Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γνωρίζει κανείς εάν μπορείς να πάρεις Ι1 φορώντας φακούς επαφής;

έχω 6αρα μυωπία και δεν θέλω να με ρίξουν Ι γιατί γενικά εδώ και 7 χρόνια φοράω κάθε μέρα φακούς κτλ..

Επίσης στο ΚΕΣΝ γίνονται ιατρικές εξετάσεις όταν μπεις; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
59 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Άντε να βάζω μπρος τους γιατρούς σιγά σιγά για ι5

20201209_193844.jpg

Ψυχολογικό; Εγώ το "φοβάμαι" λίγο, παρότι είχα όντως ψυχολογικά θέματα φέτος και πιο παλιά, με αυτά που ακούγονται π.χ προβλήματα με το δίπλωμα οδήγησης, ή μήπως με κρίνουν τελικά κατάλληλο για θητεία μετά τις πρώτες αναβολές.

Επεξ/σία από 5fingers
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, snusxd είπε

Γνωρίζει κανείς εάν μπορείς να πάρεις Ι1 φορώντας φακούς επαφής;

έχω 6αρα μυωπία και δεν θέλω να με ρίξουν Ι γιατί γενικά εδώ και 7 χρόνια φοράω κάθε μέρα φακούς κτλ..

Επίσης στο ΚΕΣΝ γίνονται ιατρικές εξετάσεις όταν μπεις; 

Ι1 θα πας μην ανησυχείς. Και 6αρα να έχεις είσαι οριακά (σύμφωνα με το ΦΕΚ) για μυωπία. Στον στρατό ΔΕΝ σου κάνουν ενδελεχή εξέταση (το έγραψα και παραπάνω: εμένα απλά με ρώτησαν τα νούμερα από προηγούμενη συνταγή που αν δεν τα θυμόμουν σταρχιδια τους) ούτε στα μάτια ούτε στον θώρακα ούτε τπτ. Ι2 θα έπαιρνες ΜΟΝΟ αν το κυνηγούσες και έβγαινες μπροστά και το έλεγες ότι θες εξέταση. Αν θες φόρα και γυαλιά, κανένας δεν θα νοιαστεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, 5fingers είπε

Ψυχολογικό; Εγώ το "φοβάμαι" λίγο, παρότι είχα όντως ψυχολογικά θέματα φέτος και πιο παλιά, με αυτά που ακούγονται π.χ προβλήματα με το δίπλωμα οδήγησης, ή μήπως με κρίνουν τελικά κατάλληλο για θητεία μετά τις πρώτες αναβολές.

Οπως το ειπες. "¨Ακουγονται". Δεν ισχυουν και απλα μονο σε σωματα ασφαλειας, πυροσβεστικη κτλ δεν μπορεις να μπεις μιας και εκει εχουν προσβαση στο να δουν το ι5. Δεν ξερω τι λεει το χαρτι οταν θα το πηγαινω στους εργοδοτες, αλλα ουτε αυτοι εχουν δικαιωμα να μαθουν αν οντως πηγες ή οχι και γιατι.

Απο οτι εψαξα, οσοι το προσπαθησαν, δεν ειχαν θεμα. Γενικα απο οτι καταλαβα, λογω δημοσιου δεν θελουν και αυτοι να ρισκαρουν. Δεν εχω βρει καποιον που να πηγε ψυχιατρο και να εφαγε πορτα (ή μαλλον να μην εφαγε πορτα και να πηγε τελικα στρατο)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζει κανεις τι γίνεται με την εορταστική τιμητικη αδεια φέτος;

Είμαι ΕΛΔΥΚ και μας ειπαν πως αναγκαστικά πρεπει να κολλησουμε 4 κανονικες άδειες για να παρουμε την κατασταση επιβιβασης. Ισχυει;

Νομιζω πάνε να μας φάνε 4 μέρες αφού θα μας δώσουν μονο 8 μέρες τιμητικη ουσιαστικά και θα παρουμε τις υπόλοιπες 4 κάποια στιγμή στο μέλλον... Μάλλον θα τις χάσουμε αυτές ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, wiipes είπε

Γνωρίζει κανεις τι γίνεται με την εορταστική τιμητικη αδεια φέτος;

Είμαι ΕΛΔΥΚ και μας ειπαν πως αναγκαστικά πρεπει να κολλησουμε 4 κανονικες άδειες για να παρουμε την κατασταση επιβιβασης. Ισχυει;

Νομιζω πάνε να μας φάνε 4 μέρες αφού θα μας δώσουν μονο 8 μέρες τιμητικη ουσιαστικά και θα παρουμε τις υπόλοιπες 4 κάποια στιγμή στο μέλλον... Μάλλον θα τις χάσουμε αυτές ε;

Από την στιγμή που δεν σου αφαιρούνται δεν τις χάνεις, απλά σε αναγκάζουν να τις πάρεις πιο μετά. Και σε εμάς κάτι τέτοιο παίχτηκε γιατί είχαν κάτι επεισόδια με τους Τούρκους λίγο πριν την ορκωμοσία και μετά κάτι εμπλοκές στη μονάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, wiipes είπε

Γνωρίζει κανεις τι γίνεται με την εορταστική τιμητικη αδεια φέτος;

Είμαι ΕΛΔΥΚ και μας ειπαν πως αναγκαστικά πρεπει να κολλησουμε 4 κανονικες άδειες για να παρουμε την κατασταση επιβιβασης. Ισχυει;

Νομιζω πάνε να μας φάνε 4 μέρες αφού θα μας δώσουν μονο 8 μέρες τιμητικη ουσιαστικά και θα παρουμε τις υπόλοιπες 4 κάποια στιγμή στο μέλλον... Μάλλον θα τις χάσουμε αυτές ε;

Εμεις έχουμε 2 γκρουπ:

17-28 και 30-10, όπου εγώ προσωπικά πήρα προαναχωρηση και ΤΑΠ και φεύγω 29 και επιστρέφω 13. 

 

Πως πήρατε 8 μέρες εσείς μόνο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, JohnGTA είπε

Από την στιγμή που δεν σου αφαιρούνται δεν τις χάνεις, απλά σε αναγκάζουν να τις πάρεις πιο μετά. Και σε εμάς κάτι τέτοιο παίχτηκε γιατί είχαν κάτι επεισόδια με τους Τούρκους λίγο πριν την ορκωμοσία και μετά κάτι εμπλοκές στη μονάδα.

Η άδεια είναι εορταστική ειδική ΤΑΡ απο το υπουργείο. Πως εξασφαλιζω οτι δεν αφαιρουνται και δεν θα τις χάσω σε μεταγενέστερο χρονο πχ τον Φεβρουάριο;

3 ώρες πριν, pavlos1908 είπε

Εμεις έχουμε 2 γκρουπ:

17-28 και 30-10, όπου εγώ προσωπικά πήρα προαναχωρηση και ΤΑΠ και φεύγω 29 και επιστρέφω 13. 

 

Πως πήρατε 8 μέρες εσείς μόνο;

Ποια εσσο εισαι; Αυτές είναι οι ημερομηνίες που ανακοίνωσε το ΓΕΕΘΑ. Η ΣΤ ΕΣΣΟ μας ειπαν παιρνει το δεύτερο γκρουπ.

Δεν πηραμε μονο 8, αλλά 8 τιμητικές + 4 απο τις κανονικές μας αδειες. Μας ειπαν και μας προαναχωριση στις 29 και επιστροφη 10 Γενάρη. Πως θα γυρίσεις εσυ 13;

Αυτά προσπαθώ να καταλάβω τι ισχυει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπαίνω τον επόμενο μήνα (Ιανουάριο) γνωρίζει κάποιος συνήθως πόσες μέρες πριν θα ξέρω που θα παρουσιάσω;

 

Είστε υπόχρεος κατάταξης με τη 2021 Α΄ ΕΣΣΟ (Ιανουάριος), πλην όμως δεν έχουν οριστικοποιηθεί ακόμα ο ακριβής τόπος και ημερομηνία που πρέπει να παρουσιαστείτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, SabotazNic είπε

Οπως το ειπες. "¨Ακουγονται". Δεν ισχυουν και απλα μονο σε σωματα ασφαλειας, πυροσβεστικη κτλ δεν μπορεις να μπεις μιας και εκει εχουν προσβαση στο να δουν το ι5. Δεν ξερω τι λεει το χαρτι οταν θα το πηγαινω στους εργοδοτες, αλλα ουτε αυτοι εχουν δικαιωμα να μαθουν αν οντως πηγες ή οχι και γιατι.

Απο οτι εψαξα, οσοι το προσπαθησαν, δεν ειχαν θεμα. Γενικα απο οτι καταλαβα, λογω δημοσιου δεν θελουν και αυτοι να ρισκαρουν. Δεν εχω βρει καποιον που να πηγε ψυχιατρο και να εφαγε πορτα (ή μαλλον να μην εφαγε πορτα και να πηγε τελικα στρατο)

Πως το παιρνεις ? ιδιωτικο γιατρο ή δημοσιο ? Πρεπει να διακοψεις αναβολη και να πας στη καταταξη για να το παρεις ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, SolidSnake12 είπε

Πως το παιρνεις ? ιδιωτικο γιατρο ή δημοσιο ? Πρεπει να διακοψεις αναβολη και να πας στη καταταξη για να το παρεις ?

Προφανως πρεπει να βγει καταταξη για να πας να εξεταστεις. Και απο τους 2, εγω θα παω σε ιδιωτικο μιας και εχω γνωστο. Μπορεις να πας και μεχρι 5 μερες πριν την καταταξη στην πλησιεστερη στρατολογια για να μην τρεχεις μεχρι το στρατοπεδο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Προφανως πρεπει να βγει καταταξη για να πας να εξεταστεις. Και απο τους 2, εγω θα παω σε ιδιωτικο μιας και εχω γνωστο. Μπορεις να πας και μεχρι 5 μερες πριν την καταταξη στην πλησιεστερη στρατολογια για να μην τρεχεις μεχρι το στρατοπεδο 

Θα το δεχτουν απο ιδιωτικο γιατρο ή θα σε βαλουν μεσα ? Γιατι εχω αρχισει να το σκεφτομαι και εγω. Το μονο που με χαλαει ειναι τα 2 χρονια που χρειαζεται για να βγει (4 εξαμηνα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, SolidSnake12 είπε

Θα το δεχτουν απο ιδιωτικο γιατρο

Δεν εχει σημασια ιδιωτικος/δημοσιος. Θα χρειαστει να σε "εξετασουν" και αυτοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, wiipes είπε

Ποια εσσο εισαι; Αυτές είναι οι ημερομηνίες που ανακοίνωσε το ΓΕΕΘΑ. Η ΣΤ ΕΣΣΟ μας ειπαν παιρνει το δεύτερο γκρουπ.

Δεν πηραμε μονο 8, αλλά 8 τιμητικές + 4 απο τις κανονικές μας αδειες. Μας ειπαν και μας προαναχωριση στις 29 και επιστροφη 10 Γενάρη. Πως θα γυρίσεις εσυ 13;

Αυτά προσπαθώ να καταλάβω τι ισχυει.

369 σειρά ΣΤ' ΕΣΣΟ. 

αλλά δεν ισχύει ότι η ΣΤ' ΕΣΣΟ παίρνει το δεύτερο γκρουπ, εγώ πήρα το δεύτερο, πολλοί από την σειρά μου πήραν το πρώτο, απλά χωριστηκαμε 50-50.

Εγώ κόλλησα τις 2 ΤΑΠ και η άδεια έγινε 29-12 και μου είπαν ότι πρέπει να γυρίσω 13 πρωί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...