Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχει δικιο σε ο,τι λεει ο phanispal για το γυαλισμα, αλλα οκ προσωπικα χρησιμοποιουσα αυτο https://www.skroutz.gr/s/24228513/Camel-Πάστα-Αυτογυάλιστη-Μαύρο-55ml.html φαίνεται λιγο αλλα με ελαχιστη ποσοτητα βαφει ολο το αρβυλο σε 1 λεπτο και εχει μια ικανοποιητικη γυαλαδα, αρκετη για τα περισσοτερα στελεχη. Χρειαστηκα 4 τετοια σε ολη τη θητεια μου, με γυαλισμα καθε 2-4 μερες αναλογα τις περιστασεις.

Λιπαντικο εννοειται δεν παιζει πλεον. Επισης πολυ σημαντικο, ισως η καλυτερη επιλογη που εκανα ηταν αυτο https://www.skroutz.gr/s/3608390/Gehwol-Foot-Shoe-Deodorant-Spray-150ml.html Δεν χρειαστηκε να βαλω ποτε πουδρες κλπ, με ενα μικρο ψεκασμα σε ποδια και κυριως μεσα στα αρβυλα, σε πολυ συχνη βαση, δεν μυρισε ποτε τιποτα ουτε ειχα θεματα στα ποδια.

Για πατους δες ενισχυμενους και με χοντρη φτερνα, ειναι το πρωτο μερος που λιωνει με τα παραγγελματα και το πρωτο σημειο που θα νιωσεις χτυπημα και ενοχληση. Σε καμια περιπτωση μην παρεις σιλικονης, αχριστευονται για πλακα, οσοι πηραμε τους πεταξαμε συντομα.

Επεξ/σία από Orpheas1992
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/12/2020 στις 8:25 ΜΜ, SolidSnake12 είπε

Ρε παιδιά τα μαγαζια με στρατιωτικό εξοπλισμό ειναι κλειστα λόγω covid. Απο που θα αγορασω ρουχα παραλλαγης (μπλούζες, φουτερ). Απο τη λαικη? 

Τα στρατιωτικα πρατηρια λειτουργουν κανονικα. Τσεκαρε εκει. Στην Ξανθη που υπηρετω τωρα, το Σ.Π λειτουργει κανονικα και εχει μαγαζι με ενδυματα μεσα. Λογικα τα περισσοτερα Σ.Π πρεπει να εχουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, MrKasimis είπε

Καλησπέρα,

Θέλω να ρωτήσω αν κάποιος εχει μυωπία 3 στο ενα ματι κ στο αλλο 0 μυωπια κ μονο αστιγματισμο δεν μπορει να μπει ως Δεα;

Κανονικά μπαίνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, JohnGTA είπε

Κανονικά μπαίνεις.

Ευχαριστω μετα απο 5 χρονια μαθαινω πως εχω αστιγματισμο τοσα χρονια που πηγαινα σε οφθαλμιατρο του δημοσιου μεσω ικα δεν μου ειχε πει κ χθες που πηγα σε ιδιωτη το εμαθα :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, MrKasimis είπε

Ευχαριστω μετα απο 5 χρονια μαθαινω πως εχω αστιγματισμο τοσα χρονια που πηγαινα σε οφθαλμιατρο του δημοσιου μεσω ικα δεν μου ειχε πει κ χθες που πηγα σε ιδιωτη το εμαθα :(

Μην αγχωωωω κια μην ψαρωωωω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρουμε ποια είναι η επόμενη περίοδος που γίνονται μεταθέσεις μετά την μετάθεση των ΣΠΕΝ?

Ακούω για Φλεβάρη ισχύει? Επίσης εφόσον η μονάδα σου δεν θεωρείται παραμεθόριος (Βόλος) στους πόσους μήνες από την αρχή της θητείας σου δικαιούσαι μετάθεση? Είμαι 8 μηνος εάν παίζει κάποιο ρόλο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, vtag είπε

Ξέρουμε ποια είναι η επόμενη περίοδος που γίνονται μεταθέσεις μετά την μετάθεση των ΣΠΕΝ?

Ακούω για Φλεβάρη ισχύει? Επίσης εφόσον η μονάδα σου δεν θεωρείται παραμεθόριος (Βόλος) στους πόσους μήνες από την αρχή της θητείας σου δικαιούσαι μετάθεση? Είμαι 8 μηνος εάν παίζει κάποιο ρόλο...

 

Δεν σε πιάνω οπότε θα σου απαντήσω γενικά. Όταν ήμουν εγώ στρατό, υπήρχαν 3 μεταθέσεις στο σύνολο:

  1. Μετά το Κέντρο (ορκωμοσία) για ειδικότητα.
  2. Μετά την ειδικότητα πρώτη μετάθεση παραμεθώριος.
  3. Ένα μήνα πριν την απόλυση "τιμητική" μετάθεση κοντά στον τόπο κατοικίας σου.
Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, JohnGTA είπε

Δεν σε πιάνω οπότε θα σου απαντήσω γενικά. Υπάρχουν 3 μεταθέσεις στο σύνολο:

  1. Μετά το Κέντρο (ορκωμοσία) για ειδικότητα.
  2. Μετά την ειδικότητα πρώτη μετάθεση παραμεθώριος.
  3. Ένα μήνα πριν την απόλυση "τιμητική" μετάθεση κοντά στον τόπο κατοικίας σου.

Μπορείς να εξηγήσεις τα πρώτα δυο ποτε γίνονται  χρονολογικά από τη στιγμή που καταταχθείς; Μπαίνω Μάρτιο όποτε με ενδιαφέρει να ξέρω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, JohnGTA είπε

Δεν σε πιάνω οπότε θα σου απαντήσω γενικά. Υπάρχουν 3 μεταθέσεις στο σύνολο:

  1. Μετά το Κέντρο (ορκωμοσία) για ειδικότητα.
  2. Μετά την ειδικότητα πρώτη μετάθεση παραμεθώριος.
  3. Ένα μήνα πριν την απόλυση "τιμητική" μετάθεση κοντά στον τόπο κατοικίας σου.

Δεν ισχύουν αυτά που λες πλέον. Δυστυχώς από το 2008 μέχρι σήμερα είναι πάρα πολλά χρόνια και τίποτα από τα παραπάνω δεν ισχύει. Ξεκινώντας:

 

1) δεν υπάρχει κέντρο, πας κατευθείαν στην μονάδα που θα μείνεις για ΣΥΠΟ και ΣΠΕΝ, 99% θα πας απευθείας παραμεθόριο εκτός αν έχεις κάνα πολυπριζο δυνατο

2) Εκεί θα περάσεις όπως έγραψα ΣΥΠΟ και ΣΠΕΝ, αν ΔΕΝ δικαιουσαι κατ'εξαίρεση μετάθεση, τότε σε αυτό το στρατόπεδο θα μείνεις για τους επόμενους 5 μήνες

3) Μετά τους 5 μήνες και εφόσον είσαι ήδη παραμεθόριο, τότε σε φέρνουν συνήθως σε στρατοπεδο κοντά στον τόπο κατοικίας σου

 

Η κατ'εξαίρεση μετάθεση δεν έχει στάνταρ το πότε βγαίνει, από 1 μήνα μέχρι 3 μήνες. Προφανώς τα παραπάνω ίσως δεν ισχύουν για κάποιον που έχει πολύ χοντρό βύσμα.

 

 

 

 

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, pavlos1908 είπε

Δεν ισχύουν αυτά που λες πλέον. Δυστυχώς από το 2008 μέχρι σήμερα είναι πάρα πολλά χρόνια και τίποτα από τα παραπάνω δεν ισχύει. Ξεκινώντας:

 

1) δεν υπάρχει κέντρο, πας κατευθείαν στην μονάδα που θα μείνεις για ΣΥΠΟ και ΣΠΕΝ, 99% θα πας απευθείας παραμεθόριο εκτός αν έχεις κάνα πολυπριζο δυνατο

2) Εκεί θα περάσεις όπως έγραψα ΣΥΠΟ και ΣΠΕΝ, αν ΔΕΝ δικαιουσαι κατ'εξαίρεση μετάθεση, τότε σε αυτό το στρατόπεδο θα μείνεις για τους επόμενους 5 μήνες

3) Μετά τους 5 μήνες και εφόσον είσαι ήδη παραμεθόριο, τότε σε φέρνουν συνήθως σε στρατοπεδο κοντά στον τόπο κατοικίας σου

 

Η κατ'εξαίρεση μετάθεση δεν έχει στάνταρ το πότε βγαίνει, από 1 μήνα μέχρι 3 μήνες. Προφανώς τα παραπάνω ίσως δεν ισχύουν για κάποιον που έχει πολύ χοντρό βύσμα.

 

 

 

 

 

 

 

Α οκ συγγνώμη τότε το διορθώνω για να μην παραπληροφορήσω κάποιον.

Θενξ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μιας και δεν το εχω δει εδω καπου απο αποψη $$ ποσα παιρνουμε μαζι μας;

 

μιας και μπαινω Α ΕΣΣΟ μεσα και με βλεπω να βγαινουμε κανα πασχα εξω εχω ερωτηση

 

εχει ΑΤΜ μεσα στρατοπεδο; ( για να ξερω ποσα να παρω μαζι μου )

 

ΑΝ θελω να αγορασω κατι απο το στρατοπεδο μεσα μπορω να πληρωσω με καρτα; ( στο κψμ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, xorotaktis είπε

μιας και δεν το εχω δει εδω καπου απο αποψη $$ ποσα παιρνουμε μαζι μας;

 

μιας και μπαινω Α ΕΣΣΟ μεσα και με βλεπω να βγαινουμε κανα πασχα εξω εχω ερωτηση

 

εχει ΑΤΜ μεσα στρατοπεδο; ( για να ξερω ποσα να παρω μαζι μου )

 

ΑΝ θελω να αγορασω κατι απο το στρατοπεδο μεσα μπορω να πληρωσω με καρτα; ( στο κψμ)

Εξαρτάται πόσο καλομαθημένος είσαι. Οι μεγαλύτεροι παράγοντες είναι αν καπνίζεις και πόσο επιλεκτικός είσαι στο φαγητό.

Αν σχεδόν κάθε μέρα τρως μέσα χωρίς να χρειαστείς ΚΨΜ και δεν καπνίζεις, με 100€ το μήνα είσαι κομπλέ.
Αν καπνίζεις συχνά και επίσης δεν είσαι πολύ ελαστικός στο θέμα του φαγητού και με το παραμικρό που δεν σου αρέσει πας στο ΚΨΜ να τρως σάντουιτς, κρουασάν κλπ. μάλλον πας για κανα 300€

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, JohnGTA είπε

Εξαρτάται πόσο καλομαθημένος είσαι. Οι μεγαλύτεροι παράγοντες είναι αν καπνίζεις και πόσο επιλεκτικός είσαι στο φαγητό.

Αν σχεδόν κάθε μέρα τρως μέσα χωρίς να χρειαστείς ΚΨΜ και δεν καπνίζεις, με 100€ το μήνα είσαι κομπλέ.
Αν καπνίζεις συχνά και επίσης δεν είσαι πολύ ελαστικός στο θέμα του φαγητού και με το παραμικρό που δεν σου αρέσει πας στο ΚΨΜ να τρως σάντουιτς, κρουασάν κλπ. μάλλον πας για κανα 300€

μαλιστα ευχαριστω. εχει ΑΤΜ μεσα στρατοπεδο; αν ξεμεινω απο λεφτα μιας και δεν νομιζω να τους αφηνουν να βγουν εξω τι γινεται; ;ρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...