Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 ώρες πριν, JohnGTA είπε

Κοίτα εκεί δεν εξετάζουν μάτια με ενδελέχεια. Εγώ όταν παρουσιάστηκα είχα μυωπία ψιλομέτρια (3.5 στο ένα 0.5 στο άλλο συν ρέστα από αστιγματισμούς) με ρώτησαν απλά: "Πόση μυωπία έχεις;" τους είπα στο ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΠΟΥ τα νούμερα, μου λένε χωρίς γυαλιά χάνεσαι ή μπορείς να ανταποκριθείς; Τους λέω βλέπω μια χαρά τα βασικά απλά δεν μπορώ να διαβάζω νούμερα κλπ. μου λένε οκ άντε γειά Ι1 κανονικότατο.

Μην ψαρώ. Για να βγεις Ι2 και κάτω πρέπει να έχεις κάτι που είναι εμφανές και επίσης να σε επηρεάζει. Μια χαρά Ι1 θα πας και ας πατούσες και λίγο έξω από τα όρια (που δεν τα πατάς σε καμία περίπτωση).

Ό,τι κάνεις να το κάνεις γραπτά. Οι καραβανάδες το μόνο πράγμα που φοβούνται αυτό είναι. Δεν υπάρχει περίπτωση να μην σε πάνε στο νοσοκομείο. Ούτε μια στο δις απλά επειδή λείπει ο γιατρός σε πασάρουν ο ένας στον άλλο.

Τι ακριβως να κανω γραπτα; Υπαρχει κανα βιβλιο στο οποιο κανω αιτημα ή κατι τετοιο; Πραγματικα δεν εχω ιδεα για τι πραμα μιλατε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Λίγες απορίες για διακοπή/λήξη αναβολής.

Θέλω να κλειδώσω σίγουρα ΕΣΣΟ Μαρτίου και να αποφύγω ΕΣΣΟ Ιανουαρίου. Στη σελίδα της στρατολογίας λέει «αναβολή για σπουδές μέχρι 31/12» και «δεν έχετε προγραμματιστεί για την επόμενη ΕΣΣΟ.»

1) Την αφήνω να λήξει και μπαίνω αυτόματα Μάρτιο; Υπάρχει περίπτωση να πάει σφήνα Γενάρη και να τρέχω τελευταία στιγμή;

2) Αν είναι να κόψω αναβολή μέσα Δεκέμβρη, είναι σίγουρος ο Μάρτιος ή υπάρχει περίπτωση να πουν έχει χώρο τον Γενάρη άρα μπαίνεις τότε;

3) Είναι καλύτερα να κόψω νωρίς τον Δεκέμβρη ή πιο μετά; Πιο πάνω διάβασα ότι άμα κόψεις προς τα τέλη μπορεί να σε αφήσουν Γενάρη;

4) Αν στη χειρότερη βγει κατάταξη Γενάρη, μπορώ να πάω στρατολογία να τη μεταφέρω Μάρτιο ή με τίποτα;

Γενικά ο πιο σίγουρος τρόπος για Μάρτιο είναι λήξη ή διακοπή αναβολής;

(να ‘στε καλά παλιοί και καινούριοι που κρατάτε το θέμα και το γεμίζετε πληροφορίες, πολύ χρήσιμο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, usermane είπε

Λίγες απορίες για διακοπή/λήξη αναβολής.

Θέλω να κλειδώσω σίγουρα ΕΣΣΟ Μαρτίου και να αποφύγω ΕΣΣΟ Ιανουαρίου. Στη σελίδα της στρατολογίας λέει «αναβολή για σπουδές μέχρι 31/12» και «δεν έχετε προγραμματιστεί για την επόμενη ΕΣΣΟ.»

1) Την αφήνω να λήξει και μπαίνω αυτόματα Μάρτιο; Υπάρχει περίπτωση να πάει σφήνα Γενάρη και να τρέχω τελευταία στιγμή;

2) Αν είναι να κόψω αναβολή μέσα Δεκέμβρη, είναι σίγουρος ο Μάρτιος ή υπάρχει περίπτωση να πουν έχει χώρο τον Γενάρη άρα μπαίνεις τότε;

3) Είναι καλύτερα να κόψω νωρίς τον Δεκέμβρη ή πιο μετά; Πιο πάνω διάβασα ότι άμα κόψεις προς τα τέλη μπορεί να σε αφήσουν Γενάρη;

4) Αν στη χειρότερη βγει κατάταξη Γενάρη, μπορώ να πάω στρατολογία να τη μεταφέρω Μάρτιο ή με τίποτα;

Γενικά ο πιο σίγουρος τρόπος για Μάρτιο είναι λήξη ή διακοπή αναβολής;

(να ‘στε καλά παλιοί και καινούριοι που κρατάτε το θέμα και το γεμίζετε πληροφορίες, πολύ χρήσιμο)

διέκοψα την αναβολή τον Νοέμβριο που μας πέρασε και μου ήρθε πριν λίγες μέρες email για κατάταξη τον Μάρτιο. δεν υπάρχει περίπτωση να μπεις Ιανουάριο είτε λήξει μόνη της είτε την κόψεις.

Επεξ/σία από Lazlow
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδια θελω να κανω μια ερώτηση σε οποιον γνωριζει η αναβολή μου ληγει τελη του 2021..  γεννήθηκα με ενα όρχη εχω κανει μια χειρουργική επεμβαση στην εφηβική ηλικία ωστε να φαίνεται οτι εχω δυο καπως λεγοταν αυτο που ειχα συστροφη η κρυψορχία αν δεν κανω λαθος ..Μπηκα να ψαξω μιας και δεν το ειχα κανει τι ισχυει γι αυτους που εχουν εναν ορχη μερικοι λενε οτι υπηρετείς κανονικα αλλοι οτι παιρνεις απαλλαγή ι5..πραγματικα αν ξερει καποιος τι ισχυει πραγματικα θα μου ηταν πολύ χρήσιμο να απαντήσει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ftroop είπε

Καλησπέρα παιδια θελω να κανω μια ερώτηση σε οποιον γνωριζει η αναβολή μου ληγει τελη του 2021..  γεννήθηκα με ενα όρχη εχω κανει μια χειρουργική επεμβαση στην εφηβική ηλικία ωστε να φαίνεται οτι εχω δυο καπως λεγοταν αυτο που ειχα συστροφη η κρυψορχία αν δεν κανω λαθος ..Μπηκα να ψαξω μιας και δεν το ειχα κανει τι ισχυει γι αυτους που εχουν εναν ορχη μερικοι λενε οτι υπηρετείς κανονικα αλλοι οτι παιρνεις απαλλαγή ι5..πραγματικα αν ξερει καποιος τι ισχυει πραγματικα θα μου ηταν πολύ χρήσιμο να απαντήσει!

ΦΕΚ Α 17 / 27.01.2014

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, Στεφανος123 είπε

Απο τη στιγμη που κοβουμε αναβολη, μετα απο ποσο καιρο ερχεται το χαρτι καταταξης?

Αν κοψεις την αναβολη μεχρι τον μηνα πριν την επομενη ΕΣΣΟ, μπαινεις με μεθεπομενη. Πχ αν κοψεις τωρα, με επομενη ΕΣΣΟ τον Ιανουαριο, θα μπεις Μαρτιο. Το χαρτι θα ερθει ~15 μερες πριν.

Επεξ/σία από SabotazNic
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, usermane είπε

Λίγες απορίες για διακοπή/λήξη αναβολής.

Θέλω να κλειδώσω σίγουρα ΕΣΣΟ Μαρτίου και να αποφύγω ΕΣΣΟ Ιανουαρίου. Στη σελίδα της στρατολογίας λέει «αναβολή για σπουδές μέχρι 31/12» και «δεν έχετε προγραμματιστεί για την επόμενη ΕΣΣΟ.»

1) Την αφήνω να λήξει και μπαίνω αυτόματα Μάρτιο; Υπάρχει περίπτωση να πάει σφήνα Γενάρη και να τρέχω τελευταία στιγμή;

2) Αν είναι να κόψω αναβολή μέσα Δεκέμβρη, είναι σίγουρος ο Μάρτιος ή υπάρχει περίπτωση να πουν έχει χώρο τον Γενάρη άρα μπαίνεις τότε;

3) Είναι καλύτερα να κόψω νωρίς τον Δεκέμβρη ή πιο μετά; Πιο πάνω διάβασα ότι άμα κόψεις προς τα τέλη μπορεί να σε αφήσουν Γενάρη;

4) Αν στη χειρότερη βγει κατάταξη Γενάρη, μπορώ να πάω στρατολογία να τη μεταφέρω Μάρτιο ή με τίποτα;

Γενικά ο πιο σίγουρος τρόπος για Μάρτιο είναι λήξη ή διακοπή αναβολής;

(να ‘στε καλά παλιοί και καινούριοι που κρατάτε το θέμα και το γεμίζετε πληροφορίες, πολύ χρήσιμο)

Site Στρατολογίας -> Έντυπα -> Ενημερωτικά Έντυπα -> Διακοπή Αναβολής Κατάταξης Λόγω Σπουδών (Έντυπο 31)

https://www.stratologia.gr/sites/default/files/ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΚΟ ΕΝΤΥΠΟ 31.pdf

Έχει ημερομηνίες πότε κάνεις διακοπή και σε ποια ΕΣΣΟ μπαίνεις.
Πχ εάν διακόψεις μεταξύ 1 Νοεμβρίου και 1 Ιανουαρίου, θα είσαι Β ΕΣΣΟ, μήνας κατάταξης Μάρτιος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/12/2020 στις 12:58 ΠΜ, JohnGTA είπε

Κοίτα εκεί δεν εξετάζουν μάτια με ενδελέχεια. Εγώ όταν παρουσιάστηκα είχα μυωπία ψιλομέτρια (3.5 στο ένα 0.5 στο άλλο συν ρέστα από αστιγματισμούς) με ρώτησαν απλά: "Πόση μυωπία έχεις;" τους είπα στο ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΠΟΥ τα νούμερα, μου λένε χωρίς γυαλιά χάνεσαι ή μπορείς να ανταποκριθείς; Τους λέω βλέπω μια χαρά τα βασικά απλά δεν μπορώ να διαβάζω νούμερα κλπ. μου λένε οκ άντε γειά Ι1 κανονικότατο.

Μην ψαρώ. Για να βγεις Ι2 και κάτω πρέπει να έχεις κάτι που είναι εμφανές και επίσης να σε επηρεάζει. Μια χαρά Ι1 θα πας και ας πατούσες και λίγο έξω από τα όρια (που δεν τα πατάς σε καμία περίπτωση).

Ό,τι κάνεις να το κάνεις γραπτά. Οι καραβανάδες το μόνο πράγμα που φοβούνται αυτό είναι. Δεν υπάρχει περίπτωση να μην σε πάνε στο νοσοκομείο. Ούτε μια στο δις απλά επειδή λείπει ο γιατρός σε πασάρουν ο ένας στον άλλο.

Ευχαριστω φιλε !

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικα με την αιμοδοσία και τις άδειες που παίρνεις λόγω αυτής, είναι αναγκαστικό να πραγματοποιηθεί μέσω του στρατού;

Αν στη άδεια των Χριστουγέννων πάμε σε ένα νοσοκομείο και δώσουμε αίμα, και πάρουμε χαρτί ότι δώσαμε, θα πάρουμε τις τιμητικές έτσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

Μες στη ντσαντα σου..που αλλου?

Δεν σου λένε κατι? Καλα μαλακιες ρωταω αλλα είναι το αγχος για το αγνωστο. Καλτσες, μποξερακια, παιρνω δικα μου ή αναγκαστικα πρεπει να ναι παραλλαγής? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, SolidSnake12 είπε

Δεν σου λένε κατι? Καλα μαλακιες ρωταω αλλα είναι το αγχος για το αγνωστο. Καλτσες, μποξερακια, παιρνω δικα μου ή αναγκαστικα πρεπει να ναι παραλλαγής? 

Δικα σου καλε και οτι σου δωσουν...

Την βαλιτσα γενικα δεν την ανοιγουν. Το πολυ πολυ να σου πουν δωσε μας αν εχεις φαρμακα και ψαλιδια,σουγιαδες κ τετοια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...