Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 ώρες πριν, GiwrgOsMasTerGR είπε

Μπαίνω τον επόμενο μήνα (Ιανουάριο) γνωρίζει κάποιος συνήθως πόσες μέρες πριν θα ξέρω που θα παρουσιάσω;

 

Είστε υπόχρεος κατάταξης με τη 2021 Α΄ ΕΣΣΟ (Ιανουάριος), πλην όμως δεν έχουν οριστικοποιηθεί ακόμα ο ακριβής τόπος και ημερομηνία που πρέπει να παρουσιαστείτε.

Και γω περιμένω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, xorotaktis είπε

Τσιλαρετε το πολύ να ακυρωθεί η Α ΕΣΣΟ και να μπούμε Μάρτη λόγο κοβιτ🤭🤭

 

Φιλε μη γραφεις τετοια γιατι διαβαζει κοσμος και μπορει να το πιστεψει, με την λογικη αυτη απο την 2020 Α ΕΣΣΟ ακομα θα περιμεναν να μπουν. Καμια ΕΣΣΟ δε θα ακυρωθει γιατι χρειαζονται τσαμπα "εργατικο"

Επεξ/σία από Στεφανος123
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, xorotaktis είπε

Τσιλαρετε το πολύ να ακυρωθεί η Α ΕΣΣΟ και να μπούμε Μάρτη λόγο κοβιτ🤭🤭

 

 

 

Πλάκα πλάκα δεν ξέρω τι θα έκανα αν ήμουν φαντάρος αυτή την εποχή. Με μάσκα σε σκοπιές, μάσκα στον θάλαμο, μάσκα στα μαγειρεία σκότωσέ με πραγματικά. Όσοι είναι να μπούνε ας πανε Μάρτιο😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, Στεφανος123 είπε

Καμια ΕΣΣΟ δε θα ακυρωθει γιατι χρειαζονται τσαμπα "εργατικο"

Να ακυρωθει οχι αλλα να καθυστερησει μπορει ανετα. Οπως εγινε με την Γ' ΕΣΣΟ του 20 πυο απο Μαιο μπηκαν Ιουνιο και η Δ' κανονικα τον Ιουλιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18-21 Ιανουαρίου θα γίνει η κατάταξη. Βγήκε ανακοίνωση χθες. Για τους ανυπότακτους και αυτούς που είχαν αναβολή λόγω υγείας θα μπουν νωρίτερα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αξίζει κάποιος νεοσύλλεκτος να πάρει λίπος φώκιας (έχω βρει ένα κουτάκι με 100ml της pelikan, λέει τίποτα το συγκεκριμένο?) για τα άρβυλα που θα του δώσουν? και αν ναι, πως ακριβώς χρησιμοποιείται? για πάτους τώρα, να προτιμείσει κανείς τους απλούς από σουπερμαρκετ φάση που τους πετάς μετά από λίγο καιρό, ή ανατομικούς τζελ κτλπ? να φανταστώ βαφή δεν δίνουν οι ίδιοι, αξίζει κανείς να πάρει, πάστα βαφής ή γυαλιστικό μαύρου χρώματος; επίσης γυαλιστικό τύπου μπουκαλάκι με ενσωματομένο σφουγγάρι μπροστά, κουτάκι με βούρτσα ή κουτάκι με πινέλο? επίσης με τα κινητά (smartphones) τι παίζει? από ότι έμαθα, παρουσιάζομαι καβυσο εβρου. ξερουμε τιποτα για εκει? πολλοι λενε για τηλεκαρτες, αλλα ρε μαγκες που στο καλο θα βρω πλεον τηλεκαρτες? αν δεν εχω δηλαδη δεν θα μπορω να επικοινωνω με τους δικους μου?

Επεξ/σία από urbanist00
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, urbanist00 είπε

αξίζει κάποιος νεοσύλλεκτος να πάρει λίπος φώκιας (έχω βρει ένα κουτάκι με 100ml της pelikan, λέει τίποτα το συγκεκριμένο?) για τα άρβυλα που θα του δώσουν? και αν ναι, πως ακριβώς χρησιμοποιείται? για πάτους τώρα, να προτιμείσει κανείς τους απλούς από σουπερμαρκετ φάση που τους πετάς μετά από λίγο καιρό, ή ανατομικούς τζελ κτλπ? να φανταστώ βαφή δεν δίνουν οι ίδιοι, αξίζει κανείς να πάρει, πάστα βαφής ή γυαλιστικό μαύρου χρώματος; επίσης γυαλιστικό τύπου μπουκαλάκι με ενσωματομένο σφουγγάρι μπροστά, κουτάκι με βούρτσα ή κουτάκι με πινέλο? επίσης με τα κινητά (smartphones) τι παίζει? από ότι έμαθα, παρουσιάζομαι καβυσο εβρου. ξερουμε τιποτα για εκει? πολλοι λενε για τηλεκαρτες, αλλα ρε μαγκες που στο καλο θα βρω πλεον τηλεκαρτες? αν δεν εχω δηλαδη δεν θα μπορω να επικοινωνω με τους δικους μου?

  1. Λιπαντικό σου δίνει ο στρατός και αν μάθεις να το χρησιμοποιείς είναι το καλύτερο για τα άρβυλα του ΕΣ.
  2. Θα σου πρότεινα να φορέσεις χοντρή μάλλινη κάλτσα (για άρβυλα άλλωστε άλλη κάλτσα δεν ταιριάζει) και να πάρεις την μπότα στο νούμερο σου ακριβώς (πχ. αν φοράς 43 να πας 43, όχι 42 ούτε 44) και δεν θα έχεις θέμα. Αν έχεις ιατρική πάθηση (πλατυποδία πχ.) δεν ξέρω.
  3. Για το γυαλιστικό δεν έχω ιδέα.
  4. Πάρε φτηνό κινητό με κάρτα και δεν θα σου πει κανένας τίποτα. Αν θες πάρε και το κανονικό σου απλά κέντρο επειδή είναι τελείως χημείο και κάθεστε το πολύ 20 μέρες παίζει πολύ βούτηγμα. Γενικά με το κινητό μην είσαι προκλητικός και κατά 99% δεν θα σου πει κανένας κάτι.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, pavlos1908 είπε

369 σειρά ΣΤ' ΕΣΣΟ. 

αλλά δεν ισχύει ότι η ΣΤ' ΕΣΣΟ παίρνει το δεύτερο γκρουπ, εγώ πήρα το δεύτερο, πολλοί από την σειρά μου πήραν το πρώτο, απλά χωριστηκαμε 50-50.

Εγώ κόλλησα τις 2 ΤΑΠ και η άδεια έγινε 29-12 και μου είπαν ότι πρέπει να γυρίσω 13 πρωί.

Καλα εμεις ειμαστε καραντινα 14 ημερες γιατι ειμασταν με θετικα κρουσματα. Αρα αναγκαστικα μονο το δευτερο γκρουπ μπορουμε.

Πως μπορω να μαθω εαν δικαιουμαι και γω ΤΑΠ; Δεν εχω κλεισει μηνα ακομα στην παραμεθωριο, ή τις παίρνεις προκαταβολικα για τον τρέχοντα μηνα;

Εαν είναι να κάνω κάτι ανάλογο και γω γιατί πολύ φοβάμαι πως τις 4 εορταστικες που μας λένε θα τις παρουμε αργότερα δεν θα τις δουμε ποτε.

 

Επεξ/σία από wiipes
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, JohnGTA είπε

Λιπαντικό σου δίνει ο στρατός και αν μάθεις να το χρησιμοποιείς είναι το καλύτερο για τα άρβυλα του ΕΣ

Τιποτα δεν δινει ο ΕΣ...Τουλαχιστον δεν εδωσε οταν μπηκα τον Μαρτιο. Και απο τι ξερω και για την Γ και Δ ΕΣΣΟ.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Αλεξανδρος A.92 είπε

Τιποτα δεν δινει ο ΕΣ...Τουλαχιστον δεν εδωσε οταν μπηκα τον Μαρτιο. Και απο τι ξερω και για την Γ και Δ ΕΣΣΟ.

 

Σοβαρα; Εμάς μας είχαν δώσει (2008 λεμε τωρα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, JohnGTA είπε

Σοβαρα; Εμάς μας είχαν δώσει (2008 λεμε τωρα)

εισαι παλιος εσυ...σε καλες εποχες. Τωρα δεν δινουν τιποτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, wiipes είπε

Καλα εμεις ειμαστε καραντινα 14 ημερες γιατι ειμασταν με θετικα κρουσματα. Αρα αναγκαστικα μονο το δευτερο γκρουπ μπορουμε.

Πως μπορω να μαθω εαν δικαιουμαι και γω ΤΑΠ; Δεν εχω κλεισει μηνα ακομα στην παραμεθωριο, ή τις παίρνεις προκαταβολικα για τον τρέχοντα μηνα;

Εαν είναι να κάνω κάτι ανάλογο και γω γιατί πολύ φοβάμαι πως τις 4 εορταστικες που μας λένε θα τις παρουμε αργότερα δεν θα τις δουμε ποτε.

 

Η καλύτερη λύση είναι να ρωτήσεις σε κάποιο γραφείο. Πάντως εγώ δικαιουμαι 2 μέρες ΤΑΠ γιατί έκλεισα 1 μήνα παραμεθόριο, αν δεν τον έχεις κλείσει δε μπορείς να τις πάρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά το έχουμε γράψει πολλές φορές εδώ, το καλύτερο γυάλισμα στα άρβυλα γίνεται με ενδελεχές τρίψιμο.

Ούτε γυαλιστικά ούτε τίποτα. Τρίψτε μέχρι να βαρεθείτε και θα δείτε ότι θα έχει μεγάλη διάρκεια το γυάλισμα μετά.

Ακόμα και να σκονιστούν π.χ. από ασκήσεις σε χώμα, αν είναι γυαλισμένα με πολύ τρίψιμο, μία έτσι τους κάνεις μ' ένα πανί και επανέρχονται.

Όλοι κάθονταν και τα πάστωναν με βερνίκια και μετά από λίγα λεπτά ήταν θαμπά.

Τρίψιμο. Πάρτε βούρτσα και λιώστε τα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

εισαι παλιος εσυ...σε καλες εποχες. Τωρα δεν δινουν τιποτα. 

πασοκικος (κυριολεκτικα και μεταφορικα) 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...