Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, urbanist00 είπε

καλησπέρα παιδιά, κάποιες ερωτήσεις. Ένας δόκιμος, έχει μεγαλύτερο ποσοστό επιτυχίας σε κάποια προκήρυξη για ΕΠΟΠ από έναν ΟΒΑ? για να γίνω πιο συγκεκριμένος κάποιος ο οποίος έχει καψούρα και κόλλημα και θέλει να συνεχίσει στο στρατό (δεν το κάνω για το οικονομικό, αν και σίγουρα για ορισμένους αποτελεί μεγάλο κίνητρο), αξίζει να προσπαθήσει για ΔΕΑ ή ΟΒΑ? Επίσης,, κατά την εισαγωγή μου με την Α' ΕΣΣΟ 2021, στο θέμα των υποδημάτων, υπάρχει η πιθανότητα να δοκιμάσω 2 διαφορετικά νούμερα για να δω πιο μου ταιριάζει? Επειδή σε πολιτικό αθλητικό adidas φοράω 44,5 δεν ξέρω αν πρέπει να κινηθώ στο 44 ή στο 45. Τέλος, από γνωστό έμαθα ότι οι ΥΕΑ 'Α δεν έρχονται σε επαφή με τους ΥΕΑ 'Β εξαιτίας των μέτρων κατά του ιού και επομένως έχουν καταργηθεί σε σημαντικό βαθμό τα καψώνια και η όλη ταλαιπωρία. Ισχύει κάτι τέτοιο όντως? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΑΙΡΩΝ.🙏

off topic, θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποια εφαρμογή για κινητό για το φορουμ.

Αρχικά οι δόκιμοι δεν γίνονται καν ΟΒΑ από ότι γνωρίζω, άρα δεν τίθεται τέτοιο δίλημμα. Ως έφεδρος αξιωματικός έχεις προβάδισμα στις προκηρύξεις ΕΠΟΠ, σου δίνονται επιπλέον μόρια. Το ίδιο ισχύει και για άλλους διαγωνισμούς, π.χ. εποχικοί πυροσβέστες κλπ.

Επεξ/σία από Ihavetheanswers
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα παιδιά, εχτές βγήκαν οι μεταθέσεις για την Δ ΕΣΣΟ 2020 του ναυτικού και είδα ότι με έχουν ΗΝ/ΗΥ. Γνωρίζει κανείς κάτι για τη συγκεκριμένη ειδικότητα; τι θα κάνω, τι ωράρια θα έχω κλπ. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την Παρασκευή έκανα αίτηση για διακοπή αναβολής στα ΚΕΠ. ξέρετε μετά από πόσο καιρό εμφανίζεται στο site της στρατολογίας ότι η αναβολή διακόπηκε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Lazlow είπε

την Παρασκευή έκανα αίτηση για διακοπή αναβολής στα ΚΕΠ. ξέρετε μετά από πόσο καιρό εμφανίζεται στο site της στρατολογίας ότι η αναβολή διακόπηκε;

2-3 μερες εκανε εμενα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, Lazlow είπε

την Παρασκευή έκανα αίτηση για διακοπή αναβολής στα ΚΕΠ. ξέρετε μετά από πόσο καιρό εμφανίζεται στο site της στρατολογίας ότι η αναβολή διακόπηκε;

Φίλε  μην βιάζεσαι αν έκοψες τώρα από Γενάρη θα μπεις θα φανεί μην αγχω και μην ψαρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα παει πριν περιπου ενα μηνα στο φρουραρχειο για αναβολη. Περασα κανονικα κτλπ και μας ειπαν οτι τα χαρτια μας θα τα στειλουν αυτη στρατολογια και απλα σε μια βδομαδα να παρουμε τηλεφωνο να περασουμε απο επιτροπη. Πηρα λοιπον τηλεφωνο και μου ειπαν λογω covid δεν θα παμε απο εκει και απλα η επιτροπη θα δει το χαρτι απο ψυχιατρο και θα παρει αποφαση. Ομως δεν βλεπω τιποτα ακομα στο site της στρατολογιας. Ξερετε ποσο καιρο κανει να φανει η αποφαση περιπου?

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπαίνω στρατό τον Ιανουάριο. Δεν ξέρω που.

Έχω κάποιες απορίες 

1. Τι να πάρω μαζί μου

Παρακαλώ να είστε πολύ αναλυτικοί. Πχ από χαρτί υγείας μέχρι και μπαλαντεζα, πόσα μπλουζάκια και κάλτσες μέχρι και τα λουκετακια ή τις μπατονετες.

 

2. Να δηλώσω στρατονομία;

Αξίζει; Ισχύει ότι μετά την εκπαίδευση είσαι πιο χαλαρά;

 

3. Το 180 ΜΚΒ ΧΩΚ ΚΑΠΑΝΔΡΙΤΙ ειναι καλό;

Αν επιλέξω στρατονομία θα μπορώ να πάρω μετάθεση για εκεί;

 

4. Να δηλώσω στρατονομία Κύπρο λόγω μισθού;

5. Οδηγός αξίζει να δηλώσω; Έχω εμπειρία πανω σε αυτό.

 

6. Εχω σπουδάσει επιστήμη και τεχνολογία τροφίμων.

Το δηλώνω; Αξίζει; Τι θα μπορούσα να κάνω;

Μάγειρας; Έχω ακούσει αρνητικά σχόλια, ανάλογα το στρατόπεδο βέβαια

Ίσως είναι καλύτερα " όσο λιγότερα ξέρεις κτλ"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, μπαρμπαγιωργος είπε

Μπαίνω στρατό τον Ιανουάριο. Δεν ξέρω που.

Έχω κάποιες απορίες 

1. Τι να πάρω μαζί μου

Παρακαλώ να είστε πολύ αναλυτικοί. Πχ από χαρτί υγείας μέχρι και μπαλαντεζα, πόσα μπλουζάκια και κάλτσες μέχρι και τα λουκετακια ή τις μπατονετες.

 

2. Να δηλώσω στρατονομία;

Αξίζει; Ισχύει ότι μετά την εκπαίδευση είσαι πιο χαλαρά;

 

3. Το 180 ΜΚΒ ΧΩΚ ΚΑΠΑΝΔΡΙΤΙ ειναι καλό;

Αν επιλέξω στρατονομία θα μπορώ να πάρω μετάθεση για εκεί;

 

4. Να δηλώσω στρατονομία Κύπρο λόγω μισθού;

5. Οδηγός αξίζει να δηλώσω; Έχω εμπειρία πανω σε αυτό.

 

6. Εχω σπουδάσει επιστήμη και τεχνολογία τροφίμων.

Το δηλώνω; Αξίζει; Τι θα μπορούσα να κάνω;

Μάγειρας; Έχω ακούσει αρνητικά σχόλια, ανάλογα το στρατόπεδο βέβαια

Ίσως είναι καλύτερα " όσο λιγότερα ξέρεις κτλ"

 

Καλησπέρα φίλε. Θα σου απαντήσω επιλεκτικά και ζητώ συγγνώμη για αυτό

 

2) Αξίζει , η εκπαίδευση είναι λίγο απαιτητική αλλά καλύτερα θα περάσεις και κάτι ωραίο στη θητεία σου

3) υπηρέτησα στην 180 χωκ 7.5 μήνες πριν 1 χρόνο και συγκεκριμένα στη β πυροβολαρχια στο Βαρνάβα. Πρέπει να ανήκεις στο πυροβολικό για να πας εκεί είτε με βύσμα από νωρίς είτε με μετάθεση αργότερα. Πρόκειται για μονάδα βυσματοπαγιδα ΕΚΤΟΣ από την Κύμη που είναι η Γ πυροβολαρχια. Δε σου εγγυάται κάνεις όμως ότι θα πας στην Γ. Απόψη μου να το επιδιώξεις μόνο αν μέχρι τα Σπεν καταλάβεις ότι η μονάδα της παραμεθορίου σου είναι κακή. Στρατονομία και χωκ δεν πάνε μαζί επίσης...

 

5)   θα το αγνοήσουν οπότε μη δώσεις σημασία 

6) αν το βάλεις λογικά θα σου βάλουν ειδικότητα μάγειρας (όχι σίγουρα όμως) αν και δεν το προτείνω. Αν θες άλλες πληροφορίες για τα χωκ στείλε προσωπικό μήνυμα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler
12 ώρες πριν, μπαρμπαγιωργος είπε

Μπαίνω στρατό τον Ιανουάριο. Δεν ξέρω που.

Έχω κάποιες απορίες 

1. Τι να πάρω μαζί μου

Παρακαλώ να είστε πολύ αναλυτικοί. Πχ από χαρτί υγείας μέχρι και μπαλαντεζα, πόσα μπλουζάκια και κάλτσες μέχρι και τα λουκετακια ή τις μπατονετες.

 

2. Να δηλώσω στρατονομία;

Αξίζει; Ισχύει ότι μετά την εκπαίδευση είσαι πιο χαλαρά;

 

3. Το 180 ΜΚΒ ΧΩΚ ΚΑΠΑΝΔΡΙΤΙ ειναι καλό;

Αν επιλέξω στρατονομία θα μπορώ να πάρω μετάθεση για εκεί;

 

4. Να δηλώσω στρατονομία Κύπρο λόγω μισθού;

5. Οδηγός αξίζει να δηλώσω; Έχω εμπειρία πανω σε αυτό.

 

6. Εχω σπουδάσει επιστήμη και τεχνολογία τροφίμων.

Το δηλώνω; Αξίζει; Τι θα μπορούσα να κάνω;

Μάγειρας; Έχω ακούσει αρνητικά σχόλια, ανάλογα το στρατόπεδο βέβαια

Ίσως είναι καλύτερα " όσο λιγότερα ξέρεις κτλ"

 

1. Sleeping bag (απαραιτητο περισσοτερο απο οσο φανταζεσαι), 10-12 μπλουζακια κοντομανικα, 1-2 μακρυμανικες, καμια 10αρια ζευγαρια καλτσες, 3-4 ρολα χαρτι υγειας και 2-3 πακετα μωρομαντηλα θα σου φτασουν για τον πρωτο καιρο... μετα θα ειστε πιο ελευθεροι και για κψμ οποτε περνεις απο κει ειναι και φθηνοτερα συνηθως (το χαρτι τουλαχιστον). Σιγουρα θα χρειαστεις τουλαχιστον 4 λουκετα (1 οπλο 1 φοριαμο 1 λουκανικο 1 βαλιτσα δικη σου) και απο κει και περα οτι αλλο θες εσυ... για οπλο και φοριαμο καλυτερα μεσαιου μεγεθους λουκετα. Πατους για τα αρβυλα (τα οποια αρβυλα να τους πεις ενα νουμερο μεγαλυτερο απο το κανονικο σου). Απο κει και περα ειναι καποια εξτρα αν θες να παρεις οπως γαντια, κασκολ, ισοθερμικα για να την παλευεις στο κρυο... δεν εκανα χειμωνα στρατο (μαρτιο παρουσιαστηκα) οποτε δεν χρειαστηκα κατι τετοιο και δεν μπορω να σου πω εκ πειρας, πουδρα (προτεινω τζονσον κανει τη δουλεια), σπρευ για κοριους, καμια πετσετα που ηδη θα εχεις φανταζομαι (1-2 ειναι αρκετες γιατι μπορεις να χρησιμοποιησεις και του στρατου. Καλο θα ειναι ολα τα δικα σου ρουχα εσωρουχα κλπ να ειναι σκουροχρωμα για να μπορεις να τα πετας ολα στο πλυντηριο (αν εχει η μοναδα σου) και να ξεμπερδευεις. Αυτα τα ολιγα....δεν νομιζω να ξεχναω κατι.

 

2. Επειδη ετυχε και ειχα παρε δωσε με καποιους στρατονομους να ξερεις οτι εκπαιδευση ειναι δυσκολα. Μετα λενε εισαι καλυτερα αλλα παντα εξαρταται που θα εισαι. Στην Κω παντως δεν ακουγα και καλα λογια τους εσταζαν καπως κι αυτους. Ειναι σιγουρα ομως κατι διαφορετικο δεν εισαι απλος φανταρος εχεις διαφορετικη αντιμετωπιση.

 

5. Οδηγος μπορεις να δηλωσεις αλλα οχι σε ολες τις μοναδες. Πχ σε μας δεν εβαζαν οδηγο κανενα φανταρο. Γλιτωνεις πολλα αν μπεις οδηγος οποτε ναι σκεψου το σοβαρα. Ξανα ομως ολα πανε στο ποσα ατομα εχει η καθε μοναδα... αν ειστε λιγοι θα σταξεις οπως και να χει.

 

6. Το πτυχιο το δηλωνεις ετσι και αλλιως. Μαγειρας εχεις ευθυνες αλλα ειναι σιγουρα καλυτερα απο αγγαρειομαχος, πολλα τα συν (υπνος,η μονη σου υπηρεσια ειναι μαγειρια οπλο δεν ξαναπιανεις εκτος αν φατε μεγαλη εμπλοκη) με το μονο αρνητικο οτι οι μαγειρες πανε σε αλλη μοναδα για εκπαιδευση (εκει που συνηθιζεις στη μοναδα σου φευγεις και γυρνας μετα απο κανα μηνα και μπορει να μη το γουσταρεις αυτο) και οτι δικαιουνται μεταθεση για το μερος τους στο 7μηνο αντι 5μηνο εκτος αν αλλαξει κατι μεχρι τοτε. Αυτο για παραμεθωριο που τα στρατοπεδα ειναι μικροτερα συνηθως. Σε μεγαλο στρατοπεδο ειναι δυσκολα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκοψα αναβολή και θα μπω στην εσσο μαρτίου. Είμαι φοιτητής στην Ξάνθη στα τελειώματα, αξίζει να πάω δόκιμος, είναι εύκολο να τοποθετηθώ σε μονάδα στην Ξάνθη σαν δόκιμος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμιά συμβουλή για το κρύο; 

Γενικά έχω κακή κυκλοφορία και τα άκρα μου παγώνουν.

Φοράω ισοθερμικό κάτω + παντελόνι, 2  ισοθερμικά Πάνω + 2 φούτερ + μπουφάν,  Γάντια σκι και κάλτσες ισοθερμικές.

και πάλι τα άκρα μου είναι παγωμένα 100%

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για Εσσο Μαρτιου κοβουμε αναβολη εντος του μηνα?

 

Πηρα τα ΚΕΠ και μου ειπαν online απο στρατολογια να κοψω την αναβολη μου, ψαχνω αλλα δε το βρισκω απο που. Ξερεις μηπως καποιος?

Επεξ/σία από Στεφανος123
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Στεφανος123 είπε

Για Εσσο Μαρτιου κοβουμε αναβολη εντος του μηνα?

 

Πηρα τα ΚΕΠ και μου ειπαν online απο στρατολογια να κοψω την αναβολη μου, ψαχνω αλλα δε το βρισκω απο που. Ξερεις μηπως καποιος?

ΝΑΙ αλλα κοψτην πριν τις 20 του μηνα για να μην σε πεταξει τιποτα με την επομενη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Στεφανος123 είπε

Για Εσσο Μαρτιου κοβουμε αναβολη εντος του μηνα?

 

Πηρα τα ΚΕΠ και μου ειπαν online απο στρατολογια να κοψω την αναβολη μου, ψαχνω αλλα δε το βρισκω απο που. Ξερεις μηπως καποιος?

νομίζω δεν γίνεται να την κόψεις online, πρέπει να πας στα ΚΕΠ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...