Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

και που ξερεις πως θα σε βαλουν εκει που εχεις σπιτι; αυτοι νομιζω γυρνανε ολη την ελλαδα δν ειμαι σιγουρος επισης για ναμπεις πρεπει να περασεις ορισμενα αθληματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 ώρες πριν, merkon είπε

Σε ενα χρονο ληγει η αναβολη μου, μενω εξωτερικο εδω και 2.5 χρονια και δε σκοπευω να γυρισω Ελλαδα συντομα (οχι πως δε θα ηθελα, αλλα δε παιζει να βρω τις επαγγελματικες, οικονομικες κλπ συνθηκες που ψαχνω). 
Το να γυρισω Ελλαδα για να κανω τον στρατο δεν παιζει σαν επιλογη, αναγκαστικα θα πρεπει να φυγω απο την δουλεια μου κλπ και ειναι κατι που δεν μπορει να συμβει - ουτε ειμαι πεπεισμενος οτι αξιζει κιολας.
Τι επιλογες εχω; 
Εχω διαβασει για Μονιμος Κατοικος Εξωτερικου και για 30 μερες τον χρονο κλπ, εχει κανεις την διαθεση να μου αναφερει τις επιλογες μου; 
Ή αν καποιος αλλος συμφορουμιτης εχει βρεθει στην ιδια θεση και μπορει να μου πει πως το διαχειριστηκε, ακομα καλυτερα.

Μόλις μου ήρθε φλασιά με την εικόνα των εκατοντάδων Ελλήνων περίπου μισό χρόνο πριν στα αεροδρόμια της Αγγλίας που προσπαθούσαν να γυρίσουν στην Ελλάδα των ελάχιστων κρουσμάτων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, ευδο είπε

Καλησπέρα φόρουμ, τον Ιανουαριο μπαίνω στρατό και σκέφτομαι να δηλώσω για ΔΕΑ ( δόκιμος εφεδρος αξιωματικος). Σπουδάζω στο πολυτεχνείο στην Ξανθη και είμαι απο Ξάνθη (παραμεθόριος), τα μαθήματα είναι 'όλα περασμένα και έχω ξεκινήσει τη διπλωματική μου, δεν έχω κάποια δουλειά ή κάτι άλλο να με περιμένει οπότε θα μπορούσα να το εκμεταλλευτώ αυτό. Το σκεπτικό που με ώθησε να σκεφτώ την καταταγή μου στους ΔΕΑ είναι το εξής:

  1.  Μόλις τελειώσει η εκπαιδευση γυρνάω Ξάνθη, και σαν δημοσιος υπάλληλος ειμαι 2.30 σπιτι μου και η υπολοιπη μέρα είναι ελευθερη για να δουλεψω την διπλωματική μου και να τρέξω κάποια άλλα προτζεκτ.
  2. Στην Ξάνθη έχω δικό μου σπίτι (ιδιόκτητο), οπότε το ποσό των 730 ευρώ θα αποταμιευεται σχεδόν ολόκληρο (400-500ε), για τυχόν μελλοντικη χρήση πχ μεταπτυχιακό ή μετάβαση για δουλειά στο εξωτερικό.
  3. Ως δόκιμος θα αναλάβω κάποιες ευθύνες, κατι το οποίο με ενδιαφέρει και θα αποκτήσω εργασιακή εμπειρία ( άσχετη με το επάγγελμα που θέλω να ασχοληθώ), κάτι που πιστεύω πως θα βοηθήσει έστω και λίγο στο βιογραφικό.
  4. Θα αποφύγω την χαζή και ασκοπη θητεία του απλου φαντάρου, και ως Δόκιμος λογικά θα μάθω και κάτι παραπάνω.

Δικαιολογώ τους +5 μήνες θητείας για τους παραπάνω λόγους και γενικότερα το σκεπτικό μου στηρίζεται γύρω απο αυτές τις ιδέες. Τι έχετε να προτείνεται όσοι έχετε πάει στρατό και ειδκά ΔΕΑ, πως σας φάνηκε η εμπειρία σας? Ευχαριστώ για το χρόνο σας!!

Υ.Γ Θα επιλέξω να μπω Διαβιβάσεις, γιατι θέλω να είμαι μέσα στην Αθήνα.

Να πας με τα χίλια. Και εγώ αν ξαναπήγαινα ΔΕΑ θα πήγαινα, αλλά τότε άλλα μυαλά είχα. Αν δεν σε χαλάνε το +5 μήνες όλα τα άλλα παλεύονται.

10 ώρες πριν, merkon είπε

Σε ενα χρονο ληγει η αναβολη μου, μενω εξωτερικο εδω και 2.5 χρονια και δε σκοπευω να γυρισω Ελλαδα συντομα (οχι πως δε θα ηθελα, αλλα δε παιζει να βρω τις επαγγελματικες, οικονομικες κλπ συνθηκες που ψαχνω). 
Το να γυρισω Ελλαδα για να κανω τον στρατο δεν παιζει σαν επιλογη, αναγκαστικα θα πρεπει να φυγω απο την δουλεια μου κλπ και ειναι κατι που δεν μπορει να συμβει - ουτε ειμαι πεπεισμενος οτι αξιζει κιολας.
Τι επιλογες εχω; 
Εχω διαβασει για Μονιμος Κατοικος Εξωτερικου και για 30 μερες τον χρονο κλπ, εχει κανεις την διαθεση να μου αναφερει τις επιλογες μου; 
Ή αν καποιος αλλος συμφορουμιτης εχει βρεθει στην ιδια θεση και μπορει να μου πει πως το διαχειριστηκε, ακομα καλυτερα.

Δεν θα βγεις κατευθείαν ΜΚΕ. Θα βγεις πρώτα Ανυπότακτος Εξωτερικού +6000€ πρόστιμο. Ναι θα μπορείς μέχρι 30 μέρες Ελλάδα αλλά το πρόστιμο θα μετράει με ό,τι αυτό συνεπάγεται (μπορούν αν σε σταματήσουν στον δρόμο πχ. να σε πάνε τμήμα κλπ). Αν αποδείξεις ότι μένεις κάποια χρόνια μόνιμα εξωτερικό γίνεσαι ΜΚΕ και τότε το πρόστιμο διαγράφεται αυτοδίκαια. Ειλικρινά σου μιλάω προσπάθησε να πας στον στρατό, γιατί μετά θα σου είναι συνεχές μαρτύριο η διαμονή στην Ελλάδα και ο συνεχής πυρετός "Θα με πιάσουν σήμερα; Πώς θα περάσω τον έλεγχο;" τα πρόστιμα και οι στρατολογικές καταστάσεις περνούνται κατευθείαν στα αρχεία του διαβατηρίου σου και φαίνονται αμέσως.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, xorotaktis είπε

και που ξερεις πως θα σε βαλουν εκει που εχεις σπιτι; αυτοι νομιζω γυρνανε ολη την ελλαδα δν ειμαι σιγουρος επισης για ναμπεις πρεπει να περασεις ορισμενα αθληματα

Υπάρχουν τα μέσα, είναι τσεκάρισμενο.

Επεξ/σία από ευδο
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, JohnGTA είπε

Να πας με τα χίλια. Και εγώ αν ξαναπήγαινα ΔΕΑ θα πήγαινα, αλλά τότε άλλα μυαλά είχα. Αν δεν σε χαλάνε το +5 μήνες όλα τα άλλα παλεύονται.

Δεν θα βγεις κατευθείαν ΜΚΕ. Θα βγεις πρώτα Ανυπότακτος Εξωτερικού +6000€ πρόστιμο. Ναι θα μπορείς μέχρι 30 μέρες Ελλάδα αλλά το πρόστιμο θα μετράει με ό,τι αυτό συνεπάγεται (μπορούν αν σε σταματήσουν στον δρόμο πχ. να σε πάνε τμήμα κλπ). Αν αποδείξεις ότι μένεις κάποια χρόνια μόνιμα εξωτερικό γίνεσαι ΜΚΕ και τότε το πρόστιμο διαγράφεται αυτοδίκαια. Ειλικρινά σου μιλάω προσπάθησε να πας στον στρατό, γιατί μετά θα σου είναι συνεχές μαρτύριο η διαμονή στην Ελλάδα και ο συνεχής πυρετός "Θα με πιάσουν σήμερα; Πώς θα περάσω τον έλεγχο;" τα πρόστιμα και οι στρατολογικές καταστάσεις περνούνται κατευθείαν στα αρχεία του διαβατηρίου σου και φαίνονται αμέσως.

Το προστιμο μπαινει κατευθειαν στο TAXIS απο οσα εχω διαβασει, ισχυει αυτο; Πρεπει να πληρωθει ή μπορω να περιμενω να κλεισω την 7ετια και να βγω ΜΚΕ οπου και ακυρωνεται το προστιμο;
Φιλε δυστυχως δε το βλεπω να μπορω να παω στρατο, θα με παει παρα πολυ πισω και θα εχω και προβληματα εδω που ειμαι πλεον.
Πρωτον θα χασω την δουλεια μου, δευτερον εχω υποχρεωσεις να τρεχουν - σπιτι, λογαριασμοι κλπ - εχω χτισει μια καθημερινοτητα εδω και δε γινεται να τα αφησω ολα για τον στρατο και τριτον θα μηδενισω παλι το κοντερ που τρεχει μεχρι να κλεισω 5ετια και να κανω αιτηση για υπηκοοτητα αν λειψω για πανω απο 6 μηνες απο την χωρα.
Δε βγαινει δυστυχως, μακαρι να ηταν διαφορετικα τα πραγματα, αλλα που...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, merkon είπε

Το προστιμο μπαινει κατευθειαν στο TAXIS απο οσα εχω διαβασει, ισχυει αυτο; Πρεπει να πληρωθει ή μπορω να περιμενω να κλεισω την 7ετια και να βγω ΜΚΕ οπου και ακυρωνεται το προστιμο;
Φιλε δυστυχως δε το βλεπω να μπορω να παω στρατο, θα με παει παρα πολυ πισω και θα εχω και προβληματα εδω που ειμαι πλεον.
Πρωτον θα χασω την δουλεια μου, δευτερον εχω υποχρεωσεις να τρεχουν - σπιτι, λογαριασμοι κλπ - εχω χτισει μια καθημερινοτητα εδω και δε γινεται να τα αφησω ολα για τον στρατο και τριτον θα μηδενισω παλι το κοντερ που τρεχει μεχρι να κλεισω 5ετια και να κανω αιτηση για υπηκοοτητα αν λειψω για πανω απο 6 μηνες απο την χωρα.
Δε βγαινει δυστυχως, μακαρι να ηταν διαφορετικα τα πραγματα, αλλα που...

Τότε μίλα με δικηγόρο. Η πείρα μου λήγει εδώ δυστυχώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, JohnGTA είπε

Να πας με τα χίλια. Και εγώ αν ξαναπήγαινα ΔΕΑ θα πήγαινα, αλλά τότε άλλα μυαλά είχα. Αν δεν σε χαλάνε το +5 μήνες όλα τα άλλα παλεύονται.

Δεν θα βγεις κατευθείαν ΜΚΕ. Θα βγεις πρώτα Ανυπότακτος Εξωτερικού +6000€ πρόστιμο. Ναι θα μπορείς μέχρι 30 μέρες Ελλάδα αλλά το πρόστιμο θα μετράει με ό,τι αυτό συνεπάγεται (μπορούν αν σε σταματήσουν στον δρόμο πχ. να σε πάνε τμήμα κλπ). Αν αποδείξεις ότι μένεις κάποια χρόνια μόνιμα εξωτερικό γίνεσαι ΜΚΕ και τότε το πρόστιμο διαγράφεται αυτοδίκαια. Ειλικρινά σου μιλάω προσπάθησε να πας στον στρατό, γιατί μετά θα σου είναι συνεχές μαρτύριο η διαμονή στην Ελλάδα και ο συνεχής πυρετός "Θα με πιάσουν σήμερα; Πώς θα περάσω τον έλεγχο;" τα πρόστιμα και οι στρατολογικές καταστάσεις περνούνται κατευθείαν στα αρχεία του διαβατηρίου σου και φαίνονται αμέσως.

Μη παραπληροφορείς, καμία επίπτωση δε θα έχει ως ανυπότακτος εξωτερικού. Σιγά μη τον παρακολουθεί κι η ΕΥΠ για όταν θα έρχεται Ελλάδα. Αυτό είναι και ο λόγος ύπαρξης του ορίου των 30 ημερών. Έρχεσαι χωρίς καμία επίπτωση. Κανένας συνεχής πυρετός, κανένα άγχος, κανένα μαρτύριο. Αυτά είναι ιστορίες για αγρίους. Τουλάχιστον πες μια κι εξω "Πήγα στρατό και τον ήπια και θέλω να πας και εσύ για να μην είσαι ο έξυπνος που θα τη σκαπουλάρει". Πιο ντόμπρο είναι.

  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, ProponitisTouKanape είπε

Μη παραπληροφορείς, καμία επίπτωση δε θα έχει ως ανυπότακτος εξωτερικού. Σιγά μη τον παρακολουθεί κι η ΕΥΠ για όταν θα έρχεται Ελλάδα. Αυτό είναι και ο λόγος ύπαρξης του ορίου των 30 ημερών. Έρχεσαι χωρίς καμία επίπτωση. Κανένας συνεχής πυρετός, κανένα άγχος, κανένα μαρτύριο. Αυτά είναι ιστορίες για αγρίους. Τουλάχιστον πες μια κι εξω "Πήγα στρατό και τον ήπια και θέλω να πας και εσύ για να μην είσαι ο έξυπνος που θα τη σκαπουλάρει". Πιο ντόμπρο είναι.

Αυτό που κάνεις εσύ, να μου επιτίθεσαι ad hominem χωρίς να έχεις αντιληφθεί τι θέλω να πω είναι η επιτομή της πουστιάς και της έλλειψης ντομπροσύνης, και με αυτά που λες δείχνεις την παντελή άγνοια για το θέμα αυτό και απλά λές ό,τι λες για να μου την πεις.

Αν εσύ ξέρεις τα πρόστιμα να ΜΗΝ περνούνται στο Διαβατήριο και να ΜΗΝ φαίνονται στον έλεγχο από οποιαδήποτε αρχή πες με το να παραβιάσω όλον τον ΚΟΚ και αύριο να φύγω για Αλάσκα.
Αν εσύ ξέρεις ότι η στρατολογική κατάσταση ΔΕΝ περνιέται στο Διαβατήριο πάρτο επάνω σου και συμβούλεψε τον φίλο να κάνει ό,τι γουστάρει και να μην τον νοιάζει το στρατολογικό και ας πηγαινοέρχεται Ελλάδα.

Αλλά επειδή ξέρω ότι δεν πρόκειται να κάνεις κάτι τέτοιο γιατί θα γελοιοποιήσεις τον εαυτό σου, σε αφήνω να πάρεις το αβαντάρισμα γνωρίζοντας ότι "Ωωωω την είπα σε έναν στρατόκαυλο σήμερα reddit προσκύνα με".

Εγώ αθώους συμπολίτες στον λαιμό μου δεν παίρνω, και καλό θα ήταν ούτε εσύ να το κάνεις. Μάλλον εντέλει άλλος παραπληροφορεί. Και από τον τρόπο και μόνο που μου μίλησες δεν θα ξανασχολήθω με εσένα επί κανενός ζητήματος.

Καλή συνέχεια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, pavlos1908 είπε

Γνωρίζει κανείς ποτέ βγαίνουν οι κατ'εξαίρεση μεταθέσεις;

συνηθως μετα τα ΣΠΕΝ. Γυρω στον 1μιση μην απο οταν μπηκες αντε 2 υπολογισε.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/11/2020 στις 5:00 ΜΜ, JohnGTA είπε

 

Αν εσύ ξέρεις τα πρόστιμα να ΜΗΝ περνούνται στο Διαβατήριο και να ΜΗΝ φαίνονται στον έλεγχο από οποιαδήποτε αρχή πες με το να παραβιάσω όλον τον ΚΟΚ και αύριο να φύγω για Αλάσκα.
Αν εσύ ξέρεις ότι η στρατολογική κατάσταση ΔΕΝ περνιέται στο Διαβατήριο πάρτο επάνω σου και συμβούλεψε τον φίλο να κάνει ό,τι γουστάρει και να μην τον νοιάζει το στρατολογικό και ας πηγαινοέρχεται Ελλάδα.

Τα πρόστημα βεβαιώνονται απο την ΔΟΥ και περνάνε στο ΑΦΜ σου. Το διαβατήριο δεν εχει τίποτα να κάνει με αυτό, και καμια άλλη αρχή εκτός απο το Υπουργείο Οικονομικών δεμ μπορεί να ξέρει αν χρωστάς και τί. Φυσικά και μπορείς να φύγεις με χρέη απο την χώρα. Το ποσό θα παραμείνει στο ΑΦΜ, θα τοκίζετε και κάποτε θα λυθεί δικαστηκά το θέμα, άσχετα αν είσαι στην Αθήνα ή στο Ιρκουτσκ.

Η στρατολογική κατάσταση επισης δεν "περνάει" στο διαβατήριο. Το μόνο που μπορεί να δεί αστυνομικός ειναι οτι σε ψάχνει η στρατολογία, χωρίς να ξέρει τον λόγο. Αν ελέγξει ηλεκτρονικά το διαβατήριο (πρακτηκά μόνο αν πας / έρχεσαι εκτος Schengen και δεν βαριέται ο αστυνόμος) ΚΑΙ αν θέλει να ασχοληθεί θα σε πάει στο πλησιέστερο τμήμα (μέσα στο αεροδρόμιο δλδ), θα κάνει ταυτοπροσωπία και θα σου πει να πάς στην στρατολογία. Μετά θα σε αφήσει να φύγεις. Δεν μπορεί να κάνει κάτι άλλο ο αστυνόμος. 

Για να δώσω ένα παράδειγμα: εκρεμούσε στρατοδικείο σε εμενα και πέρασα τα σύνορα 5 φορες κανονικα, συμπεριλαμβανομένου ένα πάνε - έλα σε ΗΠΑ. Μια φορα μόνο με πήγαν για εξακρίβωση και μου είπαν "Κατι σε θέλει η στρατολογία να πας να το δεις σε παρακαλώ". 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Lazlow είπε

πως είναι ο χειμώνας στην Κύπρο παιδια;

Βρίσκομαι Κυπρο αυτή την στιγμή. Το βράδυ έχει πάρα πολύ υγρασια και έτσι ακόμα και με τους 10 βαθμούς που έχει τώρα στις σκοπιές τρως πολύ κρύο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...