όταν ήταν χειμώνας και έβρεχε/χιόνιζε/είχε τρελό αέρα. Το αποτέλεσμα ήταν μέσα στο 9μηνο να έχω φάει λιγότερα από 300€.

Μπραβο σου!!👍 Δικη μου θητεια μου στοιχισε > απο 10.000 ευρα [δεν θελω να υπολογισω το ποσο ακριβως παραπανω,
γιατι τρελα θα στεναχωρηθω]. Εαν μου βρεις ενα καραβανα που -για την Μπατριδα!- θα εβγαζε απο την τσεπη του πισω
να τα δωσει, για καθε εναν τετοιο -εαν βρεθει!- εγω σου εχω αλλους 99: που δεν θα εδιναν ουτε 1000 για την Μπατριδα!
😒

Spoiler

 Πρεπει να ειχα ξαναγραψει ενα προσωπικο εξοδο μου -ενω δεν είσαι υποχρεωμένος να δώσεις άλλα χρήματα- με νερο
παντα παγωμενο το Χειμωνα: ο μονος τροπος να πλυθει καποιος -η εναλλακτικη ηταν να...μυριζει απλως ωσαν ασβος!-
ηταν -> Ταξι απο στρατοπεδο για Ορεστιαδα, αφηνα για πλυσιμο ρουχα στο Πλυντηριο, & πηγαινα σε...Ξενοδοχειο εκει
-χρεωση φανταρικης εκπτωσης, αλλα παντως ημερησια- για να εχω τη δυνατοτητα ζεστου νερου στο ντους -και να μη
κοροιδευομαστε οτι δηθεν πλενομαστε σε 12"second στο στρατοπεδο (& παλι θεμα ημερων να βρωμας ωσαν ασβος!-)
Κατι για φαγητο και σηκωνα την...καβα με παραγγελιες ποτων: τουλαχιστον οσων θα ειμασταν μετα στο επιλοχαδικο!
😁
Παραλαμβανα ρουχα, ξαναεπαιρνα ταξι για την επιστροφη, και καπως ετσι αντιλαμβανεστε -ακομη και βγαζοντας τα...
ποτα απο το λογαριασμο!- ποσο θα επρεπε, να ξοδευτει καποιος τοτε εκει: μονο & μονο εχμ για να μην....ασβοφορησει!
Περιττο να πω, πως με αφορμη και τη θητεια μου εκει εξετιμησα, πολλες απο τις παροιμιες των...Εβραιων: σε σχεση
με τα χρηματα, χαχα! (πολλες ηταν αυτες, μια χαρακτηριστικη: "Στη ζωη θα βρεις (να υπαρχουν τελικως) 2 / δυο ειδη
προβληματων: εκεινα που λυνονται με...χρηματα (δες παντα / και ΕΣ!), και εκεινα που λυνονται με....πολλα χρηματα!!".

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, TheDevilMayCare είπε

Μπραβο σου!!👍 Δικη μου θητεια μου στοιχισε > απο 10.000 ευρα [δεν θελω να υπολογισω το ποσο ακριβως παραπανω,
γιατι τρελα θα στεναχωρηθω]. Εαν μου βρεις ενα καραβανα που -για την Μπατριδα!- θα εβγαζε απο την τσεπη του πισω
να τα δωσει, για καθε εναν τετοιο -εαν βρεθει!- εγω σου εχω αλλους 99: που δεν θα εδιναν ουτε 1000 για την Μπατριδα!
😒

  Απόκρυψη περιεχομένων

 Πρεπει να ειχα ξαναγραψει ενα προσωπικο εξοδο μου -ενω δεν είσαι υποχρεωμένος να δώσεις άλλα χρήματα- με νερο
παντα παγωμενο το Χειμωνα: ο μονος τροπος να πλυθει καποιος -η εναλλακτικη ηταν να...μυριζει απλως ωσαν ασβος!-
ηταν -> Ταξι απο στρατοπεδο για Ορεστιαδα, αφηνα για πλυσιμο ρουχα στο Πλυντηριο, & πηγαινα σε...Ξενοδοχειο εκει
-χρεωση φανταρικης εκπτωσης, αλλα παντως ημερησια- για να εχω τη δυνατοτητα ζεστου νερου στο ντους -και να μη
κοροιδευομαστε οτι δηθεν πλενομαστε σε 12"second στο στρατοπεδο (& παλι θεμα ημερων να βρωμας ωσαν ασβος!-)
Κατι για φαγητο και σηκωνα την...καβα με παραγγελιες ποτων: τουλαχιστον οσων θα ειμασταν μετα στο επιλοχαδικο!
😁
Παραλαμβανα ρουχα, ξαναεπαιρνα ταξι για την επιστροφη, και καπως ετσι αντιλαμβανεστε -ακομη και βγαζοντας τα...
ποτα απο το λογαριασμο!- ποσο θα επρεπε, να ξοδευτει καποιος τοτε εκει: μονο & μονο εχμ για να μην....ασβοφορησει!
Περιττο να πω, πως με αφορμη και τη θητεια μου εκει εξετιμησα, πολλες απο τις παροιμιες των...Εβραιων: σε σχεση
με τα χρηματα, χαχα! (πολλες ηταν αυτες, μια χαρακτηριστικη: "Στη ζωη θα βρεις (να υπαρχουν τελικως) 2 / δυο ειδη
προβληματων: εκεινα που λυνονται με...χρηματα (δες παντα / και ΕΣ!), και εκεινα που λυνονται με....πολλα χρηματα!!".

εσυ του μαμησες το σπιτι 🤣

ειχαμε ενα παληκαρι ο ατιμος καθε φορα γυρναγε το νησι να παει στις "κυριες" να κανει τη "δουλεια" του. μονο αυτος εφτασε 5ψηφιο σαν εσενα 😂

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Lezantas26 είπε

φυσικα και δεν ειναι προβλημα του στρατου, οπως δεν ειναι και τιποτα αλλο, οπως παντα ο στρατιωτης και η οικογενεια του θα βγαλει το φιδι απ τη τρυπα. σπιτι αν ηταν θα πηγαινε να δουλευε να πληρωνει μονος του τα "χομπι" του.

επισης κατι δε μας λες καλα, εσυ στους 5 μηνες που εκατσες παραμεθοριο πετυχες και καλοκαιρι και χειμωνα? ησουν σε  μαυρο στρατοπεδο αλλα οσο ησουν εξοδουχος μεσα σε αφηναν να κοιμηθεις αντι να σε χωνουν? μηπως απλα ηταν λιγο γκριζο το στρατοπεδο και το περασες για μαυρο? 😂 αλλα ακομα και περα απ αυτο ηθελες να κατσεις μεσα να εισαι κλεισμενος αντι να σηκωθεις να φυγεις να πιεις μια μπυρα να δεις λιγο χρωμα περα απ το χακι, να πας για κανα μπανιο να δεις καμια γυναικα? δε σ πα να απατησεις τη δικια σου, φατε ματια  ψαρια να ξεσκασεις

οπως και να χει, αμα εσυ θες να τιμωρεις τον εαυτο σου δικαιωμα σου, αλλα μη περιμενεις θα κανουν το ιδιο τα παιδια σου και το λογαριασμο θα τον πληρωσεις εσυ.

υγ. εμεις τουλαχιστον ειχαμε πλυντηριο (1!!) και ειχα απορυπαντικο και καθε 1-1.5 βδομαδα καταφερνα να βρω χρονο να πλυνω τα ρουχα. αν πας σε στρατοπεδο χωρις πλυντηριο θα εμενες βρωμικος θες να μας πεις ή θα τ εστελνες στη μανα σου να τα πλυνει? διοτι σκαφες, γουρνες κλπ δεν υπηρχουν πια στο στρατο (τουλαχιστον οχι σε οσα επισκευτικα) οποτε σ αυτα τα στρατοπεδα αναγκαστικα στην εξοδο πας σε καθαριστηριο να τα πλυνεις. οποτε και 7 ευρω θα σκασεις για 2 σουβλακια, και 5 ευρω για το πλυσιμο και οσα σου παρει το ταξι (εμεις ευτυχως ειμασταν μηχανοκινητη μοναδα και στη ζουλα εφτιαχναν 2 δρομολογια, ενα πηγαινε και ενα για να γυρισουμε στις εξοδους)

Αγνοείς τη γενική εικόνα και κολλάς στις λεπτομέρειες. Δεν είπα ποτέ ότι πέρασα χειμώνα και καλοκαίρι στο ίδιο στρατόπεδο. Ούτε θα κάτσω να αναλύσω με έναν άγνωστο το πόσο μαύρο ήταν το στρατόπεδο γιατί και στη συζήτηση δεν προσφέρει κάτι και κλαψιάρης δεν είμαι.

Αυτό που λες σε μεγάλο βαθμό είναι θέμα χαρακτήρα. Άλλοι νιώθουν τόσο πιεσμένοι που σε κάθε τους έξοδο τρώνε 20-30€ για να ξεδώσουν, και άλλοι απλά βγαίνουν για μια βόλτα με την παρέα τους και ένα πιτόγυρο στο χέρι. Εγώ ήμουν στη 2η κατηγορία. Ο καθένας ξοδεύει όσα θέλει/μπορεί, δεν θα κάνουμε κουμάντο στο πορτοφόλι κανενός. Απλά λέω ότι μια χαρά μπορείς να βγάλεις τη θητεία σου χωρίς να μείνουν οι γονείς σου στο δρόμο όπως λες.

Αυτό με το πλυντήριο και το ταξί είναι όντως θέμα, αλλά από προσωπική εμπειρία και από άλλα άτομα που έχω μιλήσει συνήθως υπάρχει πλυντήριο και το ταξί (αν χρειάζεται και αν δεν βγάζει κίνηση το στρατόπεδο) το μοιράζουν δια 4 οπότε δεν μιλάμε για πολλά λεφτά (σίγουρα πάντως θα ανεβάσει τα συνολικά έξοδα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Lezantas26 είπε

εσυ του μαμησες το σπιτι 🤣

ειχαμε ενα παληκαρι ο ατιμος καθε φορα γυρναγε το νησι να παει στις "κυριες" να κανει τη "δουλεια" του. μονο αυτος εφτασε 5ψηφιο σαν εσενα 😂

 Παντως για π*τανες δεν αναφερθηκα εγω, τοτε το hotel Alexandros ηταν ενας τροπος να..ξεβρωμισεις, οχι να μαμησεις!
🤣
Ως προς τα χρηματα, τελος παντων δεν ισχυριζομαι οτι ηταν αντιπροσωπευτικα, χα! Μα παντως καποιος με διαφυγοντα
κερδη εργασιας = θα μπορει να μας πει -και να αποδειξει γιατι οχι?- οτι (θα) εχανε ακομη και διπλασια-τριπλασια τελικα
💥

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, GamingMaster424 είπε

Αγνοείς τη γενική εικόνα και κολλάς στις λεπτομέρειες. Δεν είπα ποτέ ότι πέρασα χειμώνα και καλοκαίρι στο ίδιο στρατόπεδο. Ούτε θα κάτσω να αναλύσω με έναν άγνωστο το πόσο μαύρο ήταν το στρατόπεδο γιατί και στη συζήτηση δεν προσφέρει κάτι και κλαψιάρης δεν είμαι.

Αυτό που λες σε μεγάλο βαθμό είναι θέμα χαρακτήρα. Άλλοι νιώθουν τόσο πιεσμένοι που σε κάθε τους έξοδο τρώνε 20-30€ για να ξεδώσουν, και άλλοι απλά βγαίνουν για μια βόλτα με την παρέα τους και ένα πιτόγυρο στο χέρι. Εγώ ήμουν στη 2η κατηγορία. Ο καθένας ξοδεύει όσα θέλει/μπορεί, δεν θα κάνουμε κουμάντο στο πορτοφόλι κανενός. Απλά λέω ότι μια χαρά μπορείς να βγάλεις τη θητεία σου χωρίς να μείνουν οι γονείς σου στο δρόμο όπως λες.

Αυτό με το πλυντήριο και το ταξί είναι όντως θέμα, αλλά από προσωπική εμπειρία και από άλλα άτομα που έχω μιλήσει συνήθως υπάρχει πλυντήριο και το ταξί (αν χρειάζεται και αν δεν βγάζει κίνηση το στρατόπεδο) το μοιράζουν δια 4 οπότε δεν μιλάμε για πολλά λεφτά (σίγουρα πάντως θα ανεβάσει τα συνολικά έξοδα).

εγω να σου πω δικα μου εξοδα που ημουν ο πιο ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΣ απ τη σειρα μου (μιας και τα εβαζα απ τη τσεπη μου, αντιθετα με τους πιτσιρικαδες που το εσκιζαν) και ελα πες μου εσυ αμα τα 300 ευρω που λες ειναι αντιπροσωπευτικα. εστω θα βγω 4 φορες το μηνα εξοδο θα χαλασω 7 ευρω για 2 σουβλακια και 3 ευρω για μια μπυρα. το βραδυ παλι ενα πιτογυρο και κανα παγωτο εχουμε παει στα 15 ευρω * 4 = 60 το μηνα. +10 ευρω καρτα = 70 το μηνα. * 5 μηνες παραμεθοριο (ΑΝ κατσεις μονο 5 μηνες, διοτι εμας παραπανω μας πηγε) = 350 ευρω μονο για τις εξοδους και το κινητο χωρις να εχουμε υπολογισει κανενα αλλο εξοδο και με ολες τις συνθηκες ευνοικες (πλυντηριο, κινησεις για τις εξοδους, μη-καπνιστης). οποτε δε ξερω πως τα υπολογισες, παντως απ τη σειρα μου ημουν ο μονος που ηξερα που τελειωσε το στρατο με 3ψηφιο νουμερο στα εξοδα και παλι ημουν αρκετα πιο πανω απ τα 300. (ακριβως δε θυμαμαι νομιζω γυρω στα 600 ευρω)

συν οτι ο στρατος δε τελειωνει οταν γυρισεις στο τοπο σου, ακομα τρεχουν τα φυσιολογικα εξοδα αλλα εσυ δεν εχεις δουλεια (εκτος απο τιποτα μαυρα). κανονικα και αυτα θα επρεπε να τα μετρησω στα εξοδα του στρατου, διοτι αν δεν ηταν αυτος στη μεση θα δουλευα και στο τελος του μηνα θα ειχα + στο λογαριασμο μου και οχι - αλλα αστο να παει να μαμηθει

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Lezantas26 είπε

εγω να σου πω δικα μου εξοδα που ημουν ο πιο ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΣ στο στρατοπεδο μου (μιας και τα εβαζα απ τη τσεπη μου, αντιθετα με τους πιτσιρικαδες που το εσκιζαν) και ελα πες μου εσυ αμα τα 300 ευρω που λες ειναι αντιπροσωπευτικα. εστω θα βγω 4 φορες το μηνα εξοδο θα χαλασω 7 ευρω για 2 σουβλακια και 3 ευρω για μια μπυρα. το βραδυ παλι ενα πιτογυρο και κανα παγωτο εχουμε παει στα 15 ευρω * 4 = 60 το μηνα. +10 ευρω καρτα = 70 το μηνα. * 5 μηνες παραμεθοριο (ΑΝ κατσεις μονο 5 μηνες, διοτι εμας παραπανω μας πηγε) = 350 ευρω μονο για τις εξοδους και το κινητο χωρις να εχουμε υπολογισει κανενα αλλο εξοδο και με ολες τις συνθηκες ευνοικες (πλυντηριο, κινησεις για τις εξοδους, μη-καπνιστης). οποτε δε ξερω πως τα υπολογισες, παντως απ τη σειρα μου ημουν ο μονος που ηξερα που τελειωσε το στρατο με 3ψηφιο νουμερο στα εξοδα και παλι ημουν αρκετα πιο πανω απ τα 300. (ακριβως δε θυμαμαι νομιζω γυρω στα 500-700 ευρω)

συν οτι ο στρατος δε τελειωνει οταν γυρισεις στο τοπο σου, ακομα τρεχουν τα φυσιολογικα εξοδα αλλα εσυ δεν εχεις δουλεια (εκτος απο τιποτα μαυρα). κανονικα και αυτα θα επρεπε να τα μετρησω στα εξοδα του στρατου, διοτι αν δεν ηταν αυτος στη μεση θα δουλευα και στο τελος του μηνα θα ειχα + στο λογαριασμο μου και οχι - αλλα αστο να παει να μαμηθει

Εισόδημα όλοι σχεδόν χάσαμε (πέρα από τα 18χρονα που δεν πρόλαβαν να πιάσουν ακόμη δουλειά), δεν έχει καν νόημα να το συζητήσουμε γιατί όλοι βιώσαμε τη "γλύκα". Έστω τα ένσημα να παίρναμε χωρίς να χρειάζεται να τα εξαγοράσουμε.

Για τον ίδιο αριθμό εξόδων μέσα στο μήνα εγώ θα σου πω ότι ξόδευα λιγότερα από 4€/έξοδο (τα πιτόγυρα μας τα άφηναν 1,5€ επειδή ήμασταν στρατιώτες, οπότε 2 πιτόγυρα και 2 μπουκαλάκια νερό από το ΚΨΜ), άρα ούτε 16€/μήνα --> λιγότερα από 80€ το 5μηνο. Κάρτα επίσης αν έχεις φοιτητικό νούμερο μπορεί να μην χρειαστείς καν, άντε να προσθέσεις κανένα 20ρικο αν τύχει να ξεφύγεις.

Είχαμε άτομα που για να μην τρώνε σχεδόν τίποτα στις εξόδους έπαιρναν φαγητό από το ΚΨΜ ή από σουπερμάρκετ και πλήρωναν ελάχιστα. Τώρα αν εσύ (όχι εσύ προσωπικά, γενικά) θέλεις και καφέ/αναψυκτικό/ποτό/παγωτό/τσιγάρα/ξαπλώστρα στην παραλία/να νοικιάσεις αυτοκίνητο για να κάνεις καμιά βόλτα να εξερευνήσεις το μέρος που είσαι, είναι δικό σου θέμα. Το τι και πόσο θα στερηθεί ο καθένας είναι στο χέρι του, τα έξοδα πάντως που ΣΙΓΟΥΡΑ δεν μπορείς να αποφύγεις ό,τι και να κάνεις δεν είναι πολλά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, GamingMaster424 είπε

Εισόδημα όλοι σχεδόν χάσαμε (πέρα από τα 18χρονα που δεν πρόλαβαν να πιάσουν ακόμη δουλειά), δεν έχει καν νόημα να το συζητήσουμε γιατί όλοι βιώσαμε τη "γλύκα". Έστω τα ένσημα να παίρναμε χωρίς να χρειάζεται να τα εξαγοράσουμε.

Για τον ίδιο αριθμό εξόδων μέσα στο μήνα εγώ θα σου πω ότι ξόδευα λιγότερα από 4€/έξοδο (τα πιτόγυρα μας τα άφηναν 1,5€ επειδή ήμασταν στρατιώτες, οπότε 2 πιτόγυρα και 2 μπουκαλάκια νερό από το ΚΨΜ), άρα ούτε 16€/μήνα --> λιγότερα από 80€ το 5μηνο. Κάρτα επίσης αν έχεις φοιτητικό νούμερο μπορεί να μην χρειαστείς καν, άντε να προσθέσεις κανένα 20ρικο αν τύχει να ξεφύγεις.

Είχαμε άτομα που για να μην τρώνε σχεδόν τίποτα στις εξόδους έπαιρναν φαγητό από το ΚΨΜ ή από σουπερμάρκετ και πλήρωναν ελάχιστα. Τώρα αν εσύ (όχι εσύ προσωπικά, γενικά) θέλεις και καφέ/αναψυκτικό/ποτό/παγωτό/τσιγάρα/ξαπλώστρα στην παραλία/να νοικιάσεις αυτοκίνητο για να κάνεις καμιά βόλτα να εξερευνήσεις το μέρος που είσαι, είναι δικό σου θέμα. Το τι και πόσο θα στερηθεί ο καθένας είναι στο χέρι του, τα έξοδα πάντως που ΣΙΓΟΥΡΑ δεν μπορείς να αποφύγεις ό,τι και να κάνεις δεν είναι πολλά.

Σε νησι και σας καναν εκπτωση στα φαγητά? Στη Τήνο ησουν και εκανες τάμα, τι φαση? 🤣

Παντως το καφε τον ξεχασα, αλλο ενα μεγαλο εξοδο που γλυτωσα στο στρατο (ποτε δε μ αρεσε ο καφες οποτε δε πινω). Και αυτός και αν ειναι εξοδο. Ενα καφε τη μερα απ το ΚΨΜ σημαινει 30 ευρω το μηνα για καφε

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Lezantas26 είπε

Ενα καφε τη μερα απ το ΚΨΜ σημαινει 30 ευρω το μηνα για καφε

Ιδιωτικό ήταν το ΚΨΜ; Εγώ σε όσα στρατόπεδα ήμουν 0,30€ - 0,40€ είχε ο φραπές.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, GamingMaster424 είπε

τα έξοδα πάντως που ΣΙΓΟΥΡΑ δεν μπορείς να αποφύγεις ό,τι και να κάνεις δεν είναι πολλά.

Δηλαδη εσυ εμενες κοντα στο στρατοπεδο και δεν ειχες εξοδα για μεταφορικα μετα απο καθε αδεια;

Τα ρουχα σας, σας αφηναν να τα πλενετε εντος του στρατοπεδου; Στα 3 απο τα 5 στρατοπεδα που γυρισα, ειχαν ''χαλασμενα πλυντηρια'' και δεν επετρεπαν να τα απλωσεις (εστω οτι τα πλυνεις στο χερι) για να μη στα ''κλεψουν''

Δεν ξοδεψες χρηματα για να παρεις οτι χρειαζεσαι στην βαλιτσα σου;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
16 λεπτά πριν, GamingMaster424 είπε

Ιδιωτικό ήταν το ΚΨΜ; Εγώ σε όσα στρατόπεδα ήμουν 0,30€ - 0,40€ είχε ο φραπές.

Οχι. Δε ξερω να σου πω ποσο ειχαν οι καφεδες γενικα (δεν επινα, δεν μ ενοιαζε) στο δικο μας παντως εβλεπα και αφηναν 1 ευρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, -Dimitris- είπε

Δηλαδη εσυ εμενες κοντα στο στρατοπεδο και δεν ειχες εξοδα για μεταφορικα μετα απο καθε αδεια;

Τα ρουχα σας, σας αφηναν να τα πλενετε εντος του στρατοπεδου; Στα 3 απο τα 5 στρατοπεδα που γυρισα, ειχαν ''χαλασμενα πλυντηρια'' και δεν επετρεπαν να τα απλωσεις (εστω οτι τα πλυνεις στο χερι) για να μη στα ''κλεψουν''

Δεν ξοδεψες χρηματα για να παρεις οτι χρειαζεσαι στην βαλιτσα σου;

Έχω αναφερθεί ήδη στα εισιτήρια, δεν έχει νόημα να ξαναλέω το ίδιο πράγμα. Αν δεν βαριέσαι ψάξε 1-2 σελίδες πίσω και θα δεις.

Εμάς μας άφηναν, ναι. Αλλά μας προειδοποίησαν ότι αν ήμασταν ούγκανοι θα το κλείδωναν (περιλαμβάνει και τη κλοπή που δυστυχώς δεν είναι και τόσο σπάνιο φαινόμενο).

Πέρα από ρούχα (και σ' αυτά έχω ήδη αναφερθεί πιο πριν), λουκέτα και έναν υπνόσακο (τον οποίο έκτοτε έχω χρησιμοποιήσει και άλλες φορές) όχι. Αποσμητικό, παντόφλες, σαμπουάν κτλ εσύ δηλαδή δεν είχες ήδη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, GamingMaster424 είπε

Εισόδημα όλοι σχεδόν χάσαμε (πέρα από τα 18χρονα που δεν πρόλαβαν να πιάσουν ακόμη δουλειά), δεν έχει καν νόημα να το συζητήσουμε γιατί όλοι βιώσαμε τη "γλύκα". Έστω τα ένσημα να παίρναμε χωρίς να χρειάζεται να τα εξαγοράσουμε.

 

Εδω κανεις λαθος, δεν ισχυει το <<όλοι σχεδόν χάσαμε>>! Εγω εχασα, οταν πραγματικα τοτε: για
λογους Αρχης
-ΑΡΧ*ΔΙΑ
, οσο το σκεφτομαι τωρα!- δεν εβαλα ποτε βυσμα να κανω μια...εικονικη
Ναυτικη θητεια στο...συντριβανι της Ομονοιας!
-οπως εκανε επαγγελματικος ανταγωνιστης μου!
👎
Οσο λοιπον εκεινος εβγαζε λεφτα, εγω εχανα! -μαντευεις ετσι: ποιος απο τους δυο μας εκλεισε?

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...