Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 ώρες πριν, Στεφανος123 είπε

Για Εσσο Μαρτιου κοβουμε αναβολη εντος του μηνα?

 

Πηρα τα ΚΕΠ και μου ειπαν online απο στρατολογια να κοψω την αναβολη μου, ψαχνω αλλα δε το βρισκω απο που. Ξερεις μηπως καποιος?

Πάρε τηλέφωνο στη στρατολογικη υπηρεσία που ανήκεις.
https://www.stratologia.gr/el/epikoinwnia

Υπάρχει ανακοίνωση στο site της στρατολογίας ότι αιτήματα για αναβολή κατάταξης λόγω σπουδών γίνονται ηλεκτρονικά μέσω του site (με κωδικούς taxisnet), οπότε για αυτό μπορεί ο υπάλληλος στο ΚΕΠ να μπερδεύτηκε και να σου είπε ηλεκτρονικά (εσύ θες διακοπή αναβολής)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, MrKasimis είπε

Καλησπέρα ,

Επειδή θέλω ειδικές δυναμεις ή ΔΕΑ η μυωπια που εχω θα με βαλεξ Ι2 και δεν θα μπω εχω 1.87 κ 2.44 ; Ή υπαρχει κάποιο όριο;

Ευχαριστω

Καλημέρα,

Δεν γνωρίζω αν ισχύει κάτι συγκεκριμένο για Ειδικές Δυνάμεις  ή Δ.Ε.Α, εγώ ωστόσο που δεν ήμουν πουθενά από τα δυο σώματα και μπήκα Πυροβολικό με 2,5 και 4 βαθμούς μυωπία ήμουν κανονικά Ι1. Νομίζω πως πρέπει να έχεις πραγματικά πολύ μεγάλους βαθμούς μυωπίας για να σε ρίξουν σε ικανότητα λόγω μυωπίας και μόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια - το γραφω αυτο το post οντας στο στρατοπεδο. Λοιπον, ειμαι τωρα δυο μηνας στην Κυπρο ( τρεις στη θητεια μου) και εχω εδω κ δυο εβδομαδες σοβαρο πονο στο αριστερο μου γονατο. Εχω κανει ηδη δυο χειρουργεια στο αριστερο γονατο - ενα χιαστο και μια αρθροσκοπηση λογο οστεονεκρωσης. Το πρωτο πεντε χρονια πριν το αλλο ενα. Ειμαι τωρα 24 ετων. Και απο το γιατρο π με χειρουργησε και απο αυτον π με ειδε στο 401 ( επειδη το ειχα δηλωσει οτι εχω κανει δυο χειρουργεια οταν προυσιαστηκα) μου ειπαν οτι εισαι κομπλε για ολα και μπορεις να πας Ι1 κανονικα. Δυστυχως ομως απο ενα σημειο κ μετα σε σκοπιες,περιπολα,αγγαρειες αρχισε το γονατο να με λυγιζει. Νιωθω απο τσουξιμο και στα δυο γονατα οταν λυγιζω μπροστα απτην επιγονατιδα μεχρι κ «αιχμηρο» καρφωμα στο τετρακεφαλο πανω απο την επιγονατιδα. του αριστερου γονατου και μικρο πτιξημο στο ποδι σε σημειο π με ενοχλει η γαμπα αλλα κ μεχρι πανω ο γοφος. Το χειροτερο απο ολα ειναι οτι ενας «σαν γιατρος» π εχουμε εχει μπει καραντινα, σε οποιον λεω για το προβλημα μ με στελνει αλλου κ οταν αναφερθηκα και στο λοχαγο της πυροβολαρχειας μ μου απντησε ξεκαθαρα με ενα «δεν ξερω, κανε οτι θες». Τελικα εφτασα μεχρη τον ιδιο διοικητη για να κανω κατι κ τελος παντων για να μην τα πολυαναλυω εφτασα στο σημει να καλεσω εγω ο ιδιος στο νοσοκομειο του στρατου κ μ εκλεισαν ραντεβου για δυο εβδομαδες μετα απο οταν γραφω αυτο το post. Αυτη τη στιγμη ειμαι πολυ εξουθενωμενος κ αναστατωμενος, ανησυχω απιστευτα για το τι εχει το ποδι μ κ να μην το επιβαρυνω, ειδικα αφου εχω ηδη δυο χειρουργεια στη ζωνη μου, και νιωθω πως δεν υπαρχει αλλη λυση περα απο αναβολη η τιποτια τετοιο μιας κ στο νοσοκομειο να παω πολλοι λενε οτι δεν θα βγαλω ακρη... Ειναι φυσιολογικη αυτη η αντιμετοπιση; Νομικα δεν υπαρχει κατι που να με καλυπτει εμενα σαν φανταρο; τι μπορω να κανω κατω απο αυτες τις συνθηκες; Λογο κορονοιου δεν ξερουμε κ αμα θα παρουμε καμια αδεια συνεπως τωρα απλως αργοπεθαινω... 

 

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βγες στη φρουρα και πες οτι νιωθεις πονους και δε μπορεις να εκτελεσεις τα καθηκοντα σου οταν μπαινεις υπηρεσια. Ζήτα να σε βαζουν θαλαμοφύλακα μέχρι να πας στο νοσοκομείο. Μετά θα βγει ακρη, μην απελπίζεσαι, αλλά προσπάθησε να κάνεις υπομονή μέχρι να πας. 

εχετε ραιμενταλ και τετοια εκει; μηπως γενικα να συννενοηθεις να σε βαζουν σε υπηρεσίες που δε θελει πολλή ώρα ορθοστασία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πεσε κατω και ουρλιαζε σε καμια αγγαρεια και μεχρι και τιμητικη θα σου δωσουν.Μην σου πω οτι θα σου φερνει και φρεντο ο λοχαγος καθε πρωι.Φοβερα θελουν οι καραβαναδες,αν πηγαινεις ευγενικα σε γραφουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε φίλε στο στρατό είσαι και στην Κύπρο κιόλας, τι φοβάσαι, μη σου κόψουν τη διανυκτέρευση; Μη σηκωθείς από το κρεβάτι.. απλό είναι. Πες ότι σε πονάει το γόνατό σου και μην πας πουθενά αν δεν σε πάνε στο νοσοκομείο. Βγες Ε.Υ μέχρι να πας σε γιατρό.  Μη ψαρώνεις με τους καραβανάδες, χάρη τους έχεις κάνει που πήγες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μονο που σε καλυπτει νομικα ειναι οι γιατροι

Μεχρι τοτε απλα δηλωνεις πονο και αδυναμια εκτελεσης καθηκοντων

Βρες και μια επιγονατιδα για να δινεις σημα οτι εχεις θεμα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για τις απαντησεις μαγκες. Σημερα ηταν να ερθει κ ο αρχηγος εδω στη κυπρο (νομιζω αντιστρατηγος ειναι) κ μας ειχαν περα δωθε για να φτιαξουμε το μερος κ να το κανουμε πενα - τελικα δεν ηρθε καν - τουλαχιστον ενας σοβαρος καθαρισμος χρειαζοταν γτ ειναι μπουρδελο. Ειμαι σε μια μοναδα π λεγεται 196 ΑΚ ΜΒΠ και ειναι κατι σαν κρυφο ελληνικοκυπριακο στρατοπεδο κ ειναι σαν παραμεθωριο τελειως εδω το μερος... εχθες με εβγαλαν ευτυχως ΕΥ αλλα συνεχιζω να σηκωνομαι καθε πρωι και να ψιλοταλαιπορουμαι με τους υπολοιπους... απο οτι κτλβνω υποστηριζεται οτι ειμαι ακομα χαλαρος μαζι τους κ θα επρεπε να ειμαι πολυ πιο πιεστικος ... γενικα τι μπορουν να μ κανουν αυτοι κ τι αλλαζει π ειμαι κυπρο; δλδ αμα καποιος εχει κατι σοβαρο αλλα δεν τον πανε πουθενα μεχρι να τελειωσει η θητεια τ ζημειωνονται αυτοι καπου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως πρώην Ελδυκάριος, θα σου πω ότι δεν υπάρχει περίπτωση να ζητήσεις επίσκεψη σε γιατρό για τέτοιο πρόβλημα (και με δηλωμένο ιστορικό) και να μην σε πάνε για εξετάσεις στο νοσοκομείο, ειδικά ως στρατιώτη της ΕΛΔΥΚ. Το κλειδί στο θέμα σου είναι η  γραπτή αναφορά στον Διοικητή της Πυροβολαρχίας σου (που και εκείνος φέρει ευθύνη, και οφείλει ως μη ειδικός να σε παραπέμψει ανάλογα), αιτούμενος ακριβώς αυτό, αναγράφοντας και το ιστορικό σου. Ναι, μπορείς να το κάνεις και γραπτώς, το οποίο είναι πολύ πιο επίσημο και οφείλουν να το αξιολογήσουν. Όμως, πρέπει να τηρήσεις την ιεραρχία, ενημερώνοντας πρώτα τον Διμοιρίτη σου. Αν δεν βγάλεις άκρη (που θα βγάλεις), πάλι γραπτώς, στον Διοικητή της μονάδας. 

Είμαι σίγουρος ότι θα βγάλεις άκρη, και να ξέρεις ότι είναι τιμή σου που υπηρετείς στην ΕΛΔΥΚ, αλλά οφείλεις να το κάνεις όλο αυτό προστατεύοντας την υγεία σου, εν καιρώ ειρήνης. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

ισως βλεπουν ι1 κ δεν σε πιστευουν.σημαινει για μερικους οτι ο γιατρος σε βρηκε αριστο 

 

 

Επεξ/σία από peiraiask
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/12/2020 στις 12:43 ΠΜ, MrKasimis είπε

Καλησπέρα ,

Επειδή θέλω ειδικές δυναμεις ή ΔΕΑ η μυωπια που εχω θα με βαλεξ Ι2 και δεν θα μπω εχω 1.87 κ 2.44 ; Ή υπαρχει κάποιο όριο;

Ευχαριστω

Κοίτα εκεί δεν εξετάζουν μάτια με ενδελέχεια. Εγώ όταν παρουσιάστηκα είχα μυωπία ψιλομέτρια (3.5 στο ένα 0.5 στο άλλο συν ρέστα από αστιγματισμούς) με ρώτησαν απλά: "Πόση μυωπία έχεις;" τους είπα στο ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΠΟΥ τα νούμερα, μου λένε χωρίς γυαλιά χάνεσαι ή μπορείς να ανταποκριθείς; Τους λέω βλέπω μια χαρά τα βασικά απλά δεν μπορώ να διαβάζω νούμερα κλπ. μου λένε οκ άντε γειά Ι1 κανονικότατο.

Μην ψαρώ. Για να βγεις Ι2 και κάτω πρέπει να έχεις κάτι που είναι εμφανές και επίσης να σε επηρεάζει. Μια χαρά Ι1 θα πας και ας πατούσες και λίγο έξω από τα όρια (που δεν τα πατάς σε καμία περίπτωση).

9 ώρες πριν, alexmann είπε

Ευχαριστω για τις απαντησεις μαγκες. Σημερα ηταν να ερθει κ ο αρχηγος εδω στη κυπρο (νομιζω αντιστρατηγος ειναι) κ μας ειχαν περα δωθε για να φτιαξουμε το μερος κ να το κανουμε πενα - τελικα δεν ηρθε καν - τουλαχιστον ενας σοβαρος καθαρισμος χρειαζοταν γτ ειναι μπουρδελο. Ειμαι σε μια μοναδα π λεγεται 196 ΑΚ ΜΒΠ και ειναι κατι σαν κρυφο ελληνικοκυπριακο στρατοπεδο κ ειναι σαν παραμεθωριο τελειως εδω το μερος... εχθες με εβγαλαν ευτυχως ΕΥ αλλα συνεχιζω να σηκωνομαι καθε πρωι και να ψιλοταλαιπορουμαι με τους υπολοιπους... απο οτι κτλβνω υποστηριζεται οτι ειμαι ακομα χαλαρος μαζι τους κ θα επρεπε να ειμαι πολυ πιο πιεστικος ... γενικα τι μπορουν να μ κανουν αυτοι κ τι αλλαζει π ειμαι κυπρο; δλδ αμα καποιος εχει κατι σοβαρο αλλα δεν τον πανε πουθενα μεχρι να τελειωσει η θητεια τ ζημειωνονται αυτοι καπου;

Ό,τι κάνεις να το κάνεις γραπτά. Οι καραβανάδες το μόνο πράγμα που φοβούνται αυτό είναι. Δεν υπάρχει περίπτωση να μην σε πάνε στο νοσοκομείο. Ούτε μια στο δις απλά επειδή λείπει ο γιατρός σε πασάρουν ο ένας στον άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...